Gala Pracodawców Pomorza. Nagrody za 2022 rok
Doroczna Gala Pracodawców Pomorza odbyła się w Centrum Kongresowo - Wystawienniczym AMBEREXPO w Gdańsku w piątek, 2 czerwca. Gośćmi specjalnymi tegorocznej Gali byli prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, który wygłosił wykład na temat powinności środowiska przedsiębiorców w zakresie obywatelskości oraz Dorota Kolak, wybitna aktorka Teatru Wybrzeże.
Jakie firmy otrzymały tytuł “Pomorski Pracodawca Roku 2022”?
- NORTHVOLT SYSTEMS POLAND sp. z o. o.
prezes zarządu Robert Chryc - Gawrychowski | rok założenia 2018 | siedziba Gdańsk
w kategorii przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników
“ W 2018 roku otwarty został oddział Northvolt w Polsce, specjalizujący się w produkcji systemów bateryjnych. W zeszłym roku firma rozpoczęła w Gdańsku budowę największej w Europie fabryki magazynów energii, niedawno zakończył się I etap tej inwestycji o powierzchni 25 tys. mkw. Łącznie spółka zainwestuje w Gdańsku 200 milionów dolarów i zbuduje kompleks obejmujący 50 tys. mkw., w którym zatrudnienie znajdzie 500 osób.”
- IGLOTEX S.A.
prezes zarządu Maciej Włodarczyk | rok założenia - 1983 | siedziba - Skórcz
w kategorii przedsiębiorstw zatrudniających od 51 do 250 pracowników
“Firma od 40 lat jest wiodącym producentem żywności mrożonej oraz chłodzonej w Polsce, zarówno dla sektora detalicznego, jak i HoReCa. (...). Przedsiębiorstwo jest właścicielem rozpoznawalnych marek jak: Proste Historie, Iglotex Professional, World of Taste. Firma specjalizuje się również w produkcji żywności pod markami prywatnych klientów w Polsce i za granicą. (...) Iglotex jest wiarygodnym partnerem handlowym dla kilkudziesięciu tysięcy klientów w Polsce i partnerów w ponad 40 krajach świata. (...)
Podczas kreowania innowacji, firma kieruje się zarówno preferencjami konsumentów, trendami, a także troską o środowisko naturalne.”
- ATM LIGHTING sp. z o.o.
członkowie zarządu: Tomasz Łasica, Adam Pogorzelski, Marta Giebułtowska, Edyta Zajączkowska | rok założenia - 2011 | siedziba - Gdańsk
w kategorii przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 50 pracowników
“Firma zajmuje się produkcją oświetlenia przemysłowego do zakładów produkcyjnych, magazynów, rafinerii paliw, peronów kolejowych i przejść podziemnych, a także do tuneli samochodowych. Siedziba firmy wraz zakładem produkcyjnym znajduje się w Gdańsku.
Przedsiębiorstwo jako pierwsze w Polsce wypuściło na rynek oprawę przeciwwybuchową w technologii LED z certyfikatem ATEX. Innowacyjność spółki przejawia się także w następujących po sobie inwestycjach: w budowę nowej siedziby, w park maszynowy oraz w technologie, jak np. opracowanie i opatentowanie innowacyjnej farby proszkowej wykorzystywanej w produkcji.
Oprawy oświetleniowe ATM Lighting cieszą się uznaniem zarówno w Polsce, jak i w krajach Zatoki Perskiej, Niemczech, Beneluksie, Skandynawii, a nawet w Chile i Singapurze. (...) Nagrody i wyróżnienia firm to m.in. nagroda Pomorskiego Gryfa Gospodarczego jako lider eksportu w kategorii mikro i małych przedsiębiorstw (grudzień 2022), Gazele Biznesu (2019 i 2020) oraz Diamentów Forbesa (2021, 2022, 2023)....”
- WEB.24.COM.PL sp. z o. o.
prezes zarządu - Tomasz Koszlak | rok założenia - 2008 | siedziba - Gdynia
“Web24 to pełnowymiarowy software house zajmujący się kompleksowym tworzeniem serwisów internetowych. platform sprzedażowych oraz projektami aplikacji webowych (z licznymi zewnętrznymi integracjami) na indywidualne zamówienie w oparciu o autorskie rozwiązania technologiczne.
Od 2008 rok firma jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych podmiotów interaktywnych w województwie pomorskim. Wykonuje projekty dla sektora prywatnego (...), a także dla administracji publicznej i spółek Skarbu Państwa. Web24 z powodzeniem zrealizował ponad tysiąc dedykowanych wdrożeń serwisów internetowych dla ponad 300 polskich i zagranicznych (m.in. Wielka Brytania, Belgia, Holandia, Niemcy, Szwajcaria, Rumunia) klientów. Większość zrealizowanych projektów to platformy sprzedażowe i aplikacje dla przemysłu.”
Pomorski Pracodawca Roku 2022 - Wyróżnienia
przyznane przez kapitułę z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń wyróżniających się kandydatów:
- ADVANCED PROTECTION SYSTEMS SA
za wdrażanie innowacyjnych systemów bezpieczeństwa
- BALTIC HUB CONTAINER TERMINAL sp. z o. o.
za dynamiczny wzrost przeładunków kontenerowych
- CEMET LTD. sp. z o. o.
za wdrażanie innowacyjnych technologii produkcyjnych
- ECOL-UNICON sp. z o. o..
za działania proekologiczne
- FARM-FRITES Poland S.A.
za inwestycje zwiększające potencjał produkcyjny
- MM KWIDZYN sp. z o.o.
za wspieranie zrównoważonego rozwoju i społeczności lokalnej
- MULTIPACKING SOLUTIONS TCZEW sp. z o.o.
za dynamiczny rozwój produkcji
- RADMOR S.A.
za rozwój produkcji w zakresie innowacyjnych systemów bezpieczeństwa
- RDL HYDRAULICS sp. z o.o.
za ekspansję rynkową
- ROCKFIN sp. z o.o.
za działania w obszarze energetyki odnawialnej
- ZAKŁADY PORCELANY STOŁOWEJ „LUBIANA’’ SA
za transformację i automatyzację produkcji
Pracodawca Roku Obszaru Metropolitalnego Gdańsk - Gdynia - Sopot
Nagroda specjalna przyznawana przez Gdański Urząd Pracy i Pracodawców Pomorza dla firmy z obszaru metropolitalnego, która dokonała znaczącego rozwoju w zakresie inwestycji i zwiększenia zatrudnienia.
- PORTA KMI POLAND
“Porta Drzwi to jeden z czołowych producentów drzwi w Europie, działający od ponad 30 lat, z siedzibą w Bolszewie. Posiada sześć zakładów produkcyjnych - pięć w Polsce i jeden w Rumunii, nowoczesne centrum logistyczne oraz Akademię Dobrego Montażu Porta szkolącą monterów.
Firma inwestuje w nowoczesne technologie, takie jak TechnoPorta - zautomatyzowana, inteligentna linia do produkcji drzwi technicznych w Bolszewie, LogPorta - najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne w Nidzicy oraz PortaFrame w Ełku, zakład wyposażony w zautomatyzowaną produkcję personalizowanych ościeżnic technicznych. Zatrudnia blisko 1700 osób. Oferuje również stanowiska pracy dla cudzoziemców m.in. z Ukrainy, a także angażuje dużą liczbę kobiet w swoim zespole pracowników.
Obroty firmy wyniosły 733 mln zł w 2021 roku i 784 mln zł w 2022 roku. Przedsiębiorstwo jest liderem na polskim rynku, zdobywając liczne nagrody konsumenckie i biznesowe, takie jak Superbrands, Laur Klienta/Laur Konsumenta 2022 roku w kategorii jakość produktów – drzwi wewnętrzne, oraz tytuł Konsumenckiego Lidera Jakości 2022 roku – Lidera Rynku Stolarki 2022.
Porta oferuje swoim pracownikom możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych poprzez autorską Akademię PORTA, która rozwija talenty w organizacji. Aktywnie uczestniczy w licznych działaniach charytatywnych, wspiera lokalną społeczność i ogólnoświatowe akcje humanitarne. Prezes Jacek Sarnowski przez 30 lat zarządzania firmą otrzymał wiele prestiżowych nagród m.in. Złotego Oxera przyznawaną przez Pracodawców Pomorza za zbudowanie pomorskiej marki Porta o znaczeniu międzynarodowym”.
Nagroda Złoty Oxer
Nagroda przyznawana jest osobom, które dzięki własnej inicjatywie, uporowi i determinacji zbudowali od podstaw firmę lub organizację będącą rozpoznawalną marką w kraju i za granicą. Nagrodzonych Złotym Oxerem cechuje konsekwencja w realizacji wizji rozwojowej własnej firmy w oparciu o przyjęte cele strategiczne.
- Ireneusz Kowaluk, Grzegorz Rutkowski i Leszek Polakiewicz | SATEL sp. z o. o.
“Ireneusz Kowaluk, Grzegorz Rutkowski i Leszek Polakiewicz. Te trzy nazwiska stoją za międzynarodowym sukcesem firmy SATEL. Kierunkowe, techniczne wykształcenie oraz wiedza właścicieli to kapitał, na którym od początku budowana była siła firmy. Każdy z nich zaangażowany jest w inny obszar działalności, wzajemnie się uzupełniając i tworząc zgrany zespół.
Ireneusz Kowaluk odpowiada za kwestie związane ze sprzedażą, produkcją i zarządzaniem ludźmi. Grzegorz Rutkowski kontroluje tematy z zakresu konstrukcji elektroniki oraz strategicznych zakupów komponentów. Na co dzień również projektuje oraz konstruuje część urządzeń. Leszek Polakiewicz nadzoruje obszar firmy związany z oprogramowaniem i rozwojem funkcjonalnym urządzeń. Sam także programuje niektóre z nich. Wszelkie decyzje strategiczne podejmowane są wspólnie, a wyznaczanie kierunków rozwoju realizowane jest także z uwzględnieniem głosów klientów i wymagań konkretnych rynków.
Firma to w 100 proc. polski kapitał. Produkuje urządzenia do systemów alarmowych, sygnalizacji pożarowej, kontroli dostępu i automatyki budynkowej. Po 33 latach działalności oferta obejmuje ponad 500 produktów, a słowo „SATEL’’ jest kojarzone z bezpieczeństwem w ponad 70 krajach. Zespół tworzy 350 specjalistów. Siedzibą firmy jest nowoczesny budynek o łącznej powierzchni biurowo-produkcyjnej 14 tys. mkw. Firma dysponuje parkiem maszynowym oraz laboratorium, które cieszą się mianem jednych z najlepiej wyposażonych na Pomorzu.”
Nagroda Primum Cooperatio
(łac. Nade Wszystko Współpraca)
Nagroda imienia Profesora Bolesława Mazurkiewicza
Przyznawana jest wybitnemu przedstawicielowi świata nauki, który w sposób aktywny swoją wiedzą, twórczą myślą oraz doświadczeniem przyczynia się do wspierania i realizacji nowatorskich przedsięwzięć gospodarczych. Jednocześnie jest to osoba, która udowodniła swoim działaniem, że możliwa jest efektywna współpraca obu środowisk przynosząca wymierne korzyści gospodarce oraz nauce.
- Prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk
“Pracownik nauki, profesor, informatyk, twórca szkoły naukowej z zakresu informatyki dotyczącej metod wytwarzania wiarygodnych aplikacji informatycznych i rozproszonych systemów. Organizator życia akademickiego na Politechnice Gdańskiej, b. dziekan Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz b. rektor. Członek korespondent Polskiej Akademii Nauk. Obecnie dyrektor Centrum Informatycznego TASK.
(...) Zaprojektował i zrealizował wraz ze swoim zespołem kilkanaście systemów informatycznych wdrożonych w praktyce. System ochrony własności intelektualnej nagrodzono specjalnym wyróżnieniem Prezesa Urzędu Patentowego. Jako dziekan Wydziału ETI ( latach 1990-1996 oraz 2002-2008) uzyskał akredytację dla wszystkich kierunków studiów, a po wejściu Polski do Unii Europejskiej zainicjował i pełnił rolę kierownika projektu budowy gmachu Centrum Dydaktyczno-Badawczego Technologii Informacyjnych zakończonej w 2008 roku. W latach 2008- 2016 był rektorem PG. Jego sukcesem była poprawa pozycji uczelni w rankingu polskich uczelni akademickich (z 27. na 11. miejsce). Za jego kadencji zrealizowano m. in. projekt e-Uczelnia dotyczący kompleksowej informatyzacji PG, powstały budynki Studium Matematyki i Kształcenia na Odległość oraz Centrum Nanotechnologii. Od 2016 roku jest dyrektorem Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej, kieruje Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji oraz Centrum Kompetencji STOS związanych z wytwarzaniem aplikacji rozproszonych i przetwarzaniem dużych zbiorów danych, a także z budową inteligentnych usług IT”.
Nagroda Porta In Posterum
(łac. Brama Do Przyszłości)
Nagroda Porta In Posterum przyznawana jest po raz pierwszy. Dedykowana jest podmiotom wspierającym wzrost gospodarczy oraz rozwój przedsiębiorczości w województwie pomorskim m.in. poprzez pozyskiwanie inwestycji oraz pomoc i doradztwo inwestorom, komercjalizację terenów inwestycyjnych, organizację inkubatorów przedsiębiorczości, parków przemysłowo - technologicznych, logistycznych i biurowych, pomoc we wdrażaniu innowacji i patentów oraz finansowaniu inwestycji rozwojowych.
Nagroda symbolizuje bramę do przyszłości, której otwarcie Laureat umożliwia inwestorom, osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą, właścicielom patentów i podmiotom podejmującym prace wdrożeniowe oraz osobom wykluczonym lub powracającym na rynek pracy.
- Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego sp. z o.o. (investGDA)
“Za wspieranie rozwoju gospodarczego regionu i przedsiębiorczości w Gdańsku oraz województwie pomorskim. Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego sp. z o.o. (investGDA) jest spółką Gminy Miasta Gdańska powołaną w 2008 roku. Jej głównym celem jest wspieranie przedsiębiorczości i rozwoju gospodarczego Gdańska.
Przy udziale ponad 60 inwestorów Agencja utworzyła: Park Przemysłowo-Technologiczny „Maszynowa’’ (PPTM), Pomorskie Centrum Logistyczne (PCL) i Pomorskie Centrum Inwestycyjne (PCI). Spółka na komercjalizowanych terenach zainwestowała około 85 mln zł, a jej partnerzy ponad 900 mln zł.
Tylko w roku 2022 do budżetu Gdańska trafiło z tytułu podatku od nieruchomości ponad 16 mln zł. Ponadto investGDA zrealizowała ponad 100 projektów doradztwa biznesowego, zorganizowała wiele misji zagranicznych i niezliczoną liczbę wydarzeń gospodarczych z udziałem przedsiębiorców z Pomorza.
Aktualnie cele Agencji realizuje 40 osobowy zespół, działający zgodnie z filozofią #Let’s move Gdańsk forward. W strukturze investGDA funkcjonuje także Gdańska Fundacja Rozwoju Gospodarczego, która realizuje działania w obszarze CSR i ESG.”
Nagroda Negotium Pro Cultura
(łac. Biznes Dla Kultury)
Nagroda przyznawana za wspieranie inicjatyw kulturalnych przez przedstawiciela środowiska gospodarczego
- Krzysztof Krempeć prezes zarządu Mercor S.A.
“Wśród licznych inicjatyw kulturotwórczych podejmowanych przez laureata są m.in. albumy fotograficzne prezentujące historyczny Gdańsk tworzone we współpracy z Muzeum Miasta Gdańska, Miastem Gdańsk i Fundacją Karrenwall. (...) Za sprawą Krzysztofa Krempeć w br. wydana zostanie autorska publikacja „Trzeci wymiar Gdańska. Gdańsk w fotografii stereoskopowej’’pod red. prof. Andrzeja Januszajtisa i objęta patronatem merytorycznym Muzeum Miasta Gdańska. Zawierać będzie zbiór fotografii stereoskopowych miasta, zarówno z lat 1906-1914, po 1940 roku jak i współczesnych.
Stereoskopy, które trafiły do prywatnej kolekcji laureata, zainspirowały go do wdrożenia w życie pomysłu autorskiej publikacji pozwalającej na nowo odkryć fotografię stereograficzną sprzed lat. Publikacje realizowane z inicjatywy laureata to również coroczne kalendarze tematyczne nawiązujące do wystaw Muzeum Miasta Gdańska (...) Co roku kalendarze trafiają w ręce sympatyków Muzeum oraz partnerów biznesowych Grupy Mercor, wyróżniając się pomysłem i szatą graficzną.
Równie rozpoznawalnym projektem Krzysztofa Krempeć jest cykl autorskich koncertów jazzowych pod hasłem „mcrJAZZ’’. Ostatnia odsłona, zrealizowana we wrześniu 2022 roku, przyciągnęła blisko 150 gości. W ubiegłym roku Krzysztof Krempeć patronował „Ogólnopolskiemu Konkursowi Skrzypcowemu Pamięci Aleksandry Januszajtis’’. To promująca młodych utalentowanych skrzypków i skrzypaczki cykliczna impreza o blisko trzydziestoletniej tradycji. Laureaci, nawet ci z młodsi, to dziś nierzadko profesorowie szkół muzycznych różnych szczebli, a zawsze artyści w pełni kariery, laureaci innych konkursów, święcący triumfy na estradach świata.”
O Pracodawcach Pomorza
Pracodawcy Pomorza to największy regionalny związek pracodawców w Polsce, zrzeszający blisko tysiąc przedsiębiorstw, które zatrudniają prawie 150 tys. pracowników. Poza terenem województwa pomorskiego, organizacja swoim działaniem obejmuje także powiat elbląski. W ubiegłym roku Pracodawcy opracowali Kodeks odpowiedzialności obywatelskiej pracodawców i starają się szerzyć tę inicjatywę wśród innych organizacji skupiających przedsiębiorców.
O nagrodach Pracodawców Pomorza
Kandydatura do wyróżnień przyznawanych przez Pracodawców Pomorza spełnić musi tylko jeden warunek - działalność przedsiębiorstwa musi być prowadzona na terenie województwa pomorskiego lub w powiecie elbląskim. Udział w konkursach jest bezpłatny. Nie trzeba być członkiem PP, by brać udział w konkursach.