Marek Looney Rybowski rozpoczął prace nad muralem 21 października br. Jak przyznaje artysta, ściana na której powstać miało dzieło, była w dobrym stanie, wystarczyło więc położyć farbę podkładową z gruntem. Kolejnym etapem było wymierzenie i naniesienie szkicu. Gdy ten był gotowy, można było zabrać się za najbardziej czasochłonną część, czyli malowanie i w końcowej fazie - cieniowanie. Po tygodniu praca była gotowa.
- Mural przedstawia dziewczynkę karmiącą jednorazowe foliówki - mówi Marek Looney Rybowski, autor muralu. - Ma to sugerować, że przy dużym zanieczyszczeniu, plastikach porwanych przez wiatr, ludzie przestaną odróżniać śmieci od ptaków.
Gdańsk bez plastiku” to kampania, która trwa w naszym mieście od blisko dwóch lat. W jej ramach odbyło się wiele akcji edukacyjnych i promocyjnych, m.in. rozdawanie gdańszczanom materiałowych siatek na zakupy. Murale na ścianach szkół to nowy pomysł. Pierwsze z wielkoformatowych dzieł, przedstawiające chłopca strzelającego z procy plastikową buteką, ozdobiło we wrześniu br. Szkołę Podstawową nr 27. W niecodzienny, nieco przewrotny sposób, murale na szkołach mają zwrócić uwagę przechodniów i skłonić ich do refleksji.
- To kolejna odsłona miejskiej kampanii “Gdańsk bez plastiku”, która co ważne, przynosi efekty - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Badania, które prowadzimy w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku pokazują, że coraz więcej gdańszczan prawidłowo segreguje odpady. Cieszę się, że możemy połączyć siły z wrażliwością zdolnego artysty i wspólne przemówić do gdańszczan i gdańszczanek poprzez formę, jaką jest mural.
Ściana na której namalowano mural ma 14 metrów, postać dziewczynki ma około 7 metrów. Cała kompozycja zajęła 12 metrów.
- Mam nadzieję, że dzieci, uczniowie, rodzice, a także nauczyciele i wszyscy, którzy patrzeć będą na ten mural, zastanowią się w sklepie dwa razy, zanim zerwą jednorazówkę, bo widzimy, jakie to ma konsekwencje dla świata przyrody - powiedział Krzysztof Dudek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 19.
Mural na ścianie szkoły nr 19 to kolejne dzieło, które przedstawia dziecko.
- Chciałbym, żeby te murale mimo smutnego przesłania, były w odbiorze ciepłe i miłe - dodaje Looney.
ZOBACZ MURAL NA FILMIE
Uroczyste odsłonięcie muralu, przez wzgląd na pandemię, miało kameralny charakter. Wydarzenie było też okazją do przekazania upominków. Szkoła otrzymała od Miasta kilkanaście książek do biblioteki, gadżety związane z kampanią, m.in. szklane butelki i bawełniane siatki. Przekazano też nagrody dla laureatów konkursu plastycznego “Śmieci segregujesz - świat ratujesz”, który odbywał się w szkole równolegle z tworzeniem muralu.
Laureaci konkursu “Śmieci segregujesz - świat ratujesz”:
I miejsce
Szymon Grabacz - kl. 3e
Marta Kusyk - kl. 3e
II miejsce
Maria Kutwa - kl. 2c
Konstanty Warcholak - kl. 1a
III miejsce
Maja Potęga - kl. 2c
Kuba Pydyn - oddział przedszkolny 0a
CZYTAJ:
Gdańsk bez plastiku. Odsłonięto pierwszy mural, który powstał w ramach kampanii. Będą kolejne