• Start
  • Wiadomości
  • Elżbieta Foltyniak nową pełnomocniczką projektu Gdańsk Miasto Literatury

Elżbieta Foltyniak nową pełnomocniczką projektu Gdańsk Miasto Literatury

Nowa pełnomocniczka dyrektora Gdańskiej Galerii Miejskiej będzie odpowiedzialna za koordynację współpracy podmiotów i inicjatyw związanych z literaturą w Gdańsku, a także za tworzenie i wspieranie rozwoju kultury literackiej w mieście. Elżbieta Foltyniak pracę na stanowisku pełnomocniczki projektu Gdańsk Miasto Literatury rozpocznie 1 grudnia 2024.
06.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się kobieta w białej koszuli z podwiniętymi rękawami, pozująca na tle intensywnie niebieskiego koloru. Ma lekki uśmiech na twarzy i założone ręce, co nadaje jej postawie pewność siebie i profesjonalizm.
Elżbieta Foltyniak - od 1 grudnia 2024 pełnomocniczka projektu Gdańsk Miasto Literatury
Fot. Alex Lomart

Pełnomocniczka została wybrana w drodze konkursu, w którym pokonała pięciu innych kandydatów. Jej głównym zadaniem będzie opracowanie, wdrożenie i zapewnienie realizacji autorskiej koncepcji działań wspierających program „Gdańsk Miasto Literatury” na lata 2025-2026. 

Jaki będzie Żak z nową szefową za sterem? Rozmowa z Ewą Chudecką

O Elżbiecie Foltyniak

Elżbieta Foltyniak studiowała filologię polską oraz etnologię i antropologię kulturową na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2017 roku współtworzyła program Kraków Miasto Literatury UNESCO koordynując go na poziomie międzynarodowym, od 2022 roku była kierowniczką Działu Literackiego Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Realizowała kluczowe wydarzenia literackie, takie jak Festiwal Conrada i Festiwal Miłosza oraz budowała program rezydencji literackich w Krakowie. W latach 2018-2021 była kuratorką eksperymentalnego pasma OFF Festiwalu Miłosza. Wielokrotnie reprezentowała Kraków na międzynarodowych kongresach, w tym konferencjach organizowanych przez UNESCO.

O programie „Gdańsk Miasto Literatury”

„Gdańsk Miasto Literatury” to kulturalny program finansowany przez Miasto Gdańsk, uruchomiony w maju 2022 roku jako jedno z zadań Gdańskiej Galerii Miejskiej. Celem programu jest systemowe wspieranie kultury książki oraz osób związanych z literaturą -  zarówno twórców, jak i czytelników. Projekt zakłada rozwój życia literackiego miasta, integrację środowisk twórczych oraz promocję gdańskiej literatury w kraju i za granicą.

Rozmowa z Martą Kołacz, dyrektorką CSW Łaźnia

W ramach programu prowadzone są konsultacje środowiskowe z pisarzami, wydawcami, bibliotekarzami i innymi osobami z branży, aby wspólnie wypracować skuteczne metody wspierania literatury w Gdańsku. Centralnym elementem projektu będzie Dom Literatury. W lipcu 2022 roku rozpoczęły się prace budowlane w XVII-wiecznym budynku dawnego sierocińca przy ulicy Sierocej, na które Miasto Gdańsk otrzymało dofinansowanie w wysokości 45,5 mln zł w ramach programu „Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027”. Do 2026 roku zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie i restauratorskie, przystosowanie kompleksu do nowych funkcji kulturalnych, zakup wyposażenia oraz zaprojektowanie i wykonanie wystawy stałej poświęconej literackiemu dziedzictwu Gdańska.

Na zdjęciu widzimy wejście na literackie wydarzenie w Gdańsku, oznaczone czerwonym banerem z napisem Gdańsk Miasto Literatury.  W tle widać osoby zgromadzone w galerii, a na pierwszym planie kobietę w pomarańczowej sukience, spacerującą po przestrzeni wystawienniczej.
Otwarcie siedziby projektu Gdańsk Miasto Literatury, 4 listopada 2022
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Dom Literatury ma stać się centrum literackim miasta, które będzie nie tylko prezentować historię gdańskich pisarzy (poprzez stałą wystawę), ale także wspierać nowe inicjatywy literackie - od początkujących twórców po doświadczonych autorów. Instytucja ma inspirować i rozwijać talenty pisarzy, tłumaczy, redaktorów, ilustratorów i wydawców, oferując im profesjonalne wsparcie merytoryczne. Wszystkie te działania mają na celu stworzenie w Gdańsku silnego, zintegrowanego i dynamicznego środowiska literackiego.

oprac. IB

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask