• Start
  • Wiadomości
  • Edukacja online - wideokonferencja z udziałem gdańskich samorządowców i 205 przedstawicieli placówek oświatowych

Edukacja online - wideokonferencja z udziałem gdańskich samorządowców i 205 przedstawicieli placówek oświatowych

Od środy, 25 marca, szkoły mają obowiązek prowadzić e-learning, a także wystawiać oceny. To ogromne wyzwanie dla samorządów i placówek edukacyjnych - rozmawiano o nim podczas spotkania władz Miasta, pracowników urzędu oraz dyrektorów placówek przedszkolnych, szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
25.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Korytarz w budynku Szkoły Podstawowej nr 81 w Osowej
Korytarz w budynku Szkoły Podstawowej nr 81 w Osowej
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

- Zmagamy się z nowym rozporządzeniem ministra edukacji. To co nie zostało w nim dopowiedziane, doprecyzowane, zostaje pozostawione dyrektorom placówek. My dziś stajemy przed wyzwaniem zapewnienia edukacji online najmłodszym gdańszczankom i gdańszczanom - mówiła Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska. - Na razie czekamy też na decyzje rządu w zakresie egzaminów ósmoklasistów i matur - dodała prezydent Dulkiewicz. 

 

Wsparcie od nauczycieli dla nauczycieli 

W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy gdańskich placówek edukacyjnych, którzy podczas wideokonferencji opowiadali o tym, z czym borykają się ich szkoły. Jednocześnie deklarowali wzajemną pomoc i wsparcie w zakresie technologii, za pomocą których można prowadzić e-learning. 

Na Facebooku powstała też grupa dla nauczycieli, która liczy już ponad 1000 osób. W tej grupie pedagodzy mogą wymieniać się doświadczeniami, czy swoimi wątpliwościami

 - Nasze liceum dość szybko zaczęło pracę w systemie online i widzimy, że spotyka się to z dużym wsparciem ze strony uczniów. Oczywiście w przypadku starszej młodzieży to łatwiejsze niż w przypadku młodszych uczniów - mówiła dyrektor Małgorzata Mroczkowska z III LO w Gdańsku. - Nasi licealiści mają dużą samodyscyplinę i traktują lekcje online jako formę spotkania i takiej “prawdziwej” lekcji, a nie tylko rozrywki czy eksperymentu.


Rekrutacja do przedszkoli w roku szkolnym 2020/2021. Za nami I etap

 

Samorządowe wsparcie w dostępie do sprzętu komputerowego 

Dyrektorzy dzielili się także problemami związanymi z dostępem do sprzętu, którego zasoby w niektórych placówkach wymagają uzupełnienia. Grzegorz Szczuka dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego UMG poinformował, że wszystkie placówki otrzymają mail z zapytaniem o potrzeby dotyczące sprzętu, a magistrat będzie na bieżąco uzupełnił braki w zakresie informatycznym. Dodał też, że choć dla wszystkich nauczycieli to trudny okres próby to jednocześnie jest to też czas nabywania kompetencji i umiejętności.  

- Pozwólmy sobie na to, aby nauczyciele i uczniowie mieli szansę na normalne funkcjonowanie. W Gdańsku od wielu lat pracujemy na to, aby szkoły, edukacja była na wysokim poziomie, teraz dajmy sobie szansę aby to rozwijać. Przygotowujemy także sprzęt dla uczniów, którzy potrzebują pomocy w tym zakresie - mówił Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. usług społecznych. - Dziś musimy zapewnić młodzieży wsparcie psychologiczne, pomoc pedagogów. Nie wiemy jak długo będzie trwała obecna sytuacja, ale pamiętajmy, że każdego dnia musimy też przygotowywać naszą młodzież na przyszłość. 

 

Zostań w domu. Hevelianum lekcja 1. - temat "Ciepło i zimno"

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna