Farmy wiatrowe na Bałtyku. Szanse dla Pomorza

W dniach 16–17 kwietnia 2025 roku w Ustroniu Morskim odbyło się LXIV Walne Zebranie Delegatów Związku Miast i Gmin Morskich. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli miast i gmin omawiali bieżące wyzwania i kierunki rozwoju regionów nadmorskich.
18.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia spotkanie biznesowe lub konferencję, podczas której grupa osób siedzi przy stole, omawiając dokumenty i pracując na laptopach.
Kluczowym zagadnieniem zebrania były szanse związane z powstawaniem farm wiatrowych na Bałtyku. Te inwestycje mogą przynieść nowe miejsca pracy w naszym województwie. Będzie to też impuls dla rozwoju portów oraz wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego.
ZMiGM

 

Gorąca dyskusja o szansach związanych z powstawaniem farm wiatrowych na Bałtyku, tworzeniem portów instalacyjnych i serwisowych była głównym tematem, który wybrzmiewał podczas zebrania” - powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska i prezes Zarządu Związku Miast i Gmin Morskich.

Nowe miejsca pracy i impuls do rozwoju

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Kluczowym zagadnieniem były szanse związane z powstawaniem farm wiatrowych na Bałtyku. Te inwestycje mogą przynieść nowe miejsca pracy w naszym województwie. Będzie to też impuls dla rozwoju portów oraz wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego.

Morskie farmy wiatrowe to czysta, odnawialna energia produkowana na dużą skalę. Ich powstanie doprowadzi do redukcji emisji CO₂, dywersyfikacji źródeł energii oraz wsparcia transformacji energetycznej w regionie.

Zdjęcie przedstawia prelekcję lub spotkanie informacyjne dotyczące Spółdzielni Energetycznej BIODAR w Ustroniu Morskim, prowadzone przed grupą uczestników siedzących na sali konferencyjnej.
Spotkanie ZMiGM zgromadziło przedstawicieli miast i gmin nadmorskich, którzy wspólnie omawiali bieżące wyzwania i kierunki rozwoju regionów nadmorskich.
ZMiGM

Rozmawialiśmy o wyzwaniach i możliwościach, jakie niesie za sobą rozwój energetyki odnawialnej, w tym offshore wind – tematy niezwykle ważne dla przyszłości naszych nadmorskich gmin” - podsumował Marcin Makowski, dyrektor biura Związku, gdański radny.

Samorządowcy odbyli wizytę studyjną na zrewitalizowanym wysypisku śmieci, które zostało przekształcone w nowoczesną farmę fotowoltaiczną. Tego typu rozwiązania są przykładem efektywnego wykorzystania terenów poprzemysłowych z myślą o zielonej energii.

Zdjęcie przedstawia grupę osób podczas wizyty terenowej przy instalacji paneli fotowoltaicznych na otwartym, zielonym terenie w słoneczny dzień.
Samorządowcy odbyli wizytę studyjną na zrewitalizowanym wysypisku śmieci, które zostało przekształcone w nowoczesną farmę fotowoltaiczną.
ZMiGM

Wystąpienia ekspertów

Uczestnicy wysłuchali serii prezentacji i wystąpień eksperckich. Prof. Tymon Zieliński z Instytutu Oceanologii PAN omówił szanse i zagrożenia związane z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej. Andrzej Montwiłł, pełnomocnik marszałka województwa zachodniopomorskiego ds. OZE i technologii wodorowych, zaprezentował projekt „Zielone Zachodniopomorskie”.

Głos zabrał także senator Stanisław Gawłowski, poruszając temat potencjalnych skutków nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej. Zwieńczeniem sesji tematycznej była prezentacja przedstawicieli Urzędów Morskich w Gdyni i Szczecinie dotycząca planów inwestycji w infrastrukturę portową i ochronę brzegów na rok 2025.

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Zajezdnia tramwajowa powstanie na Ujeścisku