10 lat Fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom. Niesie pomoc w najtrudniejszych chwilach

Od dziesięciu lat pomagają nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzinom zapewniając specjalistyczną opiekę i wsparcie. W piątek 25 października 2024 roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się gala z okazji 10-lecia Fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom. Zespół Fundacji przez te dziesięć lat towarzyszył w chorobie i śmierci dziecka 172 rodzinom, w procesie żałoby wsparł ponad 1,2 tysiąca osób.
25.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy grupę osób zgromadzonych na scenie podczas uroczystej gali, stojących na tle logotypów organizacji związanych z hospicjum Pomorze Dzieciom  oraz inicjatywami  eMOCja  i  TuliPani  (Hospicjum Perinatalne). Przed sceną widoczna jest dekoracja z białych róż, podkreślająca uroczysty charakter wydarzenia.
Gala X-lecia Hospicjum Pomorze Dzieciom odbyła się 25 października 2024 r. w Muzeum II Wojny Światowej
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego. Jak wspierać rodziców w żałobie, gdzie szukać pomocy?

Co zdarzyło się przez dziesięć lat działania Fundacji? 

Wśród zaproszonych gości, obok przedstawicieli samorządów, instytucji, firm, szkół, organizacji, wolontariuszy, dzięki którym udaje się sprawować profesjonalną opiekę w bardzo trudnych warunkach, znaleźli się przede wszystkim rodzice dzieci, które zmarły pod opieką sztabu hospicyjnych specjalistów, a także rodzice dzieci, które aktualnie znajdują się pod opieką Hospicjum. Zespół Fundacji przez te dziesięć lat towarzyszył w chorobie i śmierci dziecka 172 rodzinom, w procesie żałoby wsparł ponad 1,2 tysiąca osób.

Na zdjęciu widzimy kobietę przemawiającą przy mównicy oznaczonej logo Fundacji Pomorze Dzieciom. Ma na sobie czarną, elegancką sukienkę, a jej wyraz twarzy wskazuje na zaangażowanie i powagę, co podkreśla istotę poruszanego tematu podczas uroczystości.
Ewa Liegman, prezeska zarządu Hospicjum Pomorze Dzieciom
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Gdy fundacja powstawała 10 lat temu, w zamyśle było prowadzenie domowego hospicjum dla dzieci. Dziś oprócz hospicjum dziecięcego Fundacja prowadzi także Hospicjum Perinatalne Tulipani oraz jedyne w Polsce Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja. Od 2014 roku ekipa hospicjum domowego dla dzieci pokonując drogę do swoich pacjentów 43 razy przejechała kulę ziemskiej. W tym czasie odbyło się: 

  • 11 964 - wizyt lekarskich
  • 21 519 - wizyt pielęgniarskich
  • 5 928 - wizyt fizjoterapeuty
  • 3 100 - wizyt psychologa

Działania fundacji nie byłyby możliwe bez zbiórek finansowych, a odbyło się ich przez te 10 lat ponad siedemset. 

Jak pomaga Fundacja Hospicjum Pomorze Dzieciom? 

Fundacja Hospicjum Pomorze Dzieciom prowadzi domowe hospicjum dla dzieci, które opiekuje się nieuleczalnie chorymi pacjentami i ich rodzinami w Gdańsku i w promieniu 100 km od stolicy Pomorza. Ekipę Hospicjum Pomorze Dzieciom stanowią: lekarze, pielęgniarki, psychologowie, fizjoterapeuci, kapelan, wolontariusze, którzy pomagają ulżyć w cierpieniu fizycznym, psychicznym i duchowym. By nie bolało, by zmniejszać uporczywe objawy choroby, podnieść jakość życia w każdym dniu nieuleczalnie chorego dziecka. By towarzyszyć do ostatniego oddechu. Wspierać psychologicznie i socjalnie całe rodziny: rodzeństwo, rodziców, dziadków, nie tylko w czasie choroby, ale i w podróży przez żałobę.

Zdjęcie przedstawia widownię podczas uroczystości, gdzie wszyscy zgromadzeni unieśli w górę swoje telefony z włączonymi latarkami, tworząc wyjątkowy efekt świetlny. Scena ta nadaje wydarzeniu symboliczny charakter, podkreślając wspólnotę i atmosferę refleksji oraz wsparcia.
Światełko do nieba dla podopiecznych Hospicjum Pomorze Dzieciom, które odeszły przy jego wsparciu...
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Hospicjum dziecięce ma 20. lat. "Pomaganie uzależnia jak cukier"

Misją hospicjum jest hasło: „skoro nie możemy dołożyć dni do życia, dokładamy życia do każdego dnia”. Hospicyjne dzieci, które przychodzą na świat czasem dosłownie na chwilę, a na które pracownicy Fundacji czekają z rodzicami w czasie ciąży w Hospicjum Perinatalnym TuliPani, uderzają prosto w serce z informacją: „Wszystko co mamy: ja i Ty, to ten konkretny moment. Pokochasz mnie? Takim jaki jestem?”. Rodziny dotknięte nieuleczalną chorobą dziecka mają pewność, że nie zostaną sami, a sztab wykwalifikowanej kadry, z sercem na dłoni, będzie czuwać o każdej porze dnia i nocy.

GALERIA ZDJĘĆ Z GALI 

Wszechstronne wsparcie osób po stracie

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu darczyńców w 2020 roku Fundacja Hospicjum Pomorze Dzieciom otrzymała nową siedzibę w budynku po starym komisariacie na Stogach. Po gruntownym remoncie działa tu także Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie, w którym osoby doświadczające śmierci dziecka, partnerów życiowych, samobójstw bliskich osób, wczesnych strat (poronień, strat okołoporodowych), diagnozy nieuleczalnej własnej lub osób bliskich znajdą pomoc i wytchnienie dzięki szerokiemu wsparciu. To wsparcie na wielu płaszczyznach: polegające na pracy z ciałem, pomocy psychologicznej i duchowej, indywidualnej i grupowej, również m.in. poprzez prowadzone przez specjalistów warsztaty podnoszące świadomość.

Na zdjęciu widzimy kobietę przemawiającą przy mównicy podczas uroczystości związanej z Fundacją Pomorze Dzieciom, co sugeruje logotyp widoczny na mównicy. Ubrana w elegancką marynarkę z kwiatowym wzorem, trzyma w rękach dokument lub dyplom, a w tle można dostrzec zdjęcia związane z działalnością hospicjum.
Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Wsparcie osób po stracie. Centrum "eMOCja" - pierwsze takie miejsce na Pomorzu - już działa

Przez ponad 5 lat, od otwarcia drzwi wyremontowanego komisariatu policji na gdańskich Stogach, zespół eMOCji przeprowadził 6 919 spotkań indywidualnych ze specjalistą oraz zorganizował i przeprowadził 615 spotkań grupowych oraz niezliczoną liczbę zajęć okołoterapeutycznych.

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas