• Start
  • Wiadomości
  • Fundacja Hospicyjna w Gdańsku. Wyjątkowe nagrody dla wyjątkowych wolontariuszy i filantropów 

Fundacja Hospicyjna w Gdańsku. Wyjątkowe nagrody dla wyjątkowych wolontariuszy i filantropów 

- To co materialne nie liczy się w ogóle, liczy się to, co możemy dać drugiemu człowiekowi: otwarte serce, miłość, pomaganie sobie, szacunek - powiedziała Regina Grenda, wolontariuszka opiekuńcza z Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. W Ratuszu Głównego Miasta wolontariusze i filantropi działających na rzecz gdańskiego hospicjum otrzymali w piątek, 25 września, Bursztynowe Dźwigi.  
25.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
bursztynowy_dzwig-061_799x533
Nz. Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety. Wolontariusze i filantropii podczas gali wręczenia nagród Prezydent Miasta Gdanska i Fundacji Hospicynej 
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Statuetki Bursztynowych Dźwigów ufundowała Prezydent Miasta Gdańska, która jest też patronem wydarzenia - gali, podczas której Fundacja Hospicyjna wyróżnia wyjątkowych wolontariuszy i filantropów działających na rzecz Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC. Zwykle uroczystość odbywa się w kwietniu, w tym roku z powodu epidemii i względów bezpieczeństwa gala w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku odbyła się w piątek, 25 września. 

- Otrzymujemy od Was wsparcie, dzięki któremu możemy organizować tyle działań, realizować wiele projektów - powiedziała Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku. - Nasi wolontariusze i darczyńcy są dla nas bardzo ważni.  Świadomość, że są dodaje nam sił i energii do działania. Ten dzień jest dla nas świętem, kiedy bardzo głośno mówimy: “Dziękujemy”. 

Kim są wyróżnieni wolontariusze i filantropii? To osoby, szkoły i firmy, które są wrażliwe na cierpienie innych i na ich potrzeby. Dzielą się swoim czasem, energią, zasobami  dając sygnał, że łatwiej pokonać wyzwania wspólnymi siłami. 

 

bursztynowy_dzwig-014_799x533
Podczas uroczystości Piotr Kowalczuk zastępca prezydent Gdanska wręczył upominek (grafikę) Annie Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

- Cieszę się, że spotykamy się w tym wspaniałym miejscu - powiedział Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług społecznych. - To jest najważniejsza sala w Gdańsku, tutaj spotykali się królowie, to stąd wychodziły bardzo ważne informacje dla gdańszczan i dla Polaków. Dziś zostaniecie nagrodzeni chyba najważniejszą nagrodą, jaką przyznaje się wolontariuszom: gdańskimi Bursztynowymi Dźwigami. Chcę dziś Wam podziękować, bo żeby rozwijać działania hospicyjne nie wystarczy kontrakt z NFZ. Potrzebne są pieniądze zbierane w różnych miejscach, ale potrzebni są też ludzie, którzy zapraszają kolejnych do działania, którzy potrafią się zaangażować w pracę wolontaryjną. Dziękuję Wam: czy jesteście szkołami, czy jesteście firmami, czy miejskimi spółkami, z czego jesteśmy z panią prezydent dumni, bo ta nagroda jest wspólna: Prezydent Miasta Gdańska i Fundacji Hospicyjnej. 


Nagrody przyznawane są w kategoriach: honorowi wolontariusze, wolontariat pracowniczy, wolontariat szkolny i honorowi  filantropi.

Honorowym wolontariuszem hospicjum był Maciej Kosycarz, znany gdański fotograf, który zmarł w tym roku. Nagrody wolontariuszom honorowym wręczała jego żona Hanna Kosycarz. 

- Nagrodę honorowego wolontariusza Maciek otrzymał siedem lat temu - mówiła Hanna Kosycarz. - Był tym skrępowany, nigdy się nie chwalił, że pomaga, pomagamy oboje, w hospicjum. Zaczął o tym mówić, kiedy usłyszał, że to zachęci innych do pomagania. Za każdym razem uczestnicząc w wielu wydarzeniach, robił to całym sercem. Wiele osób widząc Maćka zachęcającego do pomocy, poszło w jego ślady. Warto innym pomagać, być z tego dumnym, liczyć że inni się tym zarażą.  

Honorowi wolontariusze. Bezinteresownie dla potrzebujących 

- W hospicjum jest wiele okazji, by ofiarować swój czas i empatię tym, którzy tak bardzo potrzebują kogoś bliskiego - mówi Regina Grenda nagrodzona w kategorii honorowi wolontariusze. - Przychodzi taki moment w życiu, że chce się coś robić dla innych, mieć serce otwarte na drugiego człowieka. Mam dar od Boga, siłę, żeby towarzyszyć osobom w trudnych chwilach, w przejściu na drugi świat. 

