• Start
  • Wiadomości
  • GAK Plama. Malarka nauczy cię starej techniki malowania woskiem. Warsztaty już we wtorek

GAK Plama. Malarka nauczy cię starej techniki malowania woskiem. Warsztaty już we wtorek

Podczas warsztatów, które poprowadzi Karolina Pielak, absolwentka wydziału malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, poznamy enkaustykę, mającą już kilka tysięcy lat technikę malowania obrazów na ciepło. Metoda powstała w starożytnej Grecji i polega na dodawaniu do pigmentu roztopionego wosku pszczelego. Jaki daje to efekt, dowiesz się we wtorek, 25 maja, o godz. 17.30, w klubie Plama GAK.
24.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Warsztaty malowania woskiem odbędą się 25 maja o godz. 17. 30 w klubie Plama GAK na Zaspie
Warsztaty malowania woskiem odbędą się 25 maja o godz. 17. 30 w klubie Plama GAK na Zaspie
mat. Plama GAK



- Poznamy krok po kroku, jak przygotować spoiwo (pszczeli wosk) i wymieszać je z pigmentami - mówi malarka Karolina Pielak, prowadząca warsztaty, która sama tę technikę bardzo ceni. - Następnie, każdy uczestnik stworzy swoje unikalne dzieło i za pomocą ognia z palnika nada własny kształt kreacji.

Karolina Pielak jest absolwentką wydziału malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uczelnię ukończyła w 2018 roku. Oprócz malarstwa zajmuje się także tworzeniem obiektów i video. W sztuce ceni sobie eksperyment i poszukiwanie nowych form wyrazu, lubi tworzenie w duchu eko, a enkaustyka jest jedną z jej ulubionych technik. 

Na czym polega enkaustyka? Nie jest łatwa. Maluje się na gorąco, ponieważ do pigmentu dodaje się spoiwo z topiącego się pod wpływem ciepła wosku pszczelego. Uzyskaną w ten sposób ciepłą masę (czasem z dodatkiem oleju) nakłada się - dawniej szpachlami, dziś pędzlem - na płótno czy deskę. Technika nie wymaga gruntowania, więc starożytni malowali również w ten sposób obrazy na ścianach. Enkaustyka pozwala na uzyskanie głębi kolorów, wyjątkowego połysku i jest odporna na wilgoć, co sprawiło, że obrazy mające nawet 2 tysiące lat - jak portrety fajumskie - wciąż są w dobrym stanie.

Metodę wymyślili starożytni Grecy, za mistrza w tej dziedzinie uznając Pauzjasza z Sykjonu, malarza żyjącego w drugiej połowie IV wieku p.n.e. Używali jej potem również Rzymianie i Egipcjanie. I właśnie w Egipcie, w czasach Napoleona, w miasteczku Fajum odnaleziono trumienne portrety osób o niezwykłej urodzie malowane farbami z woskiem. W średniowieczu enkaustyka popadła w zapomnienie. Dziś znów jest używana, ale nie tak powszechnie, jak w starożytności.

- Prace wykonane w technice enkaustyki są interesujące nie tylko ze względu na płynne mieszanie się kolorów, ale również użycie wosku sprawia, że chce się dotykać prac i poznawać ich różnymi zmysłami - dodaje malarka. - Podczas warsztatów chciałabym zachęcić do eksperymentowania i odkrycia tej techniki.

Uczestnicy warsztatów spotkają się we wtorek, 24 maja 2021 r., na patio Plamy GAK (Gdańsk Zaspa, ul. Pilotów 11) i będą pracować na świeżym powietrzu. Każdy uczestnik czy uczestniczka otrzyma niezbędne materiały i narzędzia. Koszt udziału w warsztatach wynosi 20 zł.

Ilość miejsc jest ograniczona, więc obowiązują zapisy mailowe pod adresem: plama@gak.gda.pl


Więcej informacji pod adresem: 

plama@gak.gda.pl

 

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie