Fischmarkt zawitał do Gdańska. Kaszubi dostali klucze do miasta w zamian za dorodnego łososia 

Widowisko, które uświetnia Gdańsk raz do roku: w trakcie Dni Kaszubskich inscenizowany jest Fischmarkt - na pamiątkę handlu rybami, jaki odbywał się w mieście przez pokolenia. W sobotę, 1 czerwca, do nabrzeży Motławy, przybiły łodzie z Półwyspu Helskiego. Pod Dwór Artusa ruszyła barwna parada z orkiestrą. Kaszubscy rybacy przynieśli dorodnego łososia, w zamian za którego otrzymali od władz Gdańska symboliczny klucz do miasta.
01.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mężczyzna w stroju kaszubskiego szypra niesie podbierak, w nim wiekiego łososia. Za mężczyzną idzie orkiestra dęta w podobnych strojach
Kaszubscy rybacy przypływali do Gdańska handlować rybami już co najmniej w XIV wieku. Dziś gospodarka i zwyczaje są zupełnie inne - parada Fischmarktu stanowi przypomnienie dawnej tradycji
fot. Jan Flasiński/gdansk.pl

Z całych Kaszub, z muzyką

Łososia niósł w sieci Rafał Kohnke, kaszubski działacz z Jastarni. Towarzyszyli mu rybacy, członkowie zespołów ludowych z Kaszub. Już w XIV wieku rybacy z Półwyspu Helskiego przywozili złowione ryby do Gdańska tradycyjnymi łodziami - pomerankami.

Wysiedli z łodzi na Rybackim Pobrzeżu, poszli dalej Długim Pobrzeżem - przez Zieloną Bramę, na Długo Targ. Wśród uczestniczących w pochodzie byli nie tylko nadmorscy rybacy, ale też oddziały Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z całych Kaszub. Łatwo dało się zauważyć delegację Lęborka, która niosła dumnie tablice z nazwą i herbem miasta.

Orkiestra grała po drodze kaszubskie melodie. 

Czarno-żółta flaga nad Gdańskiem, czyli Dni Kaszubskie. Odwiedź jarmark, ciesz się Fischmarktem

Po lewej na nabrzeżu osoby w ludowych strojach, po prawej - zacumowane do brzegu łodzie na Motławie
Łodzie przybiły do nabrzeża, czas zaczął paradę. Powiewają żółte flagi z czarnym gryfem, które są symbolem Zrzeszania Kaszubsko-Pomorskiego
fot. Jan Flasiński/gdansk.pl

Wszyscy pod Dwór Artusa

Na ten pochód czekał Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska. Razem z nim, na przedprożu Dworu Artusa czekał Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Łosoś był jak najbardziej prawdziwy i przekazany został na ręce Piotra Kryszewskiego. Co roku rybę otrzymuje inny przedstawiciel władz Gdańska - co oznacza też, że osobiście staje przed niemałym wyzwaniem kulinarnym.

Symboliczny klucz do bram miasta w radosnym geście uniósł Jan Wyrowiński.

Wszystko to wyglądało efektownie i stanowiło gratkę dla licznych turystów, którzy całe widowisko fotografowali i nagrywali.

Trzy osoby na tle zabytkowych drzwi. Od lewej: mężczyzna, mężczyzna, kobieta. Mężczyzna po lewej unosi tryumfalnie w górę duży kuty klucz
Klucz do miasta w rękach Jana Wyrowińskiego, prezesa ZKP, który przed chwilą otrzymał go od Piotra Kryszewskiego, zastępcy prezydenta Gdańska
fot. Jan Flasiński/gdansk.pl

Z kwiatami do księcia

Spod Dworu Artusa kaszubski pochód ruszył uliczkami, minął Bazylikę Mariacką i skierował się na skwer Świętopełka Pomorskiego. Tam, pod pomnikiem księcia, złożono kwiaty.

Inscenizacja Fischmarktu była kulminacyjnym punktem Gdańskich Dni Kaszubskich. Impreza potrwa do 7 czerwca, ale to, co jest najbardziej lubiane przez mieszkańców i turystów - jarmark na Ołowiance - kończy się już w niedzielę, 2 czerwca, dziś jest więc ostatnia okazja, by tam się udać.

 

CO JESZCZE W RAMACH DNI KASZUBSKICH:

  • Jarmark Kaszubski

do niedzieli, 2 czerwca, Wyspa Ołowianka

Jarmark Kaszubski rozpoczął się w czwartek, 30 maja, i stanowi centrum całego wydarzenia. Pozostaje jeszcze piątek, sobota i niedziela by odwiedzić Ołowiankę, gdzie znajdziemy kramy handlowe i usługowe. W ofercie m.in. produkty regionalne - od prac artystów ludowych po ceramikę, biżuterię z bursztynu. Są też oczywiście specjały kuchni kaszubskiej, czyli pyszności przygotowywane przez koła gospodyń wiejskich z Pomorza. Strefa chill pozwoli na delektowanie się pysznymi kaszubskimi serami, rybami, grochówką czy dobrze zmrożonym regionalnym piwem.

 

  • Wystawa plenerowa „Lech Bądkowski. Lech Bądkòwsczi”

do  28 czerwca, ul. Grobla I

Pięknie umiejscowiona jest ta wystawa: przy fontannie Czterech Kwartałów, z widokiem na Kaplicę Królewską i Bazylikę Mariacką. Już choćby z tego powodu warto odwiedzić Groblę I. Wystawa jest tam tzw. wartością dodaną. Lech Bądkowski był weteranem wojny obronnej 1939 roku, żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, uczestnikiem walk o Narwik, kawalerem orderu Virtuti Militari. Po wojnie wrócił do kraju. W sierpniu 1980 r. był członkiem Prezydium i rzecznikiem prasowym MKS w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a także sygnatariuszem Porozumień Sierpniowych. W 1956 r. był jednym z założycieli Zrzeszenia Kaszubskiego, które osiem lat później przekształciło się w Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i działa po dziś dzień. Piękny życiorys, wyjątkowy człowiek.

 

  • Kaszubskojęzyczny spektakl „Proces” Teatru Zymk

poniedziałek, 3 czerwca, Teatr Wybrzeże - scena Stara Apteka, godz. 20:00

Franz Kafka po kaszubsku? Wygląda na to, że pod koniec Kaszubskich Dni Gdańskich czeka nas teatralna uczta. Teatr „Zymk” wystawi na deskach Teatru Wybrzeże kaszubskojęzyczny spektakl „Proces, w adaptacji Adama Hebla.

 

  • Kaszubskimi śladami po Gdańsku (spacer z przewodnikiem, zbiórka)

wtorek, 4 czerwca, Góra Gradowa, godz. 17:00

Chętnych mogą wybrać się na spacer po Gdańsku kaszubskimi śladami. Warto mieć świadomość, że Gdańsk przez całe wieki był i nadal jest dla Kaszubów nieformalną stolicą - to główne centrum gospodarcze, kulturalne i społeczne. Dlatego wędrując po Gdańsku, jego placach, targach i uliczkach będzie można natrafić na ślady kaszubskości od czasów głębokiego średniowiecza po współczesność.

 

  • „Kaszubi w wielkim mieście - formy i specyfika aktywności kaszubskiej w Gdańsku” - spotkanie otwarte

piątek, 7 czerwca, Dom Uphagena, godz. 17:00

Ostatni akord kaszubskiego święta w Gdańsku usłyszymy w Domu Uphagena. Będzie to spotkanie otwarte, zorganizowane przez Instytut Kaszubski w celu omówienia badań pt. „Kaszubi w wielkim mieście - formy i specyfika aktywności kaszubskiej w Gdańsku”. Raport jest kolejną publikacją przygotowaną w ramach projektu "Etnotank" Instytutu Kaszubskiego. Podczas prezentacji raportu, jego autorzy - prof. Cezary Obracht-Prondzyński, Tatiana Slowi i Ewelina Stefańska - omówią trzy części raportu: - Gdańszczanie o Kaszubach w świetle badań społecznych - Kaszubskie instytucje w Gdańsku: cele - struktura - działania - Kaszubski wielogłos w Gdańsku.

 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic