„Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia. Pomorskie” - premiera nowego albumu w sobotę

To już wieloletnia gdańska tradycja, że przed Świętami Bożego Narodzenia ukazują się kolejne albumy fotograficzne z popularnej serii „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia...". Najnowsze wydawnictwo opowiada powojenną historię Pomorza, widzianą okiem wielu fotoreporterów. Premiera nowego albumu będzie miała miejsce w Centrum Handlowym Manhattan we Wrzeszczu w sobotę 2 grudnia o godz. 12.00.
01.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kobieta i mężczyzna pochyleni w drukarni nad stołem z płachtami
"Fot Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia Pomorskie" w drukarni Nz. Hanna Kosycarz i Miłosz Rączkowski
fot. KFP

Seria „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia...”

Nowy, dwudziesty już album nosi tytuł „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia. Pomorskie”. Wydrukowano go w drukarni Pozkal w Inowrocławiu. Na 350 zgromadzonych w nim fotografiach udokumentowana jest cała powojenna historia naszego regionu i jego mieszkańców.

Obrazy Olgi Boznańskiej po raz pierwszy w Gdańsku. Do oglądania już od niedzieli!

Dwudziesty tom „Niezwykłych zwykłych zdjęć” to najdłuższa fotograficzna podróż ze Zbigniewem i Maciejem Kosycarzami, o zasięgu przestrzennym niespotykanym w poprzednich albumach z tej serii. Dlatego przewodników jest więcej niż dotychczas. W rolę tę wciela się nie tylko Konrad Kosycarz, który jako oprowadzacz dołączył do dziadka i taty w 17. fotograficznej wędrówce („Od Brzeźna po Wyspę Sobieszewską”), to już cała plejada fotoreporterów związanych z agencją Kosycarz Foto Press, począwszy od 1996 roku. Maciek Kosycarz powołał ją wtedy do życia.

kobieta w średnim wieku trzyma płachtę z okładką albumu
Hanna Kosycarz w drukarni, gdzie drukowany jest nowy album
fot. Miłosz Rączkowski/KFP

Historia najnowsza Pomorza

Albumowa opowieść o regionie zaczyna się w roku 1945. Zbigniew Kosycarz zrobił wtedy zdjęcie zrujnowanej wojną Drogi Królewskiej, które otwiera tę historię. Maćkowy początek opowieści o Trójmieście, Kaszubach, Ziemi Słupskiej, Kociewiu, Żuławach i Powiślu to równie burzliwy czas – rok 1980, swoisty dialog stoczniowców ze światem czerpiącym prawdę o sierpniowych strajkach i nadzieję wprost ze stoczniowych murów. Obie fotografie nawiązują do kamieni milowych, które przez dziesięciolecia wyznaczały kierunek pomorskim i polskim drogom.

okładka z czarno-białym zdjęciem, na którym są drogowskazy wskazujące różne pomorskie miasta
Okładka nowego albumu
mat. wydawcy albumu

Ze Zbigniewem, z Maciejem, a dalej także z innym uznanymi pomorskimi fotoreporterami, idziemy przez wydarzenia ważne dla lokalnej społeczności – pierwsze częściowo wolne wybory z drużyną Lecha, pierwsze wybory samorządowe w 1990 roku, reformę administracyjną kraju i pierwszą sesję Sejmiku Samorządowego Województwa Pomorskiego w listopadzie 1998 roku, przystąpienie Polski do Unii Europejskiej – obok których, a najczęściej wokół których toczy się codzienne życie regionu. Przyglądamy się, jak wyglądało na przestrzeni dekad, jak zmieniały się nasze małe ojczyzny, osiedla, szkoły, kultura, moda, przestrzeń gospodarcza, służba zdrowia czy handel stojący w PRL-u sklepami GS, MHD i WPHW, a w czasach transformacji gospodarczej kwitnący wszędzie, gdzie dało się wystawić towary, choćby na poboczu trasy przelotowej przez Pszczółki...

Premiera albumu odbędzie się w sobotę 2 grudnia w Gdańskim Centrum Handlowym Manhattan. Zaczynamy o godz. 12.00. Książkę z dedykacją będzie można nabyć w cenie promocyjnej także w niedzielę 3 grudnia w Galerii Sztuk Różnych Kosycarz&MBeneda na ul. Ogarnej 101 (godz. 12-17). 23.11.2023.

albumek
źródło: mat. prasowe wydawcy