- Flaga powinna być już mieszkańcom Gdańska znana, gdyż co roku główne aleje: Zwycięstwa, Grunwaldzka, Wały Jagiellońskie i inne ulice miasta są dekorowane kaszubskimi flagami czarno-żółtymi - tłumaczy Łukasz Richert, sekretarz Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. - W tym roku rzeczywiście po raz pierwszy zawisła również na największym maszcie Gdańska, na Górze Gradowej. Jesteśmy za tę inicjatywę wdzięczni i serdecznie dziękujemy pani Prezydent, jako Gdańszczanie i rdzenni mieszkańcy tego miasta.
Święto regionu - Dzień Jedności Kaszubów - obchodzone jest od 17 lat w dniu 19 marca. Data upamiętnia pisemną wzmiankę o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX (piastował urząd od 19 marca 1227 do 22 sierpnia 1241). Dnia 19 marca 1238 roku papież zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub”, potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną.
Co symbolizują kolory flagi?
- Kolory czarno żółte flagi związane są z herbem kaszubskim, czyli czarnym gryfem na złotym tle. To symbolika związana z książętami pomorskimi. Czarny gryf na żółtym tle był obecny w herbie Księstwa Pomorskiego. Od tego symbolu dynastia książąt pomorskich nazywana była Gryfitami.
Gryf, mityczne zwierzę mające korpus lwa a głowę i skrzydła orła oraz końskie uszy, był symbolem często stosowanym na Pomorzu. Występuje w herbie Pomorza, w herbie województwa kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego. Jest godłem Kaszub.
|
W tym roku główne uroczystości Dnia Jedności Kaszubów zaplanowano na niedzielę 22 marca w Leśniewie w gminie Puck. Ale obowiązujące restrykcje z powodu pandemii wirusa uniemożliwiają świętowanie.
- Obchody chcieliśmy zorganizować wspólnie z gminą Puck w Leśniewie, gdyż była tam największa szkoła - tłumaczy Łukasz Richert. - W poprzednich latach Dni Jedności Kaszubów odbywały się w Żukowie, Kosakowie, Bojanie w gminie Szemud. Niestety z powodu siły wyższej wszystkie uroczystości zaplanowane z okazji 19 marca również w innych miejscowościach, w oddziałach Zrzeszenia zostały odwołane.
W Gdańsku, Dzień Kaszubski zaplanowany na 19 marca także nie odbędzie się.
- Co roku, spotkaliśmy się pod Świętopełkiem, gdzie odczytywano najpierw bullę papieską, a po okolicznościowych przemowach śpiewano hymny Polski i Kaszub. Uroczystości kończyła część artystyczna w Ratuszu Starego Miasta - mówi Łukasz Richert.
Ale do uroczystości będzie można powrócić w innym terminie.
- Tegoroczne obchody Dnia Jedności Kaszubów, które miały się odbyć w Leśniewie, o czym rozmawialiśmy już z panem wójtem gminy Puck, postanowiliśmy przenieść na koniec sierpnia albo na początek września, kiedy minie sytuacja zagrożenia epidemiologicznego - mówi Richert. – Będzie to okazja do kontynuowania wieloletniej tradycji bicia rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach. To także ważne święto dla miłośników tego instrumentu, coraz bardziej popularnego w Polsce. Tradycyjnie, wydarzenie to uzupełni kiermasz twórców ludowych oraz koncerty - na scenie zaprezentują się lokalni piosenkarze, zespoły i orkiestry z powiatu puckiego. Planujemy też turniej w kaszubską grę karcianą “Baśka”.
CZYTAJ TEŻ:
Prof. Cezary Obracht-Prondzyński: - Dzięki Kaszubom Gdańsk jest wyjątkowy [ROZMOWA]
Nótë na dzysdniową chërã, czyli kaszubskie nuty na czas koronawirusa i kwarantanny