Euro 2012 w Gdańsku. Mija 10 lat od wydarzenia, które zmieniło miasto. ZDJĘCIA i FILMY

Mija dekada od Piłkarskich Mistrzostw Europy Euro 2012, które rozegrano w Polsce i Ukrainie. Jednym z miast gospodarzy był Gdańsk. To wydarzenie, którego hasło brzmiało: "Razem tworzymy historię" w sposób zdecydowany zmieniło naszą codzienność. Było impulsem do rozwoju gospodarczego i wypromowało Gdańsk pod względem turystycznym. Zapraszamy do tego, by jeszcze raz przeżyć tamte chwile. W naszym artykule pokazujemy zdjęcia i filmy, które podczas Euro 2012 ukazywały się na portalu gdansk.pl.
07.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mecz Chorwacja - Hiszpania rozegrano w Gdańsku 18 czerwca 2012 roku. Kibice obu drużyn prezentowali się wspaniale. Licznie obecni na stadionie Polacy kibicowali po stronie jednych lub drugich - zależnie od osobistych sympatii. Ostatecznie Hiszpania wygrała 1:0 i pognała dalej, w kierunku finału, w którym zdobyła tytuł mistrzowski. Kibice Chorwacji musieli po tym meczu niespodziewanie wcześnie wracać do domu - ich reprezentacja odpadła z turnieju
Mecz Chorwacja - Hiszpania rozegrano w Gdańsku 18 czerwca 2012 roku. Kibice obu drużyn prezentowali się wspaniale. Licznie obecni na stadionie Polacy kibicowali jednej i drugiej drużynie - zależnie od osobistych sympatii. Ostatecznie Hiszpania wygrała 1:0 i pognała dalej, w kierunku finału, w którym zdobyła tytuł mistrzowski. Kibice Chorwacji musieli po tym meczu niespodziewanie wcześnie wracać do domu - ich reprezentacja odpadła z turnieju
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Nie od razu Euro 2012 zbudowano

- To była przede wszystkim zasługa prezydenta Pawła Adamowicza i zespołu ludzi, których sobie dobrał. Adamowicz miał wizję i żelazną konsekwencję w dążeniu do celu - wspomina Bogusław "Bobo" Kaczmarek, w tamtym czasie drugi trener w sztabie Leo Beenhakkera, selekcjonera reprezentacji Polski. - Wielu myślało, że porwał się z motyką na słońce, a on krok po kroku robił swoje.

Prezydent Adamowicz wynajął statek wycieczkowy, stylizowany na stary galeon, wywiózł nim gości na Zatokę Gdańską. Statek zatrzymał się gdzieś na wysokości Nowego Portu. Adamowicz wskazał ręką w stronę lądu i powiedział: “Tam stanie nasz stadion, który sprawi, że zostaniemy współgospodarzami EURO. Prace już się rozpoczęły”.

- Spojrzałem akurat na Beenhakkera i zobaczyłem jego wyraz twarzy - mówi "Bobo" Kaczmarek. - To była życzliwość, ale też obawa, czy na pewno zdajemy sobie sprawę, jak daleka jest droga do realizacji tego wszystkiego. 

HISZPAŃSCY I IRLANDZCY KIBICE W GDAŃSKU NA EURO 2012

Euro 2012 - skok cywilizacyjny Gdańska

Gdy prezydent Paweł Adamowicz pokazywał ze statku miejsce, gdzie będzie stadion, w Letnicy już trwały prace - wielka maszyna spuszczała z wysokości betonową gruchę, która ubijała ziemię, żeby wzmocnić grunt pod budowę.

Decyzja o powierzeniu organizacji Euro 2012 wspólnie Ukrainie i Polsce zapadła w kwietniu 2007 roku. Gdańsk jako jedno z miast-gospodarzy wchodził z rozmachem w czas wielkich inwestycji, jakich nie pamiętali mieszkańcy. Zrealizowano je głównie z funduszy Unii Europejskiej i środków własnych samorządu oraz z zaciągniętych kredytów. Część z nich - jak budowa Europejskiego Centrum Solidarności - zakończyła się już po Euro 2012, ale zapewne nie powstałyby, gdyby nie ta wielka impreza piłkarska.

Euro 2012 - co udało się zrealizować w Gdańsku

Jak budowano gdański stadion w Letnicy. ZOBACZ historię obiektu na zdjęciach

NASZA FOTOGALERIA Z EURO 2012 W GDAŃSKU:

Euro 2012, czyli koło zamachowe gdańskiej turystyki

W ślad za budową wielkich obiektów publicznych poszły inwestycje prywatnego biznesu w hotele i restauracje. Gdańsk z zaniedbanego w ciągu dekad PRL-u miasta zaczął przeistaczać się w atrakcję turystyczną na skalę europejską.  

Turniej Euro 2012 rozpoczął 8 czerwca meczem otwarcia Polska-Grecja (1-1) na Stadionie Narodowym, a pierwszy mecz w Gdańsku rozegrały Hiszpania i Włochy 10 czerwca (0-0).

Już w swoim pierwszym dniu meczowym Gdańsk przyjął 86 samolotów, które przywiozły ponad 16 tys. kibiców. Szczególnie dobre wspomnienia zabrali ze sobą Hiszpanie - ich reprezentacja, która miała bazę treningową w niedalekim Gniewinie, w finale turnieju (w Kijowie) zdobyła tytuł mistrzowski. Euro 2012 stało się wizytówką Gdańska na następne lata i doprowadziło do systematycznego rozwoju ruchu turystycznego. Przyjeżdżali już nie głównie Niemcy - jak wcześniej - ale międzynarodowe towarzystwo, w tym liczni goście z krajów hiszpańskojęzycznych. W 2016 roku Gdańsk odwiedziło 1,9 mln turystów z kraju i zagranicy. Obcokrajowcy stanowili mniej więcej jedną trzecią tej liczby - ponad 600 tys. Rok później Gdańsk zajął trzecie miejsce w prestiżowym plebiscycie European Best Destination - zaraz po tak znanych markach turystycznych jak Porto i Mediolan.

Tak było 10 lat temu:

Euro 2012 - niezapomniany klimat piłkarskiego święta

Euro 2012 w Gdańsku to nie tylko wielkie inwestycje, to również niezwykły czas otwarcia się miasta i mieszkańców na gości z różnych stron Europy. Jako gospodarze chcieliśmy się zaprezentować z jak najlepszej strony. Czuliśmy się gospodarzami i częścią Europy. Przyjeżdżali wówczas do Gdańska nie tylko fani, których reprezentacje narodowe występowały w naszym mieście, ale też wszyscy, którzy chcieli obejrzeć dobry futbol. Byli Szwedzi, Duńczycy, Norwegowie i Finowie, ale nie tylko Skandynawowie. Byli również Grecy czy Holendrzy, a także bardzo licznie przyjeżdżali Rosjanie z Obwodu Kaliningradzkiego. Łącznie w czerwcu 2012 roku nasze miasto odwiedziło 310 tys. osób.

Kibice hiszpańscy i chorwaccy o Gdańsku: 


W te dni ulice w centrum opanowane zostały przez kolorowych i rozśpiewanych fanów piłki nożnej. Dominowali głośni Hiszpanie, których reprezentacja miała stałą bazę w Gniewinie w powiecie wejherowskim. Ich radość trwała do końca mistrzostw, bo to ich drużyna tryumfowała w całym turnieju. Paparazzi polowali na znanego obrońcę Gerarda Piqué i jego niemniej słynną partnerkę Shakirę. Piosenkarka korzystała u nas z gościnności studia nagrań Radia Gdańsk, bo pracowała nad nową płytą.

Byli oczywiście też kibice drużyny Włoch, które w Gdańsku z Hiszpanią rozegrały pierwsze spotkanie grupowe. Azzurri kibicował z trybun bursztynowej areny prezydent tego kraju Giorgio Napolitano.

Gdańsk jako swoją stałą bazę wybrała natomiast reprezentacja Niemiec. Piłkarze i sztab drużyny mieszkali w Oliwskim Dworze, a trenowali na obiektach przy ul. Traugutta i na tymczasowym boisku wybudowanym w sąsiedztwie oliwskiego zoo. Obok zlokalizowali swoje centrum prasowe. Lukasa Podolskiego, Manuela Neuera czy Miroslava Klose można było spotkać osobiście, kiedy to w ramach treningu jeździli na rowerach po lasach, między Doliną Radości a ul. Słowackiego. Swoich piłkarzy odwiedziła też osobiście, przylatując tu specjalnie kanclerz Niemiec Angela Merkel. Władze Niemieckiego Związku Piłki Nożnej odwiedziły Westerplatte, gdzie złożyły kwiaty na grobach polskich obrońców.

Filmowe podziękowania dla niemieckich piłkarzy i fanów:


Na napływie gości korzystały też zaprzyjaźnione, sąsiednie miasta. W Sopocie w okolicy hipodromu znajdował się jeden z ogromnych kempingów. Opanowali go kibice Irlandzcy, którzy rywalizowali z Hiszpanami w kategorii na najlepszych fanów. Ich drużyna przegrała wysoko (4 – 0) w Gdańsku, ale oni, kibice dali całemu światu piękną lekcję patriotyzmu, kibicowania do końca i wytrwałości. Do dziś wielu z nas pobrzmiewa w uszach ich wykonanie historycznej irlandzkiej pieśni "The Fields of Athenry".

Zobacz filmowe podziękowania dla Irlandczyków:

Strafa kibica Euro 2012 w Gdańsku

Kibice, którym udało się kupić bilety ruszali na stadion, a ci którzy chcieli choć trochę poczuć atmosferę wspólnego kibicowania udawali się do Strefy Kibica. Zlokalizowano ją na Placu Zebrań Ludowych. Jak wspominają fani futbolu, czasami atmosfera była tu bardziej gorąca niż na stadionowych trybunach. Padały kolejne rekordy frekwencyjne. Podczas meczu Polska – Czechy (0-1), kiedy ważyły się nasze losy w turnieju, w Strefie Kibica pojawiło się 40 tys. osób.

Zobacz rekord frekwencyjny w Strefie Kibica Euro 2021 w Gdańsku:


Wielu kibiców ze Strefy Kibica ruszało wieczorem na Główne Miasto, gdzie świętowali do rana. Na bieżąco pracowały miejskie służby, utrzymując wzorową czystość. Swoisty rekord padł po spotkaniu Hiszpania - Irlandia (14 czerwca 2012), kiedy to sprzątnięto ok. 20 ton nieczystości! (w zwykły dzień wywożonych są ok 3-4 tony, w dzień, podczas którego odbywa się impreza masowa - ok. 8 ton).

Zobacz podsumowanie Euro 2012 w Gdańsku:


Portal gdansk.pl na bieżąco informował o wszystkich wydarzeniach związanych z piłkarskimi mistrzostwami Europy w mieście. Pokazywaliśmy kibiców przyjeżdżających do Gdańska, filmowaliśmy jak funkcjonuje lotnisko i komunikacja publiczna. Było też mnóstwo relacji z Głównego Miasta, gdzie kibice świętowali zwycięstwo. Z tego okresu pochodzą nasze filmowe relacje.

Więcej filmów znajdziesz na kanale You Tube Euro 2012 w Gdańsku.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim