• Start
  • Wiadomości
  • “Fajny chłopak” - bezpłatne warsztaty dla nastolatków o współczesnej męskości

“Fajny chłopak” - bezpłatne warsztaty dla nastolatków o współczesnej męskości

Fundacja Centrum Praw Kobiet - oddział w Gdańsku zaprasza nastolatków w wieku 16-19 lat do udziału w warsztatach “Fajny Chłopak”. Uczestnicy będą mogli porozmawiać o stereotypach; o tym, jak rozumieją męskość we współczesnym świecie. Dowiedzą się także, jakie zachowania są przemocowe i dyskryminujące, a jakie nie. Warsztaty w męskim gronie poprowadzą doświadczeni trenerzy antyprzemocowi Julian Czurko oraz Michał Maciejak.
01.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay.com

 

“Podczas warsztatów “Fajny Chłopak” uczestnicy wspólnie zastanowią się nad tym czym jest męskość i do jakiej roli socjalizowany jest mężczyzna we współczesnym świecie. Czy trzeba być twardzielem, silnym i niepokonanym, który zawsze i wszędzie ze wszystkim sobie radzi? A może jest w tym wszystkim przestrzeń na emocje, proszenie o wsparcie i współodpowiedzialność? Uczestnicy warsztatu będą mogli przekonać się, w jakim stopniu popkultura i stereotypy kształtują zachowania, postawy i wybory oraz jak te kwestie łączą się z przemocą i dyskryminacją” - zachęcają do wzięcia udziału organizatorzy.

 

Innymi słowy, jeśli:

  • czasami masz ochotę powiedzieć komplement, ale zastanawiasz się czy będzie na miejscu lub nad tym, jak może zostać odebrany,
  • zdarza Ci się słyszeć, że twoje zachowanie lub słowa mogą być niewłaściwe, dyskryminujące lub seksistowskie. A może obserwujesz takie sytuacje wśród swoich kumpli, ale nie wiesz jak zareagować?
  • zastanawiasz się, co oznacza męskość we współczesnym świecie, jak w tym wszystkim się połapać?

Te warsztaty są właśnie dla Ciebie!

 

Jak się zapisać?

Zapisy na bezpłatne warsztaty odbywają się internetowo poprzez wypełnienie formularza. Zgłoszenia są przyjmowane do 4 sierpnia 2021 roku. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Dla kogo? Dla chłopaków w wieku 16-19 lat

Kiedy? Piątek, 6 sierpnia 2021 r. w godz. 11:00-18:00

Gdzie? Europejskie Centrum Solidarności, 3 piętro, sala 3.35

Ile to kosztuje? Warsztaty są bezpłatne

Liczba miejsc: 8-12

W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu mailowego z organizatorką wydarzenia Ola Brodą: wolontariat_gdansk@cpk.org.pl

Osoby, które nie ukończyły 18 lat muszą posiadać zgodę na udział w warsztatach od rodzica bądź opiekuna prawnego. Zgoda zostanie wysłana drogą mailową po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego.  

 

Program warsztatów:

  1. Czym jest przemoc, jaki związek z przemocą ma kwestia władzy i wpływu.
  2. Samoświadomość i poczucie pewności siebie.
  3. 3 Rozwój świadomości ról płciowych i ich związków z przemocą.
  4. Prześledzenie drogi od stereotypu do przemocy przy ugruntowaniu wiedzy o stereotypach i uprzedzeniach.
  5. Uwrażliwienie na funkcjonowanie stereotypów w życiu codziennym.

Warsztaty będę prowadzone przy użyciu technik dramowych, coachingowych, parateatralnych, pogłębionej dyskusji a także za pomocą pracy z ciałem i metaforą.

Podczas warsztatów zapewnione będę przerwy kawowe oraz przerwa obiadowa (wegański catering zapewni Avocado Vegan Bistro).

 

Kto prowadzi zajęcia?

Julian Czurko - trener antyprzemocowy, doktor nauk humanistycznych. Działa w obszarach rozwoju osób i organizacji, pracy twórczej, jest facylitatorem procesów zespołowych.

 

Michał Maciejak - trener antyprzemocowy, pedagog pracujący m.in metodą dramy, wykładowca akademicki. Pracuję głównie z młodzieżą. Przeprowadził ponad 7500 godzin warsztatów oraz szkoleń.

Julian Czurko i Michał Maciejak współtworzą projekt "Sztama w edukacji na rzecz zmiany", polegający na działaniach skupionych na stworzeniu i rozwoju metody edukacji antyprzemocowej dedykowanej chłopcom w wieku szkolnym. W ramach Szkoły Trenerów Antyprzemocowych SZTAMY przeszkolonych zostanie 16 mężczyzn chcących pracować warsztatowo z chłopakami. Jednocześnie nad metodą pracować będzie zespół programowy złożony z ekspertów/ekspertek pracujących w obszarze przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy. Powstanie także katalog dobrych praktyk stosowanych w innych krajach i przeprowadzone zostaną webinaria z międzynarodowymi ekspertami na temat męskości i udziału mężczyzn w przeciwdziałaniu przemocy ze względu na płeć. Więcej o projekcie "Sztama w edukacji na rzecz zmiany" na profilu na Fb / na stronie internetowej

 

Warsztaty "Fajny chłopak" dofinansowano ze środków Miasta Gdańska w ramach projektu ‘’Bezpieczeństwo-Upełnomocnienie-Wsparcie-Wzmocnienie’’.

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę