• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk jako wspólnota - dziś debata w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Transmisja na żywo na gdansk.pl 

Gdańsk jako wspólnota - dziś debata w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Transmisja na żywo na gdansk.pl 

Debata poświęcona książce “Gdańsk jako wspólnota” autorstwa Pawła Adamowicza odbędzie w piątek, 30 sierpnia 2019 roku, o godz. 18, w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności w ramach cyklu Etyka Solidarności. W dyskusji udział wezmą dr filozofii Dominika Kozłowska, socjolog prof. Cezary Obracht-Prondzyński i dziennikarz Szymon Hołownia. Wstęp wolny.
28.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Debata poświęcona będzie książce “Gdańsk jako wspólnota” autorstwa Pawła Adamowicza
Debata poświęcona będzie książce “Gdańsk jako wspólnota” autorstwa Pawła Adamowicza
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Tegoroczna “Refleksja w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych” zadedykowana została “Gdańskowi jako wspólnocie” według Pawła Adamowicza. Wydarzenie będzie otwierać program obchodów 39. rocznicy podpisania porozumienia gdańskiego i 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku. 

Dzieło prezydenta pt. "Gdańsk jako wspólnota” ukazało się w 2018 roku. 

“Miasto, jego tożsamość i mieszkańcy oddziałują na osobowość prezydenta i ją przekształcają. Zachodzi przy tym sprzężenie zwrotne: osobowość lidera w jakimś stopniu wpływa na myślenie obywateli” - pisał prezydent Adamowicz w książce, w której zawarł refleksje na temat współczesności, opisywał swoje doświadczenia jako prezydenta Gdańska z 21-letnim stażem.

“Czuję potrzebę opowieści. Czuję ogromną potrzebę podzielenia się z gdańszczankami i gdańszczanami swoimi przemyśleniami, intuicjami, wątpliwościami, swoimi dotychczasowymi doświadczeniami” - pisał.


Rozmowa z udziałem gości - głos w dyskusji zabiorą:

  • dr Dominika Kozłowska - krakowska publicystka i filozofka, redaktorka naczelna miesięcznika „Znak” i członkini Rady Fundacji na rzecz Chrześcijańskiej Kultury Społecznej im. Hanny Malewskiej
  • Szymon Hołownia - dziennikarz z Warszawy, pisarz i publicysta, założyciel fundacji Kasisi i Dobra Fabryka
  • prof. Cezary Obracht-Prondzyński - gdański historyk, socjolog i antropolog, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i prezes Instytutu Kaszubskiego -


- Zachęcamy do rozważań na temat rozwoju kultury demokratycznej ponad bieżącymi problemami i sporami - mówią organizatorzy wydarzenia i podkreślają, że rozmowa o wspólnocie ma niezwykły i bolesny kontekst, toczyć się będzie pół roku po tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza.

 

- Chcemy zachować w pamięci Polaków i Europejczyków doświadczenie Solidarności jako pokojowej europejskiej rewolucji, aby we wspólnocie europejskich demokracji Solidarność była ważną częścią mitu założycielskiego Europy - czytamy w misji Europejskiego Centrum Solidarności, której siedzibę otwarto w 2014 roku
- Chcemy zachować w pamięci Polaków i Europejczyków doświadczenie Solidarności jako pokojowej europejskiej rewolucji, aby we wspólnocie europejskich demokracji Solidarność była ważną częścią mitu założycielskiego Europy - czytamy w misji Europejskiego Centrum Solidarności, której siedzibę otwarto w 2014 roku
fot. Dawid Linkowski

 

Debata odbędzie się w ramach cyklu “Etyka Solidarności”. Jego tytuł nawiązuje do słynnego eseju ks. Józefa Tischnera, najważniejszego filozoficznego dokumentu związanego z narodzinami Solidarności.

“Ludzie pytają mnie czasem: czy “Etyka Solidarności” jest jeszcze aktualna? Mamy nowe czasy, nowe potrzeby, nowe zadania. Myślę, że odpowiedź jest oczywista. “Definicja” zasady solidarności znajduje się u św. Pawła: “jeden drugiego ciężary noście, a tak wypełnicie prawo Boże”. Chwila, w której zapomnielibyśmy o tym, byłaby chwilą naszego samobójstwa” - takimi mocnymi słowami ks. Józef Tischner kończył w 1992 roku przedmowę do drugiego wydania słynnego eseju swojego autorstwa “Etyka Solidarności”. Ks. Tischner sformułował pierwsze tezy zawarte w “Etyce Solidarności” też przed pierwszą legalizacją Solidarności, jeszcze w październiku 1980 roku.

Debatę poprowadzi Basil Kerski, dyrektor ECS.

Wstęp wolny. 

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka