Komunikacja i ruch drogowy na Wszystkich Świętych 1 listopada. Rozkłady, zmiany, parkingi

Okolice dnia Wszystkich Świętych, to czas dużych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej i sporo zmian organizacji ruchu. Na cmentarze najlepiej dojechać właśnie komunikacją publiczną. We wtorek, 1 listopada uruchomiona zostanie specjalna linia 610 z Wrzeszcza na największą gdańską nekropolię - Cmentarz Łostowicki. SPRAWDŹ mapki dojazdów.
26.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uruchomiona będzie na trasie: Wrzeszcz PKP – Cmentarz Srebrzysko – Cmentarz Łostowicki. Autobusy jeździć będą w godz. 08:00-16:00 co cztery minuty
Uruchomiona będzie na trasie: Wrzeszcz PKP – Cmentarz Srebrzysko – Cmentarz Łostowicki. Autobusy jeździć będą w godz. 08:00-16:00 co cztery minuty
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Organizacja ruchu na dzień Wszystkich Świętych w Gdańsku

- To co najbardziej interesuje mieszkańców i osoby odwiedzające cmentarze to oczywiście zmiany w organizacji ruchu. W tym roku będą to standardowe rozwiązania, które pojawiały się także w poprzednich latach. Największe zmiany pojawią się przy głównych, największych cmentarzach w Gdańsku, czyli na Srebrzysku i Łostowicach – mówi Agata Lewandowska, Miejski Inżynier Ruchu.

Organizacja ruchu wokół gdańskich cmentarzy komunalnych nie będzie różniła się od wprowadzanej w latach poprzednich. Osoby odwiedzające cmentarze powinny zachować szczególną ostrożność, zwracać uwagę na wprowadzone oznakowanie, jak również stosować się do poleceń osób kierujących ruchem.

Na ulicach znajdujących się w rejonie cmentarzy zaplanowano uruchomienie specjalnych cykli zmiany programów sygnalizacji świetlnej, w celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego i przepustowości w newralgicznych kierunkach. W zależności od miejsca i potrzeb cykle sygnalizacji będą wydłużone bądź skrócone. Kierowcóy powinni zwracać szczególną uwagę na komunikaty wyświetlane na tablicach zmiennej treści.

Mieszkańcy oraz osoby prowadzące stałą działalność gospodarczą przy ul. Łostowickiej mogą udać się do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni po identyfikatory. Będą one wydawane do 28 października (piątek) w godzinach od 07.00 do 15.00 w siedzibie GZDiZ przy ul. Wyspiańskiego 9a. Identyfikatory wydawane będą przez Dział Inżynierii Ruchu w pokoju nr 131.

 

Konferencja prasowa odbyła się 26 października na Cmentarzu Garnizonowym. Zmiany w ruchu wyjaśniali: Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej, Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM, Agata Lewandowska, Miejski Inżynier Ruchu oraz Andrzej Czeran, zastępca komendanta Straży Miejskiej
Konferencja prasowa odbyła się 26 października na Cmentarzu Garnizonowym. Zmiany w ruchu wyjaśniali: Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej, Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM, Agata Lewandowska, Miejski Inżynier Ruchu oraz Andrzej Czeran, zastępca komendanta Straży Miejskiej
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Dojazdy na Cmentarz Łostowicki 1 listopada. Ul. Łostowicka zamknięta

1 listopada ul. Łostowicka będzie zamknięta dla ruchu z wyłączeniem: komunikacji miejskiej, taksówek, pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne posiadające aktualną kartę inwalidzką oraz mieszkańców, osób prowadzących w rejonie cmentarza działalność gospodarczą i zaopatrzenia przycmentarnego handlu. Dla komunikacji miejskiej ruch na ul. Łostowickiej będzie dwukierunkowy, dla pozostałych uprawnionych dojazd wyłącznie do parkingu przy cmentarzu Łostowickim od strony ul. Kartuskiej. Zamknięte całkowicie będą wjazdy na ul. Łostowicką z: ul. Wojskiego i al. Armii Krajowej. Dojazd do osiedla Wzgórze Mickiewicza będzie przebiegał ulicami: Kościelną, Malczewskiego i Pobiedzisko – wjazd ul. Pana Tadeusza.

Przeczytaj archiwalny artykuł o cmentarzach w Gdańsku, których już nie ma

Od soboty 29 października zamknięta dla ruchu będzie jezdnia serwisowa ul. Łostowickiej przy punktach handlowych. Tego dnia ustawione zostaną również wygrodzenia na al. Armii Krajowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Łostowicką w stronę ul. Jabłoniowej. 29 października wprowadzone zostanie również ograniczenie prędkości na al. Armii Krajowej do 50 km/h.

 

Łostowice: gdzie zaparkować auto

  • parking dla osób z niepełnosprawnością wyznaczony będzie przy bocznej bramie cmentarza - poniżej bramy głównej (ok. 200 miejsc postojowych),
  • postój taxi wyznaczony będzie na prawym pasie jezdni ul. Łostowickiej, w relacji do al. Armii Krajowej, poniżej wjazdu na parking,
  • 3 parkingi ogólnodostępne: pierwszy na prawym pasie ruchu ul. Nowolipie, od ul. Szuberta do skrzyżowania z ul. Kartuską, w relacji do ul. Kartuskiej (ok. 90 miejsc postojowych), drugi przy Zespole Obsługi Mieszkańców przy ul. Milskiego (ok. 90 miejsc postojowych), trzeci za wiaduktem na lewym pasie ul. Cedrowej, która 1 listopada będzie jednokierunkowa w kierunku do ul. Kartuskiej (ok. 200 miejsc postojowych).

 

Mapka cmentarza Łostowice
Mapka cmentarza Łostowice

Boczne wejścia na Cmentarz Łostowicki: warto z nich korzystać

W celu uniknięcia tłoku na ścieżkach cmentarza GZDiZ zwraca się z prośbą do osób odwiedzających nekropolię o korzystanie nie tylko z bramy głównej, ale także z wejść bocznych, znajdujących się jak najbliżej poszczególnych kwater. Na Cmentarzu Łostowickim otwartych będzie łącznie 11 bram – brama główna, 4 wejścia w rejonie parkingu przy ul. Łostowickiej, 4 wejścia od strony ul. Cedrowej oraz 2 wejścia od strony al. Armii Krajowej.

Przypominamy jednocześnie, że w dniach od 28 października do 2 listopada włącznie wjazd na teren Cmentarza Łostowickiego będzie zabroniony. Zakaz dotyczyć będzie także osób powyżej 65. roku życia oraz osób niepełnosprawnych ruchowo. W pozostałe dni wjazd na teren cmentarza możliwy będzie zgodnie z regulaminem korzystania z cmentarzy komunalnych w Gdańsku.

Jak dojechać na Cmentarz Srebrzysko

Dojazd do Cmentarza Centralnego „Srebrzysko” odbywał się będzie jedną jezdnią al. Żołnierzy Wyklętych. Ruch jednokierunkowy obowiązywał będzie w relacji do ul. Potokowej. Druga jezdnia będzie dwukierunkowa dla autobusów, taksówek i osób niepełnosprawnych posiadających aktualną kartę inwalidzką oraz mieszkańców, osób prowadzących w rejonie cmentarza działalność gospodarczą i zaopatrzenie przycmentarnego handlu. Mieszkańców oraz osoby prowadzące stałą działalność gospodarczą przy ul. Srebrniki zapraszamy do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni po identyfikatory na wjazd w zamknięty dla ruchu ogólnego rejon cmentarza od strony al. Żołnierzy Wyklętych. Wydawane one będą do 28 października (piątek) w godzinach od 07.00 do 15.00 w siedzibie GZDiZ przy ul. Wyspiańskiego 9a. Identyfikatory wydawane będą przez Dział Inżynierii Ruchu w pokoju nr 131.

Wyłączony zostanie dla ruchu ogólnego wjazd w al. Żołnierzy Wyklętych z Ronda de la Salle’a. Objazd wyznaczony będzie ulicami: Potokową, Rakoczego, Jaśkowa Dolina i Grunwaldzką. Tymczasowe przystanki w relacji do ul. Potokowej wyznaczone zostaną na jezdni: jeden na wysokości skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, a drugi na wysokości skrzyżowania z ul. Srebrniki. Zamknięte dla ruchu ogólnego będą ul. Srebrniki i ul. Róży Ostrowskiej. Ul. Róży Ostrowskiej będzie jednokierunkowa dla pojazdów taxi w relacji do al. Żołnierzy Wyklętych, gdzie wyznaczony zostanie postój taxi. Na ul. Ogrodowej obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy w relacji do ul. Potokowej. Dojazd dla mieszkańców ul. Róży Ostrowskiej odbywać się będzie od ul. Zabytkowej.

Mapka cmentarza Srebrzysko
Mapka cmentarza Srebrzysko

Srebrzysko i okolice: ruch jednokierunkowy. Sprawdź ulice

Od soboty 29 października na ul. Słowackiego obowiązywał będzie ruch jednokierunkowy w relacji do ul. Chrzanowskiego na odcinku od ul. Trawki do ul. Chrzanowskiego. Tego dnia wprowadzony zostanie również jeden kierunek ruchu na ul. Srebrniki na odcinku od wjazdu na teren osiedla mieszkaniowego do wiaduktu PKM. 29 października zamknięta dla ruchu zostanie jezdnia przy bramie głównej cmentarza.

Cmentarz Srebrzysko: parkingi dla aut. Gdzie zostawić samochód?

Tymczasowe parkingi wyznaczone zostały na ul. Słowackiego od ul. Trawki w stronę ul. Reymonta i ul. Chrzanowskiego (ok. 70 miejsc postojowych) oraz na ul. Róży Ostrowskiej (ok. 40 miejsc postojowych).

W celu uniknięcia tłoku na ciągach komunikacyjnych cmentarza zwracamy się z prośbą do osób odwiedzających nekropolię o korzystanie nie tylko z bramy głównej, ale także z wejść bocznych, znajdujących się jak najbliżej poszczególnych kwater. Wejście na Cmentarz Centralny „Srebrzysko” możliwe będzie bramą główną, jak również 14 wejściami bocznymi, prowadzącymi od strony ul. Podleśnej, ul. Leśny Stok, Jaśkowej Doliny oraz ul. Ogrodowej.

Przypominamy jednocześnie, że w dniach od 28 października do 2 listopada włącznie wjazd na teren Cmentarza Centralnego „Srebrzysko” będzie zabroniony. Zakaz dotyczyć będzie także osób powyżej 65. roku życia oraz osób niepełnosprawnych ruchowo. W pozostałe dni wjazd na cmentarz możliwy będzie zgodnie z regulaminem korzystania z cmentarzy komunalnych w Gdańsku.

 

Jak dojechać na Cmentarz Oliwski

Do cmentarza w Oliwie dojazd prowadzić będzie ul. Opacką, która będzie jednokierunkowa od al. Grunwaldzkiej lub dwukierunkowym fragmentem ul. Opackiej od ul. Spacerowej. Na ul. Czyżewskiego będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu w relacji do Sopotu.

Mapka cmentarza Opacka
Mapka cmentarza ul. Opacka

Miejsca postojowe w okolicy cmentarza w Oliwie

  • na parkingu przy ul. Cystersów (ok. 40 miejsc postojowych),
  • na placu u zbiegu ul. Tatrzańskiej i ul. Czyżewskiego (ok. 40 miejsc postojowych)
  • po prawej stronie ul. Czyżewskiego (ok. 200 miejsc postojowych) za bramą na cmentarz.

Na ul. Opackiej i ul. Czyżewskiego, poza miejscami do tego wyznaczonymi obowiązuje całkowity zakaz zatrzymywania się.

W celu uniknięcia tłoku na ciągach komunikacyjnych cmentarza zwracamy się z prośbą do osób odwiedzających nekropolię o korzystanie nie tylko z bramy głównej, ale także z wejść bocznych, znajdujących się jak najbliżej poszczególnych kwater. Wejście na Cmentarz Oliwski możliwe będzie bramą główną przy ul. Opackiej, jak również 7 wejściami bocznymi. 4 wejścia zlokalizowane są wzdłuż ul. Czyżewskiego, natomiast 3 wejścia znajdują się od strony siedziby Telewizji Polskiej.

Jak dojechać na Cmentarz na Chełmie (Salvator Nowy)

Dojazd do Cmentarza Salvator Nowy na Chełmie odbywał się będzie jednokierunkową ul. Stoczniowców, w relacji do ul. Hirszfelda. Dla drugiego kierunku objazd będzie przebiegał ulicami Odrzańską, Worcella i Cienistą.

Mapka cmentarza Stoczniowców
Mapka cmentarza Stoczniowców

Dojazd na Cmentarz Garnizonowy

Ruch na ul. Dąbrowskiego odbywał się będzie dwukierunkowo. Po  obu stronach jezdni obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania. Zaparkować będzie można na terenie Placu Zebrań Ludowych. Postój taxi będzie przy ul. 3 go Maja poniżej Dworca PKS. W sobotę 29 października wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się na ul. Dąbrowskiego oraz 3 Maja.

Jak dojechać na Cmentarz św. Franciszka na Siedlcach

Dojazd do Cmentarza Św. Franciszka na Siedlcach możliwy będzie od ul. Kartuskiej, od ul. Nowolipie do ul. Zielony Stok. Miejsca postojowe dla odwiedzających tę nekropolię wyznaczono na jezdni ul. Nowolipie, w relacji Schuberta – Kartuska.

Dojazd na Cmentarz św. Ignacego na Oruni

Do Cmentarza Św. Ignacego na Oruni dojechać będzie można jednokierunkowym wjazdem od ul. Trakt Św. Wojciecha przez most (na wysokości posesji nr 37). Wyjazd jednokierunkowym fragmentem ul. Brzegi (od mostu do ul. Cienistej).

Odcinek ul. Brzegi od ul. Podmiejskiej do mostu będzie bez przejazdu.

Cmentarz Brzegi

Miejsca postojowe wyznaczone zostaną na jednokierunkowym odcinku wzdłuż ul. Brzegi (ok. 80 miejsc parkingowych). Ul. Stoczniowców będzie jednokierunkowa.

Jak dojechać na Cmentarz św. Jadwigi

Dojazd w rejon Cmentarza Św. Jadwigi w Nowym Porcie możliwy będzie wyłącznie od strony ul. Marynarki Polskiej jednokierunkową ul. Wyzwolenia. Ul. Ks. Góreckiego zostanie wyłączona z ruchu ogólnego z wyjątkiem taxi z wjazdem od strony ul. Marynarki Polskiej przy Morskim Domu Kultury. Miejsca postojowe wyznaczone będą na parkingu Morskiego Domu Kultury.

Cmentarz Sobieszewski: bez zmian w organizacji ruchu

Nie przewidziano wprowadzenia zmian w organizacji ruchu.

Gdańskie cmentarze: ile ich jest

Na terenie Miasta Gdańska znajduje się 9 cmentarzy komunalnych o łącznej powierzchni 97,38 ha. Największy z nich – Cmentarz Łostowicki zajmuje powierzchnię 50 ha., zaś drugi co do wielkości Cmentarz Centralny „Srebrzysko” 28 ha. Wg stanu wpisów do ksiąg cmentarnych liczba zmarłych pochowanych obecnie na gdańskich cmentarzach komunalnych wynosi ok 239 000 osób w 127.000 grobów.

Wyszukiwarka grobów. Znajdź miejsce pochówku bliskich i znajomych

Zmiany w komunikacji miejskiej w Gdańsku. Dodatkowe linie już od soboty 29 października

Uruchomione zostaną dodatkowe linie autobusowe: 601, 610 i 627 oraz tramwajowe: 63, 66 i 68. Dwa największe gdańskie cmentarze połączą linie 610 i 627. We wtorek 1 listopada autobusy linii 610 będą kursować co 4 minuty. Zwiększona zostanie liczba kursów na wybranych liniach autobusowych i tramwajowych. Dogodny dojazd do Cmentarza Łostowickiego zapewnią tramwaje linii: 2, 6, 63, 66 i 68. Najbliżej do bramy głównej nekropolii będzie od przystanku tramwajowego „Wilanowska” na Chełmie.

Jakie bilety na liniach specjalnych

- Gdańszczanki i gdańszczanie odwiedzają groby jeszcze przed 1 listopada, dlatego okres zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej rozpoczynamy od najbliższego weekendu, 29 i 30 października – mówi Sebastian Zomkowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. - Uruchamiamy dodatkowe kursy na liniach autobusowych i tramwajowych oraz dodatkową linię tramwajową nr 63 z Nowego Portu do Łostowic. Na tory i ulice Gdańska wyjadą praktycznie wszystkie autobusy i tramwaje, które 1 listopada będą funkcjonować na sobotnich rozkładach. Co ważne, na dodatkowych liniach 63 i 68 obowiązuje ta sama taryfa, co na pozostałych liniach dziennych. Nie trzeba kupować żadnych dodatkowych, specjalnych biletów – dodaje Sebastian Zomkowski.

Jakie rozkłady przed Wszystkich Świętych 

Piątek 28 października

Na wszystkich liniach autobusowych i tramwajowych obowiązywać będą powszednie rozkłady jazdy.

Sobota 29 października

Obowiązywać będą sobotnie rozkłady jazdy,

Niedziela 30 października

Obowiązywać będą niedzielne rozkłady jazdy. Ponadto:

Autobusy

Linia 107

W godz. 08:00 – 16:00 zwiększona zostanie częstotliwość do co 45 minut.

Linia 115, 162, 227

W godz. 08:00 – 16:00 zwiększona będzie częstotliwość do co 10 minut.

Linia 195

Autobusy będą jeździć w godz. 08:00 – 16:00 z częstotliwością co 30 minut.

Linia 601

Uruchomiona zostanie na trasie Dworzec Główny – Kartuska – Siedlce – Łostowicka – Cmentarz Łostowicki. Autobusy jeździć będą w godz. 09:00 – 17:00 co 10 minut.

Linia 627

Uruchomiona będzie na trasie Żabianka SKM – Chłopska – Hynka – Żołnierzy Wyklętych – Cmentarz Srebrzysko – Piecki-Migowo – Emaus – Cmentarz Łostowicki – Chełm Witosa. Autobusy kursować będą w godz. 08:00 – 16:00 co 10 minut.

Tramwaje

Linia 3

Nie będzie funkcjonować, zostanie zastąpiona przez linię 63.

Linia 6

W godz. 09:00 – 17:00 zwiększona będzie częstotliwość do co 10 minut.

Linia 63

Uruchomiona będzie przez cały dzień na trasie: Nowy Port – Brzeźno – Opera – Dworzec Główny – Chełm – Łostowice Świętokrzyska. Tramwaje kursować będą co 20 minut.

Linia 68

Uruchomiona będzie na trasie: Stogi – Śródmieście SKM – Łostowice Świętokrzyska z częstotliwością co 20 minut.

Poniedziałek 31 października

Obowiązywać będą powszednie rozkłady jazdy. Ponadto:

Autobusy

Linia 115, 162

W godz. 08:00 – 14:00 zwiększona zostanie częstotliwość do co 10 minut.

Linia 227

W godz. 08:00 – 16:00 zwiększona będzie częstotliwość do co 10 minut.

Tramwaje

Linia 6

W godz. 09:00 – 14:00 zwiększona zostanie częstotliwość do co 10 minut.

Wtorek, 1 listopada

Obowiązywać będą sobotnie rozkłady jazdy. Ponadto:

Autobusy

Linia 107

W godz. 08:00 – 16:00 zwiększona będzie częstotliwość do co 45 minut.

Linia 108

Przez cały dzień obowiązywać będzie objazd w kierunku Dworca Głównego przez ul. Cienistą (autobusy nie będą jeździć ul. Stoczniowców).

Linia 111

W godz. 08:00 – 16:00 zwiększona zostanie częstotliwość do co 20 minut.

Linia 115, 175

W godz. 08:00 – 16:00 zwiększona będzie częstotliwość do co 10 minut.

Linie 116, 136

W godz. 08:00 – 16:00 zwiększona zostanie częstotliwość do co 30 minut. Autobusy, zamiast przez „starą” Słowackiego, w obu kierunkach pojadą objazdem przez al. Żołnierzy Wyklętych.

Linia 117

W kierunku Jelitkowa obowiązywać będzie objazd przez al. Grunwaldzką zamiast przez ul. Czyżewskiego. W kierunku Sopotu – trasa bez zmian, tj. przez ul. Czyżewskiego.

Linia 118

W godz. 08:00 – 16:00 zwiększona zostanie częstotliwość do co 15 minut. Przez cały dzień obowiązywać będzie objazd w kierunku Dworca Głównego przez ul. Cienistą (autobusy nie będą jeździć ul. Stoczniowców).

Linia 120, 122, 157, 210

W godz. 08:00 – 16:00 zwiększona będzie częstotliwość do co 30 minut.

Linia 227

W godz. 08:00 – 16:00 zwiększona zostanie częstotliwość do co 8 minut.

Linia 601

Uruchomiona zostanie na trasie Dworzec Główny – Kartuska – Siedlce – Łostowicka – Cmentarz Łostowicki. Autobusy jeździć będą w godz. 09:00 – 17:00 co 10 minut.

Linia 610

Uruchomiona będzie na trasie: Wrzeszcz PKP – Cmentarz Srebrzysko – Cmentarz Łostowicki. Autobusy jeździć będą w godz. 08:00 – 16:00 co 4 minuty.

Linia 627

Uruchomiona będzie na trasie Żabianka SKM – Chłopska – Hynka – Żołnierzy Wyklętych – Cmentarz Srebrzysko – Piecki-Migowo – Emaus – Cmentarz Łostowicki – Chełm Witosa. Autobusy kursować będą w godz. 08:00 – 16:00 co 8 minut.

Tramwaje

Linie 2, 10

W godz. 09:00 – 17:00 zwiększona zostanie częstotliwość kursowania do co 10 minut.

Linia 3

Nie będzie funkcjonować. Zostanie zastąpiona przez linię 63.

Linie 5, 6

Skorygowane zostaną godziny odjazdów.

Linia 63

Uruchomiona będzie przez cały dzień na trasie: Nowy Port – Brzeźno – Opera – Dworzec Główny – Chełm – Łostowice Świętokrzyska. W godz. 09:00 – 17:00 tramwaje kursować będą z częstotliwością co 10 minut.

Linia 66

Uruchomiona zostanie na trasie: Strzyża – Łostowice Świętokrzyska w godz. 09:00 – 17:00. Tramwaje jeździć będą co 6-7 minut. Uwaga! Kursy w kierunku Łostowic rozpoczną się od przystanku „Zajezdnia”. W kierunku Strzyży zakończą się na pętli „Strzyża PKM”.

Linia 68

Uruchomiona będzie na trasie: Stogi – Śródmieście SKM – Łostowice Świętokrzyska w godz. 09:00 – 17:00, z częstotliwością co 10 minut.

Środa, 2 listopada

Obowiązywać będą rozkłady jazdy w dni powszednie. Ponadto:

Autobusy

Linia 115, 162

W godz. 08:00 – 14:00 zwiększona zostanie częstotliwość do co 10 minut.

Linia 227

W godz. 08:00 – 16:00 zwiększona będzie częstotliwość do co 10 minut.

Straż Miejska przypomina i ostrzega

Głównym zadaniem strażników miejskich będzie ochrona porządku w rejonie gdańskich nekropolii. Funkcjonariusze zadbają o zachowanie drożności dróg dojazdowych i będą reagować na przypadki nieprawidłowego parkowania. Zadbają również o bezpieczeństwo pieszych. W razie potrzeby będą informować o zmianach w organizacji ruchu i sposobach parkowania w pobliżu cmentarzy. Gdy będzie to konieczne, mundurowi podejmą interwencję także na terenie cmentarza. Zabezpieczenie nekropolii zostanie przeprowadzone we współpracy z policją.

- Podobnie jak inne służby, już od soboty będziemy przy cmentarzach.  skupimy się na zapewnieniu porządku, na informacji, na wskazywaniu i pouczaniu. Jednak w trudnych sytuacjach będziemy również wystawiać mandaty. Apelujemy do mieszkańców, żeby jechali na cmentarze komunikacją miejską – podkreśla Andrzej Czeran, zastępca komendanta Straży Miejskiej.

  • W okolicy cmentarzy zostanie zmieniona organizacja ruchu drogowego. Kierowcy nie powinni ufać bezkrytycznie nawigacji, zwracać szczególną uwagę na znaki i bezwzględnie unikać jazdy na pamięć. Więcej o zmianach w organizacji ruchu, parkingach i lokalizacjach wejść na cmentarze na gzdiz.gda.pl
  • Aby uniknąć stania w korkach i oszczędzić sobie szukania miejsca postojowego na zatłoczonych parkingach, na cmentarz warto wybrać się komunikacją miejską. Z okazji Dnia Wszystkich Świętych uruchomione zostaną specjalne linie autobusowe i tramwajowe. Część pojazdów będzie kursować ze zwiększoną częstotliwością.
  • Piesi powinni szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Tłok na parkingach i ulicach w rejonie nekropolii oznacza większe ryzyko potrącenia lub wypadku. Ważne, aby niezmotoryzowani dali się dostrzec kierowcom! Ciemna odzież i jesienna szarówka niestety temu nie sprzyjają. Doskonałym rozwiązaniem są elementy odblaskowe. Obowiązek ich używania ma każdy, kto po zmroku porusza się poza obszarem zabudowanym.
  • Wcześnie zapadający zmrok, tłumy ludzi na cmentarzach oraz wzmożony ruch wokół nich to niestety doskonałe pole do działania dla złodziei. Rabusie zazwyczaj obserwują swoją potencjalne ofiary i czekają na chwilę nieuwagi. Dlatego też trzeba unikać noszenia portfeli i telefonów komórkowych w zewnętrznych albo luźnych kieszeniach. Torebek i saszetek nie należy odkładać na ławkę czy nagrobek choćby na moment. W samochodach w widocznych miejscach nie powinny leżeć wartościowe przedmioty.
  • Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Obca osoba, mimo że jest miła i dobrze ubrana, nie zawsze musi mieć dobre zamiary. Nie dajmy satysfakcji złodziejom i nie pozwólmy się okraść!

Gdańsk utrwala pamięć o bohaterach i pomaga sprzątać groby

Po raz kolejny wystartowała inicjatywa wspierająca osoby 65+ lub z niepełnosprawnością w podstawowym sprzątnięciu grobów bliskich w okresie Wszystkich Świętych na gdańskich cmentarzach.

Celem akcji „GDAŃSK POMAGA sprzątać groby” jest troska o zdrowie osób starszych i z niepełnosprawnością poprzez wsparcie ich w uprzątnięciu grobów bliskich w okresie Wszystkich Świętych, w rezultacie czego nie będą musiały zadbać o to same i być narażone na kontakt z dużą liczbą osób w przestrzeni publicznej. Akcja jest skierowana do seniorów i seniorek powyżej 65 roku życia oraz osób z orzeczoną niepełnosprawnością, mieszkających na terenie Gdańska, jak również do wolontariuszek i wolontariuszy, którzy chcą się zaangażować się i uprzątnąć zgłoszone groby.

Akcję zainicjowała Fundacja Gdańska przy wsparciu Miasta Gdańsk. Żeby dokonać zgłoszenia można zadzwonić pod numer telefonu 500 218 337 czynny w godzinach 9.00 -16.00 od poniedziałku do piątku. Zgłoszenia można dokonać również przez stronę internetową gdanskpomaga.pl w zakładce sprzątamy groby. Zgłoszenia można składać do 31 października, a samo uprzątniecie pomnika będzie realizowane sukcesywnie do 15 listopada.

- Potrzebę wsparcia może zgłosić sam zainteresowany lub ktoś w jego imieniu. Zachęcam do kontaktu z instytucjami publicznymi, domami sąsiedzkimi na dzielnicach, które chętnie pomogą w zgłoszeniu potrzeby - mówi Milena Mieczkowska  z Fundacji Gdańskiej.

Organizatorzy zachęcają również do pomocy w sprzątnięciu grobów osoby, które w okresie od 26 października do 15 listopada mogą w bezpieczny dla siebie sposób, przy wsparciu Fundacji Gdańskiej i Miasta Gdańsk zaangażować się i uprzątnąć zgłoszony grób. W zakresie wsparcia jest podstawowe sprzątnięcie pomnika oraz zapalenie znicza.

To nie jedyna inicjatywa przygotowana przez Fundację Gdańską. W tym roku odbędzie się również siódma edycja akcji społecznej, mającej na celu zachowanie i utrwalanie pamięci o bohaterkach i bohaterach zasłużonych dla Gdańska i Polski. Akcja została zapoczątkowana w 2016 roku, gdy na gdańskich cmentarzach zidentyfikowano nagrobki żołnierzy Armii Krajowej i otoczono je opieką.

Wyszukiwarka grobów. Znajdź miejsce pochówku bliskich i znajomych

- Utrwalamy pamięć o bohaterkach i bohaterach to akcja, która ma na celu uprzątnięcie oraz oznaczenie grobów bohaterek i bohaterów, którzy spoczywają na gdańskich cmentarzach. Są to osoby zasłużone dla Polski, również dla Gdańska – mówi Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej. - Zachęcamy, żeby przez stronę utrwalamypamiec.pl zgłaszać takie osoby, ale również, żeby szkoły czy firmy w ramach wolontariatu podejmowały inicjatywy uprzątnięcia takich miejsc i oznaczenia ich biało-czerwoną wstążką, żeby kultywować tę pamięć i żeby odrabiać naszą lekcję obywatelskości – dodaje Milena Mieczkowska.

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna