• Start
  • Wiadomości
  • Elvin Flamingo: “Chcę specjalnie iść pod górę, iść pod wiatr”

Elvin Flamingo: “Chcę specjalnie iść pod górę, iść pod wiatr”

W CSW Łaźnia 1, do 30 marca 2025 trwa wystawa prac Elvina Flamingo #ObsessiveStates, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, którego aktywność artystyczna balansuje na pograniczu sztuki, biologii i technologii. Skąd czerpie inspiracje, jaka była jego droga do sztuki, jak powstają jego projekty intermedialne.
21.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Elvin Flamingo 2023 foto Michał Szlaga 22
Elvin Flamingo to wielokrotnie nagradzany współczesny artysta sztuk wizualnych i wykładowca ASP w Gdańsku, znany z zaangażowanych intelektualnie projektów intermedialnych z pogranicza sztuki, biologii i technologii
fot. Michał Szlaga

Czytaj także: Iwona Zając: - Uformowała mnie Stocznia

Czytaj także: Mariusz Waras, artysta totalny: - Industrialny pejzaż jest we mnie od początku

Jako młody chłopak myślał o byciu matematykiem, potem marzył o reżyserii filmowej, ale wychowanie w artystycznym domu (mama - muzyczka, ojciec - plastyk) zdeterminowało jego wybory. Choć nie od razu. Stypendysta Ministra Nauki (2014) i Ministra Kultury (2015) oraz prof. Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, pracował przez lata z sukcesem jako grafik.

- Były różne momenty szukania tego, kim chcę być. Decyzja, żeby zająć się tym zawodem na poważnie, urodziła się dopiero, gdy skończyłem 45 lat - mówi Elvin Flamingo.

Najbardziej znanej pracy artysty - o wspólnym tytule “Symbiotyczność tworzenia” - przyświeca idea francuskiego antropologa, socjologa i filozofa nauki Bruno Latour’a. Naukowiec dowodził, że sztuczny, ustanowiony przez ludzi podział na naturę i kulturę powinien zostać zniesiony. Flamingo "zaprosił" więc do współtworzenia mrówki. Instalacja z żywymi istotami stała się podstawą do obrony doktoratu i był to pierwszy doktorat z bio artu na gdańskiej uczelni.

pion-1350x1080-ef07
Na #ObsessiveStates w CSW Łaźnia (ul. Jaskółcza 1) prezentowane są zarówno starsze realizacje, takie jak: Symbiotyczność tworzenia, Plant~Animals, Dekapitacja ewolucji-Nowa ewolucja, Mowa błądzących ciał, My-Wspólny organizm oraz Robot Roel, jak i cztery premierowe dzieła, m.in. rysunki na maskach silnika samochodu Dodge Challenger inspirowane amerykańskim filmem „Znikający punkt” z 1971 r
fot. Daria Szczygieł

Artysta przekonuje, że język jego sztuki nie jest hermetyczny.

- Stawiam sobie tak wysoko poprzeczkę, żeby mój język był zrozumiały również dla osób spoza obszaru sztuki, bo to dla nich robię to, co robię - tłumaczy Flamingo. - Mam taką naturę, że chcę specjalnie iść pod górę, iść pod wiatr - dodaje. 

O wystawie w Łaźni 1, na której prezentuje najnowsze projekty, ale przypomina też starsze dzieła, mówi, że jak dotąd jest z niej zadowolony. Cykliczna niewiara w sens swoich działań ma źródło w CHAD, chorobie psychicznej, na którą artysta cierpi. 

- Wystawa ma trochę agresji w sobie, trochę buntu, ale też dużo elementów, które pokazują moje specyficzne poczucie humoru - ocenia #ObsessiveStates.

Elvin Flamingo 2023 foto Tytus Grodzicki
Elvin Flamingo. Doceniany i wystawiany w wielu galeriach na całym świecie artysta od ponad 10 lat prowadzi też działalność dydaktyczną. Jarosław Czarnecki jest wykładowcą na macierzystej uczeni, dr hab. prof. ASP w Katedrze Intermediów na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP Gdańsk. W latach 2016-2019 był również prodziekanem ds. Intermediów
fot. Tytus Grodzicki

Flamingo mówi, że choroba afektywna dwubiegunowa ma na jego twórczość ambiwalentny wpływ. Z jednej strony jest źródłem dodatkowej energii, z drugiej - niszczącej niewiary w siebie.

- Nie byłbym tak wysoko i nie podejmowałbym ryzykownych decyzji, co zrealizować w sztuce - przyznaje. - Ale koszt tego jest bardzo duży. Najgorsze w tym schorzeniu psychicznym jest to, że dochodzisz do stanu, w którym we wszystko wątpisz. To jest koszmarnie trudne.

Na wystawie znajdziemy też najnowszy projekt multimedialny twórcy, który jest jednocześnie częścią doktoratu Krzysztofa Sadko, lekarza psychiatrii Kliniki Psychiatrii Dorosłych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i pierwszą prezentacją opracowanej przez naukowca metody badania osób z chorobami psychicznymi. Metoda polega na analizie porównawczej poziomu aminokwasów i określonych metabolitów we krwi osób zdrowych i chorych. Na podstawie ustalonych różnic, możliwe będzie postawienie właściwej diagnozy chorym na schizofrenię oraz CHAD.

Wystawa #ObsessiveStates w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, Dolne Miasto Gdańsk, będzie czynna do niedzieli, 30 marca 2025. Kuratorami wystawy są Agnieszka Kulazińska i Katarzyna Serkowska. 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Nowości na Westerplatte!