Dziś dla Jutra. Wspólna akcja Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz kilkudziesięciu firm dała pomoc o wartości 600 tys. zł
Przy alei Grunwaldzkiej 52 zabrzmi muzyka, za sprawą zespołu Trupa Trupa, czyli Grzegorza Kwiatkowskiego, Tomka Pawluczuka, Wojtka Juchniewicza i Rafała Wojczala, oraz formacji Kwiaty, w skład której wchodzą Maja Andrzejewska, Kajetan Krzemieniewski, Wojciech Chroboczyński (i Jacek Frąś. Artyści w planach mają otwarte próby dla mieszkańców, koncerty, warsztaty muzyczne oraz pokazy i wykłady na temat aranżacji muzycznych i procesów powstawania utworów muzycznych.
Ulica Długie Ogrody 51 i 51 A wzbogaci się o przestrzeń dla sztuk plastycznych dzięki Julii Tymańskiej, studentce malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Sebastianowi Choromańskiemu, absolwentowi wydziału malarstwa ASP, którzy zaoferują okolicznym mieszkankom i mieszkańcom wernisaże oraz warsztaty plastyczne.
Marek Rogala - laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za promocję kultury - ulokuje swoje działania przy ulicy Gdyńskich Kosynierów 10. Planuje stworzyć galerię sztuki, dostępną dla mieszkańców i mieszkanek.
Przy ulicy De Gaulle’a 2 A możliwość na rozwinięcie artystycznych skrzydeł otrzyma Julita Wójcik, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, rzeźbiarka i performerka. W ramach bezpłatnych działań dla publiczności zamierza demonstrować proces pracy twórczej oraz prezentować dorobek artystyczny własny, jak i zaproszonych gości.
Mateusz Michalczyk - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku rzeźby ze specjalizacją ceramika artystyczna obejmie lokal przy ulicy Hołdu Pruskiego 1/1 A, w którym będzie upowszechniał wiedzę na temat zagadnień związanych z rzeźbą, planuje edukację kulturalną - skierowaną do dzieci, a także integrację lokalnej społeczności.
Program Gdańskie Otwarte Pracownie powołano w 2017 roku, dzięki współpracy Gdańskich Nieruchomości oraz Biura Prezydenta ds. Kultury. W jego ramach wynajęto dotąd osiem lokali w różnych dzielnicach miasta. Otwarte dotychczas pracownie pojawiły się w Nowym Porcie, Wrzeszczu Górnym, Biskupiej Górce, na Oruni, Stogach i Przeróbce.
Program skierowany jest do lokalnych artystek i artystów, uczestniczyć w nim mogą twórcy profesjonalni - absolwenci uczelni artystycznych, członkowie organizacji twórczych, ale także twórcy nieprofesjonalni. W edycji 2019/2020 do konkursu o 5 lokali użytkowych, wynajmowanych na preferencyjnych warunkach, przystąpiło blisko 50 artystek i artystów. Szczęśliwcy już niebawem podpiszą umowy najmu i otrzymają klucze do pracowni, w których na stałe zagości sztuka różnych dziedzin. Dzięki programowi artystki i artyści zyskują przestrzeń dla siebie, jednocześnie tworząc miejsca spotkań z kulturą i sztuką dla mieszkańców - w pracowniach odbywają się wernisaże, spotkania, warsztaty arteterapeutyczne czy pokazy filmów.
Program Gdańskie Otwarte Pracownie realizuje założenia Programu Operacyjnego Kultura i Czas Wolny funkcjonującego w ramach Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus. Działania przewidziane w programie operacyjnym mają na celu zwiększenie udziału mieszkańców w kulturze oraz zaangażowanie ich we współtworzenie kultury w Gdańsku.
Oprac. A.O.