Gdańscy artyści i wydarzenia kulturalne nominowani w ogólnopolskich plebiscytach. Zagłosuj!
Nagroda Fryderyki obejmuje bardzo szerokie spektrum gatunków muzycznych, od muzyki rozrywkowej po muzykę klasyczną i jazz, a nagrania zgłaszają artyści, managerowie bądź wydawcy. W rywalizacji tegorocznej startowały dzieła, które ukazały się na rynku od 1 grudnia 2022 do 30 listopada 2023.
Kto przyznaje FRYDERYKI?
Zasada wyłaniania laureatów jest podobna, jak w przypadku wręczania Oscarów, bo jury stanowi grono składające się już z ponad 2000 muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Dlaczego aż tylu? Ponieważ każdego roku Akademia, którą powołał Związek Producentów Audio-Video, powiększa się o artystów nominowanych w kolejnych edycjach FRYDERYKÓW.
Członkowie Akademii nominują i nagradzają twórców w drodze tajnego, dwuetapowego głosowania internetowego.
A skąd nazwa FRYDERYK?
Organizatorzy FRYDERYKÓW pragnęli, aby nagroda miała imię. Fryderyk okazał się najbardziej trafny, bo kojarzył się z najsłynniejszym polskim kompozytorem.
Rywalizacja o tytuły
O nagrody w tym roku ubiega się ponad 100 artystów. Tytułów będzie sporo, bo artyści i twórcy zaledwie jednego stylu - muzyki rozrywkowej mają szanse na nominacje w aż 24 kategoriach. Poznamy niedługo m.in. Artystkę, Artystę, Zespół roku, Debiut, Utwór, Teledysk, Album Roku. Ten ostatni przyznawany jest w kilku gatunkach muzycznych, m.in. indie pop, metal, alternatywa, elektronika, blues, muzyka korzeni, hip hop czy muzyka filmowa. Nagradzane są też inne osiągnięcia w muzyce jazzowej i klasycznej.
Kto ma najwięcej szans na nagrodę?
Zapewne ten artysta, który otrzymał najwięcej nominacji, a jest nim Vito Bambino, który zebrał aż osiem. Po pięć nominacji mają Lech Janerka, Mrozu, Sanah, Daria Zawiałow oraz - co nas cieszy szczególnie - gdańszczanka Hania Rani.
Gdańszczanie, na podium!
Wśród muzyków i grup muzycznych nominowanych do nagród jest wielu artystów związanych z Gdańskiem. Oto oni:
Hania Rani - zdobyła w tym rozdaniu Fryderyków aż pięć nominacji, w tym jedną z najważniejszych - do tytułu "Artystki Roku". Raniszewska ma już kilka Fryderyków na koncie, rok temu odebrała nagrodę za album “Ven.ice - Infinitely Avantgarde". W tym roku zbiera laury za aż dwie produkcje: “Ghosts” (muzyka alternatywn) oraz "On Giacometti" (muzyka filmowa/teatralna/ilustracyjna). Ma też nominacje do tytułów jako Producentka roku i Autorka roku. Gratulacje!
Dodajmy, że artystka ma za sobą bardzo udany rok. „Ghosts” wydany w październiku, jest jej trzecim albumem solowym. Przy tej okazji wizerunek pianistki i kompozytorki pojawił się na słynnym bilbordzie na Times Square. W wielomiesięcznej trasie koncertowej odwiedziła Europę, Stany Zjednoczone i Kanadę, pierwszy raz od kilku lat koncertowała też w kraju. Jako druga artystka z Polski wzięła też udział w Tiny Desk Concerts. To prestiżowa seria mini-koncertów organizowanych przez National Public Radio Waszyngtonie, w kameralnym pokoju redakcyjnym gospodarza All Songs Considered - Boba Boilena.
L.U.C, czyli Łukasz Rostkowski wraz Rebel Babel Film Orchestra - raper i producent muzyczny walczył o Oscara za kompozycje do filmu “Chłopi” - nie udało się, ale teraz trzymamy kciuki za jego aż trzy możliwe Fryderyki. Może je zdobyć w kat.: Producent roku, Album roku muzyka filmowa/teatralna/ilustracyjna oraz Utwór roku. Ostatni nominacja dotyczy utworu z filmu pt. Jesień-Tańcuj, w wykonaniu L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra ft. Kayah, Dagadana, Laboratorium Pieśni i Tęgie Chłopy.
Nie zapominajmy, że muzyka Łukasza Rostkowskiego i Hani Rani zachwyciły też w innych ważnych plebiscytach - w MocArtach oraz w O!Lśnieniach Onetu. Czy otrzymają nagrody dowiemy się niebawem - wyniki plebiscytu MocArty (przyznają je słuchacze radia RMF Classic) zostaną opublikowane na www.rmfclassic.pl dnia 13 marca 2024 roku, a głosowanie na O!Lśnienia jeszcze trwa - do 1 marca.
Tomasz Chyła - czyli gdański jazz. Skrzypek nominowany w kategorii Artysta Roku-Jazz, może liczyć też na nagrodę w kategorii "Album roku - jazz" za płytę "Music We Like To Dance To”. Piąty krążek, który nagrał z zespołem Tomasz Chyła Quintet ukazał się nakładem Alpaka Records, niezależnego wydawnictwa związanego z trójmiejską sceną muzyczną. W rozmowie z jazzpress.pl Chyła mówił o płycie, że jest to „zaproszenie do wspólnego tańca, bez zbędnego teoretyzowania i skomplikowanych rozważań”. „Ten album to muzyczna szczerość, dzięki której słuchacz znajdzie to, czego potrzebuje w danym momencie. Prog-rockowe riffy przełamywane melodyjnymi frazami przypominają odbiorcy o funkcjonalności muzyki, która służy nam od wieków. Słuchając utworów z płyty, poczujesz się jak na dobrej imprezie, gdzie muzyka zelektryzuje całe ciało, a ty sam nie wiesz, w którym momencie zaczynasz tańczyć”.
Wg Jazz Forum: Jazz Jantar najlepszym festiwalem, Leszek Możdżer - Muzykiem Roku
Irka Zapolska, absolwentka wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej w Gdańsku i laureatka m.in. Grand Prix Ladies' Jazz Festival Gdynia 2019, świetna improwizatorka, która aktywnie działa na trójmiejskiej scenie muzycznej, założyła i prowadzi Irka Zapolska Quartet (wraz z Dominik Kisiel, Filip Arasimowicz i Maksymilian Kreft). Zespół zadebiutował albumem "Perception of Preception", który od razu został zauważony i “zgarnął” nominację w kategorii "Fonograficzny debiut roku - jazz".
Prof. Jan Łukaszewski odznaczony złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego - to nasz znak jakości i instytucja kultury Miasta Gdańska, a jego dyrektor otrzymał już Złotego Fryderyki w 2021 roku za całokształt osiągnięć artystycznych. W tym roku zespół zdobył nominację w kat. Album roku - muzyka chóralna za płytę "Górecki Church songs". Są na niej zapisane Pieśni Kościelne Henryka Mikołaja Góreckiego na chór a capella, wykonane przez gdańskich muzyków w języku łacińskim. Nikt tego dotąd nie dokonał. Gdańscy artyści zmierzyli się już w podobny sposób z materiałem Krzysztofa Pendereckiego - Jan Łukaszewski jako pierwszy dyrygent dokonał nagrania kompletu utworów kompozytora na chór a cappella, za które w 2010 i w 2014 roku otrzymał nagrodę Orphee D’or przyznaną przez Academie du Disque Lyrique.
Jan Łukaszewski, dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego, odebrał Złotego Fryderyka
Alina Ratkowska - wybitna klawesynistka, wielokrotnie nagradzana za granicą w Polsce (m.in. "Fryderyk" 2020, "Splendor Gedanensis" za rok 2019, “Sztorm Roku” 2013 i 2009), profesor i dyrektor Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku, zdobyła nominację w kategorii "Album roku - muzyka współczesna" za "Le Clavecin moderne plus saxophone". Na podwójnym albumie znalazła się m.in. premierowa rejestracja kompozycji Leszka Możdżera pt. "Improvigoria" napisanej dla duetu Alina Ratkowska (klawesyn) i Paweł Gusnar (saksofon).
Gdańscy twórcy na liście Bestsellerów i Odkryć Empiku 2023
Laboratorium Pieśni - tę grupę wokalną założyły w Gdańsku w 2013 roku Alina Jurczyszyn i Kamila Bigus. Artystki wykonują muzykę ludową z różnych regionów świata, techniką polifonii i a cappella, używaja różnych instrumentów etnicznych. Ich album „Hé oyáte” został nominowany w kat. Album roku - muzyka korzeni.
Warto też zwrócić uwagę, że Kasia Lins - nominowana w kat. Artystka roku i Album roku Indie Pop za „Omen” (wyd. Universal Music Polska) oraz Teledysk roku (za „Po trupach do ciebie”) pochodzi wprawdzie z Poznania, ale studiowała wokalistykę na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Z gdańską uczelnią związani są też muzycy nominowani w kat. Album roku elektronika za album „AtomoGenus”: altowiolista Krzysztof Maria Komendarek-Tymendorf jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Fryderyki 2024 - kiedy wyniki?
Uroczysta Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, podczas której wręczone zostaną statuetki Fryderyków 2024, odbędzie się 22 marca 2024 r. w PreZero Arena Gliwice. Bilety na to wydarzenie są dostępne na stronie kulturairozrywka.pl.
Zobacz pełną listę nominowanych na oficjalnej Fryderyki 2024
.