• Start
  • Wiadomości
  • Ekologiczna "rzeźba" w Świbnie. Instalacja zrobiona z setek plastikowych butelek

Ekologiczna "rzeźba" w Świbnie. Zobacz, jak wygląda instalacja zrobiona z setek plastikowych butelek

Jest wysoka na 3 metry i składa się z blisko 500 plastikowych butelek - to ekologiczna instalacja, która stanęła przed Szkołą Podstawową nr 88 w Świbnie. Powstała w ramach kampanii “Gdańsk Bez Plastiku” i będzie wędrować po mieście, by przypominać o ważnym temacie, jakim jest recykling.
01.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ekologiczna rzeźba to efekt pracy wielu ludzi
Ekologiczna rzeźba to efekt współpracy wielu ludzi...
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

“Gdańsk bez plastiku” to kampania edukacyjna, która trwa w naszym mieście od lutego 2019 roku. Ideą tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim krzewienie i wspieranie proekologicznych postaw wśród gdańszczan. Do takich bez wątpienia zaliczyć można działania uczniów Szkoły Podstawowej nr 88 w Świbnie, którzy w ciągu półtora tygodnia, zebrali 1300 plastikowych butelek. Znaczna część tych butelek wykorzystana została do stworzenia nietypowej instalacji, za powstanie której odpowiedzialnych jest trzech młodych ludzi. Mowa o Filipie Radomskim, Jakubie Wilczyńskim i Bogusławie Ochabie. 

Jakub Wilczyński i Filip Radomski są tegorocznymi absolwentami Wydziału Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ich projekty dyplomowe dotyczyły ekologii. Filip zajmował się smogiem, Jakub plastikiem. 

- Chcieliśmy przekuć te dyplomy w coś więcej - wyjaśnia Jakub Wilczyński. - Mieliśmy kilka pomysłów związanych z miejskimi kampaniami społecznymi, dotyczącymi właśnie ekologii i zgłosiliśmy się z nimi do Urzędu Miejskiego. Zaproponowano nam wykonanie tego zadania i postanowiliśmy się z nim zmierzyć.

Trzeci autor rzeźby - Bogusław Ochab, jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Temat ekologii i ochrony środowiska także jest mu bliski, ponieważ studiował na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, gdzie m.in. zajmował się odnawialnymi źródłami energii.

- Wszystko się ze sobą wiąże, zarówno ochrona środowiska, ekologia, jak i odnawialne źródła energii, dlatego gdy zostałem zaproszony do tego projektu, nie mogłem odmówić - mówi Bogusław Ochab.

 
jednak ci trzej mężczyźni są autorami tej instalacji. Nz. Filip Wilczyński, Radosław Ochab, Jakub Radomski
jednak ci trzej mężczyźni są autorami tej instalacji. Nz. Filip Radomski, Bogusław Ochab, Jakub Wilczyński
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Autorzy rzeźby przyznali, że zadanie nie należało do najłatwiejszych. Wykonanie instalacji zajęło im dwa tygodnie.

- Pomyśleliśmy, że chcielibyśmy stworzyć znak, który będzie kojarzył się jednoznacznie i jednocześnie będzie nawiązywał do problemu społecznego, który dotyka nas wszystkich - powiedział Filip Radomski.

Takim znakiem są na pewno trzy strzałki, czyli międzynarodowy znak recyklingu. Na pierwszy rzut oka nie widać, że ekologiczna instalacja składa się z kilkuset butelek. Całość dopełnia konstrukcja stalowa, która łączy plastikowe elementy ze sobą. Warto dodać, że druty, którymi połączone są butelki, też były odpadami.

- Stal jest jednym z najlepszych materiałów, które poddawane są recyklingowi - mówi Jakub Wilczyński. - Było kilka kwestii, których nie przewidzieliśmy, np. drut mieliśmy ciąć pod kątem, w taki sposób, żeby były ostry i przebił butelkę. Moment wiązania tego drutu też nie był łatwym zajęciem.

 
Marysia Stormowska została rekordzistką - w 1,5 tygodnia udało jej się zebrać 100 butelek z plastiku
Marysia Stormowska została rekordzistką - w 1,5 tygodnia udało jej się zebrać 100 butelek z plastiku
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Metodą prób i błędów, udało się. To przedsięwzięcie nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie ogromne zaangażowanie uczniów Szkoły Podstawowej nr 88. Rekordzistka przyniosła do szkoły 106 butelek.

- Zbierałam te butelki z rodziną i sąsiadkami, wydaje mi się, że to była dla nich frajda. Zbieranie butelek jest ważne, ponieważ dzięki temu Gdańsk jest czystszy - powiedziała Marysia Stormowska, uczennica trzeciej klasy. 

Okazuje się jednak, że nie tylko dzieci, ale cała społeczność szkolna zmobilizowała się w czasie, gdy prowadzona była zbiórka i dlatego efekty tych działań były znakomite.

- Butelki zbierali wszyscy, dzieci, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni - mówi Sławomira Suska, dyrektor SP nr 88 w Świbnie. - Nie było to dla nas szczególnie trudne, ponieważ od lat, szczególnie na lekcjach przyrody, uświadamiamy nasze dzieci. W czasach, gdy plastik był popularny, nie było alternatywnych opakowań, nasz główny szkolny przyrodnik - Małgosia Romanowska - już wtedy namawiała dzieci, by próbowały segregować śmieci. 

 

Nz. Piotr Borawski - zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Marysia Stormowska - uczennica klasy III, która zebrała najwięcej plastikowych butelek, Sławomira Suska - dyrektor SP nr 88 w Świbnie
Nz. Piotr Borawski - zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Marysia Stormowska - uczennica klasy III, która zebrała najwięcej plastikowych butelek, Sławomira Suska - dyrektor SP nr 88 w Świbnie
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

W uroczystości odsłonięcia ekologicznej rzeźby wziął też udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. 

- Myślę, że ta instalacja będzie przypominać o tym, że należy jak najmniej używać plastiku, bo im mniej plastiku zużyjemy, tym czyściej  będzie w naszej okolicy, tym będzie lepiej dla całej naszej planety - powiedział Piotr Borawski.

 

Po uroczystym odsłonięciu butelkowej instalacji, dzieci zaprosiły gości wydarzenia na pokaz mody ekologiczno-recyklingowej
Po uroczystym odsłonięciu butelkowej instalacji, dzieci zaprosiły gości wydarzenia na pokaz mody ekologiczno-recyklingowej
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Po zakończeniu prezentacji ekologicznej rzeźby, uczestnicy wydarzenia przenieśli się do budynku szkoły, gdzie dzieci przygotowały niespodziankę. Był nią pokaz mody ekologiczno - recyklingowej. W niektórych strojach nie dało się co prawda usiąść, ale prezentowały się znakomicie. Biżuteria z nakrętek, sukienka z siatki reklamowej czy spódnica z folii bąbelkowej - koniecznie trzeba zobaczyć te interesujące wizje na poniższych zdjęciach.

 

 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych