• Start
  • Wiadomości
  • "Gaudeamus igitur" na Politechnice Gdańskiej. Nowy rok akademicki to nowe wyzwania

"Gaudeamus igitur" na Politechnice Gdańskiej. Nowy rok akademicki to nowe wyzwania

Otwarte posiedzenie Senatu uczelni zainaugurowało rok akademicki 2020/2021 na Politechnice Gdańskiej. Centralna uroczystość inaugurująca nowy rok, w związku z sytuacją epidemiczną, odbyła się w tym roku w sposób hybrydowy.
02.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Otwarte posiedzenie Seanatu Politechniki Gdańskiej
Otwarte posiedzenie Seanatu Politechniki Gdańskiej
Fot. Krzysztof Krzempek/PG


Liczba uczestników bezpośrednich uczestników Otwartego Posiedzenia Senatu Politechniki Gdańskiej została w związku z pandemią ograniczona, natomiast wszyscy chętni mogli wziąć udział w uroczystości dzięki transmisji online.


- Inaugurujemy dziś nowy rok akademicki. Jest mi niezmiernie miło powitać was w dobrym zdrowiu, gotowych do pracy i do nauki, pomimo niecodziennych okoliczności, w jakich się spotykamy – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG otwierając posiedzenie.

Rektor Politechniki Gdańskiej, omówił w swoim wystąpieniu m.in. największe osiągnięcia uczelni w minionym roku w kontekście uzyskania statusu uczelni badawczej, a także opowiedział o planowanych inwestycjach oraz wyzwaniach, jakie stoją przed Politechniką w najbliższym czasie.

- Nasz cel jest jasny: Gdańsk i Pomorze mają być wiodącym regionem i ośrodkiem akademickim w Polsce, rozpoznawalnym zarówno w Europie, jak i na świecie. Takim, który będzie przyciągać do Gdańska coraz lepszych maturzystów i naukowców, a także kształcić świetnie przygotowane kadry, które pomogą w rozwoju lokalnego biznesu i przemysłu - mówił rektor. - Praca na rzecz otoczenia społeczno-gospodarczego jest dla naszej uczelni priorytetowa, będziemy więc podążać w kierunku jeszcze lepszego dopasowania naszych działań do wymogów rynkowych, zarówno w aspekcie dydaktyki i kształcenia, jak również projektów badawczych i komercjalizacji badań naszych naukowców.

Rok akademicki 2020/2021 będzie dla Politechniki Gdańskiej czasem wyzwań
Rok akademicki 2020/2021 będzie dla Politechniki Gdańskiej czasem wyzwań
Fot. Krzysztof Krzempek/PG


W kolejnej części uroczystości wręczone zostały odznaczenia państwowe. Aktu dekoracji dokonał Michał Bąkowski, wicewojewoda pomorski. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za osiągnięcia w pracy naukowej i działalności organizacyjnej na rzecz rozwoju szkolnictwa technicznego został uhonorowany prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej w latach 2008-2016. Dr inż. Tadeusz Jerzy Szymański, za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej, otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Złoty medal za zasługi dla Politechniki Gdańskiej otrzymał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

- Bardzo dziękuję za to wyróżnienie – mówił marszałek. – Motywuje mnie ono, by współreżyserować wizję, którą w swoim przemówieniu inauguracyjnym przedstawił prof. Krzysztof Wilde, a która zakłada, że województwo pomorskie stanie się liderem w kreowaniu nauki i pracy badawczej.

Po raz pierwszy został też wręczony Tytuł „Osobowość Roku Politechniki Gdańskiej 2020”, którym został uhonorowany prof. Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych WETI. Wyróżnienie przyznano „w uznaniu szczególnych zasług dla Uczelni w zakresie rozwoju, promocji nauki i technologii, za wybitny i niekwestionowany dorobek naukowy w dziedzinie technologii multimedialnych połączony z udokumentowaną działalnością w zakresie komercjalizacji tego dorobku naukowego, przynoszącej wymierne i znaczące efekty na polu gospodarczym, a także aktywności dydaktycznej służącej społeczeństwu”.
Po wręczeniu odznaczeń słowo skierowane do wspólnoty akademickiej w krótkich nagraniach filmowych przekazali Wojciech Murdzek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Miasta Gdańska.

Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja wystąpień inauguracyjnych dziekanów, po których nastąpiła immatrykulacja studentów. Ślubowanie złożyli najlepsi nowoprzyjęci przedstawiciele wszystkich dziewięciu wydziałów. Wręczono również nagrodę dla najlepszego studenta Politechniki Gdańskiej, którą otrzymał inż. Bartłomiej Borzyszkowski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

Na zakończenie odbył się wykład pt. „Jak COVID-19 wpływa na badania naukowe”, wygłoszony przez profesora Grzegorza Węgrzyna z Uniwersytetu Gdańskiego, przewodniczącego Rady Doskonałości Naukowej i członka korespondenta PAN.

O oprawę muzyczną uroczystości zadbał Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej.

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki