17 września 1939 r. tocząca ciężkie walki obronne z niemiecką agresją Polska, została zaatakowana od wschodu przez Związek Sowiecki. Wspólna wojna przeciwko Polsce była wynikiem tajnego porozumienia sowiecko-niemieckiego w ramach Paktu Ribbentrop – Mołotow. Najeźdźcy podzielili między siebie strefy okupacyjne.
Polacy zamieszkujący wschodnie województwa Rzeczpospolitej znaleźli się pod okupacją sowiecką i bardzo szybko stali się ofiarami terroru. Żołnierze polscy uznani zostali za więźniów i zamknięci w obozach. Na ponad 21 tysiącach oficerów dokonano zbrodni wojennej. Egzekucje te noszą wspólną nazwę Zbrodni Katyńskiej. Polska ludność cywilna z kolei w dużej liczbie została zesłana na wschód ZSRR. Wiele osób z powodu złych warunków życia, a także chorób i ciężkiej pracy straciło życie. Dlatego właśnie data 17 września ma szczególne znaczenia dla środowiska Sybiraków.
Światowy Dzień Sybiraka został ustanowiony w 1991 roku. Jego celem jest właśnie upamiętnienie rocznicy agresji ZSRR na Polskę (17 września 1939) i jej konsekwencji dla deportowanej ludności cywilnej.
W związku ze zbliżającą się 82. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę i Dniem Sybiraka prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Związek Sybiraków Oddział Wojewódzki w Gdańsku oraz Rodzina Katyńska w Gdańsku zapraszają na uroczystość, która odbędzie się w piątek, 17 września 2021 r. o godz. 10:00 na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku przy Pomniku Ofiarom Golgoty Wschodu.
Program uroczystości:
- godz. 9.45 - spotkanie przy pomniku „Golgoty Wschodu”
- godz. 10.00 – przywitanie zebranych odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej
- odegranie hymnu sybirackiego przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej
- wystąpienia oficjalne
- program poetycki przygotowany przez młodzież szkolną z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Gdańsku
- modlitwa za zmarłych, Kapelan Koła Gdańskiego Związku Sybiraków Ks. Infułat Henryk Kilaczyński
- apel pamięci
- złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem (proszę o przygotowanie wizytówek)
- zakończenie uroczystości
Osoby uczestniczące w uroczystości proszone są o zachowanie szczególnych środków ostrożności, w tym odstępu 1,5 metra od innych osób lub założenia maseczek ochronnych.