• Start
  • Wiadomości
  • ECS, Gdańska Galeria Miejska, Muzeum Gdańska. Zobacz, które instytucje są otwarte od lutego

ECS, Gdańska Galeria Miejska, Muzeum Gdańska. Zobacz, które instytucje są otwarte od lutego

Ministerstwo Zdrowia dało zielone światło niektórym instytucjom kultury - od 1 lutego w całej Polsce będą mogły być ponownie otwarte muzea i galerie sztuki. Sprawdziliśmy, które placówki w Gdańsku będą w lutym przyjmować odwiedzających, i jakie wystawy i ekspozycje można będzie zobaczyć.
30.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Znany na całym świecie znak „Solidarność” powstał podczas strajku robotników w Stoczni Gdańskiej po 20 sierpnia 1980 roku. jego autorem logo Jerzy Janiszewski. Inspirowana pracą instalacja, dzięki której każdy może napisać własne postulaty lub wrażenia z wystawy jest prezentowana w Europejskim Centrum Solidarności
Znany na całym świecie znak „Solidarność” powstał podczas strajku robotników w Stoczni Gdańskiej po 20 sierpnia 1980 roku, jego autorem jest Jerzy Janiszewski. Inspirowana pracą instalacja, dzięki której każdy może napisać własne postulaty lub wrażenia z wystawy, prezentowana jest w Europejskim Centrum Solidarności
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Do ponownego otwarcia wystawy stałej przygotowuje się Europejskie Centrum Solidarności, które mieści się przy Placu Solidarności 1. Ekspozycja, prezentowana przez cały rok, stanowi bogate źródło wiedzy historycznej i cieszy się ogromną popularnością wśród odwiedzających, którzy przyjeżdżają z Polski i ze świata, by z bliska zobaczyć eksponaty dokumentujące drogę do wolności.

- W tej chwili trwa wytężona praca w naszych zespołach roboczych, tak aby nasi goście mogli komfortowo i z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych znów zwiedzać wystawę stałą i wystawy czasowe - mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

Jak tłumaczy, zespół intensywnie pracuje nad tym, by nastąpiło to w możliwie najszybszym terminie po 1 lutego. O dokładnym terminie instytucja poinformuje, gdy tylko wdrożone zostaną niezbędne procedury gwarantujące wszystkim gościom bezpieczne zwiedzanie ekspozycji.

 

Tryptyk Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny” to najcenniejsze i jedno z najciekawszych dzieł sztuki w gdańskich zbiorach muzealnych. Kiedy ponownie będziemy mogli oglądać ten i inne eksponaty Muzeum Narodowego w Gdańsku?
Tryptyk Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny” to najcenniejsze i jedno z najciekawszych dzieł sztuki w gdańskich zbiorach muzealnych. Kiedy ponownie będziemy mogli oglądać ten i inne eksponaty Muzeum Narodowego w Gdańsku?
fot. Dominik Paszliński / gdansk.pl

 

W związku z decyzją ministra zdrowia o wznowieniu działalności instytucji kultury, do ponownego otwarcia swoich oddziałów przygotowuje się także Muzeum Narodowe w Gdańsku. Jednak, jak informuje rzecznik instytucji, Małgorzata Posadzka, udostępnienie wystaw stałych i czasowych w jej oddziałach wymaga zgody organizatorów MNG - Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Zaproponowany sposób funkcjonowania muzeum w reżimie sanitarnym wymaga dodatkowo decyzji Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej właściwych dla danego oddziału - dodaje rzecznik. - W związku z tym konkretną informację w tym zakresie będziemy mogli przekazać dopiero po otrzymaniu stosownych uzgodnień.


Na razie dni i godziny otwarcia oddziałów Muzeum Narodowego w Gdańsku nie ulegną zmianie, ale prowadzone są prace organizacyjne mające na celu zoptymalizowanie godzin otwarcia poszczególnych oddziałów - tak żeby korzystanie z ich oferty kulturalnej było bardziej niż dotychczas dostępne dla mieszkańców regionu w dni powszednie. Poniedziałek pozostanie dniem, w którym instytucja będzie zamknięta dla publiczności.

- To dzień zagwarantowany przez Ustawę o muzeach. W poniedziałek na wystawach stałych i czasowych odbywają się prace techniczne i konserwatorskie, których przeprowadzenie nie byłoby możliwe w obecności osób zwiedzających - tłumaczy Małgorzata Posadzka.

 

Od czwartku, 4 lutego, możemy zwiedzać wystawy stałe w oddziałach Muzeum Gdańska. Nz. ekspozycja w Muzeum Poczty Polskiej
Od czwartku, 4 lutego, możemy zwiedzać wystawy stałe w oddziałach Muzeum Gdańska. Nz. ekspozycja w Muzeum Poczty Polskiej
fot. Dariusz Kula / mat. Muzeum Gdańska

 

Muzeum Gdańska pięć swoich oddziałów: Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku oraz Muzeum Bursztynu (to ostanie będzie otwarte do 31 marca, w związku z przenosinami do nowej siedziby w Wielkim Młynie), otworzy w czwartek, 4 lutego. Do dyspozycji zwiedzających zostaną oddane wystawy stałe, czynne według aktualnych wytycznych sanitarnych.

- Cieszy nas możliwość ponownego powitania zwiedzających. Z przyczyn obiektywnych będziemy w stanie otworzyć oddziały Muzeum Gdańska najwcześniej w czwartek, 4 lutego. Przygotowanie sal pięciu oddziałów oraz ich dezynfekcja zajmuje standardowo około czterech dni roboczych - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Podstawą do możliwości wydania decyzji o otwarciu Muzeum jest rozporządzenie zawierające aktualne wytyczne sanitarne. Dotychczas wiążące akty prawne ukazywały się w kilka dni po konferencjach prasowych.

Najważniejszą zmianą w funkcjonowaniu oddziałów Muzeum będzie nowy harmonogram otwarcia. Zimą oraz wiosną wszystkie oddziały będą czynne do godziny 16:00, codziennie z wyłączeniem wtorków. W wysokim sezonie turystycznym, od 18 czerwca do 18 września, oddziały będą czynne dłużej niż zazwyczaj - sale wystawowe wszystkich oddziałów, z wyjątkiem zamkniętej cały rok Twierdzy Wisłoujście, będą otwarte cały tydzień od godz. 10:00 do godziny 19:00. W tych samych godzinach zostanie otwarte także latem nowe Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie.

Jak tłumaczy dyrektor placówki, przedłużenie godzin otwarcia, oraz ich ujednolicenie, to ukłon w stronę zwiedzających. Wcześniej harmonogram pracy instytucji był podyktowany specyfiką danego oddziału, na przykład jego frekwencją oraz tradycjami związanymi z organizacją wydarzeń (godziny otwarcia oraz zamknięcia były różne).

- Wprowadzamy nowy dzień bezpłatnego wstępu i dłuższe godziny zwiedzania - wcześniej taki dzień przypadał w poniedziałek, a Muzeum było wówczas otwarte tylko trzy godziny. Od teraz dzień wolnego wstępu będzie przypadał w środę i obejmie sześć, a w sezonie letnim aż dziewięć godzin - dodaje Waldemar Ossowski.

Bez zmian pozostają ceny biletów w pozostałe dni. Ich zakup w kasach Muzeum będzie możliwy najpóźniej do 45 minut przed zamknięciem danego obiektu. Bilety można kupić również poprzez zakładkę na stronie internetowej Muzeum Gdańska. Informacje o limitach osób w pomieszczeniach kasowych i salach wystawienniczych będą dostępne w kasach poszczególnych oddziałów Muzeum Gdańska.

 

Gdańska Galeria Miejska zaprasza od 2 lutego na zwiedzanie wystawy Gdańskie Biennale Sztuki 2020
Gdańska Galeria Miejska zaprasza od 2 lutego na zwiedzanie wystawy Gdańskie Biennale Sztuki 2020
fot. Bogna Kociumbas / mat. Gdańskiej Galerii Miejskiej

 

Gdańska Galeria Miejska otwiera się dla odwiedzających we wtorek, 2 lutego. W trzech oddziałach: Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (ul. Szeroka 34-37, Grobla I 1/2), Gdańskiej Galerii Miejskiej 1 (ul. Piwna 27/29) oraz Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 (ul. Powroźnicza 13/15) można oglądać wystawę „Gdańskie Biennale Sztuki 2020”, prezentującą twórczość kilkudziesięciu artystów mieszkających i tworzących w województwie pomorskim.

- Bardzo się cieszymy z możliwości otwarcia, czekaliśmy na to od dawna - mówi Justyna Majzel z Gdańskiej Galerii Miejskiej. - Będziemy kontynuować wystawę „Gdańskie Biennale Sztuki 2020”, którą przerwała nam pandemia, i przedłużamy ją do 6 marca. Obowiązują obostrzenia: maseczki, dezynfekcja rąk i zachowanie dystansu dwóch metrów. W każdym z naszych oddziałów może być jedna osoba zwiedzająca na 15 metrów kwadratowych - czyli od kilku do kilkunastu osób naraz, w zależności od budynku.

Placówki GGM czynne są codziennie od wtorku do niedzieli (w poniedziałki nieczynne), w godzinach 12:00-18:00. Wstęp wolny.

 

Wystawę „Sensory Orders” możemy oglądać w CSW „Łaźnia 2” od piątku, 5 lutego
Wystawę „Sensory Orders” możemy oglądać w CSW „Łaźnia 2” od piątku, 5 lutego
fot. Paweł Jóźwiak

 

Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” na razie zaprasza do jednego ze swoich oddziałów: „Łaźnia 2” w Nowym Porcie (ul. Strajku Dokerów 5). W dwa weekendy, w terminie od 5 do 14 lutego, będzie można tam oglądać wystawę „Sensory Orders” - projekt z cyklu Art+Science Meeting, w ramach którego sztuka wchodzi w bliskie relacje ze współczesnymi technologiami medialnymi i paradygmatami naukowymi.

Placówka jest otwarta dla odwiedzających w piątki w godzinach 14:00-18:00, oraz soboty i niedziele w godzinach 12:00-18:00 (poniedziałek-czwartek: nieczynne). Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Na sali wystawienniczej może przebywać jednocześnie maksymalnie 5 osób. Zwiedzającym są zapewnione wszelkie środki bezpieczeństwa, dostępne są jednorazowe rękawiczki oraz płyny antybakteryjne. Wszystkie osoby zobowiązane są mieć założoną w sposób prawidłowy maseczkę na twarzy (wyjątek stanowią dzieci poniżej 2. lat oraz osoby, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu z trudności w oddychaniu, lub są niezdolne z do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust bądź nosa). Pełen regulamin zasad bezpieczeństwa korzystania z obiektu dostępny jest w kasach biletowych oraz TUTAJ.

CSW „Łaźnia 1” na Dolnym Mieście jest zamknięta dla zwiedzających z powodu zmiany ekspozycji. Działający w Nowym Porcie KinoPort pozostaje zamknięty do odwołania. Wszystkie działania edukacyjne odbywają się jedynie w wersji online. Instytucja na bieżąco będzie informować o zmianach.

 

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej