Według badań, Polacy czytają bardzo mało - w ubiegłym roku zaledwie co trzeci z nas miał w ręku jakąkolwiek książkę. To bardzo ważne więc, żeby zaszczepiać rodakom miłość do książek już od najmłodszych lat, a Festiwal Literatury dla Dzieci był jednym ze sposobów, by przekonać je do czytania. Odbywał się w największych polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku i nigdy nie zabrakło na nim atrakcji - najlepsi polscy pisarze i pisarki czytali swoje książki, organizowano też kreatywne warsztaty, koncerty i wystawy.
- Literaturę dla dzieci pokazujemy w sposób niestandardowy, często w nieoczywistych lokalizacjach, także jako źródło innych sztuk; stąd w programie poza spotkaniami autorskimi i warsztatami znajdziecie wystawy, koncerty, gry miejskie, happeningi, spektakle czy projekcje filmowe – tłumaczy jeden z organizatorów, Łukasz Dębski z Fundacji Burza Mózgów.
W tym roku na organizację wydarzenia zabrakło pięniędzy. Potrzebna jest więc wsparcie nas wszystkich.
- Od samego początku Festiwal Literatury dla Dzieci finansowany był ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - mówią organizatorzy Festiwalu Literatury dla Dzieci. - W tym roku po raz pierwszy od czterech lat nie otrzymaliśmy dotacji, która stanowiła blisko 70 proc. naszego budżetu. Mimo to, chcemy zrealizować wszystkie najbardziej oczekiwane elementy programu. To może się udać tylko z Waszą pomocą.
Gdańska edycja gdańska wydarzenia planowana była na listopad i odbędzie się w dniach od 6 do 10 listopada 2018 r. pod warunkiem, że organizatorzy zbiorą kwotę 40 000 zł. Proszą więc o pomoc - wpłaty zbierają przez platformę Polak Potrafi: https://polakpotrafi.pl/projekt/5-edycja-festiwalu-literatury-dla-dzieci.
W akcji crowdfundingowej (finansowania społecznościowego) można przeznaczyć na wsparcie Festiwalu dowolną kwotę - nawet symboliczną złotówkę. W zamian darczyńcy otrzymają wartościowe (i zabawne) nagrody.
Na co zostaną przeznaczone zebrane środki?
- zorganizowanie 5. edycji konkursu na Najlepszą Polską Książkę Roku oraz koncert i galę wręczenia nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego w Krakowie,
- realizacja literackiej rodzinnej gry miejskiej Cuda i widy w Gdańsku i Krakowie,
- realizację pasma 16 warsztatów z polskimi ilustratorami: Mistrzowie ilustracji w Gdańsku i Krakowie,
- spotkania literackie połączone z czytaniem i zwiedzaniem w atrakcyjnych, na co dzień często niedostępnych lokalizacjach (4 spotkania w Gdańsku i 4 w Krakowie) w ramach Czytanek po zachodzie słońca.
Pozostałe punkty programu (spotkania autorskie, warsztaty, spektakle i projekcje filmowe) będą sfinansowane dzięki wsparciu Krakowskiego Biura Festiwalowego i Instytutu Kultury Miejskiej, który jest partnerem Festiwalu w Gdańsku.
Fundatorzy nagród: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Wydawnictwo Agora i Fundacja Burza Mózgów, a także autorzy prac przekazanych na akcję: Bohdan Butenko, Józef Wilkoń, Anita Andrzejewska Andrzej Pilichowski-Ragno, Karol KRL Kalinowski, Anna Kaszuba-Dębska, Daniel de Latour, Paweł Pawlak, Maciej Szymanowicz oraz Elżbieta Wasiuczyńska.
Organizatorzy: Fundacja Burza Mózgów, Fundacja Czas Dzieci
Partnerzy regionalni: Instytut Kultury Miejskiej i Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Więcej informacji o Festiwalu Literatury dla Dzieci: http://fldd.pl/2018/.