 

bursztynowy_dzwig-022_799x533
 - Przychodzi taki moment w życiu, że chce się coś robić dla innych, mieć serce otwarte na drugiego człowieka mówi Regina Grenda nagrodzona w kategorii honorowi wolontariusze
 
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Te okazje widzi i wyjątkowo chętnie wykorzystuje zarówno ona sama, jak i pozostali Honorowi Wolontariusze 2020 w kategorii indywidualnej:  Kamil Gajewski, Artur Łopatniuk, Przemysław Mitraszewski, Adam i Anna Rynkowscy, Jerzy Szczepaniak, Magda Tomsio-Sołtyskowa, Elwira Twardowska i Ulana Witkowska

 

- Zaczęło się co najmniej pięć lat temu - powiedział Kamil Gajewski. - Jako osoba związana ze szkołą wspierałem hospicjum przez akcje skierowane do szkół, a jako sąsiad hospicjum włączałem się w codzienne życie od akcji zbierania nakrętek po grabienie hospicyjnego ogrodu. Byłem, jestem i będę do dyspozycji hospicjum. I zachęcam wszystkich, żeby wspierali bezinteresownie hospicjum.

Wolontariat szkolny. Zawsze można na nich liczyć 

Laureatami w kategorii wolontariatu szkolnego zostały dwie gdańskie placówki: Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Zespół Szkół Sportowych i Ogólnokształcących. To przykłady miejsc, gdzie idea wolontariatu hospicyjnego rozkwita dzięki wspólnemu wysiłkowi dyrekcji, koordynatorów i uczniów. Od lat udowadniają, że hospicjum na szkolnych wolontariuszy zawsze może liczyć. Jola Giza i Damian Lampka, koordynatorzy Szkolnego Koła Wolontariatu w SP 2, uważają, że hospicjum to miejsce, gdzie szkolni wolontariusze uczą się „empatii wobec drugiego człowieka oraz bycia ze sobą”. 

 

bursztynowy_dzwig-039_799x533
Marlena Grzelak,  dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Gdańsku 
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

- Koło wolontariatu działające przy szkole angażuje się we wszelakie akcje na rzecz hospicjum - mówi Marlena Grzelak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 z oddziałami sportowymi w Gdańsku. - Czy to Pola Nadziei, czy kiermasze szkolne, czy zbiórki na cmentarzach, czy akcja "Paczka dla seniora". Wolontariat ma poruszyć serca naszych uczniów, liczymy że takie zaangażowanie zaowocuje też później. 

Dodatkowo przyznano wyróżnienia dla Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego oraz Wydziałowej Rady Studentów Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Wolontariat pracowniczy. Zaangażowanie po godzinach 

Honorowym Wolontariuszem w kategorii wolontariat pracowniczy została Fundacja Santander Bank Polska im. Ignacego Jana Paderewskiego (d. Fundacja Banku Zachodniego WBK). Około dwóch tysięcy pracowników-wolontariuszy angażowało się w różnorodne akcje na rzecz podopiecznych Fundacji Hospicyjnej, udowadniając, że praca zawodowa i wolontariat mogą się uzupełniać. 

- W imieniu dwóch tysięcy wolontariuszy, pracowników Santander Bank Polska, bardzo dziękuję za wyróżnienie, „Wolontariusz Roku” - to brzmi bardzo dumnie - powiedziała Marzena Atkielska, prezes Zarządu Fundacji Santander Bank Polska. - Pomagaliśmy w różny sposób: nagraliśmy płytę, z której dochód przeznaczony był na hospicjum, piekliśmy ciasta, zbieraliśmy pieniądze na leczenie podopiecznych czy np. na sprzęt stomatologiczny. Przez ostatnie dwa lata wolontariusze Fundacji Santander z Makroregionu Północnego naszego banku realizowali wolontariat pod nazwą Północny Pomaga, łącząc zbiórkę niezbędnych artykułów z biegiem charytatywnym i zbieraniem kroków.

Honorowi Filantropi. Dzielą się tym, co mają 

Fundacja Hospicyjna za wyjątkowe wsparcie podziękowała również Filantropom Fundacji Hospicyjnej 2020 - Zdzisławie Hankisz oraz firmom: Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp z o.o, Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., Międzynarodowe Targi Gdańskie SA, Piekarnia „Kidzińscy” i Saur Neptun Gdańsk SA.

- Dzielimy się tym, co umiemy i co mamy - mówią Anna i Paweł Kidzińscy. - Sprawia nam to radość i przynosi satysfakcję. Wyróżnienie przyznane przez Fundację sprawiło radość, ale większą daje nam samo pomaganie. Lubimy to.

 

bursztynowy_dzwig-001_799x533
Bursztynowe Dźwigi trafiły do wolontariuszy i filantropów 
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Jacek Skarbek, prezes Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej powiedział, że działalność dla mieszkańców Gdańska sprawiła, że spółka czuje się szczególnie odpowiedzialna również za inne działania na rzecz gdańszczan. 

- Od kilku lat wspieramy organizację październikowego koncertu „Głosy dla Hospicjów”, który jest szansą na zebranie środków na opiekę nad osobami u kresu życia, nieuleczalnie chorymi dziećmi i ich bliskimi - powiedział Jacek Skarbek. - Nasi koledzy i koleżanki osobiście angażują się w wolontariat hospicyjny. Dodatkowo pracownicy GIWK organizują w kwietniu „Dzień żonkila”. Wybranego dnia przeprowadzane są w firmie loteria fantów, elektroniczne licytacje ciekawych przedmiotów i degustacja własnoręcznie zrobionych ciast. Naszym celem jest zebranie środków i wsparci akcji „Pola Nadziei”. Cieszymy się, że pieniądze zebrane z kwesty są przeznaczane na tak szczytny cel.

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę