Energa Wybrzeże zostaje w superlidze piłkarzy ręcznych. Zwycięska seria gdańszczan

W niedzielę, 28 kwietnia, piłkarze ręczni Energa Wybrzeże rozgrywali wyjazdowy mecz czwartej serii play-out z Zagłębiem Lubin. Gdańszczanie w pierwszej połowie prowadzili nawet różnicą ośmiu goli (18:8), w drugiej przeważali rywale. Ostatecznie mecz zakończył się wygraną podopiecznych trenera Patryka Rombla 37:36, dzięki czemu na jedną kolejkę przed zakończeniem sezonu zapewnili sobie utrzymanie w Orlen Superlidze.
29.04.2024
Na zdjęciu widać mężczyzn grających w piłkę ręczną. Główny zawodnik, który rzuca piłkę, ma ogoloną głowę i jest skupiony na grze. Noszą sportowe stroje – koszulki i spodenki
Mateusz Jachlewski zdobył 11 goli, najwięcej dla gdańskiej drużyny

Znakomita seria Energa Wybrzeże

Po sezonie zasadniczym, czyli rozegraniu 26 meczów, Energa Wybrzeże zajmował przedostatnie miejsce w tabeli, tracąc do dwunastego Zagłębia Lubin trzy punkty a do jedenastego Piotrkowianina Piotrków Trybunalski - sześć.

Gdańszczanie w fazie play-out, w której zespoły z miejsc 9-14 grają pięć meczów między sobą (bez rewanżów), spisują się znakomicie. W kwietniu wygrali kolejno: na wyjeździe z Piotrkowianinem 33:29, u siebie z Corotop Gwardią Opole 31:29, na wyjazdach z Grupą Azoty Unia Tarnów 33:25 i Zagłębiem Lubin 37:36. Tym ostatnim zwycięstwem podopieczni trenera Patryka Rombla zapewnili sobie utrzymanie w Orlen Superlidze.

Przed ostatnią serią meczów o utrzymanie Energa Wybrzeże ma cztery punkty przewagi nad przedostatnim Zagłębiem. Ostatnia drużyna spada z ligi, przedostatnia o pozostanie w najwyżej klasie rozgrywek z drugim zespołem pierwszej ligi.

Dwa oblicza meczu w Lubinie

Mecz w Lubinie odbył się w niedzielę, 28 kwietnia. Szczypiorniści z Gdańska mieli świetny początek: w ciągu dziesięciu minut zdobyli sześć goli, przy tylko jednym gospodarzy. W 20. minucie prowadzili 15:7 a w 25. minucie 18:8!

Jednak do przerwy piłkarze ręczni Zagłębia zmniejszyli straty do sześciu bramek (19:13). Po zmianie stron nadal byli bardziej skuteczni od gości. 35 sekund przed zakończeniem spotkania, przy wyniku 37:36 dla Energa Wybrzeże, o czas poprosił Patryk Rombel. Jego podopieczni zaatakowali, ale piłkę obronił Damian Procho i lubinianie mieli 15 sekund na wyrównanie. Gdańszczanie odbili decydującą piłkę, jednak sędziowie przyznali Zagłębiu jeszcze rzut wolny bezpośredni. Już po końcowej syrenie Paweł Krupa trafił wprost w mur. Zwycięstwo Energa Wybrzeże stało się faktem.

Ostatni mecz sezonu gdańszczanie zagrają 19 maja u siebie z Zepter KPR Legionowo.

MKS Zagłębie Lubin – Energa Wyrzeże Gdańsk 36:37 (13:19)

Zagłębie: Schodowski, Procho - Paweł Krupa 9, Czuwara 9, Gębala 4, Kałużny 4, Bekisz 3, Rutkowski 3, Drozdalski 2, Moryń 1, Pedryc 1, Hlushak, Rafał Krupa, Iskra, Kozłowski

Energa Wybrzeże: Bedoui, Poźniak - Jachalewski 11, Milicević 7, Papina 6, Peret 2, Stępień 3, Siekerka 2, Powarzyński 1, Pieczonka 1, Góralski 1, Papaj 1, Zmavc 1, Będzikowski 1, Domagała, Niedzielenko