• Start
  • Wiadomości
  • Dziewczyny z Politechniki zakochane w... nowych technologiach. Ze stypendiami Intela

Dziewczyny z Politechniki zakochane w... nowych technologiach. Ze stypendiami Intela

Intel i Fundacja Edukacyjna Perspektywy przyznały stypendia w ramach programu “Nowe Technologie dla Dziewczyn”. W gronie laureatek, studentek kierunków związanych z nowymi technologiami, jest aż sześć dziewczyn z Politechniki Gdańskiej. Otrzymają roczne wsparcie finansowe, opiekę mentorów i staż w Centrum Badawczo-Rozwojowym Intela w Gdańsku.
05.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Stypendystki programu `Nowe technologie dla dziewczyn`, edycja 2018, w gdańskiej siedzibie Intela
Stypendystki programu `Nowe technologie dla dziewczyn`, edycja 2018, w gdańskiej siedzibie Intela
Materiały prasowe

Stypendium “Nowe technologie dla dziewczyn” to wspólny projekt Intel Technology Poland oraz Fundacji Edukacyjnej Perspektywy realizowany od 2015 r.. Jest to pierwszy tego rodzaju “żeński” program w Polsce i jeden z nielicznych na świecie.

Jak sama nazwa wskazuje - przeznaczony jest dla dziewczyn, młodych kobiet - wybitnych pasjonatek nowych technologii, które zdawały maturę w 2018 r. lub studiują na jednej z polskich politechnik i uniwersytetów technicznych zaproszonych do programu. Przy czym, jeśli chodzi o studentki - szanse na stypendium miały te, które studiują na kierunkach związanych z nazwą programu.

O stypendium starało się ponad 600 kandydatek, a laureatek jest 25. 4 października br. laureatki z całej Polski zjechały do Centrum Badawczo-Rozwojowego Intela w Gdańsku.

Każda z dziewczyn otrzyma 12 tys. zł na pokrycie części wydatków związanych z nauką oraz indywidualną opiekę mentorską doświadczonych inżynierów z Intela. Mentorki i mentorzy pomogą stypendystkom w poszerzaniu wiedzy i praktycznych umiejętności związanych z nowymi technologiami. Być może także doradzą, czy też zainspirują je do wyboru ścieżki kariery zawodowej. 4 i 5 października mentorzy i ich podopieczni poznali się osobiście i spędzili czas na wspólnych warsztatach.

Dla stypendystek przygotowane są miejsca w programie stażowym w Gdańsku, w największym centrum R&D Intel w Europie.

Stypendystki, ich mentorzy i organizatorzy programu
Stypendystki, ich mentorzy i organizatorzy programu
Materiały prasowe

Dlaczego powstał taki “feministyczny” program tylko dla młodych kobiet?

Jak wynika z raportu Fundacji Perspektywy „Kobiety na Politechnikach 2018”, na kierunkach informatycznych w naszym kraju dziewczyny stanowią jedynie 14,3 proc. studiujących. Dzięki promocji kierunków związanych z nowymi technologiami wśród kobiet widoczny jest jednak znaczny postęp. W roku akademickim 2017/18 odnotowano największy w historii przyrost liczby studentek kierunków informatycznych − o 1179 w skali kraju (czyli o 11,6 proc. więcej niż rok wcześniej).

Czytaj też: Intel zaprosił młode entuzjastki nowych technologii do Gdańska


Centrum R&D Intela w Gdańsku to największym ośrodek badawczo-rozwojowy koncernu w Europie, zatrudniającym ponad dwa tys. osób. Pracownicy polskiego R&D współtworzyli m.in. popularne komputerowe złącze USB 3.0, interfejs Thunderbolt czy układ dźwiękowy Intel HD Audio. Od marca 2017 roku w gdańskim centrum działa Compiler Center of Excellence, w którym specjaliści zajmują się oprogramowaniem kluczowym dla rozwoju superkomputerów, systemów sztucznej inteligencji czy autonomicznej jazdy.

Więcej informacji o stypendiach Intela i Perspektyw oraz nazwiska tegorocznych laureatek znaleźć można na stronie internetowej programu.

Zobacz relację wideo z pierwszej edycji programu: 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka