Port Czystej Energii otwiera swoje podwoje
Port Czystej Energii to nowoczesna, powstająca w Gdańsku miejska elektrociepłownia. Powstaje w sąsiedztwie Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. Dzięki niej możliwe będzie zagospodarowanie odpadów, które nie nadają się do recyklingu. W procesie termicznym powstanie z nich energia elektryczna i cieplna. Pozwoli ona ogrzać w porze zimowej 19 tys. gospodarstw domowych, natomiast latem będzie można dzięki niej podgrzać wodę dla 70 tys. mieszkańców. Do gdańskiej instalacji trafiać będą odpady z Gdańska i pomorskich gmin skupionych wokół 3 instalacji komunalnych (Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie i Zakład Utylizacji Odpadów w Gilwie Małej koło Kwidzyna). W ciągu roku będzie tu podlegać przekształceniu 160 tys. ton odpadów.
Port Czystej Energii. Zobacz, jak zamontowano gigantyczny 80-tonowy skraplacz spalin
Zobacz Port Czystej Energii na własne oczy
Dzień otwarty to znakomita okazja, by zobaczyć tę instalację jeszcze podczas budowy. 7 października 2023 r. Miasto Gdańsk chce pokazać nową elektrociepłownię mieszkańcom, którzy do tej pory mogli tylko oglądać ją z daleka, mieszkając w sąsiedztwie lub przejeżdżając Obwodnicą Trójmiasta. Możliwość obejrzenia z bliska instalacji będzie z pewnością sporą atrakcją oraz prawdziwą gratką dla mieszkańców oraz pasjonatów inżynierii przemysłowej.
Podczas Dnia Otwartego Portu Czystej Energii goście będą mieli okazję poznać bliżej jedną z najnowocześniejszych instalacji odzysku energii z odpadów nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Pod opieką przewodników-inżynierów zwiedzą poszczególne budynki, np. halę kotła i systemu oczyszczania spalin, bunkier, halę rozładunkową czy halę waloryzacji żużla.
Co zobaczysz w Porcie Czystej Energii?
Zwiedzający obejrzą najważniejsze urządzenia w Porcie Czystej Energii, takie jak kocioł parowy, turbogenerator i chłodnia wentylatorowa oraz te związane z oczyszczaniem spalin, tj. absorber rozpyłowy, reaktor suchy, filtr workowy i katalityczny system redukcji tlenków azotu. Dowiedzą się, jak przebiegnie proces termicznego przekształcania odpadów i jak będzie działał wysokosprawny układ oczyszczania spalin, który skutecznie ograniczy emisje do atmosfery. Przewodnicy, którzy oprowadzą gości po budowie zapewniają, że będzie to bardzo ciekawa wizyta.
Jak zwiedzić Port Czystej Energii?
Uczestnikami zwiedzania mogą być osoby pełnoletnie oraz dzieci powyżej 13 roku życia będące pod opieką rodzica (opiekuna prawnego). Na terenie budowy obowiązują i są rygorystycznie przestrzegane zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim trzeba się zarejestrować.
Obowiązują zapisy na określoną godzinę. Na stronie Portu Czystej Energii znajduje się formularz rejestracyjny.
Zasady bezpieczeństwa
Osoba przystępująca do zwiedzania powinna cechować się dobrym zdrowiem, sprawnością fizyczną i kondycją oraz brakiem lęku wysokości i przestrzeni – podczas wycieczki przewidziane jest poruszanie się po klatce schodowej usytuowanej na wysokości ponad 40 metrów nad ziemią, po kratach pomostowych. Należy się również odpowiednio ubrać.
Organizatorzy proszą o założenie pełnych butów na płaskich i twardych podeszwach, z zakrytymi palcami i kostkami, bez obcasów (buty trekkingowe, zimowe itp.). Osoby z długimi włosami powinny je spiąć. Szczegóły zwiedzania opisane są w Regulaminie dostępnym na etapie rejestracji.
Zobacz jeden z kluczowych momentów budowy: