• Start
  • Wiadomości
  • Etyka Solidarności. Věra Jourová i Żanna Niemcowa - refleksje w 41. rocznicę Porozumień Sierpniowych 

Etyka Solidarności. Věra Jourová i Żanna Niemcowa - refleksje w 41. rocznicę Porozumień Sierpniowych 

- Pozytywna zmiana jest możliwa - przekonywała Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, podkreślając, że Europa potrzebuje silnej Polski. Zdaniem Żanny Niemcowej, ruchy o charakterze solidarnościowym są szansą na demokratyzację Rosji. Obie panie były w gdańskim ECS głównymi postaciami spotkania z cyklu “Etyka solidarności”.
31.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta pokazana jest z odległości kilkunastu metrów. Stoi przy mównicy. Za jej plecami, na ścianie widoczne jest biało-czerwone logo Święta Wolności
Věra Jourová podczas wtorkowego wystąpienia w ECS
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

„Etyka solidarności” to cykl wykładów połączonych z debatą, które co roku organizowane są przez ECS dla uświetnienia rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. W ramach wydarzenia, zaproszeni zagraniczni intelektualiści dokonują nowej interpretacji ideałów Sierpnia w odniesieniu do wyzwań dnia dzisiejszego i przyszłości. We wtorek, 31 sierpnia 2021 roku, swoje refleksje przedstawiły Żanna Niemcowa i Věra Jourová.   

Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, rozpoczęła swoje wystąpienie po polsku. Mówiła: - Dla mnie osobiście to niezwykle poruszające, że mogę stać w tym miejscu, na terenie dawnej stoczni […]. Nie mam wątpliwości, że wydarzenia Sierpnia ‘80 są zapisane już na zawsze nie tylko w historii Polski, ale także całej Europy. To tu polscy stoczniowcy wyjęli pierwszą cegłę z muru berlińskiego. 

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

- Pozytywna zmiana jest możliwa - przekonywała Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, podkreślając w dalszej części wystąpienia, że Europa potrzebuje silnej Polski:

- Często mówię po czesku w Parlamencie Europejskim, kiedy chcę przemawiać emocjonalnie, ponieważ moje emocje mówią w języku czeskim. W tym miejscu moje emocje przemawiają po polsku (…) Polska z punktu widzenia Pragi czy Brukseli jest krajem, który odniósł sukces. Polska demokratyczna, pewna siebie, Polska o otwartym umyśle, Polska, która cieszy się wszelkimi swobodami, stała się bardziej dostatnia i wolna niż kiedykolwiek wcześniej. Zdaję sobie sprawę, że przyszłość przyniesie wiele wyzwań, i osobiście bardziej obawiam się polskiej inercji niż polskiej siły. Potrzebujemy silnej Polski w sercu Unii Europejskiej, Polski która nadaje kształt Unii na podstawie naszych wspólnych wartości i wzajemnego zaufania, ponieważ Unia Europejska to my, a nie oni, to my. 

 

Twarz młodej kobiety z długimi włosami, w dużym zbliżeniu, które wynika z występowania przed kamerą komputera
Żanna Niemcowa ze względów zdrowotnych nie mogła osobiście przyjechać do Gdańska, więc wystąpiła online
www.gdansk.pl

 

Żanna Niemcowa uczestniczyła w spotkaniu online - w ostatniej chwili odwołała przyjazd do Gdańska ze względów zdrowotnych. Ta rosyjska dziennikarka, aktywistka społeczna, jest córką Borysa Niemcowa i współzałożycielką Fundacji Borysa Niemcowa dla Wolności. Żanna Niemcowa  upatruje nadzieję dla Rosji w solidarnościowych działaniach. 

- Dziś w Rosji jest więcej demokratów niż było jeszcze kilka lat temu - zauważa. - To duża zmiana. 

Ojciec Żanny Niemcowej został zamordowany na zlecenie na początku 2015 roku. W miesiącach poprzedzających tę zbrodnię miał poczucie, że zwolenników demokracji w Rosji ubywa, wiele osób odwracało się do niego plecami.

 

ZAPIS WIDEO SPOTKANIA:

 

Spotkanie otworzył Lech Wałęsa, a gości przywitali Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Basil Kerski, dyrektor ECS.  

Namysł nad ideałami Sierpnia nigdy się skończy, bo „bardzo trzeba nam dziś etyki solidarności, zbioru norm, które będą porządkować rzeczywistość, budując poczucie wspólnoty i współodpowiedzialności” - uważa Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Tytuł cyklu nawiązuje do słynnego eseju „Etyka solidarności” Józefa Tischnera, najważniejszego filozoficznie dokumentu narodzin Solidarności. Motywem przewodnim wykładów jest refleksja nad przyszłością solidarności i wyzwaniami związanymi z solidarnościowym etosem. 

ZOBACZ FOTOGALERIĘ:

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Dzień Jedności Kaszubów