Organizowany od 2003 roku w Gdańsku Festiwal Integracji Artystycznej „Pozapozy” skupia osoby niepełnosprawne i artystów seniorów z całego województwa pomorskiego. Jest największym świętem artystów niepełnosprawnych i pełnosprawnych na Pomorzu - udział w nim co roku bierze kilkuset uczestników: twórców, opiekunów i widzów.
- To kulturalne przedsięwzięcie ma na celu aktywizację i integrację osób starszych oraz niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ideą Festiwalu Integracji Artystycznej „Pozapozy” jest promocja działań twórców w sposób równoprawny, bez względu na ich kondycję intelektualną i fizyczną - mówią organizatorzy z Gdańskiej Fundacji Dobroczynności.
W XIV edycji wydarzenia, która odbyła się we wtorek, 22 października, w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności, udział wzięli artyści, którzy na co dzień uczą się i tworzą podczas zajęć w środowiskowych domach samopomocy i domach pomocy społecznej, na warsztatach terapii zajęciowej i w placówkach dla seniorów.
Podczas gali finałowej, którą poprzedziły warsztaty i próby, artyści m.in. z Gdańska, Tczewa, Starogardu Gdańskiego, Chojnic, Kartuz i Kościerzyny zaprezentowali efekty prac na zajęciach, w trzech kategoriach: muzycznej, plastycznej i teatralnej.
Dokonania artystów amatorów na żywo oglądało kilkuosobowe profesjonalne jury, w skład którego weszli artyści: rzeźbiarka i malarka Mariola Sarbiewska z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, muzyk i kompozytor Jarosław „Pastyl” Turbiarz (Golden Life), aktorka Katarzyna Michalska oraz Bożena Rybicka-Grzywaczewska - prezes Gdańskiej Fundacji Dobroczynności (przewodnicząca jury).
Przed jury zaprezentowali się m.in. aktorzy amatorzy z grupy „A może...”, działającej przy Fundacji Sprawni Inaczej w Gdańsku, Zespołu Teatralnego „Kameleon” przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Tczewie, i Zespołu Teatralnego „Ostoja” przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Kartuzach. Przygotowali rozbudowane i pomysłowe przedstawienia, które spotkały się z aplauzem publiczności i zachwytami jurorów.
Pozostali artyści postawili na muzykę, wybierając zróżnicowany repertuar - od przebojów międzywojennych, przez utwory Wisławy Szymborskiej po współczesne piosenki. Wśród wykonawców byli: Marta Ciszewska z piosenką „Tyle słońca w całym mieście”, Leszek Święcicki - „Weź nie pytaj”, Ewa Sikora - „Miłość ci wszystko wybaczy”, Elżbieta Wesołowska - „Kasztany”, Dariusz Kuczyński - „Tolerancja”, Zespół Muzyczny Grolle - „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”, Leszek Wernel - „Na całość”, Izabela Zajechowska - „On tak ładnie kradnie”, Dariusz Słowiński - „Wierniejsza od marzenia”, Karol Niewiedział - „Rysunek na szkle”, Krystyna Kowalska - „Rudy rydz” oraz Agnieszka Seweryniak - „Szukaj mnie”.
Prawdziwe show zaserwował publiczności dziewięcioosobowy zespół Blue MC ze Starogardu Gdańskiego, który nie tylko profesjonalnie zarapował w piosence „Przybij pionę”, ale również przygotował stroje, układ taneczny - a nawet pokaz breakdance.
W czasie obrad jury, które nastąpiły po zakończeniu występów, tradycyjnie odbył się koncert zaproszonego gościa specjalnego - w tym roku na scenie stanął Paweł Ruszkowski z gitarą - pochodzący z Kościerzyny absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, wokalista, instrumentalista, kompozytor i aranżer.
Werdykt jury XIV Festiwalu Integracji Artystycznej „Pozapozy”:
Kategoria plastyczna:
I miejce: Marcin Czaplicki, Środowiskowy Dom Samopomocy w Okrągłej Łące
II miejsce: Brygida Górska, Środowiskowy Dom Samopomocy w Rybakach
III miejsce: Waldemar Wichowski, Środowiskowy Dom Samopomocy Orunia
Wyróżnienia: Iwona Bajor, Dariusz Budnik, Adam Cybula, Anna Dawid, Antoni Dobrowolski, Wiesław Filipczyk, Sebastian Gabrielski, Ewa Gierszewska, Natalia Grochowska, Andrzej Jewmańcki, Paulina Kortas, Gabriela Lipkowska, Bartosz Kasprzak, Karolina Kryger, Monika Krajan, Regina Kulas, Jerzy Kwidzyński, Haliba Labuda, Joanna Lenza, Sylwia Mielewczyk, Damian Mysiorowski, Danuta Puchowska, Bogdan Puszko, Bogusław Reszka, Andrzej Rokis, Henryk Siłak, Zbigniew Starosta, Grzegorz Tomaszewski, Magdalena Wojciechowska, Michał Zieliński, Danuta Zalewska i Helena Zelka.
Jury wyróżniło także dwie prace zbiorowe: Środowiskowego Domu Samopomocy PSONI w Gdańsku (przy ulicy Jagiellońskiej 11), i Środowiskowego Domu Samopomocy w Starogardzie Gdańskim (przy ulicy Jana Pawła II 6).
Kategoria teatralna:
I miejsce: Zespół Teatralny „Ostoja” przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Kartuzach
II miejsce: Zespół Teatralny „Kameleon” przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Tczewie
III miejsce: Grupa „A może...” przy Fundacji Sprawni Inaczej w Gdańsku
Kategoria muzyczna:
I miejsce: Zespół Muzyczny Grolle przy Domu Pomocy Społecznej Orunia
II miejsce: Izabela Zajechowska
III miejsce: Agnieszka Seweryniak
Wyróżnienie Specjalne: Dariusz Słowiński i zespół Blue MC
Wyróżnienie: Marta Ciszewska, Leszek Święcicki, Ewa Sikora, Elżbieta Wesołowska, Dariusz Kuczyński, Leszek Wernel, Karol Niewiedział, Krystyna Kowalska |
Festiwal Integracji Artystycznej „Pozapozy” zainaugurował Dni Twórczości Osób Niepełnosprawnych, które organizowane są w Gdańsku od wtorku do poniedziałku, 22-28 października, 2019 r.
Wydarzeniu towarzyszy wystawa prac plastycznych w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej (ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6), którą można oglądać od środy do poniedziałku, 23-28 października, 2019 r. Wstęp wolny.
Festiwal został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, PFRON i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.