Estakada na Chełmie: ruch aut od soboty, choć remont trwa

Prace remontowe nadal są prowadzone, ale ruch pojazdów jest już możliwy. Dzisiaj - w sobotę, 28 listopada, o godz. 15.00 - przywrócony zostaje ruch pojazdów na estakadzie Sikorskiego, w ciągu alei Armii Krajowej na gdańskim Chełmie.
28.11.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Sobota, 28 listopada, przed południem. Ostatnie prace przed otwarciem jezdni wiaduktu Sikorskiego. Po prawej widać objazd, który funkcjonował od czerwca br.

Wykonywane są ostatnie prace remontowe górnej części estakady. Zostały jeszcze do wykonania roboty pod obiektem, ale nie kolidują one z ruchem samochodowym.
- Remont rozpoczął się 8 czerwca, umowny termin zakończenia prac upływa dzień przed Wigilią. Jednak wykonawca - firma Skanska, na naszą prośbę przyspieszyła prace w taki sposób, żeby można było udrożnić ten ważny ciąg komunikacyjny najszybciej, jak to możliwe. Stąd, mimo wciąż trwających robót, jezdnia zostaje otwarta dla ruchu już w sobotę - wyjaśnia zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej, Piotr Grzelak.

Estakada zawsze obsługiwała ruch tylko w jedną stronę - od obwodnicy w kierunku śródmieścia. Jej remont nie był bardzo uciążliwy dzięki temu, że wzdłuż estakady biegnie dodatkowa jezdnia, dzięki której zorganizowano sprawny objazd remontowanego obiektu.
Wartość wszystkich robót, to 3,7 mln złotych brutto. Na wykonane prace wykonawca udziela 60 - miesięcznej gwarancji.

 

- Cały remont skończy się planowo, czyli tuż przed świętami - dodaje Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. 
W ramach prac remontowych zostały wymienione bądź zmodernizowane elementy konstrukcyjne i wyposażenia estakady tj.: hydroizolacja konstrukcji, dylatacje, bariery energochłonne, nawierzchnia bitumiczna, krawężniki, konstrukcja kap chodnikowych i przyczółków, łożyska, konstrukcja nośna estakady.
Do wykonania pozostało jeszcze: zabezpieczenie antykorozyjne powierzchni bocznej konstrukcji estakady, częściowa naprawa konstrukcji podpór i odwodnienie.

Estakada na Chełmie została zbudowana w drugiej połowie lat 80. Konieczne było odtworzenie pierwotnego stanu konstrukcji, która w wyniku wieloletniej eksploatacji uległa znacznej destrukcji.

- Po remoncie nie zmienią się podstawowe parametry techniczne obiektu wraz z jego nośnością 30 ton - mówił w czasie rozpoczęcia prac dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski. - W ubiegłym roku wykonaliśmy ekspertyzę techniczną, z której wynika, iż estakada, eksploatowana w warunkach intensywnego ruchu samochodowego, wykazuje uszkodzenia głównie o charakterze korozyjnym, spowodowane długotrwałym wpływem czynników atmosferycznych oraz normalną eksploatacją obiektu. Na całej długości estakady występują koleiny i wypiętrzenia bitumu, a nad przyczółkami mają miejsce duże spękania i ubytki nawierzchni. Na asfalcie wzdłuż krawężników są liczne pęcherze, bąble oraz spękania i ubytki wzdłuż krawężników. Występują tez duże ubytki zabezpieczenia antykorozyjnego i ogniska korozji, na całej długości balustrady. Częściowo niedrożne są wpusty kanalizacji deszczowej, część rur natomiast spustowych jest nieszczelna - wyliczał dyrektor.

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę