• Start
  • Wiadomości
  • Dziś spotkanie z Antonim Pawlakiem - wokół książki o Pawle Adamowiczu. W Oliwie

Dziś spotkanie z Antonim Pawlakiem - wokół książki o Pawle Adamowiczu. W Oliwie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku i Księgarnia Kameralna Książka i Wino zapraszają w czwartek, 15 lutego, na spotkanie autorskie z Antonim Pawlakiem wokół książki „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel”. Wszystkie zainteresowane osoby zaproszone są na godz. 19:00, do siedziby księgarni przy ulicy Stary Rynek Oliwski 19. Wstęp wolny.
15.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mężczyzna w średnim wieku z nadwagą, w okularach, patrzy w bok, wygląda jakby słuchał
Antoni Pawlak wydał dwadzieścia trzy tomy poezji, cztery książki i trzy wybory wierszy. W 2022 roku obchodził jubileusz pracy artystycznej
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Królowe czytelniczych serc. Książki Anny Sakowicz i Magdaleny Witkiewicz czytamy najchętniej

Antoni Pawlak przez dekadę współpracował z Pawłem Adamowiczem jako jego rzecznik prasowy. To długo, wystarczająco długo, aby kogoś polubić albo znielubić. Pawlak i Adamowicz polubili się, pracowali dla Gdańska, rozmawiali o Gdańsku, ale chcieli i potrafili rozmawiać także na wiele innych tematów, o których Pawlak pisze z życzliwą otwartością.

Najnowsza książka Antoniego Pawlaka, zatytułowana „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel”, to unikatowa opowieść o wieloletniej, a przy tym owocnej współpracy dwóch mężczyzn, z których to ten wyraźnie młodszy (Adamowicz) był szefem starszego (Pawlak). Czy w takiej nieoczywistej zawodowej relacji można ocalić koleżeństwo i przyjaźń? Historia opisana przez Pawlaka pokazuje, że można, i dlatego jest to historia bardzo budująca.

Jednocześnie autor „Pustego gabinetu” lojalnie ostrzega: - To nie jest biografia prezydenta Gdańska. To nie jest spis jego dokonań, zaniechań i błędów. To nie jest próba stworzenia zobiektywizowanego portretu Pawła Adamowicza. To nie jest hagiografia. To nie jest panegiryk na cześć.

W książce wplecione są liczne fragmenty z bloga Pawła Adamowicza, które razem z kilkudziesięcioma fotografiami autorstwa Piotra Połoczańskiego ubogacają narrację autora. Wydawnictwo zamykają fragmenty przywołujące tragiczne dni 13 i 14 stycznia 2019 roku. Zabójstwo Pawła Adamowicza jest dla Pawlaka historią nieuleczoną, niezabliźnioną i ciągle bolesną.

- Antoni Pawlak potrafi opowiadać o swoim szefie tak żywo i serdecznie, że zaraz go polubicie. I zostaniecie z nimi do ostatniej strony, po której odnajdziecie w sobie żal, bo nie ma go już między nami - opisuje Cezary Łazarewicz.

Spotkanie autorskie wokół książki „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel” odbędzie się w piątek, 15 lutego, o godzinie 19:00, w księgarni kameralnej Książka i Wino (ul. Stary Rynek Oliwski 19). Prowadzenie: Aleksandra Lamek. Wstęp wolny.

Jubileusz Antoniego Pawlaka. Moc wspomnień z okazji 50-lecia twórczości