Festiwal Światła na Górze Gradowej: sztuka, innowacja, integracja

W piątek i sobotę (10 i 11 maja) Festiwal Światła po raz trzeci rozświetlał Gdańsk licznymi wystawami, pokazami i atrakcjami z pogranicza sztuki, nauki i technologii. Świętowanie Międzynarodowego Dnia Światła UNESCO odbywało się w Hevelianum na Górze Gradowej. ZOBACZCIE zdjęcia z pierwszego dnia trzeciej edycji wydarzenia.
10.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać dwie osoby podziwiające zawieszone, kolorowe, oświetlone parasole. Scena dzieje się na zewnątrz w nocy, a parasole są podświetlane różnymi kolorami, takimi jak fioletowy, zielony, czerwony i pomarańczowy, tworząc przyjemną i kolorową atmosferę. Osoby te wydają się zachwycone i podnoszą ręce, aby dotknąć jednego z parasoli. Tło jest ciemne, a wokół widać inne osoby oraz elementy krajobrazu miejskiego
Festiwal Światła na Górze Gradowej w 2024 roku odbywa się po raz trzeci
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

O świetle w naszym życiu

Edycja festiwalu 2024 odbywa się pod hasłem „Światło w naszym życiu“ i eksploruje różnorodne zastosowania światła. Uczestnicy wydarzenie zobaczą, jak światło przenika różne sfery życia człowieka, od malarstwa i architektury po naukę i technologię, zastanowią się też, jaki ma wpływ na zdrowie i dobrostan.

 

Instalacje świetlne z całego świata

Dla pasjonatów sztuki agencja artystyczna L’arT przygotowała wystawy, pokazy i instalacje stworzone przez artystów z całego świata, między innymi z Japonii, Włoch, Czech, Portugalii i Hiszpanii.

- Trzecia edycja festiwalu jest dla nas wyjątkowa. Otrzymaliśmy bardzo wiele zgłoszeń od artystów z Polski i zagranicy i mogliśmy wybrać naprawdę niesamowite prace. Jedną z nich jest River of Stars autorstwa Fumie Ito Matters. Instalacja przyjeżdża do nas aż z Japonii i zabiera widzów jeszcze dalej, bo w podróż po Drodze Mlecznej śladami japońskiego święta gwiazd Tanabata - mówi Aleksandra Goździelewska z agencji artystów L’arT. - Zaprezentujemy także wiele zjawiskowych mappingów, wśród nich Tenebrae czeskiej grupy Metanoia Creatives, który nawiązuje do tradycji tenebryzmu i malarstwa dawnych mistrzów.


ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIERWSZEGO DNIA TRZECIEJ EDYCJI FESTIWALU ŚWIATŁA

Strefa gdańskiej ASP i Hackerspace Trójmiasto

Swoje prace przedstawią także studenci i opiekunki Pracowni Podstaw Projektowania Plastycznego Wydziału Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku. W Strefie ASP będzie można zobaczyć interaktywną instalację i uczestniczyć w performansie.

O atrakcje dla entuzjastów nowych technologii jak co roku zadba Hackerspace Trójmiasto. Członkowie i sympatycy Hackerspace zaprezentują wiele technologicznych niespodzianek, wśród nich instalację ze zsynchronizowanych, świecących parasolek, nad którą wspólnie pracowali uczestnicy organizowanych przed festiwalem warsztatów.

- Pierwsze ledowe parasolki pokazaliśmy na ubiegłorocznym festiwalu. Pomysł tak bardzo spodobał się widzom, że postanowiliśmy go rozwinąć. Opracowaliśmy projekt instalacji składającej się z parasolek z programowalną animacją i zaangażowaliśmy w jej wykonanie wszystkich tych, którym marzyła się własna świecąca parasolka - mówi Leszek Miotk z Hackerspace Trójmiasto. - Efekty naszej wspólnej pracy zobaczycie na dziedzińcu Hevelianum. Parasolki będą świecić nad głowami zgromadzonych na majdanie widzów, gdzie będzie można je podziwiać podczas pokazów i koncertów, a deszczowa pogoda z pewnością nie pokrzyżuje nam planów!

Animowana wystawa o Robercie Prochu aka TONE

Kolejną festiwalową atrakcją, którą zaprezentuje HS3, jest wystawa poświęcona twórczości jednego z najwybitniejszych polskich muralistów, Roberta Procha aka TONE. Animacja prac artysty pozwoli widzom zanurzyć się w jego dynamicznym i pełnym kolorów świecie. Wrażenie będzie potęgowane przez zsynchronizowany sufit reagujący na obraz wyświetlany na ekranie.

Oświeć się! Strefa edukacyjna od Hevelianum

O spragnionych wiedzy zatroszczy się centrum nauki Hevelianum.
W strefie edukacyjnej Oświeć się! znajdą się liczne eksperymenty, dzięki którym odwiedzający poznają technologie oparte na świetle, a także ciekawostki, nowinki i wielkie odkrycia z nim związane, a wszystko to w historycznej przestrzeni Laboratorium Ruchu.

- W naszej strefie edukacyjnej uczestnicy festiwalu samodzielnie sprawdzą, jak działa światło i jaką rolę odgrywa w życiu człowieka albo po prostu pobawią się ze światłem - mówi dr Simeonika Rangełowa - Jankowska, specjalistka ds. naukowych z Hevelianum. - Jeżeli chcesz zobaczyć zorzę polarną w pomieszczeniu, przekonać się, co wspólnego ma przepływ krwi w żyłach z oddalającymi się od Ziemi galaktykami oraz co powstaje z połączenia dźwięku i światła, to tylko tutaj.

Escape room z Janem Heweliuszem

Na rodziny, grupy przyjaciół i pojedynczych uczestników, czeka także gra terenowa oraz escape room z Janem Heweliuszem w roli głównej, które połączą naukę z zabawą.

Jeszcze przed rozpoczęciem tegorocznego Festiwalu Światła odbyło się jedno z wydarzeń towarzyszących festiwalowi, które współorganizuje Food Hall Montownia - wernisaż obrazów Jadwigi Hajdo w świetle UV. W Montowni będą miały miejsce także niektóre z festiwalowych atrakcji artystycznych - warsztaty malowania intuicyjnego oraz tworzenia świec sojowych.

Grafika to mapa festiwalu lub wydarzenia o nazwie Fest Światło w naszym życiu . Jest to kolorowa, schematyczna mapa terenu, na którym wyróżniono różne punkty atrakcji i usług. Na mapie widoczne są takie elementy jak:

Schron – oznaczone ikoną schronu.
Food Trucki – oznaczone ikoną jedzenia.
Toalety – oznaczone ikoną toalety.
Majdan (Główny Plac) – oznaczone jako  M .
Hevelanium – oznaczone jako  H .
Wozownia – oznaczone jako  W .
Parkingi – oznaczone ikoną parkingu.
Pomnik Milenijny – oznaczone jako  T .
Punkt Informacyjny – oznaczone jako  I .
Wystawa – oznaczone jako  W .
Tunel – oznaczone jako  T .
Teleskopy – oznaczone jako  T .
Escape Room – oznaczone jako  ER .
Laboratorium Ruchu – oznaczone jako  LR .
Food Hall Montownia przy ul. Lisa Grobla 7, Gdańsk – oznaczone jako  MŁ .
Mapa jest bardzo czytelna, z różnokolorowymi ikonami i oznaczeniami ułatwiającymi orientację. Kolory terenów są różne w zależności od funkcji, na przykład tereny zielone, szare obszary budynków i różnokolorowe oznaczenia dróg i ścieżek. Po prawej stronie mapy znajduje się pasek z logiem i nazwą wydarzenia, które jest stylizowane w formie modernistycznej grafiki z używaniem zielonych i białych barw.
 
Mat. Hevelianum

Warsztaty dla każdego

Pozostałe warsztaty odbędą się na terenie Hevelianum. Podczas dwóch festiwalowych dni można będzie poznać tajniki cyjanotypii, spróbować swoich sił w videomappingu oraz odkryć magię tańca intuicyjnego.

Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci i seniorów:

  • na najmłodszych czekają warsztaty edukacyjne “Rzucamy światło na światło”, organizowane przez Fundację Aleksandra Jabłońskiego;
  • Z myślą o seniorach natomiast studenci Akademii Trzeciego Wieku Politechniki Gdańskiej przygotowali spotkanie zatytułowane “Dobrostan seniora – światło na rośliny”, podczas którego opowiedzą o terapeutycznej hodowli roślin. Na warsztaty obowiązują zapisy.

Więcej informacji i link do zapisów jest dostępny na stronie internetowej festiwalu w zakładce warsztaty.

Wystawy, koncerty, performance

Wszystkich bez wyjątków zapraszamy natomiast do odwiedzenia wystaw oraz na wieczorne pokazy i koncerty.

Wystawy będą czynne dla zwiedzających w piątek od godziny 18:00, a w sobotę od 16:00, natomiast pokazy i koncerty rozpoczną się o godzinie 21:00 w piątek i o 20:30 w sobotę i potrwają do północy.

Górę Gradową opanują niepowtarzalne wizualizacje, mappingi, pokazy taneczne i koncerty. 

  • Jedną z głównych atrakcji będzie live performance czeskiego artysty Nicola Pavone, który zaprezentuje set DJ-ski z mappingiem tworzonym na żywo.
  • Odbędzie się także koncert Miss God, która zaprezentuje swoje autorskie kompozycje łączące tradycyjną muzykę wschodu z dźwiękami nowoczesnej elektroniki. Artystka zagra na harfie laserowej, innowacyjnym instrumencie, który emituje dźwięki za pomocą promieni lasera.

Festiwal Światła to oddolna inicjatywa niezależnej grupy animatorów kultury, zgromadzonych wokół trzech organizacji: Hackerspace Trójmiasto, Hevelianum i L’arT, którzy połączyli siły, aby zrealizować projekt integrujący lokalną społeczność. Zarówno do udziału, jak i współtworzenia wydarzenia zaproszeni są wszyscy, niezależnie od wieku, płci i wykształcenia.

Poprzednie edycje festiwalu zgromadziły łącznie około 6000 osób, w tym 800 uczestników warsztatów. Odwiedzający mogli uczestniczyć w 55 wystawach, pokazach i prelekcjach. W wydarzenie zaangażowało się ponad 90 artystów, konstruktorów i naukowców z Polski i zagranicy oraz wiele instytucji ze świata sztuki, nauki i technologii, w tym między innymi: Polska Agencja Kosmiczna, Instytut Łukasiewicza, czasopismo Urania – Postępy Astronomii, Politechnika Gdańska oraz Fundacja CODE:ME.

Miejsce

Hevelianum, Góra Gradowa, ul. Gradowa 6

Szczegółowy program wydarzenia i formularz zapisów na warsztaty, z których niektóre są płatne - na stronie internetowej Hevelianum.

Organizatorzy

Hevelianum to miejsce, w którym można się spotkać z nauką i historią. To także idealna przestrzeń do przyjemnego spędzania wolnego czasu, spacerów wśród zabytkowej architektury i relaksu w otoczeniu zieleni. Od stycznia 2022 funkcjonuje także nadmorska filia Hevelianum – Dom Zdrojowy w Brzeźnie, miejsce edukacji ekologicznej.

Hackerspace Trójmiasto to społeczność pasjonatów technologii i konstruktorów zrzeszająca wszystkich, którzy chcą się rozwijać, dzielić wiedzą i budować otwartą przestrzeń technologiczną.

L’arT to kreatywna agencja sztuki i galeria online, która nie tylko łączy artystów z potencjalnymi klientami, ale także tworzy niesamowite projekty artystyczne, inicjuje współpraca i eventy.

Relacje filmowe z poprzednich edycji festiwalu

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask