• Start
  • Wiadomości
  • Paraolimpiada w Tokio z udziałem Polaków. O medale powalczą również sportowcy z Pomorza

Paraolimpiada w Tokio z udziałem Polaków. O medale powalczą również sportowcy z Pomorza

We wtorek, 24 sierpnia, oficjalne otwarcie XVI Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich. W Tokio wystąpią 162 narodowe reprezentacje. Barw Polski bronić będzie 89 zawodniczek i zawodników, w tym dwójka niepełnosprawnych sportowców z Pomorza: tenisista stołowy Rafał Lis oraz biegacz Daniel Pek. O medale powalczą też gdańszczanie Natalia Partyka i Patryk Chojnowski z klubu ze Szczecina.
24.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Młoda kobieta gra w tenisa stołowego, w lewej dłoni trzyma rakietkę, przed nią pomarańczowa piłeczka. Kobieta nie ma prawego przedramienia
Natalia Partyka - gdańszczanka, multimedalistka paraolimpiady, w Tokio wystąpi jako zawodniczka klubu ze Szczecina. Na zdjęciu podczas gry w listopadzie 2014 roku
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Tegoroczna paraolimpiada przeniesiona (ze względu na pandemię koronawirusa) została z 2020 roku, podobnie jak igrzyska olimpijskie, które zakończyły się 8 sierpnia. Paraolimpiada rozpoczyna się 24 sierpnia i potrwa do 5 września. 

W Tokio rywalizują sportowcy z niepełnosprawnościami z 162 państw z całego świata - o 3 więcej niż w Rio de Janeiro w 2016 roku. Najwięcej reprezentacji - 164 - uczestniczyło w igrzyskach paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Po raz pierwszy w historii wezmą udział reprezentacje Butanu (2 zawodników), Grenady (2 zawodników), Malediwów (2 zawodników), Paragwaju (2 zawodników) i Saint Vincent i Grenadyny (1 zawodnik). Wśród delegacji jest także Paraolimpijska Reprezentacja Uchodźców. 

Igrzyska olimpijskie w Tokio. Podsumowanie udziału sportowców z Gdańska 


Sportsmenki i sportowcy podczas XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio rywalizować będą w 22 dyscyplinach. Polskę reprezentuje 89 zawodników i zawodniczek, którzy powalczą o medale w 12 dyscyplinach.

Wśród sportowców z pomorskich klubów na paraolimpiadzie w Tokio wystartuje dwóch:

Daniel Pek z UKS Olimpijczyk Skorzewo, specjalista biegu na 1500 metrów. Urodzony w Kościerzynie 28 listopada 1991 roku. Niepełnosprawność: intelektualna w stopniu lekkim.

Daniel Pek
Daniel Pek
fot. paraolimpic.org.pl

Najważniejsze osiągnięcia Daniela Peka:

Igrzyska Paraolimpijskie LONDYN 2012 – srebrny medal w biegu na 1500m T20

Igrzyska Paraolimpijskie RIO DE JANEIRO 2016 – srebrny medal na 1500m T20

Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Świata Lyon 2013 – srebrny medal na 1500m T20

Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Świata Dubai 2019 – brązowy medal na 1500m T20

Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy Grosseto 2016 – złoty medal na 1500m T20

 

Rafał Lis, tenisista stołowy Startu Szansy Gdańsk. Urodzony 20 marca 1979 roku, zamieszkały w miejscowości Kotarwice. Niepełnosprawność: amputacje nóg i palców dłoni (odmrożenie).

Rafał Lis
Rafał Lis
fot. paraolimpic.org.pl

Najważniejsze osiągnięcia Rafała Lisa:

2020 II miejsce w turnieju singla Polish Open Władysławowo,

2019 I miejsce w turnieju drużynowym Para Polish Open, Brązowy medal Mistrzostw Europy w singlu, srebrny medal Mistrzostw Europy w turnieju drużynowym Helsingbord Szwecja,

2018 Indywidualne Mistrzostwa Świata Lasko Słowenia 5 miejsce,

2017 Brązowy medal w singlu, brązowy medal w turnieju drużynowym Mistrzostw Europy Lasko Słowenia,

2016 Igrzyska Paraolimpijskie Rio 2016 V miejsce w turnieju singla

2015 I miejsce w turnieju singla, 3 miejsce w turnieju drużynowym China Open, I mejsce w turnieju singla, I miejsce w turnieju drużynowym Czech Open.

 

O kolejne medale paraolimpiady powalczy Natalia Partyka, urodzona w 1989 roku w Gdańsku i mieszkająca na stałe w naszym mieście, ale od kilku lat reprezentująca klub Start Szczecin. 

Partyka to multimedalistka, ma na koncie aż 5 złotych medali paraolimpijskich, czterech indywidualnych zdobytych w Atenach 2004, Pekinie 2008, Londynie 2012 i Rio de Janeiro 2016 oraz jednego w turnieju drużynowym (Riode de Janeiro). Ma także dwa medale srebrne i jeden brązowy. 

 

21 września 2016 roku, Natalia Partyka z dwoma złotymi medalami paraolimpijskimi w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy
21 września 2016 roku, Natalia Partyka z dwoma złotymi medalami paraolimpijskimi w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Natalia Partyka była stypendystką Miasta Gdańska. Urodziła się bez prawego przedramienia, bierze więc udział w rozgrywkach zarówno osób niepełnosprawnych, jak i pełnosprawnych. Jest absolwentką XIV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku (2008 r.), studiowała w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (kierunek sport olimpijski). Przygodę z tenisem stołowym rozpoczęła jako 7-latka, w 1996 roku w gdańskim MRKS. Obecnie jest zawodniczką Startu Szczecin. 

W Tokio startuje także inny specjalista tenisa stołowego - Patryk Chojnowski. Mieszkający na co dzień w Gdańsku, ale reprezentujący klub Start Szczecin, zawodnik ma na koncie medale paraolimpijskie: złoty indywidualnie 2012), dwa srebrne (indywidualnie 2016 i drużynowo 2012) oraz brązowy (w drużynie 2016). 

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej