• Start
  • Wiadomości
  • Miasto dziękuje gdańszczankom i gdańszczanom za udział w wyborach prezydenckich

Miasto dziękuje gdańszczankom i gdańszczanom za udział w wyborach prezydenckich

Nasiona łąki miejskiej, wydarzenia plenerowe, dodatkowe zwiedzanie w Hevelianum, wydarzenia Gdańskiego Archipelagu Kultury - to niektóre atrakcje dla gdańszczanek i gdańszczan w ramach podziękowania za udział w pierwszej turze wyborów Prezydenta RP. Frekwencja 28 czerwca była bardzo wysoka, ale wciąż może być jeszcze wyższa. Druga tura w niedzielę, 12 lipca.
06.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
UMGDANSK.2020.07.07.Gdansk.dziekuje.800x450.01a

 

PKW oficjalnie: frekwencja w Gdańsku 71,51 proc., ćwierć miliona głosów


Aż 71,5 procenta wyniosła w Gdańsku frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich. To jeden z najlepszych wyników wśród dużych miast w Polsce. W podziękowaniu, ale też, żeby zachęcić do udziału w drugiej turze (niedziela, 12 lipca), Miasto Gdańsk przygotowało dla mieszkanek i mieszkańców szereg atrakcji.

 

Wystawa w Hevelianum
Hevelianum oferuje dodatkowe darmowe wejścia dla posiadaczy karty Mieszkańca w dniach 18-24 lipca 
fot. Materiały prasowe Hevelianum

 

Hevelianum w gratisie

Tradycyjnie raz w roku każdy posiadacz Karty Mieszkańca może odwiedzić Hevelianum nie płacąc za bilet. W ramach akcji "Gdańsk dziękuje" w dniach 18-24 lipca placówka zaprasza na dodatkowe bezpłatne wejście na swoje wystawy stałe.

A jest co zwiedzać. Wystawa Dookoła świata sprawi, że w 80 minut odwiedzimy wszystkie siedem kontynentów. Na ciekawych świata, niezależnie od wieku, czekają interaktywne stanowiska. Poznasz miejsca, zwyczaje oraz charakterystyczne zjawiska. Łamigłówki to magiczny świat matematyki, gdzie abstrakcja staje się rzeczywistością. Możemy przeliczyć ją na grube pieniądze, zbudować wieżę Hanoi i sprawdzić, czy mamy idealne proporcje ciała według różnych kanonów! Czym jest ciepło, czy wiązka światła wprawi w ruch samolot i jak zanieczyszczenie naszej planety widać z perspektywy kosmosu? - to tylko niektóre pytania, na które odpowiedź znajdziesz na wystawie Z energią.

 

Trawy i kwiaty zdobią wiele terenów miejskich w Gdańsku
Trawy i kwiaty zdobią wiele terenów miejskich w Gdańsku. Nasiona miejskich traw dla chętnych będą do odebrania 24 lipca 
fot. Przemek Szalecki / www.gdansk.pl

 

Przyjdź po nasiona i posiej sobie łąkę

Upominkiem ramach akcji "Gdańsk dziękuje" dla gdańszczanek i gdańszczan będą też nasiona łąki miejskiej. Wszyscy, którzy chcieliby mieć ją w swoim ogródku będą mogli odebrać nasiona w piątek, 24 lipca, na parkingu urzędu miejskiego, w godzinach od 8.00 do 12.00.

Projekt Gdańskie Łąki Miejskie promuje obecność tej formy zieleni na terenie miasta oraz umożliwia obserwowanie cyklu życia łąki, jej zmienności w różnych porach roku oraz na przestrzeni lat. W wybranych lokalizacjach oznaczyliśmy łąki specjalnymi tabliczkami z sympatycznym trzmielem…którego można pogłaskać :)

Dlaczego łąki w mieście są ważne?

  • są jednym z elementów adaptacji do zmian klimatu
  • są bioróżnorodne i przyczyniają się do zachowania równowagi przyrodniczej
  • w okresie jesieni i zimy dają schronienie owadom, ptakom i drobnym gryzoniom
  • są wspaniałą alternatywą estetyczną dla trawników, sprawdzają się szczególnie w okresach suszy, kiedy trawniki wysychają i żółkną, łąki dzięki różnorodności roślin nadal są kolorowe

Gdzie znajdziesz więcej informacji o łąkach?

Na stronie www.gdansk.pl/zielony-gdansk możesz:

  • zobaczyć film pokazujący korzyści z zakładania łąk
  • dowiedzieć się więcej o projekcie Gdańskie Łąki Miejskie i pobrać mapkę lokalizacji
  • zapoznać się z regulaminem konkursu fotograficznego
  • pobrać darmowe tapety na ekrany komórek i komputerów

… oraz być na bieżąco w łąkowym temacie.

 

Koncert w Parku Oruńskim
Koncert w Parku Oruńskim - tak było rok temu, teraz w tym samym miejscu będą spektakle teatralne
fot. Przemek Szalecki / www.gdansk.pl

 

Kultura w plenerze

W ramach akcji "Gdańsk dziękuje" Gdański Archipelag Kultury przygotował atrakcje w plenerze. W przestrzeni Parku Oruńskiego odbywać się będą przedstawienia. Tym razem scena Amfiteatru zmieni się w teatr - Teatr w samo południe. W każdą niedzielę lipca i sierpnia punktualnie o godz. 12.00 odbywać się będą spektakle dla dzieci. W repertuarze przedstawienia Teatru Miniatura oraz Białostockiego Teatru Lalek. 

Wszystkie spektakle są bezpłatne, bez obowiązku wcześniejszej rezerwacji miejsc i odbywać się będą na świeżym powietrzu.

Repertuar:

  • 12.07 - BAŁWANKI
  • 19.07 - JASIEK I MAŁGOSIA, CZYLI UWAŻAJ, ROBACZKU
  • 26.07 - KARMELEK
  • 02.08 – CZERWONY KAPTUREK
  • 09.08 - Z PAMIĘTNIKA CHOMIKA
  • 16.08 - SWEET DREAMS
  • 23.08 - TEATR GAK
  • 30.08 - CZTERY PORY ROKU


Teatr w Blokowisku

Również w niedzielę, ale popołudniu - na spektakle zaprasza Teatr w Blokowisku. Przedstawienia familijne odbędą się na trawniku przed Plamą GAK o godzinie 17.00 w dniach 12, 19, 26 lipca. Z kolei spektakle dla dorosłych odbywać się będą w czwartki.

9 lipca - Spektakl na podstawie sztuki „Oj Elochim!” Anat Gov. Pewnego dnia w gabinecie psychologicznym, prowadzonym przez samotnie wychowującą autystycznego syna Ellę, zjawia się pacjent, który przedstawia się jako... Bóg. Pogrążony w depresji nie chce już czuwać nad światem. Czy psycholożka-ateistka jest w stanie odwieść go od decyzji zniszczenia świata? „Boże mój!” to pełna zwrotów akcji i ciekawych dialogów tragikomedia o potrzebie miłości i poświęcaniu się dla dobra innych, wystawiana z wielkim powodzeniem na wielu światowych scenach teatralnych.

16 lipca - Teatr Zielony Wiatrak „Nic Nas tu nie trzyma” - realizacja dramatu Marka Branda inspirowanego powieścią "Pamiętniki Adama i Ewy", którą napisał Mark Twain w 1906 roku. Twain w sposób humorystyczny ukazał losy naszych prarodziców od momentu stworzenia aż do momentu wygnania z Raju. Marek Brand w swoim dramacie kładzie większy nacisk na relacje, jakie zachodzą pomiędzy naszymi bohaterami.

Piknik Filozoficzny w ogródku Stacji Orunia GAK | Wykład dotyczący tradycji filozoficznych Gdańska – inaugurujący kolejne spacery/pikniki filozoficzne w Parku Schopenhauera | 8 sierpnia | Ogródek Stacji Orunia GAK | Młodzież, dorośli.


Muzyka w Blokowisku

Trawnik przed Plamą GAK | ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa, młodzież, dorośli.      

23 lipca g. 19:00 - Zespół Kwiaty został założony w Gdańsku w 2016 roku przez czwórkę całkiem wesołych przyjaciół. Ich muzyka ma cztery różne korzenie, a efektem tego jest połączenie indie-rocka, muzyki psychodelicznej, shoegaze oraz inspiracji rodem z serialu Twin Peaks. Kwiaty oscylują na pograniczu gatunków, tworząc wciągające piosenki, czasem zahaczając o bardziej dynamiczne elementy, zakorzenione w muzyce punk rockowej. Grupa gra autorskie piosenki, wykonywane w języku polskim. Teksty piosenek są u Kwiatów nie tylko tłem dla muzyki, a stanowią ważną część każdej kilkuminutowej historii.

1 sierpnia g. 20:00 - Koncert Agaty Leśniewskiej - absolwentka wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej w Gdańsku ,liderka i wokalistka gdańskiego zespołu Loveina, która muzykę traktuje jako swoje powietrze. Od lat jest zaintrygowana jazzem, który skradł jej serce. Stara się w każdym utworze zawładnąć emocjami i zainteresować aranżacjami, które są z pogranicza jazzu, smooth jazzu i r&b. Oprócz muzyki, jej zamiłowaniem jest również historia, a przede wszystkim temat Powstania Warszawskiego. By spełnić swoje marzenia i oddać cześć Powstańcom Warszawskim zaprosiła do współpracy zaprzyjaźnionych muzyków i stworzyła z nimi autorskie utwory, oraz aranżacje do utworów o tematyce wojennej.

 

Koncert na scenie Teatru Leśnego
Koncert na scenie Teatru Leśnego - tak było w czerwcu 2019 roku z okazji Święta ulicy Jaśkowa Dolina
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Teatr Leśny

W sierpniowe weekendy Teatr Leśny zaprasza na plenerowe koncerty. 

- Sobota 1 sierpnia

20.00 HARCE - Trójmiejscy DJ-e w godzinnych setach muzycznych, w towarzystwie obrazów tworzonych na żywo przez Visual DJ. Impreza współorganizowana z wrzeszczańskim klubem Ziemia. Podczas wydarzenia pojawią się również foodtrucki. 

 

- Niedziela 2 sierpnia

17.00 SKIBA STAND UP – Ciągle na wolności

 

- Piątek 21 sierpnia 

19.00 OTWARCIE SEZONU

Tribute to Jan Sebastian

z udziałem: Gdańskiego Kwintetu Stroikowego – część klasyczna), 

Piotra Wyleżoła (fortepian), Macieja Sikały (saksofony), kwartet smyczkowy 4 Strings Project, Tomas Baros (perkusja Czechy) oraz Karen Edwards (śpiew USA) – część jazzowa

 

- Sobota, 22 sierpnia 

12.00 MUZYKA W POŁUDNIE

Preludes for Guitar & Double Bass (Marcin Wądołowski – gitara, Piotr Lemańczyk – kontrabas) 

 

19.00 POMORSKA MŁODA ALTERNATYWA

Przedstawiamy:

VINCENT

DORA

Gwiazda: LOR Sunlight Tour


- Niedziela 23 sierpnia 

18.30 JAK ZA DAWNYCH LAT

18.30 Wrzeszcz tańczy – Take it Easy (Joanna Knitter – śpiew, Wojciech Staroniewicz – saksofon, Przemek Dyakowski – saksofon, Artur Jurek – instrumenty klawiszowe, Janusz Macek Mackiewicz – kontrabas, Dominik Bukowski – wibrafon, Tomasz Sowiński – perkusja) oraz Swing Revolution (tancerze)

20.00 Spektakl muzyczno-kabaretowy Na pierwszy znak w reżyserii Marka Branda  

Program muzyczno - teatralny na trzech aktorów i towarzyszące im trio jazzowe utrzymany w klimacie lat 20 i 30 ubiegłego stulecia.

28-30 sierpnia GDAŃSKIE NOCE JAZSOWE


- Piątek 28 sierpnia 

19.00 MOCNO

Algorythm (Emil Miszk – trąbka, Piotr Chęcki – saksofon tenorowy, Szymon Burnos – instrumenty klawiszowe, Sławek Koryzno – perkusja). Zespół nominowany do nagrody Fryderyki 2018 za płytę Termomix, Emil Miszk, lider – laureat Fryderyka 2019 w kategorii Debiut Roku - Jazz

Szymon Klima Quintet  Folwark – koncert oparty o materiał z album Folwark, w którym kompozycje utrzymane w nurcie jazzowej muzyki improwizowanej, nawiązujące do szeroko pojętej polskiej muzyki ludowej, wywodzącej się z różnych terenów naszego kraju.

Szymon Klima — klarnecista i lider zespołu. Od samego początku swojej kariery występował jako solista ze słynnymi orkiestrami nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Występował m.in. z Piotrem Baronem, Dominikiem Wanią czy Robym Lakatosem. Ważne w dorobku muzyka są nagrania płytowe, m.in. „Tango” czy „La Vision” z XX-wieczną muzyką francuską.

Q YA VY w składzie: Q-rek (Mateusz Kurek) – gitara, Jacek Rodziewicz – saksofon barytonowy, 

Maciej Sikała (członek legendarnego zespołu Miłość) – saksofon tenorowy, Bartek Staszkiewicz – instrumenty klawiszowe, Filip Torres – gitara basowa, Tomek Torres – perkusja, José Torres – instrumenty perkusyjne


- Sobota 29 sierpnia 

19.00 BENEFIS KRYSTYNY STAŃKO

Przedstawiamy: Łukasz Reks

Benefis Krystyny Stańko z udziałem: Macieja Obary (saksofon), Mateusza Smoczyńskiego (skrzypce – członek założyciel Atom Sring Quartetu), Dominika Bukowskiego (wibrafon), Piotra Lemańczyka (kontrabas). Marcina Wądołowskiego (gitara),Irka Wojtczaka (saksofony), Marcina Gawdzisa (trąbka),Marcina Jahra (perkusja), Macieja Grzywacza (gitary), Cezarego Paciorka (fortepian, akordeon), Paula Rutschki (bass elektryczny) i Mikołaja Stańko (perkusja)


- Niedziela 30 sierpnia 

19.00 ODLOT

Elma (Elma Kais) - wokalistka, improwizatorka, kompozytorka, muzykoterapeutka. Absolwentka Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie Marka Bałaty oraz Queen Margaret University w Edynburgu. Określana sensacyjnym odkryciem polskiej wokalistyki jazzowej. Bezkompromisowo oryginalna, przełamująca konwencje, posługująca się szerokim spektrum barw i środków ekspresji. Jej debiut fonograficzny ELMA Hic Et Nunc znalazł się na podiach recenzenckich rankingów, otrzymując wizytówkę jednego z najciekawszych wydarzeń w polskiej wokalistyce jazzowej ostatnich lat.

Skład zespołu: Elma (śpiew, lira korbowa), Kamil Piotrowicz (fortepian), Wojciech Jachna (trąbka), Zlatko Kaučič (instumenty perkusyjne Słowenia)

Mikołaj Trzaska Quartet

 

Druga tura wyborów, już w niedzielę, 12 lipca. Gdańsku pobij rekord frekwencji!

oprac. WG

 

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord