Ferie zimowe 2022 w Gdańsku. Kulturalnie i na sportowo

Ferie w województwie pomorskim trwają od 14 do 27 lutego 2022 r. Gdańskie szkoły podstawowe przygotowały ofertę dla ponad 4,5 tys. uczniów, atrakcyjne propozycje zapewniają też miejskie instytucje, m.in. półkolonie sportowe, zajęcia na pływalni, liczne warsztaty: artystyczne czy urbanistyczne. Zimowe wakacje spędzić też można korzystając z propozycji biblioteki, teatrów czy galerii.
13.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Podczas ferii skorzystać można z bogatej oferty zajęć na miejskich pływalniach. Basen na Stogach, przy ul. Stryjewskiego, otwarto w styczniu 2018 roku. Nz. Kornelia z 8 LOW w Gdańsku (zdjęcie z otwarcia, 2018 r.)
Podczas ferii skorzystać można z bogatej oferty zajęć na miejskich pływalniach. Basen na Stogach, przy ul. Stryjewskiego, otwarto w styczniu 2018 roku. Nz. Kornelia z 8 LOW w Gdańsku (zdjęcie z otwarcia, 2018 r.)
fot. Maciej Kosycarz/KFP

 

 

W szkole, ale inaczej

Ofertę na ferie przygotowały wszystkie gdańskie szkoły podstawowe oraz sześć szkół specjalnych. Z uwagi na obostrzenia pandemiczne, najmłodsi będą mogli uczęszczać wyłącznie do szkół, w których uczą się na co dzień. Pięciodniowy turnus odbywać się będzie w terminie 14-18 lutego lub 21-25 lutego. W 54 placówkach opieka świadczona będzie przez 8 godzin dziennie, w 17 przez 10 godzin. Łącznie z tej oferty będzie mogło skorzystać 285 grup. Według wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, grupy uczniów klas I-III mogą liczyć maksymalnie 15 osób, natomiast IV-VIII 20 osób.Na czas ferii zaplanowano wyjścia do muzeum, parku naukowo-technologicznego, zajęcia sportowe, warsztaty tematyczne czy zabawy integrujące. Odbywać się będą także zajęcia komputerowe, przyrodnicze, rekreacyjno-ruchowe, artystyczne, sportowe, plastyczne, wokalne czy językowe. Nie zabraknie również gier i zabaw ruchowych na terenie szkoły oraz terenach przyszkolnych czy gier planszowych.Szczegóły dotyczące poszczególnej oferty danej szkoły dostępne będą na stronach internetowych placówek.

Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego przygotował ofertę feryjną w formie półkolonii. Udział jest nieodpłatny. Zajęcia skierowane są do dzieci szkół podstawowych z klas I - VI zamieszkujących na terenie Gdańska. Miejscem spotkań będą gdańskie placówki oświatowe, które oferują swoim podopiecznym: zajęcia sportowe, rekreacyjne, warsztaty ceramiczne czy zajęcia na basenie. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwać będą wykwalifikowani wychowawcy GZSiSS. Nabór wniosków chętnych uczestników potrwa do 4 lutego. Zapisy na półkolonie realizowane będą w formie elektronicznej. Szczegóły na stronie Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego.

W pierwszym i drugim tygodniu ferii organizowane są dwa turnusy zajęć dla młodzieży w wieku 13-18 lat na żaglowcu „Generał Zaruski”. Każdego dnia podczas 3-godzinnych bezpłatnych warsztatów będzie można poznać zasady nawigowania, zapoznać się z jednostką czy nauczyć bezpiecznego żeglowania. Aby wziąć udział w zajęciach, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie

 

Ferie na gdańskich pływalniach

W tym roku w całym okresie ferii pływalnie administrowane przez Gdański Ośrodek Sportu będą czynne codziennie od godz. 9.00 do 21.00 w systemie wejść aquapark. To oznacza, że wejście możliwe będzie o dowolnej godzinie bez wskazywania jakikolwiek jednostek ani godzin wejść czy wyjść. Obowiązywać będą ceny preferencyjne tj. 10 zł/h - bilet ulgowy oraz rodzinny, a także 15 zł/h bilet normalny.

