• Start
  • Wiadomości
  • Festyn Autorów Wybrzeża w Manhattanie. Przyjdź w ten i następny weekend, zdobądź autograf

Festyn Autorów Wybrzeża w Manhattanie. Przyjdź w ten i następny weekend, zdobądź autograf

Stefan Chwin, Paweł Huelle, Monika Milewska, Barbara Szczepuła, Jarosław Zalesiński, Joanna Breza, Stanisław Danielewicz oraz inni znakomici pisarze i poeci zagoszczą na Festynie Autorów Wybrzeża w Manhattanie w ten i następny weekend. Będzie to okazja, by kupić książki z korzystnymi rabatami, zdobyć autografy i porozmawiać z autorami.
08.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jednym z gości Świątecznego Festynu Autorów Wybrzeża będzie gdański pisarz Stefan Chwin. Nz. autor „Hanemanna” podczas spotkania w oruńskiej Bibliotece Ratuszowej w czerwcu tego roku
Jednym z gości Świątecznego Festynu Autorów Wybrzeża będzie gdański pisarz Stefan Chwin. Nz. autor „Hanemanna” podczas spotkania w oruńskiej Bibliotece Ratuszowej w czerwcu tego roku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Weiser Dawidek skończył 35 lat. Paweł Huelle w NCK świętuje jubileusz - w piątek

- Wpadłem na pomysł, i teraz go realizuję - zapraszam w najbliższy piątek, sobotę lub niedzielę, oraz 16-18 grudnia, do GCH Manhattan na Świąteczny Festyn Autorów Wybrzeża - zachęca publicysta, pedagog, muzyk i autor książek poświęconych muzyce, Stanisław Danielewicz. - Uważam, że książka z odręczną dedykacją autora to najlepszy prezent pod choinkę. Zwłaszcza, jeśli można ją kupić stosunkowo tanio, poniżej ceny okładkowej. No i oczywiście to także okazja, by porozmawiać z autorami o literaturze i życiu.

„Kto czyta - mniej błądzi”

Wydarzenie, przeznaczone dla czytelników (także tych byłych i przyszłych!), albo po prostu miłośników autorów prozy, poezji czy publicystyki, odbędzie się pod hasłem „Kto czyta - mniej błądzi”.

Organizatorzy zapraszają wszystkich do odwiedzania poziomu 0 Gdańskiego Centrum Handlowego Manhattan we Wrzeszczu (al. Grunwaldzka 82) w dwa piątki, soboty i niedziele: 9-11 grudnia oraz 16-18 grudnia. W tych dniach odbywać się będzie sprzedaż książek polskich autorów współczesnych, połączona z ich podpisywaniem (w określonych godzinach). Będzie to znakomita okazja, by zdobyć cenny, ponadczasowy i wartościowy prezent świąteczny dla bliskich lub dla samego siebie. 

Obecna będzie także nagrodzona Literacką Książką Roku Monika Milewska. Nz. podczas gali wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” oraz Kaszubskiej Nagrody Literackiej za rok 2018
Obecna będzie także nagrodzona Literacką Książką Roku Monika Milewska. Nz. podczas gali wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” oraz Kaszubskiej Nagrody Literackiej za rok 2018
fot. Anna Rezulak / KFP

Dorota Kolak do fanów w Bibliotece Manhattan: „Zdecydowanie jestem gdańszczanką”

Spotkasz artystów z całego województwa pomorskiego

Autorzy, których będzie można spotkać podczas Festynu Autorów Wybrzeża w Manhattanie, tworzą w różnych gatunkach i mogą pochwalić się różnymi stylami, a pochodzą z wielu miast Polski. Łączy ich jednak miłość do Wybrzeża i całego województwa pomorskiego, w którym osiedli.

W centrum pojawią się nazwiska, takie jak: Joanna Breza, Wojsław Brydak, Stefan Chwin, Stanisław Danielewicz, Paweł Huelle, Marcin Jacobson, Krystyna Lars, Monika Milewska, Jerzy Niemczuk, Barbara Szczepuła i Jarosław Zalesiński.

Harmonogram spotkań:

Piątek, 9 grudnia

  • godz. 12:00 - 17:00 - Stanisław Danielewicz;
  • godz. 14:30 - 16:30 - Paweł Huelle, Jerzy Niemczuk, Stefan Chwin;
  • godz. 16:00 - 17:00 - Monika Milewska;
  • godz. 16:00 - 18:00 - Marcin Jacobson.

Sobota, 10 grudnia

  • godz. 11:00 - 17:00 - Stanisław Danielewicz;
  • godz. 14:00 - 16:00 - Marcin Jacobson;
  • godz. 14:00 - 17:00 - Wojsław Brydak;
  • godz. 14:30 - 16:30 - Stefan Chwin, Paweł Huelle, Krystyna Lars, Jerzy Niemczuk.

Niedziela, 11 grudnia

  • godz. 11:00 - 15:30 - Stanisław Danielewicz;
  • godz. 14:00 - 16:00 - Wojsław Brydak;
  • godz. 14:30 - 16:30 - Stefan Chwin, Paweł Huelle, Krystyna Lars, Jerzy Niemczuk;
  • godz. 15:00 - 17:00 - Joanna Breza.

plakat piątek
mat. GCH Manhattan

O autorach

  • Joanna Breza - autorka książki „Moja Wróblewskiego”, poświęconej uliczce w pobliżu Politechniki Gdańskiej. Publikacja była nominowana do nagrody literackiej „Wiatr od morza” za 2021 rok. Jednak w kręgu jej zainteresowań znajduje się przede wszystkim rzeźba - ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wykonała m.in. rzeźby do warszawskich parków. Ilustrowała też książki dla dzieci. Od dwudziestu lat mieszka nad jeziorem Wdzydze.

  • Wojsław Brydak - autor powieści „Poste Restante” - nominowanej do nagrody literackiej „Wiatr od morza”, a także sztuk teatralnych i przekładów książek Salmana Rushdiego.  Wieloletni redaktor „Rocznika Sopockiego” i gdańskiego „Autografu”, od 2010 do 2014 roku był też redaktorem naczelnym Wydawnictwa Akademii Muzycznej w Gdańsku. Prowadził również zajęcia na Uniwersytecie Gdańskim i w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pochodzi z Krakowa, mieszka w Kartuzach.

  • Stefan Chwin - gdańszczanin, eseista, dramaturg, grafik, autor nominowanej do nagrody literackiej „Wiatr od morza” książki „Wolność pisana po Jałcie”. Inne jego ważne dzieła, to m.in.: „Krótka historia pewnego żartu”, „Hanemann”, „Panna Ferbelin”, „Dolina Radości”, „Kartki z dziennika”, „Dziennik dla dorosłych”, „Żona prezydenta”, „Srebrzysko”, „Opowiadania dla Krystyny”, „Literatura i zdrada”, „Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni”, „Samobójstwo i >>grzech istnienia<<” i „Oddać życie za Polskę”.

plakat sobota
mat. GCH Manhattan
  • Stanisław Danielewicz - felietonista, autor książek poświęconych muzyce Wybrzeża: „Rockowisko Trójmiasta. Lata 70.” (wspólnie z Marcinem Jacobsonem) i „Jazzowisko Trójmiasta. Czwarta zmiana”. Opublikował też dwie powieści z gatunku historii alternatywnej: „Political fiction. Romans ahistoryczny” oraz „Political fiction. Romans i zdrada”, w których opisuje, jak w 1939 roku, stosując „fake news”, Polacy wspólnie z Rumunią pokonali sowieckie imperium.

  • Paweł Huelle - powieściopisarz, dramaturg, poeta, autor scenariuszy, redaktor. Najważniejsze jego książki to m.in.: „Weiser Dawidek”, „Castorp”, „Mercedes-Benz”, „Śpiewaj ogrody”, „Opowiadania na czas przeprowadzki” i „Talita”. Jest laureatem nagród krajowych i zagranicznych. Jego książki zostały przełożone na kilkanaście języków.

  • Marcin Jacobson - eseista, kronikarz i uczestnik sceny rockowej. Napisał „Rockowisko Trójmiasta. Lata 70.” (wspólnie ze Stanisławem Danielewiczem) i „The Rolling Stones, Warszawa 1967”.

  • Krystyna Lars - poetka, wydawczyni. Jest autorką m.in. tomu „Światło w zatoce. Wiersze gdańskie”, nominowanego do nagrody literackiej „Wiatr od morza” za rok 2021. Laureatka kilku krajowych i zagranicznych nagród za twórczość artystyczną.

  • Monika Milewska - eseistka, dramatopisarka, poetka, tłumaczka, historyk i antropolog. W 2022 roku zdobyła Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od morza” za książkę „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”, a trzy lata wcześniej tę samą nagrodę otrzymała za książkę „Latawiec z betonu”. Jest autorką wielu słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych.

plakat niedziela
mat. GCH Manhattan
  • Jerzy Niemczuk - prozaik, komediopisarz, autor sztuk telewizyjnych, słuchowisk oraz książek dla dzieci. Do jego najważniejszych książek należą: „Imitacje”,„Paweł”, „Stefan”, „Rozbitkowie”, „Bajki Pana Bałagana”, „Przygody Zuzanki. Opowieści awanturnicze dla dziewczynek”, „Szaleńczaki”, „Plaga”, „Headhunter”, „Ranczo”, „Bat na koty”, „Królowa nieszczęścia”. Największą popularność zapewnił mu serial „Ranczo”, którego scenariusz telewizyjny pisał wraz z Robertem Brutterem. Jest laureatem wielu nagród literackich - polskich i międzynarodowych.

  • Barbara Szczepuła - przez lata słuchała dramatycznych opowieści ludzi, którzy z wyroku historii trafili po II wojnie światowej do Gdańska, odbudowywali to miasto, z czasem pokochali je i uznali za swoje. Historie te znalazły się w tomie „W domu wroga”. W 2021 roku książka otrzymała nominację do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. Barbara Szczepuła jest także autorką ośmiu książek, są to m.in.: „Dziadek z Wehrmachtu”, „Przystanek Politechnika”, „Alina Pienkowska - miłość w cieniu polityki”, „Kod Heweliusza” i „Rajski ogród”.

  • Jarosław Zalesiński - poeta, wydał siedem tomików wierszy. Nagrodzony w konkursie im. ks. Janusza Pasierba, wyróżniony w konkursie im. Kazimiery Iłłakowiczówny, w konkursie im. ks. Józefa Baki oraz konkursie im. ks. Jana Twardowskiego, nominowany do Śląskiego Wawrzynu Literackiego oraz do nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Organizatorami wydarzenia są: Stanisław Danielewicz, GCH Manhattan oraz PKB GROT.

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej