- Każda inauguracja roku akademickiego jest świętem naszej wspólnoty, to czas nowych wyzwań, deklaracji, zobowiązań, świadomej odpowiedzialności dla pracowników uczelni - mówił prof. Michał Markuszewski, rektor GUMed po przywitaniu wielu znamienitych gości, którzy przybyli na inaugurację roku akademickiego 2024/2025. - Dla studentów pierwszego roku to rozpoczęcie zupełnie nowego rozdziału podróży przez życie. Rozpoczynają nową przygodę, a my postaramy się, aby to była fascynująca podróż. Zadbamy także o to, żeby byli przygotowani na stawianie czoła wyzwaniom, które czekają ich w życiu zawodowym.
Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 na Politechnice Gdańskiej. Wielki dorobek i plany uczelni
Trochę informacji o Gdańskim Uniwersytecie Medycznym
Obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny kształci ponad 6,5 tysiąca studentów, 169 doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych. GUMed to 19 kierunków studiów I i II stopnia, w tym trzy anglojęzyczne oraz 9 kierunków studiów podyplomowych. To oczywiście kierunek lekarski, lekarsko dentystyczny, farmaceutyczny, analityki medycznej. Uczelnia kształci też m.in. fizjoterapeutów, pielęgniarki i położne, ratowników medycznych, techników dentystycznych.
Wśród studentów GUMed uczy się 1020 studentów zagranicznych co stanowi ponad 16 proc. wszystkich żaków w Uczelni. To także ponad połowa wszystkich obcokrajowców studiujących w Gdańsku. Każdego roku studia w GUMed podejmuje około 180 młodych ludzi z zagranicy, co sprawia że jest to najbardziej umiędzynarodowiona uczelnia Pomorza. Studenci korzystają z dogodnie zlokalizowanego osiedla studenckiego i nowoczesnej biblioteki naukowej. Do dyspozycji mają Centrum Symulacji Medycznej, nowoczesne Centrum Sportu i studencki klub “Medyk”.
Za pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy uczelnia zaplanowała 18 nowych inwestycji to m.in.: budowa Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii, modernizacja Wydział Nauk o Zdrowiu, Wydziału Lekarskiego i Wydziału Farmaceutycznego. To inwestycja w obszar nauczania klinicznego, Centrum Symulacji Medycznych, teren kampusu głównego i technologie IT.
Monika Chabior: - "Dziękuję za pracę na rzecz mieszkanek i mieszkańców Pomorza"
- Zawsze cieszę się, kiedy mogę do Was przyjść i ukłonić się z wdzięcznością za ogromną pracę, dokonania naukowe, także cuda, bo dla pacjentów często to są cuda i wspaniałe osiągnięcia, które macie przeprowadzając pacjentów przez trudne momenty choroby - powiedziała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Dziękuję wam za otwartość dzielenia się swoimi dokonaniami, przemyśleniami, obserwacjami z nami jako mieszkańcami i z nami jako samorządem, dzięki czemu nasze polityki ukierunkowane na profilaktykę zdrowia, mogą być wyjątkowe w skali kraju.
Jan K. Bielecki doktorem honoris causa UG. "Kształtowały mnie gdańskie zrywy wolności"
Jak przypomniała Monika Chabior to z jednej strony wspólna praca w programie na rzecz przeciwdziałaniu chorobom cywilizacyjnym, oparcie się na badaniach naukowych i poszukiwanie rozwiązań populacyjnych. To także wyjątkowe projekty dla dzieci, młodzieży i dorosłych związane z przeciwdziałaniem uzależnieniom.
ZOBACZ GALERIĘ Z WYDARZENIA
- Dziękuję Wam też za zaangażowanie w program dotyczący ochrony zdrowia psychicznego, dzięki któremu wprowadzamy rozwiązania, aby dotrzeć do osób potrzebujących wsparcia specjalistów. Wspólnie też realizowaliśmy polityki dotyczące wsparcia prokreacji czy szczepienia HPV - dodała zastępczyni prezydent Gdańska.
Nagroda im prof. Romana Kaliszana dla lekarki pediatry
W tym roku nagrodę im prof. Romana Kaliszana, wyróżnienia przyznawanego za wybitne osiągnięcie naukowe z zakresu nauk biomedycznych lub biofarmaceutycznych, otwierające nowe możliwości aplikacyjne w medycynie i farmacji, przyznano profesor Marii Pokorskiej-Śpiewak z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pełniącej jednocześnie funkcję zastępcy ordynatora Oddziału Zakaźnego Pediatrycznego w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.
Laureatka jest twórczynią programu terapeutycznego dla dzieci z wirusowym zapaleniem wątroby typu C (WZW C), dzięki któremu dzieci w Polsce uzyskały dostęp do najnowocześniejszych terapii oraz możliwe było rozpoczęcie badań nad oceną skuteczności i bezpieczeństwa leków o bezpośrednim działaniu przeciwwirusowym (DAA) w grupie pediatrycznej.
Nauczyciel Roku. Gdańszczanka w finale prestiżowej nagrody. Poznaj, jak pracuje
Medal i Nagrodę im. Romana Kaliszana, światowej klasy naukowca, specjalisty z zakresu nauk farmaceutycznych, farmakologii oraz chemii analitycznej, rektora GUMed w latach 2005-2008 ustanowiły w 2020 r. Gdański Uniwersytet Medyczny, Naukowa Fundacja Polpharmy i Gdańskie Towarzystwo Naukowe. Kandydatów zgłaszają zaproszeni imiennie przez Komisję Konkursową wybitni przedstawiciele nauki.
Rektor Michał Markuszewski: - "Bądźcie dobrymi ludźmi"
- Hasło z którym startowałem w wyborach “Uczelnia to my” odzwierciedla to, na czym najbardziej mi zależy - mówił rektor GUMed. - Chciałbym, aby dla nas wszystkich uczelnia była źródłem satysfakcji, abyśmy dalej budowali jej nowoczesną przyszłość, markę i pozycję, korzystając ze stworzonego już dorobku. To co możemy wnieść do dzisiejszego świata, to nasza wiedza i zaangażowanie. W moim odczuciu konieczne jest postawienie jeszcze większego akcentu na rozwój nauki i budowanie prestiżu uczelni, co jest też wyrażone w misji uniwersytetu. Uznanie należy się też każdemu z państwa, bo dzięki pracy każdego z was, był możliwy postęp i rozwój uczelni. Dzięki wam możemy realizować naszą misję naukową, dydaktyczną i medyczną.
Rektor zwrócił się też do świeżo upieczonych studentów:
- Bądźcie otwarci na to co nowe, nie musicie oddawać całego swojego życia szpitalowi, nauce, pracy - mówił. - Znajdźcie czas na odpoczynek, przyjaciół, pasje, dzięki temu będziecie świetnymi profesjonalistami, lekarzami, pielęgniarkami, fizjoterapeutami, ale przede wszystkim jednak bądźcie dobrymi ludźmi.
"Primus inter Pares" dla czworga absolwentów GUMed
Medal „Primus Inter Pares” nadawany jest absolwentom wyróżniającym się w nauce i działalności społecznej, a w szczególności tym, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce; wykazali się pracą naukową w ramach studenckich kół naukowych; aktywnie działali w organizacjach studenckich i społecznych, angażowali się w życie społeczności akademickiej uczelni. W tym roku otrzymali go: lek. dent. Dominika Komandera, mgr Alicja Szmidka, mgr Aleksandra Drzycimska i mgr Marcin Banacki.
Gdańsk bliżej Korei Płd. Trzy gdańskie uczelnie we współpracy z Chungnam University
Medal przyznaje senat Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, aby promować aktywne zdobywanie wiedzy, rozbudzanie zamiłowania do pracy naukowej i działalności na rzecz społeczności lokalnej i środowiska akademickiego uczelni. Medal jest najwyższym wyróżnieniem dla absolwentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.