• Start
  • Wiadomości
  • Koncert carillonowy. Melodie kadiszu upamiętniły 82. rocznicę nocy kryształowej w Gdańsku

Koncert carillonowy. Melodie kadiszu upamiętniły 82. rocznicę nocy kryształowej w Gdańsku

W czwartek, 12 listopada, z wieży kościoła św. Katarzyny wysłuchaliśmy koncertu upamiętniającego 82. rocznicę nocy kryształowej w Gdańsku. Specjalnie wybrane na tę okazję kompozycje wyko­nali caril­lo­nistka miej­ska Monika Kaźmierczak, tręba­cze Paweł Hulisz i Emil Miszk z Tubicinatores Gedanenses oraz wal­tor­ni­sta Michał Szczerba. W programie m.in. premiera utworu „Kad­dish yatom” Katarzyny Kwiecień-Długosz.
12.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Monika Kaźmierczak siedzi obok klawiatury carillonowej. Blond długie włosy, szczupła sylwetka, uśmiecha się do obiektywu aparatu
Monika Kaźmierczak
mat. Akademii Muzycznej w Gdańsku

 

Koncert na cztery instrumenty, upamiętniający 82. rocznicę nocy kryształowej w Gdańsku odbył się w czwartek, 12 listopada. Nieprzypadkowo właśnie tego dnia - 12 listopada 1938 roku, trzy dni po tragicznych wydarzeniach w Niemczech, kiedy w przeciągu jednej nocy zamordowano 91 osób narodowości żydowskiej, spalono 171 synagog, zniszczono 7500 sklepów należących do Żydów, zdemolowano 171 domów mieszkalnych i zbezczeszczono prawie wszystkie cmentarze żydowskie, niemieccy naziści rozpoczęli prześladowania gdańskiej społeczności żydowskiej

 

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

 

Głównym celem stał symbol obecności gminy żydowskiej w mieście - nieistniejąca dziś Wielka Synagoga, znajdująca się w miejscu obecnego Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Nie spalono jej wyłącznie dzięki postawie grupy weteranów ze 128. pułku piechoty gdańskiej, dowodzonej przez emerytowanego kapitana żydowskiego pochodzenia Dawida Lissauera. Budynku również nie zburzono - naziści nakazali jednak gminie jego rozebranie. Tak Wielka Synagoga zniknęła z Gdańska w maju 1939 roku.

 

Dwa zdjęcia portretowe zestawione obok siebie. Zdjęcie po lewej przedstawia uśmiechniętą kobietę, Katarzynę Kwiecień Długosz w koszuli w kwiaty w sięgających szyi czarnych lekko kręconych włosach. Na zdjęciu po prawej Paweł Hulisz. Mężczyzna w średnim wieku i masywnej sylwetce spogląda z uśmiechem w obiektyw aparatu.
Katarzyna Kwiecień-Długosz i Paweł Hulisz
mat. Muzeum Gdańska

 

Chcąc uczcić pamięć o ofiarach tamtych wydarzeń i oddać hołd ich rodzinom, miasto Gdańsk i Muzeum Gdańska zorganizowały specjalny koncert carillonowy z wieży Kościoła św. Katarzyny. Utwory gdańskich kompozytorów wykonali carillonistka miejska Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, trębacze Paweł Hulisz i Emil Miszk z Tubicinatores Gedanenses oraz waltornista Michał Szczerba. W repertuarze znalazł się między innymi skomponowany na tę okazję utwór Katarzyny Kwiecień-Długosz, który zabrzmiał tego dnia premierowo.

- Wykonany repertuar refleksyjno-żałobny oparty jest częściowo na melodiach kadiszu. Dziś utożsamiany jest z modlitwą za zmarłych, choć pierwotną intencją była prośba o błogosławieństwo i pokój - tłumaczy Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Melodie kadiszu oddają istotę upamiętnienia dawnych gdańszczan, którym odmówiono prawa do współtworzenia wspólnoty. Są jednocześnie prośbą o pokój, ale też i przestrogą.

 

 

Emil Miszk. Młody, brodaty mężczyzna w okularach o pociągłej twarzy na tle ściany z betonu patrzy w zadumie w obiekty aparatu
Emil Miszk
mat. Muzeum Gdańska

 

W programie: Paweł Hulisz (ur. 1975) - „Kaddish for All” (premiera), Henry Pur­cell (1659-1695) - „Fune­ral Music”, Emil Miszk (ur. 1990) - „For­get­ful­ness”, Kata­rzyna Kwie­cień-Dłu­gosz (ur. 1978) - „Lul­laby for…”, Marek Czer­nie­wicz (ur. 1974) - „Naara” (fragmenty, opr. Paweł Hulisz), Emil Miszk „Legenda”, Henry Pur­cell „Musick for a while”, Henry Pur­cell „Lament Dydony” z opery „Dydona i Ene­asz” oraz Kata­rzyna Kwiecień-Dłu­gosz - „Kad­dish yatom” (premiera).

Koncert z wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku rozpoczął się o godzinie 19:00 i trwał około 40 minut. Tło historyczne przypomniał dr Janusz Marszalec. Utworów można było wysłuchać na żywo: w pobliżu kościoła św. Katarzyny, na Placu Heweliusza i przy Skwerze Ruchu Młodej Polski oraz poprzez transmisję online na Facebooku: Muzeum Gdańska i Carillony gdańskie - Muzeum Gdańska i na www.gdansk.pl.

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Lekcja obywatelska w Ósemce