Gala Pracodawców Pomorza w cieniu wojny
Doroczna Gala Pracodawców Pomorza, która odbyła się w piątek, 3 czerwca 2022 roku w Europejskim Centrum Solidarności, to uroczysty wieczór podczas którego pomorskie środowisko gospodarcze honoruje najlepszych ze swojego grona, nadając im w różnych kategoriach tytuły Pracodawcy Pomorza za miniony rok. Podziękowania płyną także w stronę tych osób, czy instytucji, które współtworzą warunki do rozwoju firm i gospodarki regionu oraz kraju.
Rok temu Gala w całości poświęcona była medykom zaangażowanym w walkę z pandemią Covid-19.
Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, pracodawcy i przedsiębiorcy Pomorza: Medycy, dziękujemy!
W 2022 roku uroczystość odbyła się w cieniu trwającej już od 100 dni wojny w Ukrainie. Nie zabrakło gestów solidarności z broniącym swej wolności sąsiadem - jak choćby pieśni “Moja Ukraina” wykonanej przez gwiazdę wieczoru - światowej klasy sopranistkę Aleksandrę Olczyk.
Jakie firmy otrzymały tytuł “Pomorski Pracodawca Roku 2021”?
Marcopol Sp. z o. o.
prezes zarządu Jerzy Brzeziński | rok zał. 1985 | siedziba Chwaszczyno
W kategorii przedsiębiorstw zatrudniających ponad 250 pracowników
Marcopol jest wiodącym w Europie producentem wyrobów metalowych i dystrybutorem największej na polskim rynku oferty elementów złącznych, chemii budowlanej i technik zamocowań dla wielu branż.
Firmę tworzy 12 biur handlowych w Polsce i filie zagraniczne, m. in. w Litwie, Estonii i Finlandii. Równolegle Marcopol oferuje klientom szerokie spektrum rozwiązań logistycznych, m.in. składy konsygnacyjne. Firma zatrudnia 481 osób.
Pomorska Gala Rzemiosła 2022: "Przedsiębiorcy tworzą dobrobyt całego kraju"
Masters Sp. z o. o.
prezes zarządu Ryszard Marcinkowski | rok zał. 1996| siedziba Straszyn
W kategorii przedsiębiorstw zatrudniających od 50 do 250 pracowników
Firma Masters to jeden z większych w Polsce producentów i dystrybutorów komponentów elektronicznych. Przedsiębiorstwo dysponuje własnym działem badawczo - rozwojowym, liniami produkcyjnymi i centrum szkoleniowym. Oferuje swoim klientom także wsparcie projektowe, zapewniając rozwiązania “szyte na miarę”. Masters ma siedem oddziałów w Polsce i w Czechach. Siłą firmy są pracownicy o najwyższych kwalifikacjach i zaangażowaniu, pracuje w niej ponad 150 osób.
ChronoSpace Sp. z o. o.
prezes zarządu Rafał Pelc | rok zał. 2019 | siedziba Sopot
W kategorii przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 50 pracowników
Chronospace to startup, który kreuje autorskie rozwiązania oparte o technologie VR/AR/MR (wirtualna rzeczywistość, rzeczywistość rozszerzona, mieszana rzeczywistość). Założyciele firmy to specjaliści z ponad 20-letnim stażem w branży nowych technologii i finansów. Działalność Chronospace rozpoczęła się od prac badawczych wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju nad autorskim urządzeniem VR (6DOF), które umożliwi interakcję człowiek - maszyna bez użycia niewystarczająco intuicyjnych kontrolerów.
Następnie firma, wykorzystując swoje kompetencje technologiczne, zaangażowała się w realizację gier edukacyjno - rozrywkowych, inscenizacji historycznych, animacji 3D i ich postprodukcję. Chronospace tworzy także aplikacje i symulatory szkoleniowe ze szczegółami zarezerwowanymi dotąd wyłącznie dla gier klasy AAA. Zespół firmy składa się z 25 pracowników.
Plona Consulting Sp. z o. o.
prezes zarządu Wojciech Plona | rok zał. 2018 | siedziba Gdańsk
W kategorii przedsiębiorstw zatrudniających do 9 pracowników
Plona Consutling w modelu outsorcingu wspiera przedsiębiorców w skutecznym zarządzaniu finansami ich firm. Spółka dostarcza pełen zakres informacji o rentowności, marżach, płynności i wynikach finansowych. Dzięki przejrzystości w zarządzaniu realnie wpływa na rentowność i bezpieczeństwo przedsiębiorstw. Cztery lata temu firma z jednoosobowej działalności Wojciecha Plony rozrosła się do spółki zatrudniającej siedem osób. W tej formule Plona Consulting zrealizowała już ponad 230 projektów doradczych.
Dwie nagrody specjalne Pomorski Pracodawca Roku 2021
Port Service Sp. z o. o.
prezes zarządu Sören Blum | rok zał. 1991 | siedziba Gdańsk
za aktywny udział w walce z Covid-19 w zakresie odbioru i utylizacji odpadów medycznych.
Oto fragment uzasadnienia decyzji kapituły:
W I kwartale 2021 roku, kiedy kolejna fala pandemii dotknęła Polskę rekordową liczbą chorych i hospitalizowanych, Port Service przyjął i unieszkodliwił w spalarni 1 mln 440 tys. kg (ponad 100 ton - red.) odpadów medycznych. Spółka, zgodnie z wytycznymi wojewody pomorskiego, wspomagała również inne regiony kraju i zabezpieczała unieszkodliwianie odpadów, z którymi nie radziły sobie inne województwa.
Przedsiębiorstwo Turystyczno - Usługowo - Produkcyjne “Koszałka” Ireneusz Koszałka
właściciel Ireneusz Koszałka | rok zał. 1991 | siedziba Szymbark
za stworzenie wyjątkowego, kaszubskiego centrum aktywnego wypoczynku “Koszałkowo” w Wieżycy
Fragment uzasadnienia:
Centrum Aktywnego Wypoczynku “Koszałkowo” w Wieżycy jest wyjątkowym pomorskim ośrodkiem rekreacyjno - wypoczynkowym, powstałym dzięki wizji i determinacji pana Ireneusza Koszałka. Ośrodek funkcjonuje zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym, oferując usługi na bardzo wysokim poziomie. Posiada infrastrukturę narciarską wzorem klasycznego ośrodka alpejskiego, będąc największym na Pomorzu ośrodkiem narciarskim.
Laureaci Nagród Specjalnych Pracodawców Pomorza 2021
Diamentowy Oxer - Jerzy Owsiak
Nagroda Diamentowy Oxer przyznawana jest osobom, które dzięki swej inicjatywie i determinacji zbudowały od podstaw firmę lub organizację będącą rozpoznawalną marką w kraju i za granicą. Wyjątkowego Diamentowego Oxera (wcześniej otrzymał go tylko Lech Wałęsa prezydent RP - red.) kapituła przyznała w tym roku Jerzemu Owsiakowi, założycielowi i prezesowi Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy za szczególne działania charytatywne i społeczne oraz za wizję i konsekwencję w realizacji celów Orkiestry.
Laudację wygłosiła Aleksandra Dulkiewicz. Prezydent Gdańska przypomniała zasługi założyciela WOŚP i podziękowała za 30 lat działań, które przyczyniły się do poprawy polskiego systemu ochrony zdrowia.
- Nigdzie na świecie nie ma takiej inicjatywy - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, prosząc jednocześnie, aby orkiestra grała jak najdłużej.
Nagrodę w imieniu laureata odebrał prof. Bohdan Maruszewski, kardiochirurg dziecięcy, współtwórca i były prezes Fundacji WOŚP.
Nagroda Primum Cooperatio - prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska - Medynska
Nagroda Primum Cooperatio im. prof. Bolesława Mazurkiewicza (czyli - nade wszystko współpraca) przyznawana jest wybitnemu przedstawicielowi świata nauki, który swoją wiedzą, twórczą myślą i doświadczeniem przyczynia się do wspierania i realizacji nowatorskich przedsięwzięć gospodarczych. Laureat swym działaniem udowadnia, że możliwa jest efektywna współpraca obu środowisk, przynosząca korzyści gospodarce i nauce.
Laureatką nagrody 2021 jest prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska - Medynska, kierownik Katedry Technologii Środowiska oraz Zespołu Fotokatalizy na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Prof. Zaleska-Medynska od ponad 20 lat prowadzi badania dotyczące fotokatalizy heterogenicznej.
Jest m.in. współautorką książki dotyczącej fotokatalizy heterogenicznej, ponad 140 oryginalnych i przeglądowych prac naukowych opublikowanych w najlepszych światowych czasopismach, autorką 12 patentów i 14 zgłoszeń patentowych. Laureatka to współtwórczyni prototypów urządzeń do fotokatalitycznego oczyszczania powietrza nagrodzonych złotym medalami na wielu międzynarodowych targach wynalazczości i współzałożycielka startupu NanoSci zajmującego się komercjalizacją tego typu urządzeń. Profesor zasiada we władzach powołanego w 2020 roku Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.
Nagroda Dialogus Supra Omnia - Adam Abramowicz Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Nagroda Dialogus Supra Omnia (czyli dialog ponad wszystko) przyznawana jest osobom lub instytucjom za konsekwencję i determinację w inicjowaniu i wspieraniu dialogu społecznego pomiędzy środowiskami oraz władzami państwowymi i samorządowymi.
Tegoroczny laureat - Adam Abramowicz, funkcję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw pełni od 2018 roku, wcześniej przez wiele lat prowadził własną działalność gospodarczą w Białej Podlasce. Był jednym z inicjatorów powołania i prezesem zarządu sieci detalistów “Nasze Sklepy”, która powstała, by chronić MŚP, a także radnym miejskim, członkiem rady Polskiej Izby Handlu, jako poseł na Sejm (nieprzerwanie od V do VIII kadencji) zasiadał m.in. w sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju.
W czasie pandemii covid-19 angażował się w sprawach dotyczących mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Biuro Rzecznika m. in. wnioskowało o udzielenie objaśnień prawnych dotyczących przepisów tzw. tarcz antykryzysowych, zgłaszało konieczność podjęcia działań legislacyjnych w sprawach przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii, występowało w obronie indywidualnych przedsiębiorców. Wspólnie z Radą Przedsiębiorców funkcjonującą przy Rzeczniku MŚP, Biuro przygotowało 10 postulatów wskazujących np. na potrzebę gruntownych reform systemu ubezpieczeń społecznych, czy redukcję obowiązków biurokratycznych wobec sektora MŚP.
Henryka Bochniarz, szefowa organizacji pracodawców Lewiatan, której częścią są Pracodawcy Pomorza, wręczyła Nagrodę Specjalną Zarządu Konfederacji Lewiatan. Jej laureatem został Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza. Henryka Bochniarz podkreślała m.in. olbrzymie zaangażowanie laureata w życie społeczne i kulturalne Pomorza.
Gościem specjalnym gali był prof. Cezary Obracht-Prondzyński, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego, którego wystąpienie dotyczyło roli przedsiębiorstwa w społeczeństwie. Uczestnicy Gali wysłuchali także koncertu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją prof. Wojciecha Rajskiego z udziałem wspominanej już gwiazdy wieczoru Aleksandry Olczyk i solisty wieczoru - Leszka Skrly.
Prof. Obracht-Prondzyński o 100-leciu odzyskania niepodległości