• Start
  • Wiadomości
  • Dzień otwarty Domu Zdrojowego w Brzeźnie. Pod koniec roku ma być oddany do użytku

Dzień otwarty Domu Zdrojowego w Brzeźnie. Pod koniec roku ma być oddany do użytku

Mieszkańcy Brzeźna, gdańszczanie i turyści mieli w sobotę, 26 czerwca, szansę zobaczyć na jakim etapie znajduje się odbudowa Domu Zdrojowego. Z okazji dnia otwartego można było zaglądnąć do wnętrz oraz poznać historię tego miejsca. Pod koniec 2021 roku cały kompleks będzie oddany do użytku.
26.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Duży ładny jasny budynek z końca XIX wieku. Przed nim ludzie i plansza z napisem HEVELIANUM DOM ZDROJOWY, obok duże drzewo
Cały kompleks Domu Zdrojowego w Brzeźnie ma zostać oddany do użytku pod koniec 2021 roku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

- Dziś jesteśmy w stanie pokazać całe piękno Domu Zdrojowego, to kamień milowy w przywracaniu Brzeźnu rangi kurortu, szczególnie tej części nadmorskiej. Mam nadzieję, że za tym projektem pojawią się dalsze prace rewitalizacyjne w różnych obszarach dzielnicy - powiedział podczas otwarcia Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji. - Krótko o samym projekcie: trudny, wymagający i kosztowny. Realizuje go Hevelianum i w przyszłości będzie zarządzać tym miejscem. Spełniać ono będzie różne funkcje, przede wszystkim edukacyjne, kulturalne, będzie to miejsce spotkań z mieszkańcami. W planach jest też gastronomia i miejsca noclegowe, głównie z myślą o dzieciach, bo na pewno będą tu przyjeżdżać szkoły nie tylko z Gdańska.

Zwiedzanie, opowieści, ekologiczne warsztaty rodzinne, quiz z nagrodami, wernisaż wystawy plenerowej oraz spacer przyrodniczy po parku i plaży, to atrakcje z dnia otwartego. Zwiedzający mogli dojechać do Domu Zdrojowego bezpłatnym, zabytkowym tramwajem.

 

O inwestycji opowiadali m.in. Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji (z lewej) oraz Paweł Golak, dyrektor Hevelianum (z prawej)
O inwestycji opowiadali m.in. Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji (z lewej) oraz Paweł Golak, dyrektor Hevelianum (z prawej)
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

– Z ogromną radością i dumą prezentujemy Państwu odnowioną brzeźnieńską perłę architektury. Choć prace budowlane i wykończeniowe będą jeszcze trwały, to już dziś chcemy zaprezentować niezwykłą bryłę budynku, zaprosić do środka i opowiedzieć o naszym pomyśle na funkcjonowanie Domu Zdrojowego. Tematem przewodnim prowadzonej w nim działalności edukacyjnej będzie szeroko rozumiana ochrona środowiska – zapraszał Paweł Golak, dyrektor Hevelianum, które będzie zarządzać nową placówką. - Chcielibyśmy, aby wyremontowany Dom Zdrojowy nie tylko cieszył oko, ale też stał się miejscem Waszych spotkań.

W myśl idei ekologii dla dzieci i dorosłych przygotowano warsztaty plastyczne z wykorzystaniem naturalnych materiałów, jak liście, patyczki, kamyki, muszelki i owoce oraz quiz wiedzy przyrodniczej z nagrodami. Można było też nauczyć się od znanych superbohaterów – Bioli i Super Sortera, jak prawidłowo segregować śmieci.

Natomiast wielbiciele historii, szczególnie tej lokalnej i samego Domu Zdrojowego mogli porozmawiać z dr. Janem Danilukiem, historykiem z Hevelianum oraz Dorotą Kuś, miłośniczką historii dzielnicy i autorką książki o niej. Odbyła się również wystawa „Dom Zdrojowy. Serce Brzeźna”, na której zaprezentowano reprodukcje dawnych pocztówek i fotografii przedstawiających dzieje kurortu z perspektywy historii Domu Zdrojowego i jego najbliższej okolicy. Wystawę można oglądać do końca sierpnia.

 

Podczas dnia otwartego można było zobaczyć wnętrza Domu Zdrojowego
Podczas dnia otwartego można było zobaczyć wnętrza Domu Zdrojowego
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Dom Zdrojowy - inwestycja

Budynek powstał pod koniec XIX wieku na potrzeby letników, po rewaloryzacji stanie się miejscem edukacji ekologicznej – nadmorską filią Hevelianum. Znajdą się tu sale warsztatowe, miejsca noclegowe, a także restauracja o ekologicznym profilu i przestrzenie do integracji mieszkańców.

Miasto Gdańsk podpisało umowę na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania Domu Zdrojowego w czerwcu 2019 roku. Generalnym wykonawcą jest gdańska firma Poleko, mająca duże doświadczenie w prowadzeniu remontów zabytkowych obiektów. Wszystkie prace prowadzone są pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Powierzchnia użytkowa Domu Zdrojowego to 1670 m kw. Rewaloryzacją objęty jest budynek i otaczający go park – obszar o powierzchni 0,9 ha. Odnowiony zieleniec będzie nawiązywał do historycznego wyglądu. Pojawią się w nim również elementy małej architektury.

Modernizacja i przystosowanie Domu Zdrojowego do nowych celów, wraz z zagospodarowaniem otaczającego go ogrodu, to koszt ok. 27 mln zł. Środki pochodzą z budżetu miasta.

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z DNIA OTWARTEGO

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia