- Dziś jesteśmy w stanie pokazać całe piękno Domu Zdrojowego, to kamień milowy w przywracaniu Brzeźnu rangi kurortu, szczególnie tej części nadmorskiej. Mam nadzieję, że za tym projektem pojawią się dalsze prace rewitalizacyjne w różnych obszarach dzielnicy - powiedział podczas otwarcia Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji. - Krótko o samym projekcie: trudny, wymagający i kosztowny. Realizuje go Hevelianum i w przyszłości będzie zarządzać tym miejscem. Spełniać ono będzie różne funkcje, przede wszystkim edukacyjne, kulturalne, będzie to miejsce spotkań z mieszkańcami. W planach jest też gastronomia i miejsca noclegowe, głównie z myślą o dzieciach, bo na pewno będą tu przyjeżdżać szkoły nie tylko z Gdańska.
Zwiedzanie, opowieści, ekologiczne warsztaty rodzinne, quiz z nagrodami, wernisaż wystawy plenerowej oraz spacer przyrodniczy po parku i plaży, to atrakcje z dnia otwartego. Zwiedzający mogli dojechać do Domu Zdrojowego bezpłatnym, zabytkowym tramwajem.
– Z ogromną radością i dumą prezentujemy Państwu odnowioną brzeźnieńską perłę architektury. Choć prace budowlane i wykończeniowe będą jeszcze trwały, to już dziś chcemy zaprezentować niezwykłą bryłę budynku, zaprosić do środka i opowiedzieć o naszym pomyśle na funkcjonowanie Domu Zdrojowego. Tematem przewodnim prowadzonej w nim działalności edukacyjnej będzie szeroko rozumiana ochrona środowiska – zapraszał Paweł Golak, dyrektor Hevelianum, które będzie zarządzać nową placówką. - Chcielibyśmy, aby wyremontowany Dom Zdrojowy nie tylko cieszył oko, ale też stał się miejscem Waszych spotkań.
W myśl idei ekologii dla dzieci i dorosłych przygotowano warsztaty plastyczne z wykorzystaniem naturalnych materiałów, jak liście, patyczki, kamyki, muszelki i owoce oraz quiz wiedzy przyrodniczej z nagrodami. Można było też nauczyć się od znanych superbohaterów – Bioli i Super Sortera, jak prawidłowo segregować śmieci.
Natomiast wielbiciele historii, szczególnie tej lokalnej i samego Domu Zdrojowego mogli porozmawiać z dr. Janem Danilukiem, historykiem z Hevelianum oraz Dorotą Kuś, miłośniczką historii dzielnicy i autorką książki o niej. Odbyła się również wystawa „Dom Zdrojowy. Serce Brzeźna”, na której zaprezentowano reprodukcje dawnych pocztówek i fotografii przedstawiających dzieje kurortu z perspektywy historii Domu Zdrojowego i jego najbliższej okolicy. Wystawę można oglądać do końca sierpnia.
Dom Zdrojowy - inwestycja
Budynek powstał pod koniec XIX wieku na potrzeby letników, po rewaloryzacji stanie się miejscem edukacji ekologicznej – nadmorską filią Hevelianum. Znajdą się tu sale warsztatowe, miejsca noclegowe, a także restauracja o ekologicznym profilu i przestrzenie do integracji mieszkańców.
Miasto Gdańsk podpisało umowę na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania Domu Zdrojowego w czerwcu 2019 roku. Generalnym wykonawcą jest gdańska firma Poleko, mająca duże doświadczenie w prowadzeniu remontów zabytkowych obiektów. Wszystkie prace prowadzone są pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Powierzchnia użytkowa Domu Zdrojowego to 1670 m kw. Rewaloryzacją objęty jest budynek i otaczający go park – obszar o powierzchni 0,9 ha. Odnowiony zieleniec będzie nawiązywał do historycznego wyglądu. Pojawią się w nim również elementy małej architektury.
Modernizacja i przystosowanie Domu Zdrojowego do nowych celów, wraz z zagospodarowaniem otaczającego go ogrodu, to koszt ok. 27 mln zł. Środki pochodzą z budżetu miasta.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z DNIA OTWARTEGO