Stypendium “Nowe technologie dla dziewczyn” to wspólny projekt Intel Technology Poland oraz Fundacji Edukacyjnej Perspektywy realizowany od 2015 r.. Jest to pierwszy tego rodzaju “żeński” program w Polsce i jeden z nielicznych na świecie.
Jak sama nazwa wskazuje - przeznaczony jest dla dziewczyn, młodych kobiet - wybitnych pasjonatek nowych technologii, które zdawały maturę w 2018 r. lub studiują na jednej z polskich politechnik i uniwersytetów technicznych zaproszonych do programu. Przy czym, jeśli chodzi o studentki - szanse na stypendium miały te, które studiują na kierunkach związanych z nazwą programu.
O stypendium starało się ponad 600 kandydatek, a laureatek jest 25. 4 października br. laureatki z całej Polski zjechały do Centrum Badawczo-Rozwojowego Intela w Gdańsku.
Każda z dziewczyn otrzyma 12 tys. zł na pokrycie części wydatków związanych z nauką oraz indywidualną opiekę mentorską doświadczonych inżynierów z Intela. Mentorki i mentorzy pomogą stypendystkom w poszerzaniu wiedzy i praktycznych umiejętności związanych z nowymi technologiami. Być może także doradzą, czy też zainspirują je do wyboru ścieżki kariery zawodowej. 4 i 5 października mentorzy i ich podopieczni poznali się osobiście i spędzili czas na wspólnych warsztatach.
Dla stypendystek przygotowane są miejsca w programie stażowym w Gdańsku, w największym centrum R&D Intel w Europie.
Dlaczego powstał taki “feministyczny” program tylko dla młodych kobiet?
Jak wynika z raportu Fundacji Perspektywy „Kobiety na Politechnikach 2018”, na kierunkach informatycznych w naszym kraju dziewczyny stanowią jedynie 14,3 proc. studiujących. Dzięki promocji kierunków związanych z nowymi technologiami wśród kobiet widoczny jest jednak znaczny postęp. W roku akademickim 2017/18 odnotowano największy w historii przyrost liczby studentek kierunków informatycznych − o 1179 w skali kraju (czyli o 11,6 proc. więcej niż rok wcześniej).
Czytaj też: Intel zaprosił młode entuzjastki nowych technologii do Gdańska
Centrum R&D Intela w Gdańsku to największym ośrodek badawczo-rozwojowy koncernu w Europie, zatrudniającym ponad dwa tys. osób. Pracownicy polskiego R&D współtworzyli m.in. popularne komputerowe złącze USB 3.0, interfejs Thunderbolt czy układ dźwiękowy Intel HD Audio. Od marca 2017 roku w gdańskim centrum działa Compiler Center of Excellence, w którym specjaliści zajmują się oprogramowaniem kluczowym dla rozwoju superkomputerów, systemów sztucznej inteligencji czy autonomicznej jazdy.
Więcej informacji o stypendiach Intela i Perspektyw oraz nazwiska tegorocznych laureatek znaleźć można na stronie internetowej programu.
Zobacz relację wideo z pierwszej edycji programu: