• Start
  • Wiadomości
  • Funkcjonariusze z Wilna z wizytą roboczą w Straży Miejskiej

Funkcjonariusze z Wilna z wizytą roboczą w Straży Miejskiej. Z kim się spotkali i co robili?

Przez dwa dni gościła w Gdańsku dwuosobowa delegacja Oddziału Porządku Publicznego z Wilna. To odpowiednik Straży Miejskiej w stolicy Litwy. Wizyta stanowiła okazję do wymiany doświadczeń i poznania specyfiki pracy każdej ze służb.
19.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy czterech mężczyzn siedzących przy drewnianym stole w elegancko urządzonym pomieszczeniu. Dwoje z nich nosi formalne, ciemne garnitury i siedzi po jednej stronie stołu, a dwaj pozostali mężczyźni, po drugiej stronie, ubrani są w mniej formalne stroje - jeden w czarną bluzę z kapturem, drugi w granatową kurtkę z emblematem, prawdopodobnie służbowym. Na stole leży żółta serweta, na której stoi zestaw pustych szklanek i cytryn. W tle widać bogato zdobione, ciemne drewniane drzwi i stojącą za nimi szafkę z niezwykle ozdobnymi, wysokimi oparciami krzeseł, które zdają się przedstawiać sylwetki ludzi
Po lewej stronie stołu siedzą: Piotr Borawski - zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Leszek Walczak - Komendant Straży Miejskiej w Gdańsku. Po drugiej stronie stołu (od prawej): Leon Šot i Konstantin Asejev, reprezentujący wileński Oddział Porządku Publicznego
mat. Straż Miejska

Jaki był cel wizyty strażników z Wilna?

Dwójka funkcjonariuszy, która przyjechała do naszego miasta, reprezentuje Oddział Porządku Publicznego, pełniący w Wilnie zadania Policji Municypalnej. 
 
W czwartek, 17 kwietnia, goście spotkali się z Andrzejem Czeranem, zastępcą Komendanta Straży Miejskiej w Gdańsku ds. operacyjnych.

Nielegalnie odprowadzasz ścieki? Straż Miejska to sprawdzi i zrobi... spory dym

Natomiast dzień później, 18 kwietnia, odwiedzili Piotra Borawskiego, zastępcę prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. W spotkaniu tym uczestniczył również Leszek Walczak, Komendant Straży Miejskiej w Gdańsku. 
 
- Nawiązanie współpracy pomiędzy gdańską a wileńską formacją i będące jej częścią wzajemne wizyty mają służyć przede wszystkim wymianie doświadczeń i dzieleniu się interesującymi rozwiązaniami - tłumaczy Monika Domachowska, inspektor ds. kontaktu z mediami w Straży Miejskiej w Gdańsku. 

Czym różni się służba w Wilnie od Straży Miejskiej w Gdańsku?

Podczas spotkania w siedzibie Straży Miejskiej rozmawiano m.in. o zadaniach i zakresie uprawnień każdej z formacji. 

Groźny przestępca schwytany dzięki kamerom monitoringu i współpracy Straży Miejskiej z policją

Okazuje się, że są one zbliżone. Choć są też między nimi pewne różnice, poczynając od liczby pracowników każdej z nich. W Wilnie cała grupa funkcjonariuszy liczy 92 osoby, z czego 35 zajmuje się patrolowaniem ulic. W Gdańsku strażników miejskich jest zaś ponad 300
Na tym zdjęciu widzimy grupę trzech mężczyzn i jednej kobiety ubranych w granatowe uniformy z odznakami, sugerującymi, że mogą być częścią służb ratowniczych lub policyjnych. Są ustawieni w linii, patrząc w stronę kamery. Najbardziej na prawo stoi mężczyzna z długimi, kręconymi włosami, ubrany w granatową kurtkę z podobnym emblematem co pozostali. Pośrodku stoi pies, przypominający złotego retrievera, który siedzi na podłodze i patrzy w stronę kamery, dodając do sceny przyjaznego charakteru. W tle za grupą widać ekran z prezentacją, która zawiera tekst i logo, co może wskazywać na to, że znajdują się oni w edukacyjnym czy informacyjnym ustawieniu, być może szkole lub innym miejscu publicznym. Pomieszczenie jest kolorowe z dziecinnymi pracami na ścianie, co wzmacnia wrażenie edukacyjnego kontekstu.
Gdańscy strażnicy wraz z gośćmi z Wilna podczas zajęć profilaktycznych w szkole podstawowej
mat. Straż Miejska
 
W litewskiej formacji nie ma też stopni służbowych. Wszyscy pracownicy są zatrudnieni na stanowiskach starszych specjalistów. 
 
Oddział Porządku Publicznego jest młodszy od Straży Miejskiej w Gdańsku: liczy sobie 15 lat. 
Inaczej niż w Gdańsku, w Wilnie każdy z patroli pełni zadania zarówno interwencyjne, jak i dzielnicowe. 
 
W stolicy Litwy funkcjonuje aplikacja zgłoszeniowa. Nie ma natomiast całodobowego telefonu zgłoszeniowego. Telefon działa tylko w godzinach pracy funkcjonariuszy, czyli w dni powszednie oraz niedzielę od godz. 5.00 do godz. 23.00, a w piątki i soboty do godz. 2.00 w nocy.

Co było w programie wizyty funkcjonariuszy z Wilna?

Aby jeszcze lepiej poznać specyfikę pracy w Straży Miejskiej w Gdańsku, goście z Wilna odwiedzili jedno ze studiów monitoringu wizyjnego oraz Stanowisko Kierowania Straży Miejskiej w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego. W tym ostatnim miejscu odbierane są wszystkie zgłoszenia przychodzące na numer 986
Na zdjęciu widać trzech mężczyzn stojących obok siebie. Mężczyzna po lewej stronie jest ubrany w ciemnoniebieski mundur policyjny z odznakami, okularami i uśmiechem. Środkowy mężczyzna ma długie, kręcone włosy i nosi granatową koszulkę polo; wygląda na zrelaksowanego i przyjaznego. Mężczyzna po prawej stronie ma krótkie włosy, nosi granatową bluzę z zamkiem i stoi z rękami splecionymi na wysokości pasa. Wszyscy trzej stoją przed białą ścianą, a w tle widać szafkę z kilkoma zdjęciami w ramkach i małym przedmiotem zdobiącym szafkę. Atmosfera zdjęcia wydaje się profesjonalna i przyjazna
Od lewej stoją: Andrzej Czeran - zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Gdańsku ds. operacyjnych oraz goście z Litwy: Konstantin Asejev i Leon Šot
mat. Straż Miejska
 
Goście wzięli także udział, wraz ze strażnikami z Referatu Dzielnicowego I w patrolu interwencyjnym, podczas którego mogli przyglądać się, jak w praktyce wygląda praca gdańskiego strażnika miejskiego. Uczestniczyli m.in. w zadysponowaniu holowania niezgodnie z przepisami zaparkowanego samochodu.
 
Funkcjonariusze z Wilna wzięli także udział w zajęciach dla dzieci prowadzonych przez gdańskich strażników z Referatu Profilaktycznego. Wybrali się w związku z tym razem z nimi do jednej ze szkół podstawowych, gdzie uczestniczyli w zajęciach dotyczących właściwego postępowania ze zwierzętami.

Wykonawca przejścia naziemnego przy dworcu Gdańsk Główny wybrany

W październiku 2022 r. gdańską straż miejską odwiedzili policjanci municypalni z Rygi. Goście ze stolicy Łotwy, podobnie jak funkcjonariusze z Wilna, mieli okazję zapoznać się z różnymi aspektami pracy strażników miejskich i uczestniczyć w wspólnym patrolu.
 
oprac. RP
 

TV

Majówka z odnowioną Twierdzą Wisłoujście rozpoczęta. Koszary Napoleońskie otwarte