• Start
  • Wiadomości
  • Forum Młodych 2020 od wtorku. Trzy dni ciekawych spotkań - weź udział online

Forum Młodych 2020 od wtorku. Trzy dni ciekawych spotkań - weź udział online

Pod hasłem „Młodzi i polityka” odbędzie się tegoroczne Forum Młodych - konferencja dla uczniów szkół średnich z całej Polski. Ta edycja będzie wyjątkowa - odbędzie się w całości online: na Facebooku ECS oraz www.gdansk.pl. Wydarzenie potrwa od wtorku do czwartku (24-26 listopada) a w programie znajdą się ciekawe spotkania z ekspertami, naukowcami i aktywistami. Udział bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja.
23.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Forum Młodych 2017 udział wzięło 400 uczniów z pomorskich szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku wydarzenie z powodu pandemii musi odbyć się online, ma to jednak swoje plusy - będą mogli w nim wziąć uczniowie z całej Polski
W Forum Młodych 2017 udział wzięło 400 uczniów z pomorskich szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku wydarzenie z powodu pandemii musi odbyć się online, ma to jednak swoje plusy - będą mogli w nim wziąć uczniowie z całej Polski
fot. Łukasz Ogrodziński / www.gdansk.pl

 

 

Forum Młodych to coroczna konferencja organizowana przez Europejskie Centrum Solidarności i członków gdańskiej Rady Programowej Forum Młodych, z myślą o uczennicach i uczniach szkół średnich z całej Polski, którzy chcieliby, aby ich głos był słyszalny. Podczas debat, spotkań i warsztatów młodzi ludzie mają okazję uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania, których udzielają eksperci od przemian społeczno-politycznych, zmian klimatycznych, edukacji czy ekonomii, naukowcy i aktywiści.

Sami uczniowie też otrzymują pole do wypowiedzi i aktywnego uczestnictwa w rozmowach - między innymi o kondycji Polski i świata, podatkach, gospodarce krajowej i zagranicznej, oraz aktualnych problemach i palących kwestiach, a także o życiowych wyborach młodych, szansach i oczekiwaniach.

- Zapytaliśmy młodych ludzi, o czym chcą rozmawiać i co jest dla nich najważniejsze. Spośród wielu pomysłów i propozycji najczęściej pojawiały się te dotyczące życia publicznego. Dlatego temat Forum Młodych 2020 brzmi „Młodzi i polityka” - tłumaczy Rada Programowa Forum Młodych, w skład której wchodzą uczennice i uczniowie szkół średnich z Trójmiasta.

Tegoroczna edycja będzie szczególna - po pierwsze dlatego, że zamiast dotychczasowej formuły jednodniowej konferencji, Forum Młodych przyjęło formę trzydniowego festiwalu - wydarzenie rozpoczyna się we wtorek, 24 listopada, i trwa do czwartku, 26 listopada. Po drugie, z uwagi na pandemię, wydarzenie całkowicie przeniosło się do internetu - wszystkie spotkania, debaty i warsztaty odbywać się będą online, na Facebooku Europejskiego Centrum Solidarności, oraz na www.gdansk.pl. Będzie mogła więc w nim wziąć udział młodzież z całej Polski, tym bardziej, że program został specjalnie tak ułożony, by nie przeszkadzać w nauce - każdy festiwalowy dzień rozpoczyna się dopiero o godzinie 17:00, po lekcjach.

- Będziemy mówić o tym, kim chcemy być i o jakiej Polsce marzymy. Podejrzymy pracę posłanek i posłów. Członkinie i członków młodzieżówek partyjnych zapytamy o polityczne radości i frustracje - zachęca Rada Programowa Forum Młodych. - Zastanowimy się nad relacjami między państwami a Kościołami. Zapytamy kogo zastąpią roboty i co możemy z tym zrobić? Zaprosimy na specjalny warsztat tych, którzy chcą działać, ale nie wiedzą od czego zacząć. Wreszcie - spotkamy się na mikrosesji naukowej, poświęconej walce o wolność i równość. Gdziekolwiek jesteś, zapraszamy.

Wydarzenie przeznaczone jest dla uczennic i uczniów szkół średnich z całej Polski, i jest całkowicie bezpłatne - jednak by wziąć w nim aktywny udział, należy się wcześniej zarejestrować. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie Europejskiego Centrum Solidarności: ecs.gda.pl.

 

Program Forum Młodych 2020:

 

Wtorek, 24 listopada

 

- godzina 17:00 - 17:10 - otwarcie festiwalu Forum Młodych;
- godzina 17:10 - 18:10 - debata młozdzieżówek partyjnych. Czy młodzieżówka partyjna jest drogą do kariery politycznej? Porozmawiajmy o aktywizmie, działalności publicznej, cieniach i blaskach przynależności partyjnej. Posłuchajmy, o jakiej przyszłości marzą najmłodsi politycy, co ich zniechęca, a co napędza do działania. Goście: Ligia Offert (Forum Młodych PiS), Cyprian Mrzygłód (Młoda Lewica), Jakub Wróbel (Młodzi Demokraci). Moderacja: Jakub Hamanowicz (Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska, VII LO w Gdańsku), opieka merytoryczna: dr Grzegorz Piotrowski (ECS);
- godzina 18:15 - 18:20 - film: „21 postulatów młodych ponad podziałami: Polityka”;
- godzina 18:20 - 19:20 - debata „Żyć w Polsce w 2020: tożsamość, przynależność, przyszłość”. Poczucie tożsamości, jak wszystkie właściwie przekonania, też podlega polaryzacji. Czy silniej czujemy się Polakami, Europejczykami, obywatelami miasta czy świata? Kim jesteśmy i kim chcemy być? Porozmawiajmy o nas, tutaj i teraz. Goście: Aleksandra Łoboda (studentka nauk społecznych, współorganizatorka protestu „Zajmijcie się pandemią”), prof. Tomasz Szlendak (dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika). Moderacja: Igor Lipiński (II LO w Gdańsku), opieka merytoryczna: dr Jacek Kołtan (ECS).

 

Środa, 25 listopada

 

- godzina 17:00 - 17:05 - otwarcie drugiego dnia festiwalu Forum Młodych;
- godzina 17:05 - 18:05 - Kościoły i społeczeństwa. Wzajemne relacje Kościołów, państw i społeczeństw są i były w historii przedmiotem gorącej dyskusji. Rozdział państwa i Kościoła jest rozumiany bardzo różnie w różnych miejscach na świecie. Porozmawiajmy o tym, na ile te relacje są ważne i jak kształtują obie instytucje. Goście: dr Maciej Biskup OP (teolog i publicysta), Szymon Hołownia (publicysta, Stowarzyszenie Polska 2050), Juho Nikko (europeista i aktywista młodzieżowy z Finlandii). Moderacja: Weronika Maj (VIII LO w Gdańsku), opieka merytoryczna: dr Arkadiusz Smagacz (ECS);
- godzina 18:05 - 18:10 - film: „21 postulatów młodych ponad podziałami: Równość”;
- godzina 18:10 - 19:10 - rozmowa: Podglądając życie posłów. O pracy parlamentarzystów porozmawiamy z ludźmi, którzy ją wykonują i uczestniczą w niej od kuchni. Jak posłowie uczą się posłowania? Czy poseł może wezwać ministra na dywanik? Czy posłowie z przeciwnych obozów mówią sobie „dzień dobry”? Jacy są dobrzy parlamentarzyści? Goście: Jerzy Borowczak (poseł na Sejm z ramienia Koalicji Obywatelskiej), Agata Czyżewska (asystentka posłanki Agnieszki Pomaskiej, Koalicja Obywatelska). Moderacja: Filip Borawski (XV LO w Gdańsku), opieka merytoryczna: dr Konrad Knoch (ECS).

 

Czwartek, 26 listopada

 

- godzina 17:00 - 17:05 - otwarcie trzeciego dnia festiwalu Forum Młodych;
- godzina 17:05 - 18:00 - debata „Drogi do wolności”. Drogi do wolności i uzyskania swoich praw bywają niełatwe. Co jest podobne, a co różne w perspektywie współczesnych aktywistów i działaczy społecznych lat 80. ubiegłego wieku? Jakie wyzwania przed nimi stoją, jak widzą swoją rolę w świecie i czego mogą się od siebie nawzajem nauczyć? Goście: Ewa Kulik-Bielińska (dyrektorka Fundacji im. Stefana Batorego, opozycjonistka z okresu PRL), Maja Staśko (aktywistka), Julia Landowska (współorganizatorka protestów kobiet w Gdańsku, studentka). Moderacja: Ola Kwiatkowska (III LO w Gdyni) i dr Jakub Kufel (ECS);
- godzina 17.05 - 18:00 - „Ja - aktywistka, ja - aktywista” - warsztaty dla tych, którzy chcą zmienić świat. Jak się zaangażować? Jak zarejestrować i sfinansować działalność organizacji pozarządowych? Jak się promować i łączyć siły? Porozmawiamy o możliwościach zaangażowania społecznego, tworzenia NGO i działalności obywatelskiej. Organizacja i prowadzenie: Wiktoria Kaszubowska (Gdańskie Liceum Autonomiczne), Sylwia Bruna (ECS). Miejsce: platforma zoom, liczba uczestników: 20 osób. Obowiązkowa osobna rejestracja pod adresem ecs.gda.pl;
- godzina 18:05 - 18:10 - film: „21 postulatów młodych ponad podziałami: Aktywizm”;
- godzina 18:10 - 19:10 - spotkanie: „Gdy zastąpią nas maszyny”. Porozmawiamy o ludziach, robotach i pieniądzach. Kiedy i jakich pracowników zastąpią maszyny? Co właściwie mogą roboty i czego absolutnie nie mogą? Co zrobimy z tym problemem i czy dochód podstawowy nam pomoże? Goście: dr Maciej Szlinder (socjolog i ekonomista, UAM), Anna Macnar (specjalistka HR, zajmuje się zagadnieniami z dziedziny automatyki pracy). Moderacja: Natalia Dullek (III LO w Gdyni), opieka merytoryczna: Kacper Dziekan (ECS).

 

 

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej