• Start
  • Wiadomości
  • Filip Ignatowicz jako host unboxingu - wirtualny projekt w CSW Łaźnia. Co poniedziałek, godz. 18

Filip Ignatowicz jako host unboxingu - wirtualny projekt w CSW Łaźnia. Co poniedziałek, godz. 18

Czy sztuka w przestrzeni wirtualnej może używać języka znanego internautom - zastanawia się Filip Ignatowicz w projekcie prezentowanym przez Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. Indywidualna wystawa online artysty pt. „#artUNBOXING” to video-performance dokamerowy stworzony specjalnie dla przestrzeni internetowej serwisu YouTube. Na wystawę składa się seria dziesięciu prac. Wydarzenie trwa od 1 czerwca do 3 sierpnia – w formule cotygodniowej. Nowe odcinki w poniedziałki.
07.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Filip Igantowicz jako gospodarz
Filip Igantowicz jako gospodarz programu #artUNBOXING”. Używając języka internetu "otwiera" nas na sztukę współczesną 
mat. CSW Łaźnia

 

Gdańsk 2020 - sztuka na czas pandemii. Posłuchaj głosu artystów na wystawie online

 

Stopniowe odmrażanie instytucji kultury trwa już od 22 maja. W Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 pierwszą wystawę już otwarto - wystawę "Koncepcja obrazu - Twórcy Galerii Koło" można oglądać do 28 czerwca 2020. Kolejną, tym razem w CSW Łaźnia 1 na Dolnym Mieście, zobaczymy już niedługo - będzie czynna od 19 czerwca do 30 sierpnia - mowa o wystawie "Javier Rodriguez - Cobra". Ich zwiedzanie jest jednak wciąż obciążone sanitarnymi obostrzeniami - na sali wystawienniczej może przebywać jednocześnie maksymalnie 5 osób, zwiedzający mają do dyspozycji jednorazowe rękawiczki oraz płyny antybakteryjne, muszą też pamiętać o obowiązku noszenia, prawidłowo, na twarzy maseczki.   

Zanim więc na dobre wrócimy do galeryjnych wnętrz, warto zajrzeć do internetu, gdzie wciąż pojawiają się interesujące artystyczne aktywności. Niektóre zresztą są z przestrzenią wirtualną nierozerwalnie są związane, a nawet karmią się jej wytworami.

Do takich fenomenów zaliczyć możemy projekt Filipa Ignatowicza, który postanowił zaprząc do sztuki język internautów badają granice pomiędzy sztuką a produktem, konsumpcją a kulturą. Projekt o nazwie #artUNBOXING w formie indywidualnej wystawy online to video-performance dokamerowy. 

 

Koncepcja video-performance’u: Filip Ignatowicz

Występuje:Filip Ignatowicz 

Scenariusz i reżyseria: Filip Ignatowicz

Zdjęcia: Maciej Miller

Mistrz oświetlenia: Maciej Miller

Drugi szwenkier: Marcin Szuszkiewicz

Pomoc scenograficzna: Aleksandra Ciapka

Montaż: Filip Ignatowicz

Współpraca graficzna: Krzysztof Ignatowicz - IGNI DESIGN

Tłumaczenie na język angielski: Aleksandra Szkudłapska

Kuratorka: Kinga Jarocka

 

 

Inspiracją dla artysty stał się internetowy gatunek wideo tzw. „unboxing”. Pod tą nazwą kryją się filmiki, na których youtuber odpakowuje paczkę i opowiada nam o produkcie - recenzuje jego wygląd i działanie. Dzieci rozpakowują zabawki, gracze - gry, ale najczęściej opiniowane są gadżety elektroniczne - telefony, aparaty, kamery, bywa że również ubrania czy żywność. Taka zabawa trwa już od 10 lat, podobno pierwszy filmik przedstawiał odpakowywanie Nokii E61.

Ignatowicz proponuje odbiorcom takich treści zupełnie nową jakość, bowiem obiektem niespodzianką, o którym opowiada w filmie są dzieła sztuki. Artysta wchodzi w rolę trendsettera „unboxingu” sztuki i zachęca do dzielenia się tym z użytkownikami sieci. 

- Ignatowicz często nawiązuje do takich zjawisk jak: makdonaldyzacja, disneizacja, autoutowarowienie, czy też lovemarketing - mówią kurator wystawy. -  Przejmując elementy charakterystyczne dla komercyjnych, internetowych przestrzeni dokonuje przejęcia również po to, by wideo stało się pretekstem do rozmowy na temat kondycji sztuki w dobie społeczeństwa konsumpcyjnego, ale także zachęca ludzi młodych i najmłodszych do odbioru sztuki współczesnej. 

 

Na wystawę „#artUNBOXING” składa się seria dziesięciu prac. Kolejne filmy znajdziemy na kanałach serwisu YouTube, Facebooku i Instagramie Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. Artysta analizuje w nich obiekty związane m.in. z Łodzią Kaliską, Andym Warholem, KAWSem, Guerilla Girls.

Wydarzenie rozpoczęło się 1 czerwca i potrwa do 3 sierpnia 2020 r. Każdy kolejny odcinek serii ukazuje się co tydzień, w poniedziałek o godz. 18.

Koncepcja artUNBOXING powstała w 2014 roku (pierwotnie miało być to jednorazowe działanie transmitowane na żywo podczas festiwalu performance). Pierwszy odcinek (nigdy niepublikowany w internecie) jako pilot do serii został zarejestrowany 12 listopada 2015 roku. Dzieła z serii realizowane były jako dwa zadania stypendialne ze środków dla twórców kultury Województwa Pomorskiego i jako część pracy doktorskiej na Wydziale Malarstwa ASP Gdańsk. Dopiero wystawa w ŁAŹNI jest pierwszym tak szerokim działaniem wystawienniczym i popularyzatorskim w ramach tego long-termowego projektu.

Filip Ignatowicz (ur. 1990 w Gdańsku) – absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; jego praca dyplomowa pt. Produkcja, komercjalizacja i hype- czyli o konsumowaniu sztuki, którą obronił w 2014 roku w pracowniach prof. Henryka Cześnika, prof. Witosława Czerwonki i prof. Roberta Florczaka, została nagrodzona przez MKiDN podczas wystawy Najlepsze Dyplomy ASP w Polsce. Ignatowicz jest także absolwentem reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Od 2017 roku pracuje jako asystent na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP. W 2018 roku obronił pracę doktorską zatytułowaną Festyn sztuki. Konsument versus kultura – czyli o fake’u, lovebranding’u i autoutowarowieniu. W swoich ostatnich pracach najczęściej przygląda się kondycji człowieka funkcjonującego w rzeczywistości konsumpcyjnej. Jego twórczość – choć wynika z malarstwa – jest multidyscyplinarna.

 

Godziny otwarcia wystawy w CSW ŁAŹNIA 1:

poniedziałek-czwartek: nieczynne

piątek: 15.00-18.00

sobota - niedziela: 12.00-18.00

 

W CSW ŁAŹNIA 2  w Nowym Porcie od 22 maja do 

Godziny otwarcia wystawy w CSW ŁAŹNIA 2:

poniedziałek-czwartek: nieczynne

piątek: 15.00-18.00

sobota-niedziela: 12.00-18.00

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic