• Start
  • Wiadomości
  • Festiwal Czytelniczy "Sztuka Czytania" 2017 - spotkania z reportażystami. Do soboty

Festiwal Czytelniczy "Sztuka Czytania" 2017 - spotkania z reportażystami. Do soboty

Tegoroczna 6. edycja Festiwalu Czytelniczego "Sztuka Czytania" poświęcony będzie reportażowi. W dniach 23-25 listopada w czterech oddziałach bibliotek we Wrzeszczu i Śródmieściu, będzie okazja do spotkania i porozmawiania z uznanymi twórcami oraz debiutantami. Wśród nich m.in.: zdobywca NIKE 2017 Cezary Łazarewicz, Jarosław Mikołajewski, Kamil Bałuk, Marta Abramowicz i Aleksandra Boćkowska.
20.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W bibliotece przy ul. Mariackiej 42 spotkamy się z Katarzyną Wężyk, która pisała o Kanadzie i z Aleksandrą Boćkowską, autorką m.in. 'Księżyca z peweksu. O luksusie w PRL'

W czasach, gdy dostęp do informacji jest coraz szybszy i łatwiejszy to reportaż - rozbudowana relacja z miejsca wydarzeń - staje się gatunkiem coraz bardziej popularnym i chętnie czytanym, również przez gdańszczan. Jego siłą jest wiarygodność, autentyczność i obiektywizm. 

To właśnie ta forma pisarska i jej autorzy będą bohaterami spotkań w ramach 6. edycji Festiwalu Czytelniczego "Sztuka Czytania", który odbędzie się od 23 do 25 listopada 2017 w Gdańsku.

- Ten festiwal nie bez przyczyny nazwaliśmy czytelniczym, a nie literackim - mówi Przemysław Czaja, kierownik Działu Promocji Literatury, Marketingu i PR Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. - Co roku staramy się układać program na podstawie najbardziej popularnych książek czy gatunków literackich wypożyczanych u nas. W tym roku zdecydowaliśmy, że skupimy się na reportażu. Rzeczywiście jest on coraz częściej wypożyczany i cieszy się coraz większym uznaniem. Faktem jest też, że reportaży dużo się publikuje, a debiuty są coraz mocniejsze i głośniejsze.

Można zaryzykować więc tezę, że współcześnie reportaż to “nowa powieść”, a dzięki dziennikarskiej wrażliwości możemy przyjrzeć się odległym zakątkom świata, sprawdzić co słychać u sąsiadów, ale też zgłębiać tajemnice i motywacje mrocznych zakamarków ludzkiej duszy.

- To jest chyba najbardziej prawdziwy gatunek literacki - zastanawia się Czaja. - Jesteśmy przebodźcowani różnymi tematami i do końca już nie wiemy, w co wierzyć, bo przedstawienie jakiegoś faktu z określonym komentarzem już narzuca nam interpretację, odpowiedni tok myślenia. Myślę, że reportaż jest wciąż najbardziej wiarygodnym źródłem informacji. Ale też ważne są tematy, które porusza - takie, o których nie usłyszymy w mainstreemie, o których nie mieliśmy pojęcia i chcielibyśmy poszerzyć swoją wiedzę.


W 'Bibliotece pod żółwiem' zaplanowano spotkanie z Kamilem Bałukiem, autorem reportażu 'Wszystkie dzieci Louisa'

Jak się okazuje, gdańszczanie bardzo chętnie czytają o świecie, podróżach, ale też bliskie są im sprawy lokalne.

- Z jednej strony nasi czytelnicy sięgają po reportaże, żeby przekonać się jak wyglądają te strony świata, do których nigdy nie dotrą, a z drugiej strony identyfikują się silnie ze środowiskiem lokalnym i tematy dotyczące miasta, regionu czy Polski wciąż są dla nich atrakcyjne - wyjaśnia Czaja.

Te bliskie nam wątki, może nie gdańskie, ale pomorskie odnajdziemy na przykład w zbiorze Cezarego Łazarewicza: “Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza”.

- To Polska uniwersalna jak tabletka na każdą dolegliwość - pisał o nich Marian Kącki, inny wybitny reportażysta, którego wstrząsająca książka “Białystok. Biała siła, czarna pamięć” z 2015 roku była szeroko dyskutowana w Polsce. Dla jednych zbyt kontrowersyjna, dla innych demaskatorska, otworzyła nam oczy na rosnąca siłę nastrojów narodowościowych, antysemickich i rasistowskich, nie tylko w Białymstoku. - Ale autor bólu nie koi, lecz umiejętnie dawkuje go na przemian ze śmiechem, łzami i zaskoczeniem. Tylko Łazarewicz potrafi zaciągnąć czytelnika na wysypisko śmieci i pozostawić w zdumieniu, gdy okazuje się, że to największy prezent od NATO.

Łazarewicz jest też autorem ważnej pozycji „Ja. Rozmowa z Lechem Wałęsa” i zdobywcą tegorocznej Nagrody Nike za książkę “Żeby nie było śladów”, w której opisuje historię maturzysty Grzegorza Przemyka, pobitego śmiertelnie przez milicję w 1983 roku. Ta zbrodnia do dziś nie doczekała się oficjalnego wyjaśnienia i sprawiedliwego wyroku.


Marta Abramowicz, autorka głośnego debiutu 'Zakonnice odchodzą po cichu'

Ważne obyczajowe wątki znajdziemy w bestsellerowej już pozycji Marty Abramowicz, socjolożki, dziennikarki i gdańszczanki: “Zakonnice odchodzą po cichu”. Próbuje w niej odpowiedzieć na pytania - dlaczego zakonnice opuszczają swoje zgromadzenia? Co się z nimi dzieje potem? Jak wygląda życie w zamkniętym zakonie? Powstał poruszający obraz kobiet, z których cierpienia rzadko zdajemy sobie sprawę, bo przekonanie ich, by opowiedziały o sobie jest ogromną trudnością.

“Trudno sobie wyobrazić, że odchodzące siostry mówią publicznie, co przeżyły w zgromadzeniu - tłumaczyła w wywiadzie dla gazeta.pl ich postawę autorka. - Musiałyby stanąć samotnie przeciw Kościołowi. A tymczasem mówimy o dziewczynach, które do zgromadzenia trafiły jako osiemnastolatki, a pobyt tam nie nauczył ich przecież swobody myślenia, wyrażania głośno swojego zdania."

- Silnym akcentem festiwalu będzie na pewno spotkanie z Martą Abramowicz - zachęca Czaja. - Będziemy rozmawiali na temat jej głośnego debiutu, który sprzedał się w 500 tys. egzemplarzy, a w przeddzień naszego festiwalu będzie premiera drugiego wydania tej książki. Poszerzonej o część “Echa”, która mówi tym, jak książka została odebrana i komentowana.

Z tymi autorami spotkać się i porozmawiać będzie można w piątek, w Bibliotece Manhattan.

Tematyka programu festiwalu czytelniczego jest bardzo zróżnicowana. Również autorzy, których tam spotkamy to z jednej strony uznane autorytety gatunku, a z drugiej zdolni debiutanci.

- Od dłuższego czasu staramy się też dbać o parytety - mówi Czaja. - Silnie podkreślamy wkład kobiet w ten gatunek. Poza Martą Abramowicz zaprosilismy też m.in. Urszulę Jabłońską autorkę mocnego reportażu z Tajlandii “Człowiek z przystępnej cenie”, Katarzynę Wężyk, która napisała o Kanadzie czy Olgę Gitkiewicz, autorkę reportażu „Nie hańbi”. Panie piszą o problemach społecznych, podróżach, ale też o modzie i luksusie w PRL jak Aleksandra Boćkowska.

Po każdym spotkaniu będzie można porozmawiać z autorami, kupić ich książki i poprosić o autograf. Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny.

Festiwal Czytelniczy Sztuka Czytania 2017 / REPORTAŻ

23-25 listopada 2017

PROGRAM FESTIWALU

  • czwartek (23 listopada) – Biblioteka pod Kotem i Myszą; ul. Lelewela 21, Gdańsk-Wrzeszcz
  • godz. 17:00 – Piotr Lipiński; autor takich reportaży, jak „Cyrankiewicz. Wieczny premier”, „Anoda. Kamień na szańcu”, „Bierut. Kiedy partia była bogiem”
  • godz. 18:00 – Remigiusz Ryziński; autor reportażu pt.: „Foucault w Warszawie”
  • godz. 19:00 – Marcin Wójcik; autor takich reportaży, jak „Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu”, „W rodzinie ojca mego”

piątek (24 listopada) – Biblioteka Manhattan; ul. Grunwaldzka 82, Gdańsk-Wrzeszcz

  • godz. 17:00 – Paweł Smoleński; autor takich reportaży, jak: „Syrop z Piołunu”, „Irak”, „Izrael już nie frunie”
  • godz. 18:00 – Marta Abramowicz; autorka reportażu pt.: „Zakonnice odchodzą po cichu”
  • godz. 19:00 – Jarosław Mikołajewski; autor takich reportaży, jak: „Terremoto”, „Wielki przypływ”
  • godz. 20:00 – Cezary Łazarewicz; autor takich reportaży, jak: „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” (Nagroda Literacka Nike 2017), „Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza”, „Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie.”, „Ja. Rozmowa z Lechem Wałęsa”.

sobota (25 listopada) – Filia Gdańska; ul. Mariacka 42, Gdańsk-Śródmieście

  • godz. 14:00 - Aleksandra Boćkowska, autorka takich reportaży, jak: „Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL”, „One za tym stoją”, „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL”
  • godz. 15:00 – Katarzyna Wężyk; autorka reportażu pt.: „Kanada. Ulubiony kraj świata”

sobota (25 listopada) – Biblioteka pod Żółwiem; ul. Św. Ducha 111/113, Gdańsk-Śródmieście

  • godz. 16:30 – Olga Gitkiewicz; autorka reportażu pt.: „Nie hańbi”
  • godz. 17:45 – Urszula Jabłońska; autorka takich reportaży, jak: „Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii”, „Walka jest kobietą”
  • godz. 19:00 – Kamil Bałuk; autor reportażu pt.: „Wszystkie dzieci Louisa”.



TV

Wieczór dla tramwaju widmo