Zimowa Szkoła Ratownictwa to cykl bezpłatnych zajęć doskonalących umiejętności pływackie z elementami ratownictwa podczas ferii zimowych. Program przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia. Ćwiczenia obejmują również naukę podstaw pierwszej pomocy oraz elementy gier i zabaw w wodzie. 60-minutowe zajęcia odbywać się będą na pływalni Chełm, w dni powszednie, w terminach od 14 do 18 i od 21 do 25 lutego, o godzinach 14.00 i 15.00. Zapisy rozpoczną się 1 lutego.

Zimową Szkołę zwieńczą zawody Młodzieżowych Mistrzostw w Ratownictwie Wodnym, które odbędą się 27 lutego. Więcej informacji na stronach internetowych gdańskich pływalni. 

 

Ferie w galerii

CZYTANIE NA TRAWIASTYM DYWANIE

  • Gdańska Galeria Güntera Grassa
  • termin: 14-18 lutego, od godz. 18.00

Dawno temu… Za górami, za lasami, za siedmioma rzekami…

Pewnego razu… Od tych słów rozpoczynał się kiedyś każdy wieczór – ulubiona pora, gdy rodzice lub dziadkowie przychodzili do naszego pokoju i czytali nam na głos przed zaśnięciem. To nic, że znaliśmy każde słowo na pamięć, że ilustracje wyświetlały nam się pod powiekami ze szczegółami – była to czysta, niczym nie zakłócona przyjemność, niosąca ze sobą kojący spokój i bezpieczeństwo. Nasze serce biło mocniej przy każdy zwrocie akcji, a wyobraźnia szybowała wysoko w górę. Co powiecie na przywołanie tego dobrostanu?

Zapraszamy na trawiasty dywan w dniach 14-18 lutego o godzinie 18.00 do Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, gdzie wśród zielonych choinek i miękkich poduszek możecie się położyć, przymknąć oczy i słuchać.

My zaś będziemy głośno czytać. Każdego dnia inną książkę!

Zapisy: abaaske@ggm.gda.pl

 

CO KRYJE SIĘ POD POWIERZCHNIĄ?

  • Gdańska Galeria Miejska  (Pracownia artystyczna przy ul. Grobla I)

Każda książka jest jak przygoda. Przenosi w czasie i przestrzeni. Czytając podróżujemy. W te ferie zimowe mamy okazję wyruszyć w aż pięć podróży! Pięć spotkań, pięć książek: “M jak morze”, “Książę w cukierni”, “Czerwony Kapturek”, “Dzikie łabędzie” oraz “Zgubiona dusza”. Przez pięć zimowych dni będziemy zaglądać pod powierzchnię okładek i zgłębiać tajniki powstawania ilustracji oraz samych publikacji książkowych. A wszystko to w kontekście nadzwyczajnej wystawy Pod Powierzchnią. Świat ilustracji Joanny Concejo.

Data: 21-25.02.2022
grupa 15 osób / dla dzieci 7+
Prowadząca: Agnieszka Baaske
Koszt: 200 zł / 5 dni (wszystkie materiały i upominki w cenie)
Zapisy: abaaske@ggm.gda.pl

 

21.02.2022 / PONIEDZIAŁEK, godz. 11.00-14.00

  • Poznajemy się, zwiedzając wystawę z fachowym oprowadzaniem.

Opowieść o tym, jak działa galeria sztuki, kto w niej pracuje, czym się zajmuje, skąd się biorą wystawy?
Spotkanie z Violą Wojdą – z zawodu polonistka i bibliotekarka, z powołania – księgarka. Wspólnie z koleżanką Olą i kolegą Marcinem założyła i prowadzi w Gdańsku kameralną księgarnię FIRMIN. Nie wyobraża sobie życia bez pięknych papierowych książek dla dzieci i dorosłych. Kocha ilustracje i kadry komiksowe. Prywatnie mama nastoletniej czytelniczki. Gdyby miała zabrać ze sobą na bezludną wyspę tylko jedną książkę, nie umiałaby zdecydować którą.

Założenie szkicownika, który będzie nam towarzyszył przez cały tydzień i z pewnością dłużej!

 

22.02.2022 / WTOREK, godz. 11.00-14.00

  • Zajrzymy pod powierzchnię książki: Dzikie Łabędzie – czytanie i rozmowa

Warsztaty, inspirowane książką – Pióro Wieczne:

W 1922 roku Howard Carter odnalazł w grobowcu Tutenchamona pierwsze narzędzie pisarskie, które przypominało obecne pióra wieczne. Była to zaostrzona z jednej strony trzcinowa rurka umieszczona w miedzianej oprawce z atramentem. Podobne pióra zostały odnalezione podczas wykopalisk w dolinie rzeki Bazar-darii w Pamirze. Do końca XVIII zaś wieku popularne były pióra gęsie, których największą wadą była konieczność częstego ścinania końcówki, aby nadać jej stożkowy kształt umożliwiający pisanie. Wypróbujemy sobie tę technikę, zasłuchani w andersenowskie Dzikie Łabędzie.

Naszym narzędziem będą prawdziwe ptasie pióra, a tuszem silny napar z pokrzywy.

Na akwarelowych arkuszach papieru powstaną efemeryczne, żeby nie powiedzieć ulotne ślady.

 

23.02.2022 / ŚRODA, godz. 11.00-14.00

  • Zajrzymy pod powierzchnię książki: Czerwony Kapturek – czytanie i rozmowa

Warsztaty, inspirowane książką – "Mała Koperta Mgły": Mają długą historię, były używane przez prawie wszystkie osiadłe ludy w celu poprawy jakości życia. Początkowo były używane głównie przez bogatych, znaleziono je w grobach starożytnego Egiptu. Trudności złożonych technik barwienia i szycia poprowadziły do rozwoju poduszek jako formy sztuki, z wysoko dekorowanymi poduszkami stającymi się cennymi towarami najpierw w Chinach, a później w średniowiecznej Europie. Dziś poduszka gości pod każdą z głów. Podpiera naszą duszę. Podduszka - jest jak mała koperta na sny.

Ile razy, tuż przed zaśnięciem słyszeliśmy te słowa: Pewnego razu… więc: Pewnego razu była sobie mała, słodka dziewczynka. Lubił ją każdy, ktokolwiek spotykał, lecz najbardziej babcia, która sama już nie wiedziała, co jej dawać w prezencie. Podarowała jej kiedyś kapturek z czerwonego aksamitu, a ponieważ dziewczynce było w nim do twarzy i nic innego nie chciała nosić, zwano ją po prostu Czerwonym Kapturkiem.

Zainspirowani jedną z najbardziej znanych bajek na świecie, stworzymy najsenniejsze poduszki nocnego świata. Na śnieżnobiałych, bawełnianych kopertach wymalujemy nasze najpiękniejsze, a być może najstraszniejsze sny.

 

24.02.22 / CZWARTEK, godz. 11.00-14.00

  • Zajrzymy pod powierzchnię książki: Książę w cukierni – czytanie i rozmowa

Warsztaty, inspirowane książką – "Leporello": Punktem wyjścia do naszego warsztatowego spotkania będzie efektowna forma poligraficzna, zwana Leporello, w której została wydana opowieść o szczęściu Książę w cukierni, autorstwa Marka Bieńczyka z ilustracjami artystki Joanny Concejo.To publikacja w postaci wstęgi grubego papieru, kilkakrotnie, równolegle, naprzemiennie załamywanego do postaci harmonijki na prawie 7 metrów długości narracyjnego fresku.

Zainspirowani tym przewrotnym formatem, stworzymy własne harmonijne opowieści. Będziemy je rozciągać i skracać, kartkować, wertować – grać na tym papierowym instrumencie, wypełnionym narysowanymi przez uczestników ilustracjami.

25.02.22 / PIĄTEK, godz. 11.00-14.00

  • Zajrzymy pod powierzchnię książki: M jak morze – czytanie i rozmowa

Warsztaty, inspirowane książką – "Sztil": Modele żaglowców w butelkach to tradycyjny folklor regionów nadmorskich - rzemiosło marynistyczne. Pierwsze udokumentowane modele pochodzą z połowy XVIII stulecia. Muzeum w Lubece posiada w swoich zbiorach model z 1784 roku. Finezja wykonania świadczy o wysokim kunszcie i wieloletnim doświadczeniu. Wykonywane były przez marynarzy podczas długich rejsów, zwykle w okresie bezwietrznej pogody, tzw. „sztilu.” Rozkwit rzemiosła przypada na wiek XIX i pierwsze dekady XX wieku i nie ogranicza się jedynie do tradycji morskiej. My przy niej pozostając, a przede wszystkim inspirując się książką pt. M jak Morze – napisaną i zilustrowaną przez Joannę Concejo – stworzymy własne pamiątki znad morza. Zamkniemy w szklanym naczyniu zbiór ważnych dla nas przedmiotów – być może znalezionych nad brzegiem morza, być może schowane na dnie szuflady czy kieszeni jesiennego płaszcza.

Zakończenie i pożegnanie.

Każdego dnia przewidujemy przerwę na drugie śniadanie. Bardzo prosimy zaopatrzyć dzieci w ulubione oraz zdrowe smakołyki i picie. Pracujemy zgodnie z rytmem i energią grupy. Czasem zajęcia mogą się przedłużyć lub skończyć wcześniej.

Każde dziecko powinno mieć ze sobą maseczkę i nosić ją podczas zajęć.

 

Muzeum Gdańska zaprasza do Muzeum Bursztynu

Posiadacze Karty Mieszkańca mogą bezpłatnie brać udział w wydarzeniach zorganizowanych przez Muzeum Gdańska w Muzeum Bursztynu znajdującym się w Wielkim Młynie. W programie m.in. kameralne spotkania dla dorosłych poświęcone bursztynowi - jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Od środy do niedzieli będą się odbywać warsztaty pt. „Od projektu do biżuterii!”. Zajęcia są adresowane do najmłodszych mieszkańców miasta i ich opiekunów. Podczas spotkania uczestnicy opracują projekty wyrobów jubilerskich z bursztynu bałtyckiego, a następnie przygotują własnoręcznie, za pomocą tradycyjnych narzędzi wymyślony przez siebie wisior, korale, bądź bransoletkę. 

Informacje o szczegółach i formularze rejestracji dostępne są na stronie Muzeum Gdańska. Bez Karty Mieszkańca uczestników obowiązują ceny biletów określone w cenniku.

Warsztat: Od projektu do biżuterii! Zajęcia edukacyjne dla najmłodszych

Czy wiesz skąd wziął się bursztyn? Czy to prawda, że ma prawie 40 milionów lat? Dlaczego Gdańsk nazywany jest Światową Stolicą Bursztynu? Poznajcie odpowiedzi na te i inne nurtujące Was pytania podczas opowieści o historii, właściwościach i wykorzystaniu bursztynu. 

Podczas spotkania uczestnicy opracują projekty wyrobów jubilerskich z bursztynu bałtyckiego, a następnie przygotują własnoręcznie, za pomocą tradycyjnych narzędzi wymyślony przez siebie wisior, korale, bądź bransoletkę.

  • Tydzień 1: 16-20.02.2022 (środa-niedziela), godz. 11:00-12:00
  • Tydzień 2: 23-27.02.2022 (środa-niedziela), godz. 11:00-12:00
  • Limit osób: 16 / spotkanie
  • Rezerwacja miejsc:
    • mailowo: edukacja@muzeumgdansk.pl (24/7)
    • telefonicznie: +48 514 222 205 / +48 789 449 685 (pn.-pt. 10:00-15:00)
  • Odpłatność: Karta Mieszkańca / Darczyńcy Muzeum Gdańska - brak; pozostali - odpłatnie


Ta opowieść o Kopciuszku  przenosi widzów w baśniową krainę dzięki magicznej muzyce Prokofiewa. W latach 30, w małym miasteczku, w niewielkim księstwie, mieszka biedna, osierocona dziewczyna i jej złe siostry z macochą... Co będzie dalej?
Ta opowieść o "Kopciuszku" przenosi widzów w baśniową krainę dzięki magicznej muzyce Prokofiewa. W latach 30, w małym miasteczku, w niewielkim księstwie, mieszka biedna, osierocona dziewczyna i jej złe siostry z macochą... Co będzie dalej?
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP


Opera dla dzieci

Opera Bałtycka zorganizowanych ferii nie oferuje, ale warto zaplanować wyjście na spektakl czy warsztaty. Atrakcje czekają nawet na najmłodsze dzieci - już od 7 miesiąca życia. W ofercie: warsztaty kreatywne dla całych rodzin “Artetematy” (13 i 21 lutego), zajęcia muzyczno-ruchowe “Opera na start”, spotkania z “Pomoposo i Wielkim Durem”, którzy odkrywają teatralno-muzyczne tajemnice opery, a także znane i lubiane spektakle pełne magii - „Kopciuszek” Siergieja Prokofiewa (13 lutego) oraz „Dziecko i czary” Maurice’a Ravela (19 lutego). Inspiracją do powstałej w 1924 roku opery Ravela była sztuka teatralna Sidonie-Gabrielle Colette. Pisarka i kompozytor stworzyli libretto będące oryginalną opowieścią pełną fantastycznych zdarzeń. W tym jednoaktowym, składającym się z dwóch obrazów dziele, śpiewają meble, imbryki, filiżanki, zegary, zwierzęta, a nawet ogień. Baśniowa opera jest historią z morałem, a muzyka Ravela zachwyca subtelnością i lirycznym wdziękiem. To czas doskonały dla dzieci i tych, którzy są dzieckiem podszyci. „Dziecko i czary” jest spektaklem dyplomowym studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego, specjalności śpiew solowy, Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Szczegóły oraz terminy wydarzeń dostępne na stronie Opery Bałtyckiej

 

Eko i foto – ferie z Hevelianum

Hevelianum zaprasza dzieci na zajęcia w dwóch lokalizacjach. Na Gradowej Górze zaplanowano „Ferie w kadrze”. W programie zajęcia dla dzieci w różnej kategorii wiekowej: warsztaty fotograficzne z wywoływaniem zdjęć, warsztaty konstruktorskie z tworzenia ramek do zdjęć, kreatywne zabawy dla najmłodszych, science show  - pokaz pełen napięcia, światła i ekstremalnych doświadczeń.

W Domu Zdrojowym w Brzeźnie odbędą się „Eko ferie”. Na zielonych warsztatach mikroskopowych dzieci poznają świat roślin, przyjrzą się pszczołom z bliska i stworzą własne bomby nasienne! Na warsztatach „Mój pierwszy ogródek” uczestnicy zapoznają się z zasadami uprawy, przechowywania i wykorzystywania popularnych ziół w kuchni. Dorośli będą mogli nauczyć się tworzenia ozdób techniką decoupage.

Wszystkie zajęcia są płatne. Szczegóły zajęć, zapisy i cennik dostępne na stronie Hevelianum.

 

Miniaturowy świat teatru

Teatr Miniatura zaprasza na warsztaty „Miniaturowy świat Glimmerdalen – tropami Tonji i nas samych” inspirowane książką „Tonja z Glimmerdalen” Marii Parr, na podstawie której w marcu powstanie spektakl. Tonja – mała łobuziara z małej górskiej miejscowości – zaczyna ferie tak jak my. Uczestnicy razem z pedagog teatru Moniką Tomczyk stworzą teatralne zimowe miasteczko i sprawdzą, czy w teatrze można jeździć na nartach, robić salta, zasypywać się w zaspach śniegu, a przy okazji dobrze razem współpracować.

Warsztaty odbędą się dla dwóch grup wiekowych: dla dzieci z klas I–III 15 i 16 lutego w godz. 12.00‒14.00, a dla dzieci z klas IV–VI 22 i 23 lutego w godz. 12.00‒14.00. Więcej informacji: edukacja@teatrminiatura.pl, tel. 885 780 204.

 

Zabawy z Szekspirem

Na dobry początek ferii, 13 lutego, Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza do Zabawy z Szekspirem. To zajęcia, podczas których dzieci i ich rodzice we wspólnych twórczych zadaniach poznają tajniki teatru. Spotkania mają formę warsztatów artystycznych o różnorodnym charakterze, w tym muzycznych, plastycznych oraz aktorskich. Każdy z uczestników ma także możliwość zaprezentowania efektów swojej pracy na deskach teatru.

27 lutego Spektakl Teatru Animacji w Poznaniu „Ja, Bałwan” na podstawie sztuki Maliny Prześlugi pt. „A morze nie” to propozycja na zakończenie ferii dla całej rodziny.

Wciąż obowiązuje także oferta zajęć, warsztatów i lekcji dla grup zorganizowanych. Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

 

TEATR WYBRZEŻE oferuje: Mobilne Lekcje Teatralne

W czasie zajęć lekcyjnych, a także w okresie ferii zimowych zapraszamy zorganizowane grupy dzieci i młodzieży do skorzystania z Mobilnych Lekcji Teatralnych. Z uwagi na trwający remont oraz próby do nowych realizacji nasz pedagog teatru przeprowadzi zajęcia w miejscu dogodnym dla grupy (np. szkoła, Klub dziecka, Dom Harcerza). Termin zajęć każdorazowo dostosowany jest do potrzeb grupy. Zapisy na zajęcia: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl

Koszt udziału wynosi 10 zł od osoby, dla opiekunów wstęp wolny. Czas trwania zajęć wynosi ok. 90 minut. Oferta skierowana do grup powyżej 6 roku życia. Jednorazowo w warsztacie może wziąć udział do 25 osób. Prowadzący: Weronika Łucyk.

 

Przykładowe tematy zajęć:

  • IMPROWIZUJEMY!

Jaką historię można stworzyć z niepowiązanych słów? Ile zastosowań może mieć kość? W trakcie zajęć uczniowie improwizują poprzez pracę z rekwizytem, słowem i tworzą sceny na zadany temat.

Minimalny wiek uczestnika: 6 lat

  • W ŚWIECIE OŻYWIONEJ GARDEROBY

Scenariusz inspirowany NIESAMOWITYMI PRZYGODAMI DZIESIĘCIU SKARPETEK Justyny Bednarek – jest przeznaczony do poprowadzenia jako lekcja po omówieniu utworu lub samodzielne zajęcia animacyjne. W trakcie lekcji uczniowie kreują własnych skarpetkowych bohaterów i animują ich. Następnie tworzą sceniczne przygody swoich postaci.

Minimalny wiek uczestnika: 7 lat

  • WESPÓŁ W ZESPÓŁ. O POWSTAWANIU SPEKTAKLU TEATRALNEGO

Od pomysłu na spektakl (czy momentu ukończenia dramatu) do dnia wystawienia na scenie wiedzie długa droga. Świat przedstawiony na kartce czy wyobrażony różni się przecież od tego pokazywanego na żywo przed publicznością. Na ile postaci fikcyjne mogą na tym zyskać, na ile stracić? Kto i w jaki sposób bierze udział w przygotowaniu premiery? W trakcie zajęć uczestnicy poznają proces powstawania spektaklu i przyjrzą mu się z perspektywy różnych zawodów teatralnych.

Minimalny wiek uczestnika: 10 lat

  • O BYCIU RAZEM – DWOJE LUDZI IWONY CHMIELEWSKIEJ

Scenariusz oparty na analizie picturebooka DWOJE LUDZI Iwony Chmielewskiej. W trakcie zajęć uczniowie interpretują wizualne metafory i zastanawiają się nad zależnościami w relacjach między ludźmi.

Minimalny wiek uczestnika: 12 lat

  • POWIEDZMY INACZEJ. O ZNACZENIACH W RECYTACJI

Każdy z nas komunikuje się używając słów, którym nadaje określoną intencję. Mówimy prozą - z tej perspektywy recytacja, czyli wygłaszanie tekstu literackiego, nie wydaje się zatem zjawiskiem zupełnie obcym. Zajęcia oparte są na sprawdzaniu możliwości interpretacyjnych i znaczeniowych tekstów i słów w zależności od sposobu wypowiedzenia. Od prostych zabaw słowami uczestnicy przechodzą do pracy nad dowolnie wybranym tekstem literackim, dzięki czemu scenariusz zyskuje formułę uniwersalną.

Minimalny wiek uczestnika: 12 lat

  • KLASYKA ŻYWA? O WSPÓŁCZESNOŚCI LITERATURY DAWNEJ

Czy literatura dawna może być inspirująca? Na ile postaci sprzed przeszło stu lat mają coś wspólnego z ludźmi żyjącymi współcześnie? Czy trudno jest pisać dialog wierszem? Podczas zajęć uczniowie biorą na warsztat fragmenty ZEMSTY Aleksandra Fredry i improwizują, analizują oraz interpretują wybraną scenę z dramatu.

Minimalny wiek uczestnika: 13 lat

  • DOROSŁY OBYWATEL? ROZMOWY WOKÓŁ PRZEDWIOŚNIA STEFANA ŻEROMSKIEGO

Dojrzewać można na wiele sposobów. Co to znaczy być dorosłym obywatelem? Czy polityka i współczesna młodzież mają ze sobą coś wspólnego? PRZEDWIOŚNIE Stefana Żeromskiego to powieść o różnych rodzajach dojrzewania. Zagadnienia z pozoru odległe dotykają nas bardziej, niż moglibyśmy przypuszczać. W trakcie zajęć będziemy twórczo zgłębiać wymienione tematy poprzez teatr, pracę z tekstem i sznurkiem.

Minimalny wiek uczestnika: 16 lat

  • DEMOKRACJA W PRAKTYCE, CZYLI JAK SPRAWOWAĆ WŁADZĘ

Zaproś swoich uczniów do teatralnej gry dotyczącej sprawowania władzy. Stawką jest dokonanie w Polsce reform na drodze pokojowych negocjacji. Gra – poprzez doświadczenie, czym jest demokracja w praktyce – będzie punktem wyjścia do eksploracji tematu polityki, osiągania zamierzonych celów poprzez konsensus.

Minimalny wiek uczestnika: 16 lat

 

Ferie z książkami

Ofertę zajęć dla najmłodszych przygotowały także filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. W programie m.in. zajęcia podróżnicze, warsztaty programowania z wykorzystaniem robotów, spotkania z technologią VR, zabawy literacko-plastyczne, zagadki literackie i wspólne granie w planszówki. Ekscytująco zapowiada się podróż dookoła świata, w którą młodych czytelników zabierze Biblioteka Żabianka. Podczas zajęć dzieci poznają japońską sztukę papierowego teatru, życie i obyczaje, tradycje ozdabiania ciała czy gry i zabawy z różnych zakątków globu.

W Budynku Głównym WiMBP w Gdańsku przy Targu Rakowym 5/6 zaplanowano cykl warsztatów kreatywno-rozwojowych z elementami biblioterapii i arteterapii pt. „Dziennik ARTYSTYCZNY”.

Szczegółowy program zajęć w każdej z filii oraz informacje o zapisach znajdują się na stronie WiMBP.

 

Kreatywnie z GAK

Wydarzenia kulturalne przygotowane przez Gdański Archipelag Kultury odbywać się będą przez całe ferie w łącznie 8 oddziałach rozlokowanych po całym terenie miasta. W ofercie wydarzenia przygotowane zarówno do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Będą to m.in. gry miejskie, spektakle teatralne, spacery po dzielnicach, warsztaty edukacyjne, artystyczne, wokalne, ruchowe i językowe. Nie zabraknie też wydarzeń dla miłośników zwierząt.

18 lutego w Scenie Muzycznej GAK zostanie zainaugurowany sezon wiosenny Kina Kosmos. W każdy piątek miłośnicy kina będą mogli się spotkać na pokazy filmowe, które będą poprzedzone prelekcjami, a zakończone dyskusjami przy kawie lub herbacie.

Na wydarzenia obowiązują zapisy, a szczegóły będą dostępne na stronie Gdańskiego Archipelagu Kultury


W IKM pomarzysz nad przyszłością miasta

Pod hasłem "Wygeneruj miasto przyszłości" organizuje warsztaty również Instytut Kultury Miejskiej, którego pracownicy podczas tegorocznych ferii chcą wspólnie z dziećmi poszukać odpowiedzi na pytania: Jaki wpływ na miasto mają działania naszej generacji i przed jakimi wyzwaniami staną kolejne pokolenia? Zajęcia przybliżą dzieciom i młodzieży tematykę tworzenia miast w kontekście wyzwań zmieniającego się świata. Na zainteresowanych czekają gra miejska na świeżym powietrzu, warsztaty urbanistyczne z kreatywnego projektowania oraz tworzenie gry karcianej od podstaw.

Warsztaty są płatne, obowiązują zapisy na: https://app.evenea.pl/event/wmp.

Harmonogram:

Wygeneruj Miasto Przyszłości - warsztaty urbanistyczne*

  • Prowadzący: Elżbieta Marczak i Piotr Marczak
    Termin warsztatów: 14, 16, 18 lutego w godzinach 10:00-13:00
    Warsztaty kierowane do dzieci w wieku 10-13 lat
    Limit osób: 15
    Miejsce: sień IKM

Podczas zajęć uczestnicy poznają i omówią wyzwania, zagrożenia oraz potencjał Gdańska przyszłości. Na podstawie zebranych informacji uczestnicy stworzą makiety miasta przyszłości korzystając z przygotowanych materiałów i własnej kreatywności. Dzięki warsztatom każdy uczestnik będzie miał szansę zrozumieć jaki wpływ na przyszłość mają podjęte dzisiaj decyzje.

 Wygeneruj Miasto Przyszłości - warsztaty z tworzenia gier karcianych*

  • Prowadzący: Bartosz Odorowicz
  • Termin warsztatów: 19, 26 lutego w godzinach 10:00-14:00
  • Warsztaty kierowane do młodzieży w wieku 15 -19 lat
  • Limit osób: 15
  • Miejsce: Sień IKM

W oparciu o grę "Miasto Przyszłości" uczestnicy stworzą własną grę karcianą, której celem będzie stawianie gracza przed rzeczywistymi dylematami w procesie rozwoju miasta przyszłości. Uczestnicy poznają mechanizmy gier typu shift cards, card drafting, deckbulding i nauczą się ich stosować we własnym projekcie. Najważniejszym wyzwaniem dla uczestników będzie opracowanie gry wysoce grywalnej, o rozwiniętej mechanice i złożonym temacie.

 

Wygeneruj Miasto Przyszłości - warsztaty w formie spaceru

  • Prowadząca: Danuta Ślipy
  • Termin warsztatów i godziny: 21, 23, 25 lutego, od 10.00 do 13.00
  • Warsztaty kierowane do dzieci do 10 roku życia
  • Limit osób: 30
  • Miejsce: teren Głównego Miasta, spotkanie w sieni IKM

Podczas spaceru najmłodsi uczestnicy zapoznają się z tematyką Gdańska jako Miasta Przyszłości. Proponujemy udział w trzech spacerach, o określonej tematyce, innej na każdym spotkaniu. 21 lutego „Miasto Przyszłości: Sztuka w mieście”, 23 lutego „Miasto Przyszłości – Statki” i 25 lutego „Miasto Przyszłości – Architektura”. Wszystkie spacery odbywają się na Głównym Mieście i wzbogacone są o warsztaty powiązane z zabawą. Dla uczestników przewidziane są upominki.

*W przypadku wprowadzenia obostrzeń zajęcia odbędą się w formie online, a pakiety z materiałami dla uczestników będą do odbioru w Sieni IKM.

 

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas