W lipcu gdańskie ulice, już od 25 edycji, stają się tymczasowym domem dla trup aktorskich z całego świata, które biorą udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. W tym roku przyjechało do Gdańska 25 teatrów. Artyści pochodzą z Polski, Hiszpanii, Portugalii, Szwajcarii, Niemiec, Włoch, Danii, a także z Ukrainy i to twórcy z tego kraju zagrali jako pierwsi, w piątek, 7 lipca 2023 r. na Placu Zebrań Ludowych.
Teatr Woskresinnia ze Lwowa na rozpoczęcie FETY przedstawił spektakl inspirowany historią życia poety, pisarza i malarza, mającego status wieszcza narodowego Ukrainy - Tarasa Szewczenko.
Podczas uroczystego otwarcia festiwalu, na którym obecny był m.in. Piotr Kryszewski, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, kierownicza Plamy GAK Katarzyna Andrulonis, odpowiedzialna za organizację festiwalu mówiła: - Zapraszając Woskresinnia chcieliśmy powiedzieć: "drodzy przyjaciele, jesteście tutaj u siebie z nami".
Zobacz galerię zdjęć z pierwszego dnia festiwalu
Teatr Woskresinnia - o zespole
Teatr Woskresinnia nie jest na FECIE nowicjuszem. Artyści mają długą tradycję współpracy z twórcami gdańskiego festiwalu - przyjeżdżali tu regularnie w pierwszych latach jego istnienia, a Teatr na Specjalne Okoliczności stworzony przez Elwirę Twardowską wielokrotnie odwiedzał Ukrainę. Tego wieczoru również, obecność lwowskich artystów stała się okazją do spotkania z legendarną pomysłodawczynią FETY, a wzruszenie ogarniało widzów na Placu Zebrań Ludowych jeszcze nie raz.
"Ukraina. Testament Szewczenko" - o bohaterze przedstawienia
Reżyser Jarosław Fedoryszyn, napisał scenariusz przedstawienia w oparciu o życiorys Tarasa Szewczenki (1814-1861), bohatera narodowego Ukrainy. Historia wyjątkowo uzdolnionego dziecka, urodzonego w chłopskiej rodzinie, którego talent stał się pretekstem do wykupienia go z niewoli, by mógł studiować, już jest poruszająca. A dalsze losy artysty były nie mniej dramatyczne. Szewczenko pisał wiersze, prozę i malował, ale nie zapominał o swoich korzeniach. Działał politycznie na rzecz wolnej Ukrainy i te poglądy zawiodły go do więzienia. Rosjanie wcielili go do karnego korpusu orenburskiego. Po dziesięciu latach zesłania, zezwolono mu na powrót, a nawet na podróż do rodzinnej wsi, gdzie odwiedził bliskich, ale wolnością nie cieszył się zbyt długo. Znów pojmany, dostał ostateczny zakaz wyjazdu na Ukrainę i wkrótce zmarł w Petersburgu. Żył zaledwie 47 lat, z czego tylko 9 na wolności.
Historia jego życia splata się w tej opowieści z historią narodu ciemiężonego przez sąsiadów przez wiele stuleci, i do dziś walczącego o istnienie.
Widowiskowa inscenizacja
Reżyser zastosował w spektaklu charakterystyczne i bardzo widowiskowe dla teatru plenerowego środki - szczudła, dymy i ogień, przywiózł też do Polski kilkunastoosobowy zespół doświadczonych aktorów, ale początkowe wolne tempo, deklamowana poezja (w języku polskim) mogły zrazić widzów spodziewających się lżejszego tematu i innej estetyki na plenerowym wydarzeniu. Reżyserowi udało się jednak ich zaangażować ciekawymi pomysłami inscenizacyjnymi, ale też prawdą bijącą z opowieści, która bliska była nie tylko tradycji polskiej literatury romantycznej, ale chwilami również ekranizacjom Jerzego Hoffmana.
Stylistycznie reżyser czerpał całymi garściami z folkloru ukraińskiego, stylizowane były kostiumy i warstwa dźwiękowa przedstawienia. Przywołując wspomnienia z dziecięcych lat poety, Fedoryszyn znalazł pretekst do wykreowania sielskiej atmosfery ukraińskiej wsi, bliskiej naturze, z tradycyjnymi tańcami i obyczajami. Historię dworską Szewczenki, autor zilustrował znanym doskonale Polakom “walcem Barbary” Waldemara Kazaneckiego z filmu “Noce i dnie” Jerzego Antczaka - jednego z najsłynniejszych motywów muzycznych w polskiej kinematografii.
W spektaklu pojawiła się też scena nawiązująca do współczesnej sytuacji Ukrainy - aktorzy rozwinęli flagę swego kraju (i Polski), a z głośników popłynął przekaz nawołujący i dziękujący za wspieranie ich walki o wolność. Był to bardzo poruszający moment i zapowiedź wielu emocji, które czekają na widzów w najbliższe dwa dni festiwalu.
Teatr Woskresinnia
„Ukraina. Testament Szewczenko”
- Scenariusz i reżyseria / Jarosław Fedoryszyn
- Scenografia / Ala Fedoryszyna; Współpraca reżyserska / Krzysztof Dubiel
- Dźwięk / Mykoła Kszanowskij
- Obsada / Tetiana Tkaczenko, Halyna Stryczak, Natalia Marczak, Natalia Łukaszonok, Petro Mykytiuk, Wolodymir Gubanow, Maria Kowalik, Wołodymir Czuchonkin, Vira Ryfiak, Viktoria Żolińska, Natalia Terlecka, Andrij Leszczyszyn, Taras Kitsyniuk.
PROGRAM FETY 8 do 9 lipca
SOBOTA 08.07.2023 – Park im. Ronalda Reagana i okolice
- 15:00 Głowa mała „Kapu kap” / Polska, Szczecin / 45 min (1+) – C1 [z tłumaczeniem PJM, dla dzieci]
- 16:00 Teatr Czwarte Miasto „Mały gotyk” / Polska, Gdynia / 40 minut (5+) – A1 [z tłumaczeniem PJM, dla dzieci]
- 16:00 Cia Cris Clown „Home” (Dom) / Hiszpania – Katalonia / 40 min – B5
- 17:00 Teatr w Blokowisku GAK Plama „Hop w Kosmos!” / Polska, Gdańsk / 40 min (3+) – C1 [dla dzieci]
- 17:15 Joshua Monten Dance Company „How to Do Things with Words” (Jak robić rzeczy słowami) / Szwajcaria / 25 min – D1
- 18:00 Teatro Due Mondi „Wall Cracks” (Pęknięcia) / Włochy / 60 min – E2
- 18:00 Instytut Teatru Przedmiotu „Noe” / Polska, Kleszczele / 40 min – B4 [z tłumaczeniem PJM]
- 19:00 Teatro Só „Sombras” (Cienie) / Portugalia / 35 min – B6
- 19:00 Joshua Monten Dance Company „How to Do Things with Words” (Jak robić rzeczy słowami) / Szwajcaria / 25 min – D1
- 20:00 Leandre Clown „Fly me to the moon” / Hiszpania – Katalonia / 50 min – B1
- 20:30 Fundacja Gra/Nice „Bezimienny/Nieznany” / Polska, Łódź / 60 min / (13+) – A2
- 22:00 antagon theaterAKTion oraz Ondadurto Teatro „Diaspora. Współczesna tragedia” / Niemcy, Włochy / 50 min – D2 [biletowany. Ilość miejsc ograniczona. Bilety w cenie 10 zł dostępne na bilety24.pl oraz w Centrum Festiwalowym]
- 22:00 Theater des Lachens w koprodukcji z Das Weite Theater i Teatrem Animacji „La Luna” (Księżyc) / Polska, Niemcy / 75 min – B2
- 23:15 Teatr Biuro Podróży „Kaspar” /Polska, Poznań / 60 min – E1
Akcja teatralna:
14:00-22:00 Spontaniczne lalkowe happeningi przygotowane przez studentów białostockiej filii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie / ok. 15 min – Park im. Ronalda Reagana
NIEDZIELA 09.07.2023 – Park im. Ronalda Reagana i okolice
- 14:00 Głowa mała „Cała naprzód!” / Polska, Szczecin / 45 min (1+) – C1 [z tłumaczeniem PJM, dla dzieci]
- 15:00 Cia Cris Clown „Home” (Dom) / Hiszpania – Katalonia / 40 min – B5
- 16:00 Teatr Czwarte Miasto „Mały gotyk” / Polska, Gdynia / 40 minut (5+) – A1 [dla dzieci]
- 16:00 Dansk Rakkerpak „The Border” (Granica) / Dania, Hiszpania, Włochy / 50 min / (5+) – C2 [dla dzieci]
- 17:00 Teatr w Blokowisku GAK Plama „Hop w Kosmos!” / Polska, Gdańsk / 40 min (3+) – C1 [z tłumaczeniem PJM, dla dzieci]
- 17:00 Teatr Migro „Echa” / Polska, Kraków / 50 min – B3
- 17:30 Joshua Monten Dance Company „How to Do Things with Words” (Jak robić rzeczy słowami) / Szwajcaria / 25 min – D1
- 18:15 Teatro Due Mondi „Wall Cracks” (Pęknięcia) / Włochy / 60 min – E2
- 18:00 Instytut Teatru Przedmiotu „Noe” / Polska, Kleszczele / 40 min – B4
- 19:00 Teatro Só „Sombras” (Cienie) / Portugalia / 35 min – B6
- 19:00 Dansk Rakkerpak „The Border” (Granica) / Dania, Hiszpania, Włochy / 50 min / (5+) – C2 [dla dzieci]
- 20:00 Leandre Clown „Fly me to the moon” / Hiszpania – Katalonia / 50 min – B1
- 20:00 Joshua Monten Dance Company „How to Do Things with Words” (Jak robić rzeczy słowami) / Szwajcaria / 25 min – D1
- 20:30 Fundacja Gra/Nice „Bezimienny/Nieznany” / Polska, Łódź / 60 min / (13+) – A2
- 22:00 antagon theaterAKTion oraz Ondadurto Teatro „Diaspora. Współczesna tragedia” / Niemcy, Włochy / 50 min – D2 [biletowany. Ilość miejsc ograniczona. Bilety w cenie 10 zł dostępne na bilety24.pl oraz w Centrum Festiwalowym]
- 22:00 Theater des Lachens w koprodukcji z Das Weite Theater i Teatrem Animacji „La Luna” (Księżyc) / Polska, Niemcy / 75 min – B2
Akcja teatralna:
14:00-22:00 Spontaniczne lalkowe happeningi przygotowane przez studentów białostockiej filii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie / ok. 15 min – Park im. Ronalda Reagana.