
Najmłodsi miłośnicy literatury powinni zasiąść przed komputerami w sobotę, 17 października, o godzinie 11:30. Właśnie wtedy, w ramach ostatniego dnia Festiwalu Literatury dla Dzieci 2020 „Halo, Tu Ziemia!” rozpocznie się godzinne spotkanie z dziennikarką i specjalistką od spraw młodzieży Justyną Suchecką, zatytułowane „Niesamowici niepełnoletni!”. Podczas wydarzenia goście i uczestnicy wspólnie zastanawiać się będą, od jakiego wieku oficjalnie można zacząć zmieniać świat, czym młodzież potrafi zadziwić dorosłych, i jakimi historiami mogą się pochwalić młodociani wynalazcy, aktywiści, naukowcy i artyści.
A o godzinie 14:30 odbędzie się Osiemnastka Pana Kuleczki! - impreza urodzinowa ulubieńca dzieci Pana Kuleczki, z udziałem twórcy Wojciecha Widłaka. Nie zabraknie też balonów i confetti, oraz wspomnień o szczenięcych latach Pana Kuleczki. Będzie można się przekonać się, czy był grzecznym dzieckiem i jak wyglądał w niemowlęctwie. Każdy uczestnik będzie też mógł przygotować dla Pana Kuleczki 18-tkową laurkę - wszystkie trafią do rąk własnych solenizanta.
Oba spotkania będą dostępne bezpłatnie online, na stronie: live.evenea.com/fldd-gdansk.

Dla starszych miłośników książek specjalne wydarzenia - ciekawe spotkania i rozmowy wieczorne online - przygotowała Księgarnia Sztuka Wyboru, jedna z placówek, która bierze udział w ogólnopolskiej 2. Nocy Księgarń, trwającej przez cały weekend.
- Wszystkie spotkania i warsztaty przenosimy do sieci. Transmisje będziecie mogli obejrzeć na profilu księgarni na Facebooku. Ilość miejsc nieograniczona - zachęcają organizatorzy.
W sobotę, 17 października, o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem, wokół jego najnowszej książki „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem”, które poprowadzi Ewa Bukowiecka-Janik. A w niedzielę, 18 października, o godzinie 21:00, Sztuka Wyboru zaprasza wszystkich chętnych na warsztaty z Sebastianem Kulisem pt. „Zjedz miasto, czyli o dzikich roślinach jadalnych”. Będzie można się dowiedzieć co, jak i kiedy zrywać, by dostarczyć sobie i swoim bliskim niecodziennych smaków, porcji zdrowia i jedzenia.
Wszystkie spotkania transmitowane będą bezpłatnie na profilu facebookowym Sztuki Wyboru.
- Więcej o II Nocy Księgarń: Kątna, Piórkowska, Kulis, Staroń - spotkania, spacery i warsztaty online

Melomanów zapraszamy do uczestniczenia online - lub stacjonarnie - w IX edycji największego w północnej Polsce festiwalu muzyki kameralnej - Euro Chamber Music Festival. W niedzielę, 18 października, miłośnicy tego rodzaju rozrywki będą mieć aż trzy okazje do miłego spędzenia czasu. W godzinach 9:00-13:00 w Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim - siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35) odbędzie się VI Nadbałtycki Konkurs Duetów Smyczkowych. Przed publicznością wystąpią duety smyczkowe szkół muzycznych I i II stopnia.
Natomiast o godzinie 18:00, w tym samym miejscu rozpocznie się Koncert Laureatów. Godzina 19:00 należeć będzie do polsko-słowackiego duetu mistrzów: Anny Marii Staśkiewicz (skrzypce) i Jozefa Luptáka (wiolonczela), którzy również wystąpią w NCK. Oba wydarzenia będą transmitowane online, na Facebooku Euro Chamber Music Festival.

Przez cały weekend i wiele dłużej można też korzystać z oferty kulturalnej Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, która zaprasza do swojego plenerowego oddziału LKW Gallery przy ulicy Szopy, oraz przed komputery, na wystawę/performans połączony z premierą serialu: „Nasza Nowa Galeria / Windows 2020. Nowe Zjawiska”.
To okazja, by zapoznać się z twórczością Natalii Dopkoskiej - młodej artystki związanej z Gdańskiem, która przygotowała artystyczne przeobrażenie przestrzeni LKW Gallery. Nawiązując do znanego telewizyjnego show, którego gospodynią jest Katarzyna Dowbor, Dopkoska dokonała przeobrażeń galerii, łącząc ze sobą elementy remontu, wystroju wnętrz i wystawy indywidualnej - w oparciu o założenia kuratorskie oraz ich programy wystawiennicze.
Co z tego wyszło? Można się przekonać na stronie projektu: www.naszanowagaleria.pl. Samą wystawę, stacjonarnie, można oglądać codziennie w godzinach 16:00 - 20:00, do niedzieli, 25 października, włącznie. Wstęp wolny.
- Więcej o wystawie: CSW Łaźnia w piątek zaprasza na wernisaż i premierę serialu - na ul. Szopy i przed komputery

„Nakład własny #3. Festiwal artystycznych wydawnictw o sztuce” to natomiast, organizowana przez Fundację Kultury Wizualnej Chmura, kolejna edycja wydarzenia dedykowanego publikacjom artystycznym i kwestii ich archiwizacji i upowszechniania. Trzecia odsłona festiwalu skupi się na polskich czasopismach o sztuce, które pierwotnie były dostępne w druku, lecz wraz rozwojem technologii w 2. połowie lat 90.
przeniosły się na łamy internetu - zupełnie jak wydarzenia kulturalne w czasie epidemii koronawirusa.
Głównym elementem festiwalu jest wystawa w studiu Luks Sfera, na której prezentowane są internetowe magazyny o sztuce z lat 1990-2010, archiwalia dokumentujące proces ich powstawania i inne materiały audiowizualne. Prezentacji (na którą obowiązywały wejściówki) towarzyszą liczne wydarzenia bezpłatne, skierowane zarówno do badaczy, artystów, jak i do odbiorców sztuki: panele dyskusyjne, spotkania z udziałem artystów i kuratorów, pokaz filmowy z komentarzem oraz spotkanie w formule „Pecha Kucha 20x20” z udziałem trójmiejskich inicjatyw zajmujących się archiwami społecznymi.
Częścią działania jest projekt Chmura online - nowa, zmodernizowana strona Chmury, na której znajdą się wideorelacje z działań realizowanych w ramach „Nakładu własnego #3” oraz poprzednich edycji festiwalu. Na stronie pojawiło się także Cyfrowe Archiwum Fundacji Chmura prezentujące zdigitalizowane archiwalia pozyskane przez Fundację. Dopełniającym elementem projektu będzie publikacja online zbierająca rozbudowane i uzupełnione zapisy rozmów z trzech edycji projektu „Nakład własny”.
Program wydarzeń online na sobotę i niedzielę, 17-18 października:
17 października:
- godzina 11:00 - Blogi o sztuce w Internecie. Panel dyskusyjny z udziałem: Aleki Polis, Jakuba Banasiaka i Łukasza Guzka. Prowadzenie: Aleksandra Grzonkowska i Anna Ratajczak-Krajka;
- godzina 17:00-19:00 - Wystawy nowych mediów w latach 90. w Polsce. Panel dyskusyjny z udziałem: Bożeny Czubak, Małgorzaty Jankowskiej i Piotra Krajewskiego. Prowadzenie: Mariola Balińska;
- godzina 20:00 - Dawson City: czas zatrzymany. Pokaz filmu z komentarzem Krystyny Weiher-Sitkiewicz
18 października
- godzina 17:00 - Fantomowe archiwum. Panel dyskusyjny z udziałem: Honoraty Martin, Grzegorza Klamana i Wojciecha Zamiary. Prowadzenie: Monika Popow i Dorota Walentynowicz.
Wszystkie wydarzenia dostępne będą online, na profilu facebookowym Fundacji Chmura.
- Zobacz też: 14. All About Freedom - „Wszystko o wolności”. Internetowy festiwal potrwa do 18 października