• Start
  • Wiadomości
  • Forum Młodych 2020 od wtorku. Trzy dni ciekawych spotkań - weź udział online

Forum Młodych 2020 od wtorku. Trzy dni ciekawych spotkań - weź udział online

Pod hasłem „Młodzi i polityka” odbędzie się tegoroczne Forum Młodych - konferencja dla uczniów szkół średnich z całej Polski. Ta edycja będzie wyjątkowa - odbędzie się w całości online: na Facebooku ECS oraz www.gdansk.pl. Wydarzenie potrwa od wtorku do czwartku (24-26 listopada) a w programie znajdą się ciekawe spotkania z ekspertami, naukowcami i aktywistami. Udział bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja.
23.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie z Forum Młodych - konferencji dla uczniów szkół średnich z 2017 roku, która odbyła się w auli Europejskiego Centrum Solidarności. Po lewej widocznych kilka rzędów siedzeń, wszystkie są zajęte przez młodych ludzi. Na fragmencie sceny po prawej widać niewyraźną postać przemawiającą do mikrofonu. Na wprost ściana podświetlona na fioletowo-różowo, z napisem FORUM MŁODYCH
W Forum Młodych 2017 udział wzięło 400 uczniów z pomorskich szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku wydarzenie z powodu pandemii musi odbyć się online, ma to jednak swoje plusy - będą mogli w nim wziąć uczniowie z całej Polski
fot. Łukasz Ogrodziński / www.gdansk.pl

 

 

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Forum Młodych to coroczna konferencja organizowana przez Europejskie Centrum Solidarności i członków gdańskiej Rady Programowej Forum Młodych, z myślą o uczennicach i uczniach szkół średnich z całej Polski, którzy chcieliby, aby ich głos był słyszalny. Podczas debat, spotkań i warsztatów młodzi ludzie mają okazję uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania, których udzielają eksperci od przemian społeczno-politycznych, zmian klimatycznych, edukacji czy ekonomii, naukowcy i aktywiści.

Sami uczniowie też otrzymują pole do wypowiedzi i aktywnego uczestnictwa w rozmowach - między innymi o kondycji Polski i świata, podatkach, gospodarce krajowej i zagranicznej, oraz aktualnych problemach i palących kwestiach, a także o życiowych wyborach młodych, szansach i oczekiwaniach.

- Zapytaliśmy młodych ludzi, o czym chcą rozmawiać i co jest dla nich najważniejsze. Spośród wielu pomysłów i propozycji najczęściej pojawiały się te dotyczące życia publicznego. Dlatego temat Forum Młodych 2020 brzmi „Młodzi i polityka” - tłumaczy Rada Programowa Forum Młodych, w skład której wchodzą uczennice i uczniowie szkół średnich z Trójmiasta.

Tegoroczna edycja będzie szczególna - po pierwsze dlatego, że zamiast dotychczasowej formuły jednodniowej konferencji, Forum Młodych przyjęło formę trzydniowego festiwalu - wydarzenie rozpoczyna się we wtorek, 24 listopada, i trwa do czwartku, 26 listopada. Po drugie, z uwagi na pandemię, wydarzenie całkowicie przeniosło się do internetu - wszystkie spotkania, debaty i warsztaty odbywać się będą online, na Facebooku Europejskiego Centrum Solidarności, oraz na www.gdansk.pl. Będzie mogła więc w nim wziąć udział młodzież z całej Polski, tym bardziej, że program został specjalnie tak ułożony, by nie przeszkadzać w nauce - każdy festiwalowy dzień rozpoczyna się dopiero o godzinie 17:00, po lekcjach.

- Będziemy mówić o tym, kim chcemy być i o jakiej Polsce marzymy. Podejrzymy pracę posłanek i posłów. Członkinie i członków młodzieżówek partyjnych zapytamy o polityczne radości i frustracje - zachęca Rada Programowa Forum Młodych. - Zastanowimy się nad relacjami między państwami a Kościołami. Zapytamy kogo zastąpią roboty i co możemy z tym zrobić? Zaprosimy na specjalny warsztat tych, którzy chcą działać, ale nie wiedzą od czego zacząć. Wreszcie - spotkamy się na mikrosesji naukowej, poświęconej walce o wolność i równość. Gdziekolwiek jesteś, zapraszamy.

Wydarzenie przeznaczone jest dla uczennic i uczniów szkół średnich z całej Polski, i jest całkowicie bezpłatne - jednak by wziąć w nim aktywny udział, należy się wcześniej zarejestrować. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie Europejskiego Centrum Solidarności: ecs.gda.pl.

 

Program Forum Młodych 2020:

 

Wtorek, 24 listopada

 

- godzina 17:00 - 17:10 - otwarcie festiwalu Forum Młodych;
- godzina 17:10 - 18:10 - debata młozdzieżówek partyjnych. Czy młodzieżówka partyjna jest drogą do kariery politycznej? Porozmawiajmy o aktywizmie, działalności publicznej, cieniach i blaskach przynależności partyjnej. Posłuchajmy, o jakiej przyszłości marzą najmłodsi politycy, co ich zniechęca, a co napędza do działania. Goście: Ligia Offert (Forum Młodych PiS), Cyprian Mrzygłód (Młoda Lewica), Jakub Wróbel (Młodzi Demokraci). Moderacja: Jakub Hamanowicz (Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska, VII LO w Gdańsku), opieka merytoryczna: dr Grzegorz Piotrowski (ECS);
- godzina 18:15 - 18:20 - film: „21 postulatów młodych ponad podziałami: Polityka”;
- godzina 18:20 - 19:20 - debata „Żyć w Polsce w 2020: tożsamość, przynależność, przyszłość”. Poczucie tożsamości, jak wszystkie właściwie przekonania, też podlega polaryzacji. Czy silniej czujemy się Polakami, Europejczykami, obywatelami miasta czy świata? Kim jesteśmy i kim chcemy być? Porozmawiajmy o nas, tutaj i teraz. Goście: Aleksandra Łoboda (studentka nauk społecznych, współorganizatorka protestu „Zajmijcie się pandemią”), prof. Tomasz Szlendak (dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika). Moderacja: Igor Lipiński (II LO w Gdańsku), opieka merytoryczna: dr Jacek Kołtan (ECS).

 

Środa, 25 listopada

 

- godzina 17:00 - 17:05 - otwarcie drugiego dnia festiwalu Forum Młodych;
- godzina 17:05 - 18:05 - Kościoły i społeczeństwa. Wzajemne relacje Kościołów, państw i społeczeństw są i były w historii przedmiotem gorącej dyskusji. Rozdział państwa i Kościoła jest rozumiany bardzo różnie w różnych miejscach na świecie. Porozmawiajmy o tym, na ile te relacje są ważne i jak kształtują obie instytucje. Goście: dr Maciej Biskup OP (teolog i publicysta), Szymon Hołownia (publicysta, Stowarzyszenie Polska 2050), Juho Nikko (europeista i aktywista młodzieżowy z Finlandii). Moderacja: Weronika Maj (VIII LO w Gdańsku), opieka merytoryczna: dr Arkadiusz Smagacz (ECS);
- godzina 18:05 - 18:10 - film: „21 postulatów młodych ponad podziałami: Równość”;
- godzina 18:10 - 19:10 - rozmowa: Podglądając życie posłów. O pracy parlamentarzystów porozmawiamy z ludźmi, którzy ją wykonują i uczestniczą w niej od kuchni. Jak posłowie uczą się posłowania? Czy poseł może wezwać ministra na dywanik? Czy posłowie z przeciwnych obozów mówią sobie „dzień dobry”? Jacy są dobrzy parlamentarzyści? Goście: Jerzy Borowczak (poseł na Sejm z ramienia Koalicji Obywatelskiej), Agata Czyżewska (asystentka posłanki Agnieszki Pomaskiej, Koalicja Obywatelska). Moderacja: Filip Borawski (XV LO w Gdańsku), opieka merytoryczna: dr Konrad Knoch (ECS).

 

Czwartek, 26 listopada

 

- godzina 17:00 - 17:05 - otwarcie trzeciego dnia festiwalu Forum Młodych;
- godzina 17:05 - 18:00 - debata „Drogi do wolności”. Drogi do wolności i uzyskania swoich praw bywają niełatwe. Co jest podobne, a co różne w perspektywie współczesnych aktywistów i działaczy społecznych lat 80. ubiegłego wieku? Jakie wyzwania przed nimi stoją, jak widzą swoją rolę w świecie i czego mogą się od siebie nawzajem nauczyć? Goście: Ewa Kulik-Bielińska (dyrektorka Fundacji im. Stefana Batorego, opozycjonistka z okresu PRL), Maja Staśko (aktywistka), Julia Landowska (współorganizatorka protestów kobiet w Gdańsku, studentka). Moderacja: Ola Kwiatkowska (III LO w Gdyni) i dr Jakub Kufel (ECS);
- godzina 17.05 - 18:00 - „Ja - aktywistka, ja - aktywista” - warsztaty dla tych, którzy chcą zmienić świat. Jak się zaangażować? Jak zarejestrować i sfinansować działalność organizacji pozarządowych? Jak się promować i łączyć siły? Porozmawiamy o możliwościach zaangażowania społecznego, tworzenia NGO i działalności obywatelskiej. Organizacja i prowadzenie: Wiktoria Kaszubowska (Gdańskie Liceum Autonomiczne), Sylwia Bruna (ECS). Miejsce: platforma zoom, liczba uczestników: 20 osób. Obowiązkowa osobna rejestracja pod adresem ecs.gda.pl;
- godzina 18:05 - 18:10 - film: „21 postulatów młodych ponad podziałami: Aktywizm”;
- godzina 18:10 - 19:10 - spotkanie: „Gdy zastąpią nas maszyny”. Porozmawiamy o ludziach, robotach i pieniądzach. Kiedy i jakich pracowników zastąpią maszyny? Co właściwie mogą roboty i czego absolutnie nie mogą? Co zrobimy z tym problemem i czy dochód podstawowy nam pomoże? Goście: dr Maciej Szlinder (socjolog i ekonomista, UAM), Anna Macnar (specjalistka HR, zajmuje się zagadnieniami z dziedziny automatyki pracy). Moderacja: Natalia Dullek (III LO w Gdyni), opieka merytoryczna: Kacper Dziekan (ECS).

 

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Medale za miłość