• Start
  • Wiadomości
  • Wokół domu rodzinnego. Festyn rodzinny Dom/ДІМ i wystawa prac artystów z Ukrainy 

Wokół domu rodzinnego. W sobotę festyn rodzinny Dom/ДІМ i wystawa prac artystów z Ukrainy 

Warsztaty artystyczne i florystyczne, instalacje artystyczne, wspólne malowanie swoich miejsc na mapie Polski i Ukrainy - to niektóre z wydarzeń festynu rodzinnego Dom/ДІМ, który 27 sierpnia 2022 roku (sobota) odbędzie się w Gdańskim Centrum Handlowym Manhattan. Festynowi będzie towarzyszyć wystawa prac ukraińskich artystów i artystek.
25.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z prawej stoi dziewczynka w żółto niebieskiej fladze na ramionach, w środku młoda kobieta, z lewej strony mała dziewczynka
Uczestniczki Marszu dla Ukrainy, który przeszedł ulicami Gdańska 8 maja 2022 roku po wspólnym odśpiewaniu hymnu Polski, Ukrainy i Europy pod Ratuszem Głównego Miasta
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Ta wystawa budzi respekt. Wraki rosyjskich czołgów zobaczysz na Placu Zebrań Ludowych

 DOM / ДІМ- bezpieczeństwo, schronienie, własne miejsce. Czym jest dziś dla uchodźców?  

Słowo „dom” kryje w sobie wiele znaczeń. Dla niektórych to budynek, w którym człowiek się urodził i wychował, dla innych to miejsce, w którym jest rodzina. Czasem domów ma się wiele, czasem jest to tylko wspomnienie. Jednak zwykle to słowo oznacza: bezpieczeństwo, schronienie, własne miejsce. Nie każdy człowiek ma to szczęście, by mieć swój dom. Czasem swój dom swój tracimy, bywa że musimy go opuścić.

Wojna na Ukrainie sprawiła, że wiele ludzi zostało zmuszonych do ucieczki, do zabrania swoich dzieci w bezpieczne miejsce. Znaleźli się wbrew sobie w innych czterech ścianach, w nieznanych miastach, z dala od swoich korzeni. Niektórzy tylko na chwilę, bo już wrócili. Wielu z nich na dłużej, bo jeszcze nie mogą wrócić. Czasem nie mają do czego wracać. Część z nich zostanie w nowym miejscu na dłużej lub nawet na zawsze, bo rany są zbyt głębokie.

Wydarzenie DOM / ДІМ to odpowiedź na kilka potrzeb uczestników - może być okazją do pokazania, czym dla nich jest dom, możliwością wspomnienia, uhonorowania miejsca na Ziemi, za którym tęskni i szansą na wizualizację marzenia, jakie mają w związku z myślą o domu.

 

Grafika z napisem Dom/ДІМ

 

Program festynu w Centrum Handlowym Manhattan. Jakie wydarzenia?

Festyn odbędzie się w przestrzeni Gdańskiego Centrum Handlowego Manhattan. Wydarzenie będzie miało formę różnych stacji podróżnych, które przybliżają uczestników do domu. Każda ze stacji jest przewidziana dla innej grupy wiekowej, każda też będzie skupiona na komunikacie związanym z domem. 

Program:

NAMALUJ SWÓJ DOM - dla grupy wiekowej od 4 do 10 lat - czyli zajęcia z malowania na papierze z użyciem różnych technik, materiałów.

MÓJ DOM - ZRÓB MAKIETĘ DOMU 3D - dla grupy wiekowej od 10 do 15 lat - stanowisko do pracy plastycznej z różnego rodzaju materiałami z odzysku (zero waste), z których można zaprojektować miejsce do życia znane lub wymarzone.

ZIELONO NAM - dla grupy wiekowej od 10 do 15 lat - warsztaty florystyczne z projektowanie zielonych przestrzeni i dekoracji do domu.

"Dzisiaj każdy z nas jest Ukraińcem". W środę gdańskie obchody Dnia Niepodległości Ukrainy

DECO-ECO - dla grupy wiekowej 4-18 lat - warsztaty z dekorowania elementów wyposażenia domu na podstawie szablonów z motywami ludowymi polsko-ukraińskimi

PERFORMANCE ARTYSTYCZNY na scenie - trzech artystów plastyków z Ukrainy przez cały dzień stworzy na oczach publiczności swoje instalacje artystyczne o tematyce

„DOM/DIM”. Przestrzeń na scenie będzie uzupełniania o prace wypracowane podczas warsztatów z dziećmi.

WSPÓLNE MALOWANIE SWOICH MIEJSC NA MAPACH POLSKI I UKRAINY - na szybie Sklepu Społecznego zostanie udostępnione miejsce z zaznaczonymi konturami Polski i Ukrainy do kreacji artystycznych uczestników wydarzenia. Każdy chętny będzie mógł przy pomocy farb namalować swój DOM/ДІМ, upamiętnić swoją tęsknotę, swoje marzenie.

 

“ДІM” to po ukraińsku “dom”. Wystawa prac ukraińskich artystów i artystek

Festynowi towarzyszyć będzie wystawa prac plastycznych ukraińskich artystów i artystek wykonanych z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Jej otwarcie zaplanowano na 24 sierpnia 2022 roku. Prace łączy wspólny temat, jakim jest “ДІM”, czyli po ukraińsku “dom”. Organizatorzy chcą w ten sposób uhonorować 31. rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy. Organizatorami wystawy są Gdańskie Centrum Handlowe Manhattan oraz Fundacja RC.

Wielka "Mała Ukraina" przy Grunwaldzkiej 5. "Wszyscy jesteśmy sąsiadami z miasta"

- Do naszej siedziby codziennie przychodzą obywatelki i obywatele Ukrainy. Uczestniczą w licznych zajęciach artystyczno-kreatywnych i edukacyjnych, w szkoleniach zawodowych czy spotkaniach z psychologiem - mówi Łukasz Samborski, dyrektor Fundacji RC. - Dużo z nimi rozmawiamy, znamy ich problemy i oczekiwania. Wiemy, że uchodźcy bardzo tęsknią za ojczyzną i mają potrzebę manifestowania swojej tożsamości. Chcą się integrować, jednak równie ważne jest dla nich obcowanie z własną kulturą. Takie spotkania kulturalno-artystyczne organizujemy w Domu Sąsiedzkim w Pałacu, jednakże możliwość pokazania artystów z Ukrainy szerszej publiczności, w tym ważnym dniu, będzie idealnym wyrazem naszego poparcia dla ich walki o wolność. 

 

 

Rysunek przedstawiający dziewczynkę o żółto-niebieskich włosach

 

Co zobaczymy w Manhattanie?

Dasha Balabai, kuratorka wystawy, która na co dzień koordynuje działania na rzecz uchodźców w Fundacji RC, zorganizowała wystawę w dwóch odsłonach. 

Z miłości do Ukrainy

W 2014 roku kilkoro artystów ukraińskich zorganizowało wystawę „Z miłości do Ukrainy”, której celem było zjednoczenie malarzy mieszkających w wielu zakątkach tego kraju. Wystawę prezentowano w różnych miastach i cieszyła się dużą popularnością, zestawiając różnorodne techniki i tematykę prac poszczególnych twórców. Przez wzgląd na wojskowe działania Rosji na terytorium Ukrainy niektórzy uczestnicy wystawy mieli obawy o bezpieczeństwo swoich dzieł, zwłaszcza w Charkowie i Chersoniu. Jeden z organizatorów wystawy, Mychajło Szmigelskij, służy obecnie w wojsku i broni Ukrainy. Wiaczesław Prodan wyjechał do Polski i pracuje w Domu Kultury w Aleksandrowie Łódzkim. Sashko Balabai jest wolontariuszem oraz kontynuuje malowanie we Lwowie, kiedy cała jego rodzina przebywa w Gdańsku. Igor Melnik nadal prowadzi pracownię malarstwa w Szkole Artystycznej w miejscowości Stryj. Ideą wystawy jest demonstracja poparcia dla walczącej z najeźdźcą Ukrainy. Poprzez malarstwo artyści starają się opowiedzieć o tradycji, o rodzinnym domu, podzielić się swoją wizją świata i, mimo wszystko, patrzeć w przyszłość.

Gdzie po numer PESEL dla uchodźcy z Ukrainy? Nowy adres. Україномовна версія

Każdy Ukrainiec to Super Hero

Autorka cyklu ma 9 lat i pochodzi z Żytomierza. Marta Hrytsanyuk to młoda artystka, która lubi malować, lubi swoją cudowną Ukrainę, marzy o jej zwycięstwie i buduje plany na przyszłość. Bohaterzy i bohaterki jej pracy to ludzie, którzy podzielają jej wartości, nie boją się walczyć o wolność. Z odwagą pokonują przeszkody, które pojawią się w tej nowej dla nich rzeczywistości. Jej prace są bardzo kolorowe, z pozoru beztroskie, jednak w szczegółach widać tragedię wojny. Marta publikuje swoje prace na Instagramie @martaHRYTSANIUK

GCH Manhattan i Fundacja RC zaangażowani w pomoc uchodźcom z Ukrainy

- Od samego początku wojny angażowaliśmy się w pomoc uchodźcom. Wraz z partnerami centrum zorganizowaliśmy i sfinansowaliśmy świetlicę dla dzieci oraz lekcje polskiego - mówi Łukasz Tomczak, dyrektor zarządzający GCH Manhattan. - Wolne powierzchnie udostępniliśmy organizacjom pozarządowym na urządzenie Sklepu Za Darmo, gdzie rozdawana jest żywność i pomoc rzeczowa dla nowych mieszkańców. Od połowy lipca działa tam też punkt informacyjny dotyczący aktywizacji zawodowej. Nasze centrum od zawsze wspierało także wszelkie działania kulturalno-artystyczne, m.in. w ramach Biblioteki Manhattan czy Gdańskiej Szkoły Artystycznej. Z radością przyjęliśmy zatem ofertę współorganizacji wernisażu prac ukraińskich artystów i promowania kultury Ukrainy w tym szczególnym czasie.

Inicjatorami DOM / ДІM są Fundacja RC oraz Gdańskie Centrum Handlowe Manhattan. Festyn rodzinny odbędzie się 27 sierpnia 2022 roku w godzinach 11.00 - 17.00 w Gdańskim Centrum Handlowym Manhattan. Cykl otrzymał Patronat Honorowy Konsula Ukrainy oraz Rady Miasta Zbaraż. Promocję wspierają UA Mriya oraz #Sąsiadpomaga.

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej