Miesiącami szukacie dobrych fachowców, którzy wyremontują wam mieszkanie? Co najmniej kilka tygodni musicie czekać na wizytę u "sprawdzonego" fryzjera? Każdy szuka dobrego fachowca, a coraz trudniej jednak takich znaleźć. Miasto Gdańsk od lat stawia na rozwój szkolnictwa zawodowego. Prestiżowe zawody, jakimi są Euroskills, są jednym z elementów wspierania młodych rzemieślników. Każdy będzie mógł przyglądać się ich pracy.
Co to jest Euroskills?
EuroSkills Gdańsk 2023 to ósma edycja, odbywającego się co dwa lata, największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności. Konkurs gromadzi setki młodych profesjonalistów z krajów całej Europy, którzy rywalizują o tytuły najlepszych w wybranej przez siebie umiejętności.
Rywalizacje odbywać się będą w halach AmberExpo i w sąsiedztwie bursztynowego stadionu, gdzie postawiono już 16 ogromnych namiotów.
“Niech WorldSkills będzie z wami” - medaliści mistrzostw Polski młodych zawodowców wybrani
Do Gdańska przyjadą najlepsi młodzi rzemieślnicy
O miejskich przygotowaniach do tego wydarzenia opowiadano podczas briefingu, który odbył się w środę, 23 sierpnia.
- Do Gdańska przyjadą najlepsi z najlepszych, finaliści w swoich krajach, w takich konkurencjach jak m.in. fryzjerstwo, meblarstwo, budownictwo i florystyka - zaznacza prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Euroskills będzie miało charakter sportowej rywalizacji. Ale będzie to też wydarzenie otwarte, każdy będzie mógł się przyjrzeć zmaganiom uczestników, pokibicować. Wystarczy zarejestrować się na stronie Euroskills. Dlatego zachęcamy wszystkich do udziału - dodaje.
Widzowie będą mogli bezpłatnie śledzić zmagania konkursowe, a także spróbować swoich sił w strefach „Try-a-Skill”. Wstęp na teren imprezy możliwy będzie jedynie po rejestracji poprzez specjalnie przygotowany formularz zgłoszeniowy.
Gdańsk od lat stawia na zawodowców
Prezydent Dulkiewicz zwróciła uwagę, iż organizacja zawodów Euroskills w Gdańsku jest świadomą kontynuacją polityki naszego miasta.
- Od wielu lat promujemy szkolnictwo zawodowe poprzez Gdański Tydzień Zawodowca, ale też poprzez korzystanie ze środków Unii Europejskiej i modernizowanie dzięki nim pracowni, w których można uczyć się konkretnych zawodów - podkreśla prezydent Dulkiewicz. - Euroskills to okazja do inspiracji, do tego, aby otworzyć oczy i przekonać się, jakie zawody uprawiane są na świecie, jaką mogą przynosić frajdę i jak piękne rzeczy można tworzyć.
Dyrektor gdańskiej podstawówki - kawalerem Orderu Uśmiechu
Do trzech razy sztuka
Wśród reprezentantów Gdańska, którzy w tym roku wystartują w Euroskills jest 20-letni Mateusz Janta, absolwent Państwowych Szkół Budownictwa w Gdańsku, zawodnik konkurencji meblarstwo. To będzie dla niego już czwarty start w tych zawodach. Młody mężczyzna podkreśla, że dużym wsparciem była dla niego od początku szkoła, w której się uczył.
- To w szkole dowiedziałem się o tych zawodach, zachęcano mnie, żebym spróbował, przetestował swoje umiejętności. To głównie pani dyrektor i mój nauczyciel zawodu namawiali mnie, żebym spróbował. Początkowo podchodziłem do tego niechętnie, troszkę się bałem, zwłaszcza kiedy dowiedziałem się, że jest to wydarzenie ogólnoeuropejskie. Ale ostatecznie dałem się namówić - przyznaje Mateusz Janta.
20-letni dziś mężczyzna trzykrotnie brał udział w eliminacjach do tych zawodów. Za pierwszym i drugim razem zajął trzecie miejsce, ale nie poddawał się. Za trzecim razem przeszedł przez eliminacje, dostał się na Euroskills i... zdobył 1. miejsce w swojej konkurencji.
Northvolt rozpoczął produkcję i zdobył miliardy na rozwój
- Miałem już wtedy delikatną presję, ponieważ zostałem nauczycielem i chciałem pokazać, że nie znalazłem się bezpodstawnie na tym stanowisku, że coś umiem - przyznaje Mateusz Janta.
W trakcie zawodów trzeba było wykonać szafkę.
- Przed samymi zawodami dostaliśmy tzw. test projekt, a więc projekt, który należało wykonać w trakcie zawodów, a który mógł się zmienić jedynie w 30 procentach. Wykonać trzeba było szafkę - jej korpus, front, i do tego szufladę, wszystko w litym drewnie. Wykonać to można było jedynie za pomocą konkretnie określonych narzędzi, maszyn. Przykładowo, szufladę należało wykonać wyłącznie ręcznie, aby pokazać ten sznyt rzemieślnika, że potrafi dobrze wykonać pracę ręcznie - opowiada 20-latek. - Oceniający pod uwagę biorą wszystkie szczegóły, po to, by wyłonić najlepszego, który pracuje najszybciej, najbardziej efektywnie i zachowuje porządek na stanowisku pracy. Żeby była to właśnie ta najlepsza osoba w Polsce, w Europie.
Meblarskie zamiłowanie Mateusz Janta odziedziczył po swoich krewnych.
- Pradziadek był bardziej kowalem, ale robił też powozy dla koni, koła. Stolarkę przejął dziadek, potem mój tata. Razem działali w niewielkim warsztacie. Teraz przejąłem to też ja. Zawsze bardzo mi się to podobało. Kiedy miałem 5 lat, często schodziłem do warsztatu, żeby popatrzeć, coś tam pozamiatać, przybić jakieś gwoździki... - wspomina.
Obszerny teren zawodów
EuroSkills Gdańsk 2023 odbędzie się zarówno w wewnętrznych halach Amberexpo, a także we wspomnianych namiotach rozstawionych na parkingu Międzynarodowych Targów Gdańskich i Polsat Plus Areny Gdańsk. Ceremonia otwarcia oraz zamknięcia odbędzie się bezpośrednio na płycie stadionu.
- Mamy ponad 50 tysięcy mkw. powierzchni zajętych pod EuroSkills. 16 namiotów, które tutaj stanęło, to jest ogromne wyzwanie i ogromna praca - zwraca uwagę Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich. - To jest największe wykonanie cywilne, jeśli chodzi o wybudowanie w krótkim czasie tak skomplikowanej infrastruktury namiotowej. Pamiętajmy, że są one wszystkie klimatyzowane i wentylowane. Przygotowane są pod różne konkurencje: od murarstwa przez obsługę maszyn, fryzjerstwo kończąc na meblarstwie.
Teren zawodów podzielony będzie na strefy, w których rozgrywane będą konkurencje w sześciu różnych kategoriach:
- Technologia budowlana
- Sztuka i moda
- Technologia informacyjna i komunikacyjna
- Technologia wytwarzania i inżynieria
- Usługi Społeczne
-
Transport i logistyka
Nowy przystanek Gdańsk Kokoszki
Zmiany w organizacji ruchu
W związku z organizacją tych zawodów, konieczne będą zmiany w ruchu, które mają zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom imprezy, a także umożliwić dojazd i parkowanie dla obsługi i zaopatrzenia technicznego.
- Pierwsze zmiany pojawią się już w weekend 26-27 sierpnia i będą polegały na zamknięciu ulicy Pokoleń Lechii Gdańsk. Największe i najistotniejsze dla mieszkańców Letnicy zmiany pojawią się w samym szczycie imprezy, czyli między 5 a 9 września. W tym czasie ruch w tej dzielnicy będzie odbywał się jednokierunkową ulicą Starowiejską. Ulica Uczniowska w kierunku do ronda im. T. Mazowieckiego również będzie jednokierunkowa. Tam zorganizujemy parking dla uczestników i obsługi - zapowiada Agata Lewandowska, Miejska Inżynier Ruchu. - Zachęcamy państwa do przyjeżdżania komunikacją zbiorową, która funkcjonować będzie bez zmian. Szkoły, które zdecydowałyby się na przyjazd autokarami, również znajdą dedykowane miejsca postojowe.
Dla osób chcących odwiedzić w trakcie trwania zawodów teren imprezy możliwy będzie także dojazd ze stacji Gdańsk Główny bezpośrednim pociągiem, który zatrzymywać się będzie wyłącznie na stacji Gdańsk Stadion Expo. Pociąg kursować będzie w godzinach 9.00 - 17.00.
Wolontariusze na Euroskills poszukiwani
Stowarzyszenie Morena zostało koordynatorem wolontariatu podczas EuroSkills Gdańsk 2023, w którym będzie uczestniczyć także 700 wolontariuszy z ponad 20 krajów świata. Zostało jeszcze kilkadziesiąt miejsc dla wolontariuszy z Gdańska. Można się zgłaszać.
EuroSkills Gdańsk 2023 jest organizowane przy współpracy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, WorldSkills Poland, WorldSkills Europe, Miasta Gdańsk i AMBEREXPO.
SkillsPoland Gdańsk 2021. Ogłoszono zwycięzców - pojadą na światowy konkurs do Szanghaju