“Gdańsk bez plastiku” to kampania edukacyjna, która trwa w naszym mieście od lutego 2019 roku. Ideą tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim krzewienie i wspieranie proekologicznych postaw wśród gdańszczan. Do takich bez wątpienia zaliczyć można działania uczniów Szkoły Podstawowej nr 88 w Świbnie, którzy w ciągu półtora tygodnia, zebrali 1300 plastikowych butelek. Znaczna część tych butelek wykorzystana została do stworzenia nietypowej instalacji, za powstanie której odpowiedzialnych jest trzech młodych ludzi. Mowa o Filipie Radomskim, Jakubie Wilczyńskim i Bogusławie Ochabie.
Jakub Wilczyński i Filip Radomski są tegorocznymi absolwentami Wydziału Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ich projekty dyplomowe dotyczyły ekologii. Filip zajmował się smogiem, Jakub plastikiem.
- Chcieliśmy przekuć te dyplomy w coś więcej - wyjaśnia Jakub Wilczyński. - Mieliśmy kilka pomysłów związanych z miejskimi kampaniami społecznymi, dotyczącymi właśnie ekologii i zgłosiliśmy się z nimi do Urzędu Miejskiego. Zaproponowano nam wykonanie tego zadania i postanowiliśmy się z nim zmierzyć.
Trzeci autor rzeźby - Bogusław Ochab, jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Temat ekologii i ochrony środowiska także jest mu bliski, ponieważ studiował na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, gdzie m.in. zajmował się odnawialnymi źródłami energii.
- Wszystko się ze sobą wiąże, zarówno ochrona środowiska, ekologia, jak i odnawialne źródła energii, dlatego gdy zostałem zaproszony do tego projektu, nie mogłem odmówić - mówi Bogusław Ochab.
Autorzy rzeźby przyznali, że zadanie nie należało do najłatwiejszych. Wykonanie instalacji zajęło im dwa tygodnie.
- Pomyśleliśmy, że chcielibyśmy stworzyć znak, który będzie kojarzył się jednoznacznie i jednocześnie będzie nawiązywał do problemu społecznego, który dotyka nas wszystkich - powiedział Filip Radomski.
Takim znakiem są na pewno trzy strzałki, czyli międzynarodowy znak recyklingu. Na pierwszy rzut oka nie widać, że ekologiczna instalacja składa się z kilkuset butelek. Całość dopełnia konstrukcja stalowa, która łączy plastikowe elementy ze sobą. Warto dodać, że druty, którymi połączone są butelki, też były odpadami.
- Stal jest jednym z najlepszych materiałów, które poddawane są recyklingowi - mówi Jakub Wilczyński. - Było kilka kwestii, których nie przewidzieliśmy, np. drut mieliśmy ciąć pod kątem, w taki sposób, żeby były ostry i przebił butelkę. Moment wiązania tego drutu też nie był łatwym zajęciem.
Metodą prób i błędów, udało się. To przedsięwzięcie nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie ogromne zaangażowanie uczniów Szkoły Podstawowej nr 88. Rekordzistka przyniosła do szkoły 106 butelek.
- Zbierałam te butelki z rodziną i sąsiadkami, wydaje mi się, że to była dla nich frajda. Zbieranie butelek jest ważne, ponieważ dzięki temu Gdańsk jest czystszy - powiedziała Marysia Stormowska, uczennica trzeciej klasy.
Okazuje się jednak, że nie tylko dzieci, ale cała społeczność szkolna zmobilizowała się w czasie, gdy prowadzona była zbiórka i dlatego efekty tych działań były znakomite.
- Butelki zbierali wszyscy, dzieci, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni - mówi Sławomira Suska, dyrektor SP nr 88 w Świbnie. - Nie było to dla nas szczególnie trudne, ponieważ od lat, szczególnie na lekcjach przyrody, uświadamiamy nasze dzieci. W czasach, gdy plastik był popularny, nie było alternatywnych opakowań, nasz główny szkolny przyrodnik - Małgosia Romanowska - już wtedy namawiała dzieci, by próbowały segregować śmieci.
W uroczystości odsłonięcia ekologicznej rzeźby wziął też udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
- Myślę, że ta instalacja będzie przypominać o tym, że należy jak najmniej używać plastiku, bo im mniej plastiku zużyjemy, tym czyściej będzie w naszej okolicy, tym będzie lepiej dla całej naszej planety - powiedział Piotr Borawski.
Po zakończeniu prezentacji ekologicznej rzeźby, uczestnicy wydarzenia przenieśli się do budynku szkoły, gdzie dzieci przygotowały niespodziankę. Był nią pokaz mody ekologiczno - recyklingowej. W niektórych strojach nie dało się co prawda usiąść, ale prezentowały się znakomicie. Biżuteria z nakrętek, sukienka z siatki reklamowej czy spódnica z folii bąbelkowej - koniecznie trzeba zobaczyć te interesujące wizje na poniższych zdjęciach.