Finiszuje remont wieży na Pachołku. Ponowne otwarcie dla zwiedzających jeszcze w sierpniu

Wszystko na to wskazuje, że już w sierpniu, na dwa miesiące przed planowanym terminem, będzie można podziwiać panoramę Oliwy z remontowanej wieży widokowej na górze Pachołek. Prace polegające głównie na zabezpieczeniu antykorozyjnym obiektu dobiegają właśnie końca.  
22.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wieża widokowa pośród drzew
Wieża widokowa na Pachołku powstała 48 lat temu
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Co udało się już wykonać?

Jak informuje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni (GZDiZ) wyczyszczone zostało już około 90 procent powierzchni stalowej części wieży. 
 
- Dobiega także końca czyszczenie konstrukcji punktu widokowego. W tej chwili kładziona jest farba podkładowa na stalowe elementy, a potem pokryta zostanie dwoma warstwami farb systemowych, które zabezpieczą stal przed korozją - podaje GZDiZ
 
Wieża widokowa otoczona rusztowaniem, znajdująca się pośród drzew
To już naprawdę ostatnie prace przy renowacji wieży na Pachołku
mat. GZDiZ
W ramach prac podniesiona została też balustrada na pomoście widokowym do wysokości 1,3 metra i wymieniono nawierzchnię górnego podestu widokowego. 

Dotacje na ochronę i ratowanie zabytków wręczone. Zobacz, kto i na co je otrzymał LISTA

Do wykonania pozostała jeszcze m.in. wymiana nawierzchni pod wieżą widokową. U stóp konstrukcji stanie nowa tablica informacyjna. 

Jaki jest koszt inwestycji?

Renowacja wieży na górze Pachołek rozpoczęła się w połowie czerwca. Zgodnie z umową z wykonawcą prace miały się zakończyć do końca października. Sprzyjająca pogoda sprawiła jednak, że roboty udało się przyspieszyć. 
 
Podest widokowy z panoramą na las
Balustrada na pomoście widokowym została podniesiona do wysokości 1,30 m
mat. GZDiZ
Inwestycja opiewa na kwotę ponad 416 tysięcy złotych brutto. Zadanie pn. "Zabezpieczenie antykorozyjne wieży widokowej Pachołek" wykonuje, wyłoniona w przetargu GZDiZ, firma Alpia Bartosz Przystalski z Bytowa (Pomorskie). 

Historia Pachołka w skrócie

Jak podaje Gedanopedia, internetowa encyklopedia Gdańska, Pachołek (niem. Pacholkenberg, Karlsberg) to wzniesienie o wysokości prawie 101 metrów, położone przy ul. Spacerowej i Opackiej. Było własnością opactwa cystersów oliwskich od 1186 r. do chwili kasaty majątków zakonu po I rozbiorze Polski w 1772 r. 

Spotkanie mieszkańców Oliwy z prezydent Gdańska. O czym rozmawiano? WIDEO i ZDJĘCIA

Pierwsza pisemna wzmianka o Pachołku pochodzi z 1734 r., kiedy podczas oblężenia Gdańska przez wojska rosyjsko-saskie wzniesienie obsadziły oddziały rosyjskie.
 
Świeżo pomalowana stalowa balustrada na wieży widokowej
Oprócz zabezpieczenia elementów wieży przed rdzą do zadań wykonawcy należała też m.in. naprawa mocowania stopni schodów i fundamentów słupów konstrukcji
mat. GZDiZ
Istniejąca na szczycie Pachołka wieża widokowa, o wysokości 15 metrów, została zbudowana w 1975 r. W 2009 r. obiekt został odnowiony - pojawiła się stalowa platforma zamiast drewnianej, stalowe schody oraz przycięte zostały korony okolicznych drzew.
 
 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask