• Start
  • Wiadomości
  • Euro 2025 w Gdańsku? Miasto chce gościć piłkarskie mistrzostwa Europy kobiet

Euro 2025 w Gdańsku? Miasto chce być współgospodarzem piłkarskich mistrzostw Europy kobiet

„Deklaruję wolę ubiegania się o prawo organizacji Turnieju Finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Kobiet w 2025 roku” - pisze prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w liście do prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezarego Kuleszy. UEFA od miast gospodarzy wymaga m.in. stadionu do 30 tys. miejsc, czterech obiektów treningowych, czterech hoteli.
25.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
17 września 2021, stadion w Letnicy, mecz Polska - Belgia. Na trybunach 8 tysięcy widzów, w 40. minucie kapitan polskiej reprezentacji Ewa Pajor (z lewej) zdobyła gola na 1:0
17 września 2021, stadion w Letnicy, mecz Polska - Belgia. Na trybunach 8 tysięcy widzów, w 40. minucie kapitan polskiej reprezentacji Ewa Pajor (z lewej) zdobyła gola na 1:0
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Poprzednie mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet odbyły się w Holandii w 2017 roku. Mistrzyniami zostały gospodynie, które w finale pokonały Danię 4:2. Najbliższe kobiece Euro odbędzie się w 2022 roku w Anglii (przesunięte z 2021). Kolejne w 2025 roku.

W kobiecym Euro startuje 16 narodowych reprezentacji.

Gospodarza Euro 2025 poznamy w grudniu 2022 roku. Wśród kandydatów do jego organizacji jest Polska. Informował o tym 3 czerwca Zbigniew Boniek, ówczesny prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Oprócz Polski chęć organizacji zgłosiły także Francja, Szwajcaria, Ukraina oraz wspólnie Dania, Finlandia, Norwegia i Szwecja przy wsparciu Wysp Owczych i Islandii.

W czwartek, 25 listopada, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że zgłosiła nasze miasto jako gospodarza turnieju finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Kobiet w 2025.

Mamy doświadczenie, odpowiednie zaplecze, ludzi pełnych zapału i dobrze wiemy, jak przygotować imprezę sportową na najwyższym poziomie. Trzymajcie kciuki za Polskę i za Miasto Gdańsk, żebyśmy mogli ten finał przeprowadzić.

 napisała na FB

 

W liście do prezesa PZPN Cezarego Kuleszy prezydent Dulkiewicz pisze:

W imieniu Władz Miasta Gdańska (potencjalnego Gospodarze / Stadionu), w pełni i bez jakichkolwiek ograniczeń deklaruję wolę ubiegania się o prawo organizacji Turnieju Finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Kobiet w 2025 roku, tj. meczów piłki nożnej oraz wszelkich imprez towarzyszących i wydarzeń związanych z ich przygotowaniem i organizacją.


Tym samym, z pełną odpowiedzialnością klasyfikuję przedmiotowy projekt jako kwestię szczególnego zainteresowania i dużej wagi dla Miasta Gdańska zarówno w wymiarze lokalnym jak i regionalnym.


Ponadto Miasto Gdańsk zobowiązuje się opracować i przygotować we współpracy z operatorem stadionu, dedykowanym lotniskiem oraz hotelami i boiskami treningowymi niezbędne dokumenty aplikacyjne (listy zaangażowania, formularze rezerwacyjne, plany, mapy, kosztorysy i inne konieczne informacje) wymagane w związku z działaniami projektowymi, które mogą być realizowane na terytorium Miasta Gdańska obejmujące w szczególności: aktywności promocyjne, kwestie transportu i mobilności, sprawy zakwaterowania, zagadnienia formalno-prawne (zezwolenia, licencje) oraz inne aspekty organizacyjne i infrastrukturalne.


ZOBACZ LIST DO PREZESA PZPN

list maly

 

UEFA (międzynarodowa organizacja piłkarska) procedurę przetargową na wybór miejsc do organizacji turnieju finałowego uruchomiła w lipcu 2021 roku. Termin składania dokumentacji upływa w październiku 2022.

UEFA od krajów kandydackich oczekuje przedstawienia m.in. ośmiu stadionów o pojemności od 15 tys. do 30 tys. miejsc, czterech wysokiej jakości obiektów treningowych na stadion, czterech hoteli na stadion.

10 lat gdańskiego stadionu w Letnicy. ZOBACZ historię obiektu na zdjęciach


Przypomnijmy, że Gdańsk był - wspólnie z Ukrainą - współgospodarzem męskiego Euro w 2012 roku. Na stadionie w Letnicy grały wówczas reprezentacje Hiszpanii, Włoch, Chorwacji, Irlandii, Niemiec i Grecji.

17 września tego roku na Polsat Plus Arenie Gdańsk mecz eliminacyjny do mistrzostw świata rozgrywała reprezentacja Polski kobiet. Biało-czerwone zremisowały z wyżej notowanymi Belgijkami 1:1, prowadząc od 40. minuty. Dopisali kibice, których na trybunach pojawiło się 8 tysięcy. Był to rekord na spotkaniach naszej kobiecej drużyny narodowej w historii.

Czytaj o meczu: 

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury