• Start
  • Wiadomości
  • Europejska Noc Muzeów 2024. Długie kolejki, dobra atmosfera, wiele atrakcji

Europejska Noc Muzeów 2024. Długie kolejki, dobra atmosfera, wiele atrakcji

W sobotę, 18 maja, za sprawą Europejskiej Nocy Muzeów odbyło się tradycyjne nocne zwiedzanie w ponad 30 instytucjach tylko w samym Gdańsku. Do akcji włączyły się muzea, galerie sztuki, biblioteki, teatry i domy kultury. Zwiedzać można było bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę. Warunek? Stanie w kolejce – ale miłośnicy akcji jak co roku udowodnili, że to żadna przeszkoda.
19.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
około sto osób stoi w kolejce na ulicy
Noc Muzeów w Gdańsku. Nz. kolejka pod Gdańskim Teatrem Szekspirowskim - jedna z największych tego wieczoru
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Dystyngowani dżentelmeni na motocyklach. W niedzielę w Twierdzy Wisłoujście

18 maja już po raz 19. odbyła się Europejska Noc Muzeów - prawdziwe święto kultury, sztuki i... stania w długich kolejkach, w których zawsze panuje jednak dobra atmosfera. Te ustawiały się już o godzinie 19:00, kiedy większość instytucji biorących udział w akcji otwierała się dla zwiedzających. Aż do północy czekało wiele atrakcji, takich jak oprowadzania, warsztaty, spektakle i performanse, gry i zabawy edukacyjne dla najmłodszych, oraz konkursy z nagrodami.

dwie tancerki w niebieskich kombinezonach roboczych w białe wzory stoją tuż obok siebie
W Instytucie Kultury Miejskiej odbył się performans „LoopCurrent”
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Dla kogo Splendor Gedanensis? Przed nami 51. gala najważniejszej nagrody kulturalnej Gdańska

Instytut Kultury Miejskiej po raz pierwszy zaprosił na Noc Muzeów do swojej nowej siedziby w Kunszcie Wodnym. Odwiedzający tego wieczoru mogli zobaczyć z bliska makietę Gdańska (dostępną przez cały czas), a także tymczasową instalację kinetyczno-dźwiękową Krzysztofa „Arszyn” Topolskiego i instalacje dźwiękowe Zorki Wollny. Ważnym punktem programu był międzynarodowy performans, zatytułowany „LoopCurrent” (przyp. red. termin oceanograficzny oznaczający ciepły prąd oceaniczny, który wpływa na siłę cyklonów tropikalnych). Stworzyły go Maya Ciarrocchi (USA) we współpracy z Natalią Chylińską, Joanną Dudą i Katarzyną Pastuszak. W 20-minutowym performansie artystki poetycko ukazały nieodwracalny wpływ ludzkości na środowisko naturalne.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku wzorem lat ubiegłych przygotowała atrakcję na przedprożu filii Biblioteki Gdańskiej przy ulicy Mariackiej: wspólne głośne czytanie „Tajnego agenta” Josepha Conrada Korzeniowskiego, który został wybrany głosami czytelników i czytelniczek jako gdańska lektura 2024 roku. Fragmenty książki odczytał aktor Teatru Muzycznego w Gdyni Marek Richter (znany również z ról filmowych m.in. w „Listach do M.” i w „Czarnym czwartku”) oraz uczestnicy Nocy Muzeów. Dodatkowo, na przedprożu i we wnętrzu biblioteki czekały stanowiska, na których chętni mogli wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych.

wnętrze biblioteki, w niej ludzie
Atrakcje jak co roku czekały w filii Biblioteki Gdańskiej - Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Dużą popularnością jak zawsze cieszyły się oddziały Muzeum Gdańska – zwłaszcza te położne przy reprezentacyjnej ulicy Długiej i Długim Targu: Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa i Dom Uphagena, gdzie oprócz zwykłego zwiedzania, czekały rekonstrukcje historyczne dotyczące życia w domu mieszczańskim nawiązujące do epoki, w wykonaniu GR Garnizon Gdańsk.

Do oddziałów Muzeum Gdańska kolejki przed godziną 20:00 osiągały kilkadziesiąt metrów. W nawet dłuższej, stumetrowej, czekali fani atrakcji w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, gdzie „ożyły” postaci magiczne ze świata szekspirowskich opowieści i sam mistrz ze Stratfordu. Była to okazja, by poznać bliżej jego twórczość i zwiedzić teatralne przestrzenie.

kobieta w stroju dawnej mieszczki przy stoliku, na którym są różne materiały
Na licznych stoiskach w spichlerzu Błękitny Baranek można było m.in. dowiedzieć się, jak szyto stroje w dawnym Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Niezwykłe bogactwo atrakcji przygotowało na ten wieczór Muzeum Archeologiczne w Gdańsku w spichlerzu Błękitny Baranek. Była to okazja, by przenieść się w czasie aż do wczesnej epoki żelaza czy doświadczyć realiów średniowiecznego Gdańska. Na odwiedzających czekała wystawa „Skarby z ziemi wydarte”, gdzie prezentowane są zapinki, bransolety, naszyjniki i szpile sprzed 2600 lat; do tego warsztaty tworzenia biżuterii czy pisania gęsim piórem, gra zręcznościowa i atrakcje dla dzieci. Historia ożyła dzięki rekonstruktorom z grupy Gdańska Rota Mieszczańska. „Ożyły” także... manekiny!

zabytkowy autobus, w nim tłum
Na ulicach tego wieczoru kursował m.in. specjalny, odrestaurowany, pierwszy fabryczny niskopodłogowy autobus w Polsce
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

W swoje progi tego wieczoru zapraszały ponadto m.in. Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej, Narodowe Muzeum Morskie, Teatr Wybrzeże, Gdański Teatr Szekspirowski, Teatr Miniatura, Gdańska Galeria Miejska, Centrum Sztuki Współczesnej „ŁAŹNIA”, kościół Świętej Trójcy, Oblackie Centrum Edukacji i Kultury czy Kościół Zielonoświątkowy Zbór ECHO w Gdańsku. Łącznie udział w tegorocznej edycji wzięło ponad 30 różnych instytucji, które przygotowały ponad 50 wydarzeń.

Zobacz fotorelację z Europejskiej Nocy Muzeów 2024 w Gdańsku:

Niezwykły herb Gdańska z programu “Złoto Bałtyku” na wystawie w Muzeum Bursztynu

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta